NIEUWE UW Mil!! Een einde aan de platheid: Badkamer Huis en tuin verenigd MEER DAN 70 WINKELS »-t[ NIEUWE c f Een nieuwe lente, een nieuwe collectie, een nieuw adres. vcrfrs.-l /e&e ^Xr/s/w- Passage 18 Schiedam *010 9349 PASSAGE SCHIEDAM MEI 1997 C r - U C O o PAG. De kaars mag weer terug op tafel SCHIEDAM - We hebben te snel geleefd in de jaren tachtig en negentig. Alles moest snel, vlug en het liefst gisteren af. Deze koele zakelijke houding had ook duide- lijk invloed op de manier waarop het huis werd ingericht. Strak, stijf, sober en streng. Het leek erop alsof het steriele kantoor ook terug te vinden moest zljn in de beslotenheid van de huiskamer. Maar gelukkig, de laatste tijd boor je meer en meer geluiden dat gezelligheid' in huis echt geen ouderwets begrip Hoeft te zijn. De 'onthaasting', een term ge- lanceerd door minister De Boer, lijkt nu voorzichtig zijn intrede te hebben gedaan. Het huis wordt weer leefbaar gemaakt, na een periode van culturele verarming die, zo leek het, al- leen gericht was op het verdie- nen van keiharde guldens. De koele en harde kleuren die een paar jaar geleden nog heel po- pulair waren, worden nu inge- wisseld voor warme Toscaanse tinten. Thuis waan je je dankzij de gedempte kleuren in een Ita- liaans huisje, niet ver gelegen van Siena of Fiesole. Een trend die daarbij aansluit is het ge- bruik van de ffesco-techniek, die veelvuldig in Griekenland en Rome werd toegepast. Het huis wordt zo weer warmer, kleuriger en zonniger. We ne- men nu zelfs weer de tijd om uitgebreid te gaan tafelen. Vijf jaar geleden volstond nog een snelle maaltijd, gegeten vanuit saaie borden die hun plekje hadden gevonden op de nog saaiere plastic placemats. En rechts, naast het bord, werd zonder enige vorm van gene een mok neergezet, een rudi ment van de jaren zeventig. Want rnooi serviesgoed, ach ja, dat stamde uit grootmoeders tijd, was dus ouderwets en niet meer van deze tijd. Als het maar goedkoop en 'vaatwasmachine- bestendig' was. A1 die poespas: dat was toch allemaal niet no- dig. Maar hier kregen we al gauw spijt van. Een mens leeft niet van eten alleen: er moet toch meer in het leven zijn. Eerst schoorvoetend, later met voile overtuiging, werd de tafel weer mooi en smaakvol gedekt. Je kunt in zaken als Woonga- lant, te vinden in de Nieuwe Passage terecht voor mooi ge- vormde kristallen glazen en ook de kandelaar heeft zijn her- intrede gedaan. Wit elektrisch licht mag dan wel als bijzonder praktisch worden ervaren, er gaat toch niets boven roman- tisch kaarslicht of de warme gloed van een olielampje. Zelfs jonge mensen lijken interesse te krijgen in de finesses van de eetcultuur, die in ons Calvinis- tisch Holland jarenlang naar de achtergrond was verdrongen. Twee-verdieners die in de jaren tachtig zich nog voliedig op hun werk stortten, deinzen er tegenwoordig niet meer voor te rug om bij de maaltijd een apart servet op tafel te draperen. Zaken als Woongalant merken dat de badkamer weer een ster- ke comeback doormaakt, nu de keuken in veel huishoudens eindelijk een welverdiende facelift heeft gekregen. De hui- dige trend in de badkamer is het gebruikmaken van motief- jes van engelen en schelpen in heldere kleuren. Als inspiratie- bron dienen daarbij vaak de schilderijen van Italiaanse schilders uit de vijftiende eeuw. Wat echt uit' is, is het atbeel- den van antieke badkuipen en scheergerei op het douchegor- dijn. Dat geldt ook voor de beer- tjesmotieven: het was leuk zo lang het duurde en veel mensen kunnen er nooit genoeg van krijgen, maar trend is het al- lang niet meer. Ook de douche- matjes zijn door de ontwerpers onder handen genomen. Het simpele stoffen kleedje is ver- vangen door veilige anti-slip matten met verrassende inge- weven motieljes. Het wordt zo veel aangenamer om tijd in de badkamer door te brengen. Pro- ducten die dat verblijf nog ver- der kunnen veraangenamen zijn de bekende badparels en badolies. Deze producten zijn in alle mogelijke geuren ver- krijgbaar, van jasmijn tot munt, van aardbei tot banaan. De tuin wordt dit jaar het toon- beeld van decoratieve elemen- ten. Of, om het wat beeldender uit te drukken: vazen, beelden, potten en andere eye-catchers zorgen ervoor dat je in de tuin nooit uitgekeken raakt. De pot- ten en vazen, meestal van terra cotta, zijn rechtstreeks geinspi- reerd op het Grieks aardewerk, compleet met de bekende geo- metrische patronen. Heel apart daarbij is de veelzijdigheid. Wanneer de herfst gearriveerd is, kan het aardewerk zonder enig probleem de huiskamer worden binnengehaald, om daar op de schoorsteenmantel comfortabel te overwinteren. Dat geldt ook voor de windlich- ten, prachtig langgerekte ofbol- le glazen met daarin een aparte kaars of olielamp, die's winters de huiskamer sfeervol kunnen verlichten. En bij het eerste mooie lentezonnetje kan het windlicht weer gewoon de tuin beschijnen. De trend die nu wordt ingezet is het thema van de verwering, wat bijvoorbeeld naar voren komt in het werk van de Griekse designkunstenares Christina Li- naris-Coridou. Tuinaccessoires krijgen een ruwe en verweerde aanblik, in echte roestkleuren uitgevoerd. Het is bijzonder spannend om te zien of deze trend in de komende maanden door de consument wordt opge- pakt. a£- J

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 39