Mooie en makkelijke ombouw voor radiator Nieuwe foefjes voor het strijken Kuipplanten maken Italiaanssfeertje mm*mt U i I Kersenhout in badkamer ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE De waarde van de gemiddelde koopwoning in Nederland blijft nog steeds langzaam stijgen. In de eerste drie maanden van dit jaar is de gemiddelde prijs van een koop woning uitgekomen op 274.900 gulden, volgens opgaven van de Nederlandse Vereniging van Ma- kelaars in onroerende goederen. De waarde van een woning staat of valt overigens wel met de staat van onderhoud. iffS Inspectie Strijken: een klus waar menigeen een broertje dood aan heeft. De fabrikanten van strijkijzers blijven dan ook voortdurend bezig met het ontwerpen van apparatuur die het strijken veraangenaamt. Dit voorjaar zijn met dat doel ver- schillende nieuwe strijksystemen geintroduceerd. Eindelijk is het dan zo ver: de IJs- heiligen zijn voorbij en dat bete kent dat er vrijwel geen kans meer is op nachtvorst. Nu kunnen dus de kuipplanten naar buiten. In het algemeen zijn dat planten uit lan- den rondom de Middellandse Zee, die houden van de zomer. Ze ge ven onze Hollandse balkons en terrassen meteen een echt zomerse sfeer. Onroerend goed informatie Hypotheek informatie NVM aasstaD Waarde woning staat of valt met onderhoud Een huis dat in goede staat van onderhoud verkeert, behoudt zijn waarde optimaal. Wie zijn bezit in waarde wil zien stijgen, zat moeten zorgen dat het er goed bij blijft staan. Afbladderend schilderwerk, verrotte kozijnen of daklekkage doen veel afbreuk aan de waarde van een wo ning. Dat kan zomaar in de tienduizen- den guldens lopen. De staat van onder houd is immers een punt, waar aspirant- kopers erg op letten. De prijs keldert on- middellijk als het huis zwakke plekken blijkt te vertonen. Regelmatig schilderen is een van de be- langrijkste punten, als het gaat om het onderhoud. Kozijnen die goed in de verf zitten zien er niet alleen beter uit, maar het houtwerk gaat dan ook veel langer mee. Zodra er vocht in het hout kan bin- nendringen, gaat het rotten en dan wordt het al gauw van kwaad tot erger. Een goede verflaag beschermt het hout vol- doende. Vandaar dat veel huiseigenaren in het voorjaar met de kwast in de hand de lad der opgaan. Wie een goed verfproduct gebruikt, hoeft echt niet elk jaar te schil- Centrale verwarming is uitermate com- fortabel in huis, maar de grote grijze ra diator in elke kamer wordt niet door ie- dereen gewaardeerd. Steeds vaker pro- beren mensen hem op een of andere ma- nier te camoufleren. Atag heeft hiervoor nu een innovatieve oplossing bedacht, die eenvoudig aan te brengen is en elke kamer een eigen tintje kan geven. Het is de Transform+, een eenvoudige om bouw die de radiator verfraait. Deze ombouw is vervaardigd van hoog- waardig, hittebestendig en stootvast ma- teriaal, dat leverbaar is in acht eigentijd- se kleuren. Het is glad en naadloos en dus gemakkelijk schoon te maken, en dat is een belangrijk voordeel ten op- zichte van normale radiatoren. Een ombouw kan overal een oplossing zijn: niet alleen in woonhuizen, waar de ombouw precies de kleur kan krijgen die past in het interieur, maar ook in kanto- ren en horeca-gelegenheden. Het is ze- ker een prachtoplossing voor wie kampt met radiatoren met roestige plekken, bij- voorbeeld in toilet of badkamer. De montage is eenvoudig en daar is geen speciaal gereedschap voor nodig. Atag geeft vijf jaar garantie op het materiaal. Voor informatie over dealers: Atag Verwarming, Lichtenvoorde, telefoon 0544-391775. deren. Wel is het handig om jaarlijks even een inspectie uit te voeren, en let dan vooral op de liggende delen. Die hebben het meeste te lijden onder inwer- kend vocht. Welke verfsoort het meest geschikt is, is een vraag die het beste door de vakhan- delaar kan worden beantwoord. Een be langrijk criterium is in elk geval de mate waarin het hout blootstaat aan vocht. Het hout op de 'regenkant' heeft meer on derhoud nodig. Er zijn tegenwoordig duurzame, elastische beitsen in veel kleuren te koop. Ook is een professione- le buitenverf van Sigma of Sikkens te gebruiken. Deze zijn wel wat duurder, maar met een liter is toch gauw zo'n vijftien vierkante meter te schilderen. Daarmee kom je bij een gemiddeld rij- tjeshuis een heel eind, en de eerste vier jaar is verven dan vermoedelijk niet meer nodig. Schilderen kan overigens het beste ge- beuren in deze tijd van het jaar. In de zo- mer is het gauw te heet: het oplosmiddel in de verf vervliegt dan al te snel, wat het uitstrijken bemoeilijkt. Bij regen en kou kan evenmin geschilderd worden. Het is dus raadzaam om op een droge dag in het voorjaar, in de schaduw aan de slag te gaan. Echter, niet alleen het schilderwerk, maar de complete staat van onderhoud van het huis verdient regelmatig de aan- dacht. Deskundigen adviseren een keer per jaar het hele huis grondig na te lo pen. Zo zijn kleine mankementen te ont- dekken en te verhelpen, voordat er grote problemen ontstaan. Zaken waar aan op gelet moet worden, zijn bijvoorbeeld: de staat van de dakbe- dekking (dakpannen nog in orde? grind op een plat (garage)dak, nodig voor de afwatering, niet bemost?), de dakgoten (schoonmaken?), de regenpijpen (niet gescheurd? aansluiting nog goed?), de conditie van het houtwerk (houtrot?), de conditie van het metselwerk (scheuren, los voegwerk?). Ook binnen vergt het huis enig onder houd. De installateur behoort elk jaar de cv-ketel en de gasgeiser een beurt te ge ven. Wie een open haard heeft, zal jaar lijks de schoorsteen moeten laten vegen. De werking van de aardlekxchakelaar dient regelmatig getest te worden. Ook is het handig de binnenzijde van het dak- beschot af en toe te controleren op lek- kage, zodat er tijdig maatregelen zijn te nemen. Veel klusjes kan een handige doe-het- zelver gewoon zelf, maar het is natuur- lijk ook mogelijk het (groot) onderhoud uit te besteden aan een vakman. Een aannemer bijvoorbeeld. In elk geval geldt: nooit te lang wachten met het on derhoud, want dan gaat het alleen maar meer geld kosten. Alleen een huis dat in goede staat verkeert, houdt optimaal zijn waarde. Het strijkcentrum van Tefal heeft een vederlicht ijzer, want het waterreservoir zit apart, in de Strijkplank. (Foto: Tefal Nederland, Veenendaal). Het opvallendste nieuws op dit gebied was de LauraStar Magic, die op de hujs- houdbeurs in de RAI is gepresenteerd. Dit is een strijkplank, die zichzelf kan opblazen als een luchtkussen. Het kle- dingstuk op de plank bolt dan op zonder plooien, waardoor het strijkijzer er ge makkelijk overheen glijdt. De aanbla- zing is eenvoudig te stoppen: met een druk op de knop wordt de afzuiging in werking gezet, waardoor de stof tegen de strijkplank wordt gezogen. Alle kle- ding wordt gestreken met stoom onder hoge druk, op dezelfde temperatuur. Het blaas- en zuigsysteem zit onder de plank weggewerkt. Star Products B.V. impor- teert deze Zwitserse strijkplank in Ne derland, telefoon 076-5710025. Tefal heeft het strijkprobleem op een an dere manier aangepakt. Dit merk komt met een strijkplank, waarin een stoom- generator is geintegreerd. Dat betekent dat het stoomstrijkijzer vederlicht is, want het waterreservoir zit in de strijk plank. In die tank wordt het water al om- gezet in stoom en met een gevulde stoomtank is maar liefst 1,5 uur te strij ken zonder bijvullen. Door de hoge con- stante stoomafgifte zijn tere weefsels verticaal te strijken, waardoor glimef- fecten worden voorkomen. De stoomge- nerator is los te koppelen van de strijk plank, waardoor ook hangende gordij- nen eenvoudig zijn glad te stomen. De naam van dit systeem is strijkcentrum Pro Station. Philips heeft de strijkijzers verbeterd, en brengt bovendien een nieuw stoomsys- teem op de markt: het Azur-superstoom- systeem met een afzonderlijke stoom tank van 1,4 liter. Het strijkijzer is hier- mee verbonden met een twee meter lang snoer, dat rondlopen rond de strijkplank mogelijk maakt. Bij dit strijkijzer is de stoomtoevoer variabel, zodat die naar ei gen voorkeur is te gebruiken. Het su- perstoomsysteem is er in verschillende uitvoeringen, vanaf 199 gulden. Daar mee is het een voordeliger oplossing dan het strijkcentrum van Tefal, want dat kost rond de 800 gulden. De prijs van de LauraStar is nog onbekend. M Een verzameling kuipplanten brengt een gewoon Hollands balkon in mediterrane sferen. Links de Lantana met geel/oranje bloemen, rechts de Oleander en Sola num. (Foto: Bioemenbureau Holland). De radiator is, met zijn ombouw in een vrolijke tint, een oppepper voor deze kamer. (Foto: Atag). Oleander en Lantana zijn van die plan- ten, die je in Italie gewoon in de berm langs de weg ziet groeien. Hier doen ze het 's zomers ook best goed. Voor een echt Italiaanse aankleding van balkon of terras zijn barokke terracotta potten en kruiken te gebruiken, gevuld met lauri- erboompjes, Oleander en Lantana. De Bougainvillea wil het op het zuiden ook best doen. Een balkon wordt nog zonni- ger als de kale betonnen vloer eerst is voorzien van houten vlonders. Wie van blauw houdt kan op eenvoudige wijze een Byzantijns terras creeren: met blau- we potten en daarin blauw en paars bloeiende kuipplanten, zoals Plumbago (mannentrouw) met zijn lange soepele ranken en kleine blauwe bloemen. Ook de Solanum op stam met blauwe bloe men, die een opvallend geel hart hebben, doet het prachtig. In die stijl past ook de Tibouchina, met zijn fluweelachtige bla- deren en grote violetblauwe bloemen. Heel anders worden balkon en terras met een etagere vol potjes met verschillende kruiden. Peterselie, bieslook, marjolein, rozemarijn, munt en selderij doen het goed in ons klimaat en het is praktisch om altijd verse kruiden bij de hand te hebben. In grote manden kunnen de maggiplant (Lavas), citroenverbena of rabarber er nog bij. Wie veel kuipplanten neerzet, moet ook een hoop water geven, want ze hebben een bijna onlesbare dorst. Zeker bij hoge temperaturen en een zonnige standplaats moet zowel 's ochtends als 's avonds de gieter worden gehanteerd. Om te voorkomen dat de potkluit uitdroogt is het handig de potten op een waterschotel te zetten die elke dag met water wordt gevuld. Zo krijgt de plant van onderen en van boven water. Bij de inrichting van een balkon speelt het gewicht een belangrijke rol. Meestal kan een balkon wel 200 kilo per vierkan te meter dragen. Toch is het veiliger om voor een balkon geen aardewerk potten, maar plastic bakken te kiezen. Dat scheelt al enorm in gewicht. Badkameraccessoires van kersenhout met metaal. Uitgekeken op de badkamer? Met wat nieuwe accessoires kan de ruimte snel en betaalbaar een geheel nieuwe uitstraling krijgen. Heel gerafftneerd zijn de artikelen uit de nieuwe serie Vigo van Tiger, vervaardigd uit massief hout en metaal. Die combinatie van warm kersenhout en koel metaal heeft een spannend effect. De serie Vigo is behoorlijk uitge- breid: handdoekring, handdoek- rek, haak, twee toiletrolhouders en een toiletborstelhouder, zeep- schaal, enkele en dubbele beker- houder en planchet. Bij de vorm- geving hebben de ontwerpers er rekening mee gehouden dat alles makkelijk schoongemaakt moet kunnen worden. Vandaar de een- voudige, strakke vormen. Alle bevestigingsschroeven aan het oog onttrokken. zijn De nieuwe voorraadbussen. De nieuwe transparante voorraad bussen van Curver zijn niet alleen praktisch, maar doen het ook goed op een gezellig gedekte tafel. Ze kunnen dus zo uit de keukenkast op tafel en dat is handig. De nieuwe bussen hebben een uniek deksel met een zachte rand, die garant staat voor een luchtdich- te afsluiting. Toch zijn de deksels gemakkelijk af te nemen. Ze zijn in nieuwe ton-sur-tonkleuren uitge- voerd: bordeauxrood, marine- blauw en mosgroen. De hele serie bestaat uit tien producten, waaron- der twee strooidozen en een sap- kan. Ze zijn stapelbaar. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- noord oost midden west zuid Ned.tot. jan.'96 t/m mrt.'96 f 196 f244 f282 f255 f256 f 250,1 jan.'97 t/m mrt.'97 f 214 f267 f 311 f 281 f283 f 274,9 Prijsafwijking t.o.v. Ned. tofaal 78% 97% 113% 102% 103% 100% De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. 5 jaar vaste rente nationale hypotheek- garantie Geldverstrekker Spaarhyp. effec- opge- tieve geven rente rente Annuiteit Trad. Leven opge- effec- opge- geven tieve geven rente Geldverstrekker rente rente FBTO 5,91 5,7 5,7 Ztirich 5,50 5,4 BLG Hypotheken 5,92 5,7 5,5 ZwitserLeven 5,62 5,5 Reaal 5,92 5,7 5,7 Delta Lloyd 5,63 5,5 Av6ro 6,02 5,8 5,6 Reaal 5.71 5,5 Delta Lloyd 6,03 5,8 5,7 AEGON 5,72 5,6 NOG 6,03 5,8 5,6 Av6ro 5,74 5,6 Spoorwegpensf. 6,03 5,8 5,6 Zwolsche Alg. 5,76 5,55 Aegon Hypoth. Bank 6,14 5,9 6,1 NOG 5,81 5,6 Bouwfonds Hyp. 6,14 5,9 5,7 Levob 5,83 5,7 Hooge Huys 6,14 5,9 5,7 FBTO 8,91 5,7 Hypotrust 6,14 5,9 5,7 Hooge Huys 5,92 5,7 PVF Hypotheken 6,14 5,9 5,7 Amersfoortse 5,93 5,8 Zwitserleven 6,14 5.9 5,7 Nationale Ned. 5,94 5,8 Woonfonds Hypoth. 6,14 5,9 5,7 Stad Rotterdam 5,98 5,75 Zwolsche Alg. 6,14 5,9 5,65 Ohra 6,00 5,85 Ohra 6,21 6,05 5,85 Generali 6,03 5,8 ABP-hypotheken 6,25 6,0 5,8 ROYAL 6,03 5,7 Amersfoortse 6,25" 6,0 5,9 AMEV 6,04 5,9 HNG Hypotheken 6,25 6,0 5,8 Levob 6,25 6,0 1 Cip1Hvpr<%frpklrpr opge- geven rente ROYAL 6,25 6,0 VCIUVCX OIXC 1\M\cX 5,7 Nederl.Hyp.Bank 6,30 6,05 5,95 Andere vormen CVB Bank 6,35 6,1 5,9 Delta Lloyd Beleggingspl. 5,5 Generali 6,35 6,1* 5,8 Hooge Huys Participatieplan 5,7 GWK-Bank 6,35 6,1 5,9 Generali Spaartoekomst 5,9 IDM Hypotheekoank 6,35 6,1 5,9 Hypotrust Spaartoekomst 5,9 Nationale Ned. 6,35 6,1 6,0 Van Nierop Perspect. Hyp. 5,9 Westland/Utrecnt Hyp. 6,35 6,1 5,9 Royal Future Hypotheekplan 6,0 Stad Rotterdam 6,40 6,05 Bouwf. (PGGM) Loonvast 6,2 AMEV 6,46 6,2 6,1 ING Beleggershypotheek 6,3 Direktbank 6,46 6,2 6,0 SNS Netto Lasten 6~5 Postbank 6,46 6,2 6,0 ABN-AMRO 6,57 6,3 6,1 varia bele Friesland Bank 6,57 6,3 6,1 ING Bank 6,57 6,3 6,1 Krediethypotheken rente RABO Hypoth. Bank 6,57 6,3 61 VSB Vermogenshypotheek 4,6 SNS bank 6,57 6,3 6,1 Roparco 4,7 VSB bank 6,57 6,3 61 Direktbank Doorloophyp 4,8 MNF Bank 5,7 SNS Rekening crt. hypoth. 6,0 Zonder garantie is de standaardhy tophypotheken g« Om een vergelijk Per geldgever zijn andere rentevastperioden mog De effectieve rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als afsluitprovisie, afboekingstijdstip aflossing e.d. e is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor i gelden hogere opslagen. lijking te kunnen maken is alleen het 5-jaarstarief vermeld. -"--J"ilk. Peildatum: 29 april 1997 NVM HYPOTHEEK SHOP I Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM Bron: NVM-Stappenplan Copyright NVM Nieuwegein

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 13