IEDERE WEEK K00PZ0NDAGIH HARTJE ROTTERDAM MaasposT Rotterdam-Rijnmond krijgt eindelijk stadsprovincie 2150 Leerkrachten geven elkaar het jawoord MaasposT Een nieuw bestaan in een onbekend land Klepke: 'PvdA wilaanspreekbaarzijn' Bang&Olufsen Tweede Kamer komt tot compromis 1 ■■at KERKDIENSTEN EEKBLAMN SCHIEDAM SCHIEDAM - „Wat ga ik hier doen? Hoe kan ik als buitenlands schrijver in Ne- derland opnieuw beginnen? Hoe lang zal ik moeten wachten totdat ik de taal on- der de knie krijg? Ik ben omring door vreemde woor- den. Ik moest accepteren dat ik een verloren schrijver was." Kader Abdolah, ge- vlucht uit Iran/beschrijft in zijn boeken en columns op treffende wijze hoe het moet voelen om in Nederland als vluchteling een nieuw be staan op te bouwen. Het moeilijkste aspect daarbij is het in contact komen met De Nederlander. Organisaties als Vluchtelingenwerk hel- pen hierbij. M Inburgering DE MAGIE VAN MUZIEK IS ZICHTBAAR GEMAAKT SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote- of St. Janskerk staat zaterdag 31 mei in het teken van Cees Zee- vaart op hoofdorgel. De aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Darts BLUD Fancy fair Oorsmeer Expositie Lunchconcert Kappen W - mfok q m: CONTACTLENZEN Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Woensdag 28 mei 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 52 Hervormde gemeente 0 Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, prof. dr. J. Sperna Weiland. Aanvang: 17.00 uur, kand. P.C. Zorge. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. W. de Bone, ds. N.K. Mos en rabijn Yehezkel Landau. St. Martinuskerk, Albert van Raal- teplein. Aanvang: 09.30 uur, ds. A. Polhuis. "Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. R.A. Bos- Betbelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Schieland Ziekenhuis B,K- Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. C.A. Philipse. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, drs. J. Noordam. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, kand. P.C. Zorge. Nederlands Gereformeerde Kerk .Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. C.A.A. Struik. Aanvang: 16.30 uur, ds. C.A.A. Struik. T.vangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, Eerste zondag na Trini- --tatis, ds. N. Scheps. Zondagslied: gezang 241 R.K. Parochiekerk O.L.V. Visita- tie Dr. Schaepmansingel 3. Zondag 09.30 uur, zondagsviering met i koor- en samenzang. j Vrijdag 09.15 uur, weekviering in i dedagkapel. i Parochiekerk St. Jan de Doper Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 11.00 uur, ifondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dag- kapel. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, ge- zongen eucharistieviering. Basiliek van de H. Liduina en i O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eu- i charistieviering. Zondag hoogmis i (m.m.v. Herenkoor I.H.D.), aan- vang: 10.15 uur pastoor P.M. Vis- mans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, eucharistieviering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering met koor- en i samenzang. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap i NPB Schiedam 1 Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, geen opgave. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, maj. en mevrouw E. Wind. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Openbare le- zingen. Zaterdag 17.30 uur, gemeente Oud Mathenesse. Zondag 10.00 uur, gemeente Nieuwland. KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 KLANTEN SERVICE GROEP: Telefoon 010-4004471 4004296 CHEF VERKOOP REGIO: R. Versnel Telefoon 06-53786942 VERTEGENWOORDIGERS: S. Haak M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IfAjyP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap Telefoon: 010-4736543 Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-2440938 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur Vluchtelingen moeten weer helemaal op nul beginnen Elaheh Kalantari is integratieme- dewerkster bij Vluchtelingen werk Schiedam. Zij werkt aan het opzetten en begeleiden van acti- viteiten, die gericht zijn op de in tegrate van asielzoekers en vluchtelingen in de Schiedamse samenleving. De asielzoekers zijn in afwachting van een ver- blijfsvergunning en mogen tot die tijd niet werken of scholing ge- nieten. Ze hebben niets om han- den en hopen via Vluchtelingen werk in ieder geval sociale con- tacten op te doen. Vluchtelingen hebben een (voorlopige) ver- blijfsvergunning gekregen. Vanaf dit punt begint voor hen de lange weg van integratie in de Neder- landse samenleving. De schooldi- ploma's van vluchtelingen zijn vaak waardeloos geworden, met als gevolg dat de gedupeerden opnieuw een opleiding moeten volgen om hetzelfde werk als in het moederland te kunnen oppak- ken. Daarna begint de zoektocht naar een baan en het opbouwen van waardevolle relates. Kort- om, de vluchtelingen moeten een Integratie moet van beide kanten komen, vindt Elaheh Kalantari. Foto Roger van der Kraan nieuw leven opbouwen in een on bekend land. Vluchtelingenwerk organiseert diverse activiteiten ter bevordering van de integratie van deze mensen. ..Integrate moet van beide kanten komen", vindt Kalantari. ..Vluchtelingen melden zich bij ons aan omdat ze graag iets van de Nederlandse taal en samenle ving willen leren. Maar dat kan alleen als er voldoende ruimte, tijd en mensen beschikbaar zijn in de Schiedamse gemeenschap", aldus de integratiemedewerkster. Uit een enquete onder vluchtelin gen bleek dat deze mensen graag een cursus Nederlands willen vol gen. De wachttijden voor deelna- me zijn echter behoorlijk lang. Vluchtelingenwerk beseft terdege dat het bijna onmogelijk is een nieuw leven op te bouwen tussen Nederlanders, zonder kennis van de nieuwe moedertaal. „Vluchte- lingenwerk mag geen taallessen geven, omdat het geen deskundi- ge leerkrachten in huis heeft. Het is wel toegestaan om onder bege- leiding van vrijwilligers conver- satielessen te organiseren", aldus Kalantari. De integratiemede werkster voegde de daad bij het woord. Nu komen asielzoekers en vluchtelingen elke week samen om de taal te leren van een Neder landse vrijwilliger. Kalantari: „Er zijn twee leerniveau's. De ene groep kent nog geen enkel woord Nederlands. Deze mensen leren eenvoudige woorden. De vrijwil liger wijst bijvoorbeeld een stoel aan en leert hoe je dat uitspreekt. In de conversatielessen voor gevorderden zitten vluchtelingen die al taallessen hebben gevolgd. Maar deze mensen hebben weinig contact met Nederlanders, dus het is goed om het geleerde te kunnen oefenen in de groep. Aan de hand van een thema, bijvoorbeeld het ziekenhuis, komt een gesprek op gang." Vluchtelingenwerk organiseert ook bijeenkomsten over inburgering in de Schiedamse samenleving, geeft naailes in Het Gebouw aan de Broersveld, organiseert voetbaltraining onder leiding van een vluchteling, ontmoetingsochtenden voor vrouwen in de Weerklank en biedt accommodatie aan een muziekgroep met mensen uit verschillende culturen. Deze en andere activiteiten zijn in eerste instantie bedoeld voor de nieuwkomers. Kalantari: „Het is enorm belangrijk dat deze mensen een veilige plek hebben, waar ze elkaar kunnen ontmoeten." Zou de integratie niet sneller verlopen wanneer de nieuwkomers lid worden van een Schiedamse voetbalclub of een andere groep met een overwegend Nederlandse identiteit? Kalantari: „Je moet goed beseffen dat veel asielzoekers en vluchtelingen veel aan hun hoofd hebben als ze hier komen. Ze hebben familie achter gelaten in hun moederland, ze hebben geen bezittingen meer en komen terecht in een vreemd land. Ze voelen zich vaak hopeloos. Voor deze mensen is Vluchtelingenwerk een beginpunt voor de integratie in het nieuwe moederland. Maar ik wil er op wijzen dat de activiteiten van Vluchtelingenwerk ook open staan voor Schiedammers. Het is zeker niet zo dat de sportavond alleen voor allochtonen is." Vluchtelingenwerk tracht een veilig hoekje te creeeren voor de nieuwkomers, om vervolgens van daaruit de bekendheid met de Nederlandse samenleving te bevorderen. Kalantari: ,,We willen deze mensen niet direct in het diepe gooien. Vluchtelingenwerk begeleidt de nieuwkomers tot ze zelf een plaats in de samenleving hebben gevonden." De organisatie heeft daarbij veel hulp nodig van vrijwilligers, die het belang van integratie vertalen in ondersteuning bij de activiteiten. Voor alle activiteiten zijn vrijwilligers nodig die graag meedenken, organiseren of uitvoeren. „Een specifieke opleiding is niet nodig. Een vrijwilliger moet vooral het hart op de juiste plaats hebben", aldus Kalantari. Voor meer informatie over vrijwilligerswerk bij Vluchtelingenwerk Schiedam, telefoonnummer 010 - 4700330. MARGREET FEENSTRA |N|T<N Een doorsnee Schiedammer in de gemeenteraad SCHIEDAM - „Wie leest nou die verkiezingsprogramma's? Ik deed dat toch vroeger ook niet!" Geen uitspraak die je verwacht van een doorsnee gemeente- raadslid. Maar Guus Klepke, be- zig met zijn eerste termijn als ge- meenteraadslid voor de PvdA in Schiedam, zegt hardop wat ei- genlijk voor de meeste mensen geldt: politiek wordt pas interes- sant als je zelf te maken krijgt met de consequenties van bij voorbeeld een gemeentelijke be- slissing. Daarover wordt gemop- perd en gezeurd op verjaarda- gen. Kritiek is echter makkelijk Guus Klepke wil zeker nog een aantal jaren in de politiek meedraaien om de 'sluier van het spelletje' voor de burger op te kunnen lichten. Foto Roger van der Kraan BeoSound Ouverture Met een licht gebaar van uw handen schuiven de beide glazen deurtjes open. U vindt daarachter een CD, radio en cassette. Dat alles in een vormgeving waarvan alleen Bang&Olufsen het geheim kent. Ooit kiest u voor mooist Parkweg 367-369 3119 CK Schiedam Telefoon 010-4268638 3 jaar garantie gegeven. „En de praktijk is zo- veel moeilijker", heeft Klepke inmiddels aan den lijve onder- vonden. De Partij van de Arbeid zelf wil meer wederzijds begrip tussen kiezers en vertegenwoor- digers en is daarom een aan- spreekbaarheids-actie begon- Begin deze maand kregen alle be- woners van de wijk Nieuwland een PvdA-folder in hun bus met het ge- zicht en het telefoonnummer van Guus Klepke. Op de folder staat een oproep waarop Klepke mensen vraagt hem vooral te informeren over ideeen of problemen, zodat de PvdA-fractie weet wat er onder de mensen leeft en waaraan ze moet werken. Dergelijke folders, maar dan met de naam van een van de andere PvdA-raadsleden, zijn ook in de overige wijken verspreid. Het idee achter de folders is vol- gens Klepke vooral om het contact tussen raadsleden en bewoners makkelijker te maken. Want bestu- ren gaat een stuk beter als de poli- tieke vertegenwoordigers Aveten waar de mensen in de straat mee zitten. Al zal ook het komende ver- kiezingsjaar wel iets met de actie te maken hebben. Het contact tussen kiezers en raadsleden verloopt nor- maal gesproken op grote afstand. Zoals Klepke zelf ook aangeeft, komen mensen echt niet zo snel op vrijdagmiddag op het open spreek- uur naar het stadhuis om hun ver- haal kwijt te kunnen: „ik ben ge- woon een doorsnee Schiedammer. En ik weet dat we allemaal lopen te ouwehoeren. Maar om nou aan de bel te trekken. Dat doe je toch niet zo gauw. Het blijft meestal op die verjaardag." Inmiddels kreeg Klepke al aardig wat respons op de actie. Na krap een week had hij al vijf telefoon- tjes te pakken. Bijvoorbeeld van ongeruste bewoners die bang zijn dat de bouw van een moskee aan de Schaepmansingel geluidsover- last en parkeerproblemen zal ver- oorzaken. Of van mensen uit de Honnerlage Gretelaan die per maand nog steeds een bedrag beta- len voor het onderhoud van tuint- =r<?aM jes die er door de aanleg van de metrolijn allang niet meer zijn. „Kleine dingen waar de politiek soms gewoon even niet bij stil staat", zo meent Klepke. De tele- foontjes handelt hij persoonlijk af door de juiste informatie bij be- trokken gemeentelijke diensten na te vragen en aan de bellers door te geven. Of door ideeen van bewo ners mee te nemen voor een vol- gende vergadering. Klepke is er groot voorstander van dat raadsleden zich meer bij de mensen vertonen. Zelf heeft hij in de wijk meer dan voldoende aan- spraak. Vijfendertig jaren langs de straat als meteropnemer en een markant uiterlijk met baard hebben van hem een bekende Schiedam mer gemaakt. En nu hij in de poli tiek zitdoet hij er van alles aan om de contacten met zijn mede- Schiedammers zo soepel mogelijk te houden. Naar eigen zeggen is hij zoveel mogelijk aanwezig bij voet- baltoernooien, schoolsportdagen en jubilea. „Ik ben geen liefhebber van cricket. In het weekend loop ik langs de lijn te ouwehoeren. Maar ik ben er wel. Uit de politiek kom ik op de sportvelden verder nie- mand tegen." Hij neemt dat zijn collega's overi- gens niet kwalijk aangezien de meeste van hen doordeweeks ook nog gewoon een baan hebben. Maar jammer vindt hij het wel, omdat de informatie naar de kie zers toe toch altijd heel begrensd blijft. Kennis van de politiek blijft beperkt tot het handjevol mensen dat weleens bij een raadsvergade- ring komt kijken of eens een keer- tje een verkiezingsprogramma openslaat. lets wat Klepke zelf vroeger ook nooit deed. Het lijkt hem daarom een goed idee om kin- deren van middelbare scholen eens avondje een gemeenteraadsverga- dering te laten bijwonen. „Als kin- deren nou begrijpen hoe dat gaat, bijvoorbeeld met het opstellen van Over DeVesten 3a 3116 AD Schiedam SCHIEDAM - De Schiedamse Dart Competitie organiseert voor de deelnemers aan de Zomercom- petitie een vijftal '501 darttoer- nooien' op verschillende lokaties in Schiedam. Het derde toemooi wordt gespeeld op zaterdag 31 mei in Cafe Wilhelmina op het Wilhel- minaplein 26'. De kosten bedragen fl. 5,-. De eerste darts worden om 20.00 uur gegooid. SCHIEDAM - De uit Rotterdam (e.o.) afkomstige band BLUD heeft in de afgelopen drie jaar een behoorlijk repertoire aan eigen werk bij elkaar geoefend. Dit vier- tal brengt zaterdag 31 mei een goed gevarieerd programma aan luister- en kijkplezier in cafe Po dium aan de Lange Haven. Aan vang is 22.00 uur en als altijd is de toegang gratis. SCHIEDAM - De Tono Scouting- groep houdt zaterdag 31 mei een fancy fair met rommelmarkt in het groepshuis aan de Sweelincksingel 3. De opbrengst van deze dag komt ten goede aan een nieuwe geluids- installatie. Naast bovengenoemde fancy fair en rommelmarkt zal er een spelencircuit zijn en wordt er een open dag gehouden. SCHIEDAM - In Oorsmeer speelt dit keer geen solo-artiest, maar een voltallige formatie. Albion-En- dymion is het brave, akoestische tweelingbroertje van de formatie Albion-Dear (graveyard-metal). Aanvang is 22.00 uur en de toe gang is gratis. SCHIEDAM - De aquarelgroep van ontmoetingscentrum 'De Werf exposeren vanaf 28 mei hun werk in verzorgingshuis Spaland aan de Willem Andriessenlaan 2. In de recreatiezaal en de hal zijn diverse schilderijen de hele zomer te zien en te koop. ledere dinsdag- middag aquarelleert de groep in centrum 'De Werf. SCHIEDAM - Het lunchconcert op woensdag 4 juni in het Stedelijk Museum wordt verzorgd door pia nist Wim Voogd. Deze pianist die aan het Koninklijk Conservatori- um in Den Haag en het Rotterdams Conservatorium studeerde, zal een sonate van Mozart en de Kla- vierstucke opus 118 van Brahms ten gehore brengen. Dit laatste concert vindt plaats in de aula van het museum en begint om 12.30 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Kluphuis Oost aan de Boerhaavelaan 79 heeft nog plaats voor deelnemers aan een cursus kappen. Aandacht wordt besteed aan knippen, permanenten en watergolven. Er zijn twee cur- susdagen, te weten maandagmor- gen of donderdagmorgen van 9.00 tot 11.30 uur. per zes lessen kost de kapcursus fl. 25,-. Informatie en aanmelding: 2451818. een collegeprogramma na de ver- kiezingen of stemverhoudingen, dan weten ze later ook veel beter waar ze op moeten stemmen", meent Klepke. Zelf heeft de PvdA-er er inmiddels drie jaar gemeenteraad op zitten. Volgens eigen zeggen waren dat eerst drie jaar om het politieke spel te leren. „En nu hoop ik eigenlijk op nog vier jaar om het uit te kun nen voeren. Want voor mijn ge- voel zou ik veel langer mee moe ten draaien om een beetje de sluier van dat spelletje op te lichten." IRENE VERINGMEIER N A SCHIEDAM/BREDA - Het gebeurt niet vaak dat twee leerkrachten elkaar het jawoord geven. Op woensdag 21 mei gebeurde dit echter met juffroiitv Miranda de Gelder en meester Martijn Schoonaard die trouwden in Het stadhuis van Breda. De kinderen uit groepen 4A en 6A waren hun juf en meester achterna gereisd met een dubbeldekker van reisbureau Duton otn aanwezig te zijn bij de huwelijksvoltrekking. Onder een ereboog liep het tweetal naar de hal van het stadhuis. Het paar ontmoette elkaar in 1995 op-" openbare basisschool De Klinker en het was liefde op 't eerste gezicht. RIJNMOND - Lang verwacht en toch gekomen, althans als het aan de coalitiepartijen in de Tweede Kamer ligt. De afgelopen week sloten PvdA, D66 en WD na veel politiek geharrewar een compro mis over de stadsprovincies. In het huidige voorstel wordt de stadsre- gio Rotterdam binnen enkele jaren omgevormd tot een stadsprovincie. Het kabinet is het hier mee eens. En dus begint het er nu eindelijk op te lijken dat de discussie over een nieuw bestuur voor de Rijn- mond-gemeenten kan worden af- gerond. Duidelijk is in ieder geval dat de stadsprovincie Rotterdam, als die er komt, alleen de gemeenten zal bevatten die ook nu in de stadsre- gio zijn vertegenwoordigd. En dus niet de gemeenten in de Hoeksche Waard. Hoe de verschillende taken en bevoegdheden precies tussen de gemeenten en de nieuwe provincie zullen gaan lopen, is nog niet dui delijk. Daarover zijn de landelijke partijen D66 en PvdA het nog niet eens. Het concept van de lex spe- cialis, de wet waarin de taakverde- ling wordt vastgelegd, moet hier- over duidelijkheid verschaffen. Burgemeester Scheeres van Schiedam sprak enkele weken ge- leden nog de hoop uit dat deze zo mogelijk voor de zomervakantie ter beoordeling bij het kabinet zal liggen. Het getouwtrek rond een stadspro vincie startte begin jaren negentig vanuit het idee dat de Rijnmondge- meenten op economisch gebied sterk met elkaar vergroeit zijn. Daardoor heeft bijna elk gemeen- telijk besluit dat genomen wordt ook invloed op het wel en wee in de buurgemeenten. Een overkoe- pelend bestuur met vergaande be voegdheden zou voor een betere afstemming van beleid kunnen zorgen. Tegelijkertijd zijn er aller- lei problemen, bijvoorbeeld op mi- lieugebied of bij het realiseren van grootschalige infrastructurele pro- jecten, die naar verwachting beter en efficienter zijn aan te pakken wanneer gemeenten dat gezamen- lijk doen. Met het voorstel dat destijds werd gepresenteerd, zou de nieuwe stadsprovincie vergaande be voegdheden krijgen op terreinen als economie, werkgelegenheid, milieu en verkeer en vervoer. Ook de aanleg van bedrijventerreinen en de planning van grootschalige woningbouw zouden grotendeels in handen van dit nieuwe bestuur moeten komen. Zoals het er nu naar uitziet, zal de oude versie voor een Rotterdamse stadsprovincie grotendeels ge- handhaafd worden. Inhoudelijk is er door kabinet of door de partijen in de Tweede Kamer immers natl- welijks kritiek op deze plannen ge komen. Alleen de opdeling van Rotterdam in vijf nieuwe gemeen ten, die moest voorkomen dat de!ze stad te veel macht kreeg ten op- zichte van de andere gemeenten, is voorgoed van de baan. per maand v.a. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 Meet cvtie*de(tjr6e yia-eten, rftuOie de trfUi&iCH.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 3