Ontwilckeling Italiaans ijs ongelcend /ft Snoepen mag op Moederdag Dagelijks vers uit Limburg WIJ BEZORGEN THUIS EN OP UW WERK! cLe/ (l t? j',> I <1 V/Ho tl CA 1995 Broersveld 35 Schiedam tel/fax: 010-4735886 HUIL1HI -VILaVaVII Consumptie ijs niet meergebonden aan een seizoen j-V NI E UWi: QjQ/V V mm U bent niet in de gelegenheid om langs te komen? Geen probleem, wij bezorgen de vlaaien graag bij u thuis of op het werk. Onze bezorgdienst levert aan kantoren en partikulieren, dagelijks vanaf 9.00 uur. Wij leveren onder het motto: "Uw bestelling voor 14.00 uur doorgegeven, de dag erna tussen 9.00 en 11.00 uur bij u afgegeven". Een telefoontje is voldoende om uw bestelling te plaatsen. Afhalen kan ook; wij zijn dagelijks open vanaf 8.30 uur. Bezorgkosten 5,- Wist u dat: Wij gratis de vlaaien voorsnijden? U kunt sparen voor een gratis vlaai? U bij ons een bruids- standaard kunt lenen? Wij vlaaien voor feestelijke gelegenheden kunnen opmaken? Wij maandagochtend geopend zijn? Wij vlaai voor diabetici hebben? Wij iedere week een speciale aanbieding hebben? Wij nergens een punt van maken, behalve van vlaaien? ve Limbic meer dan 20 soorten cil ME11997 3 PASSAGE.! SCHIEDAM SCHIEDAM - Werd ijs vroeger alleen maar gegeten tijdens hete zomers en aangename lentes, tegenwoordig grijpen steeds meer mensen ook tijdens sombere winterdagen en woelig herfsttij naar fris fruit- en chocola- de-ijs. Ijs wordt te lekker gevonden om er maar een paar maanden per jaar van te genieten. De steeds verder groeiende varieteit aan ijssmaken lijkt hier mede debet aan te zijn. Was men nog maar een paar jaar geleden al snel uitgepraat na een bekertje chocolade-, aardbei- of vanille-ijs, de vitrine van nu laat al gauw een scala aan kleuren en smaken zien die uiteenlopen van het tropische mango tot romig kaneel. een zogenaamde bokvriezer, en deze weer op zijn zoon, Anto- Hoewel het ijs dat in de huiselij- ke sfeer genuttigd wordt vaak afkomstig is uit het diepvries- vak van de supermarkt, blijkt men voor het echt lekkere ijs toch naar de vakman te stap- pen. Bakermat van de ijsindus- trie is Italie. Het is dit land dat het ijsje als het ware groot heeft gemaakt. Dat betekent echter niet men voor dat heerlijke Itali- aanse ijs per definitie een tocht van vele kilometers en enkele dagen hoeft te ondernemen. Verschillende Italianen maak- ten reeds tientallen jaren gele den al de oversteek naar de Lage Landen om hun ambachtelijke lekkernijen ook hier aan de man te brengen. Dat betekent dat er ijszaken werden geopend. waar de traditie van echt Itali aans ijs werd uitgedragen. Niet alleen de eigenaars en ingre- dienten kwamen rechtstreeks van Italiaanse bodem, ook de machines om het ijs te maken werden meegenomen. Geen de tail werd overgeslagen. De basis van echt Italiaans ijs wordt gevormd door melk. Deze wordt gekookt tot 85 graden Celsius om het bacterievrij te houden. Vervolgens wordt de gekookte massa teruggekoeld tot circa drie graden. Aan de melk wordt suiker toegevoegd, eieren, bindmiddel en de vruch- ten(pasta's) of andere ingredien- ten die nodig zijn voor een be- paalde smaak. De gehele substantie verdwijnt daarna in waaruit de massa pas weer ge- haald mag worden wanneer het ijs een bepaalde hardheid heeft gekregen. Bij oude bokvriezers moet zoiets op het gevoel ge- daan worden, bij de moderne versies brengt een belletje de maker van het ijs op de hoogte. In totaal heeft het ijs bij de tra- ditionele machines ruim twaalf minuten nodig om de juiste hardheid te bereiken, bij de mo derne machines is dit geredu- ceerd tot precies zeven minu ten. Het harde ijs kan daarna met een spatel in de bekende glimmende ijsbakken worden gedaan, waarna het voor enige tijd verdwijnt in de bewaarkast. Hier krijgt het de kans net even op te stijven, voordat het naar de ijsvitrine wordt gebracht. Wat er hierna gebeurt is vrijwel iedereen bekend. De consument maakt een keus uit een van de vele smaken en laat het verse Italiaanse ijs in bijvoorbeeld een obliehoorn of een bekertje serveren. Ook in de Schiedamse ijszaak La Venezia verstaat men de kunst van echt Italiaans ijs maken. De zaak is drie generaties terug ge- start door opa Belfi, die geboren en getogen werd in het Italiaan se Vodo di Cadore in de Dolo- mieten. De kunst van het ijs ma ken bracht hij over op zijn zoon nio Belfi. „Het maken van tradi- tioneel Italiaans ijs is een ar- beidsintensieve bezigheid", vertelt de jongste telg uit het Belfi-geslacht. „In de zomer gaat de verkoop boven bijna sneller dan dat wij het hier beneden krijgen gemaakt. Maar dat weet je als je goede produkten wil verkopen, daar zit behoorlijk wat werk aan vast." De meeste klanten hebben daar echter geen weet van, is de ervaring van Belfi. ..Sommigen denken dat het ijs verpakt geimporteerd wordt uit Italie. Die hebben geen benul van het werk dat mijn vaaer en ik in de kelder moeten verzetten om al dat ijs op tijd in die vitrines te krij gen." Dat ijs nog steeds in de lift zit, kan ook de man achter La Vene zia beamen. „We zitten nooit stil, ook niet als er al veertig smaken in de vitrine liggen. Op dit moment wordt er hard ge- werkt aan het ontwikkelen van ijs op basis van soja. Voor men- sen die geen melkprodukten kunnen of willen gebruiken. Ook is er een nieuwe smaak in ontwikkeling: echte appeltaart. Maar dat komt pas in de vitrine te liggen wanneer mijn vader en ik er voor honderd-en-een pro- cent tevreden over zijn." SCHIEDAM - Moederdag is een echte feestdag en bij een feestje hoort wat lekkers. Zo simpel is dat. Nog een regel bij feestjes: op de lijn wordt voor een keer niet gelet. Nou ja, een beetje dan. Want wat is er im mers lekkerder dan een vers stukje vlaai zo uit Lim- burg of een overheerlijke bonbon, ledere moeder is er verzot op. In winkelcentrum De Nieuwe Passage heeft men een ruime keuze aan lekkernijen. Bij Multi- vlaai bijvoorbeeld kan men kie- zen uit tientallen verschillende soorten vlaaien. Voor elke smaak wat wils. Vruchten, rijst, slagroom; geen ingredient is overgeslagen in de winkel die te vinden is in de Versstraat. Echt Limburgse kwaliteit kan door Multivlaai worden gegaran- deerd doordat de vlaaien dage- lijks vers uit Limburg worden aangeleverd. Voor de moeders die wat meer op chocolade zijn gesteld, moet men een verdieping hoger zijn in De Nieuwe Passage. Bij Le Bou- langer zijn allerlei soorten bon bons te vinden die voor moeder nog eens extra feestelijk worden ingepakt. °0

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 45