Lekker weg met de caravan Over knuppelbruggetjes en langs peelpuisten Een camper, een wensdroom komt uit Mooie fiets- en vaarroutes inTuin van Nederland m m Leuk wandelen in De Groote Peel Tips bij het opzetten van de tent mm Caravan en fietsen mee: hoe en waar? Vrij kamperen Papieren en verzekeringen Op het moment dat we in de tent kruipen, voelen we het meteen weer: de kriebels van het kampe- ren. Wakker worden van de zon- nestralen op het kleurige tentdak en direct buiten staan. Het duurt nog even voor het zo ver is, maar we genieten al van de voorpret nu we een grote tentenshow bezoe- ken. Er is dit jaar weer veel nieuws onder de zon. s mmm Als de caravan eenmaal op een schaduwrijk plekje op de camping staat, kan de vakantie beginnen. Daaraan gaat echter vaak een hele reis vooraf. Pech met de caravan kan de trip danig vergallen. Daar- om is een goede voorbereiding erg belangrijk. Liefhebbers van fietsen kunnen in de provincie Overijssel hun hart ophalen. Meer dan driehonderd routes zijn hier uitgestippeld, meestal over speciale fietspaden. De routes voeren langs kastelen met schitterende tuinen, watermo- lens aan wilde beekjes, Saksische boerderijen en steeds weer verras- send landschap. Overijssel heeft niet voor niets de bijnaam 'De tuin van Nederland'. Op vakantie met een camper bete- kent instappen en wegrijden. On derweg is het heerlijk uitrusten in je eigen huis op wielen. Eenmaal aangekomen op een camping haal je de sleutel uit het contactslot van de auto en je bent klaar. Een cam per is nog gemakkelijker dan een caravan. De aanschaf van een camper blijft echter voor de mees te mensen een droom. Voor die prijs heb je immers wel vier cara vans! Een nieuwe camper Een libelle strijkt neer op mijn arm. Het is een felrode! Nog nooit eerder gezien. Maar we zijn dan ook in een natuurgebied, waar op- vallend veel libellesoorten voor komen: De Groote Peel in het oos- telijk deel van Noord-Brabant. Een Nationaal Park met een geheel eigen gezicht. Met knup pelbruggetjes en peelpuisten bij voorbeeld. VAKANTIE amperen in een tent houdt een apart sfeertje Tenten worden steeds verder geperfec- tioneerd. Ze zijn lichter van gewicht en gemakkelijker op te zetten. Vooral de ontwikkelingen in lichtgewicht tenten gaan hard. Het materiaal dat superlicht is, moet ook supersterk, slijtvast en wa- terdicht zijn. Bovendien mag het onder temperatuurschommelingen en regen niet uitzetten zodat het doek inzakt. Om aan al die eisen tegemoet te komen, zijn fabrikanten voortdurend bezig aan ver- fijning van de gebruikte materialen. Ook de vormgeving van de tent veran- dert. Zo zijn er naast de klassieke bunga- lowtent ook (grote) piramidetenten, tun nel- en koepelvarianten. De kampeerder kiest de tent die het beste bij hem past. Steeds meer mensen houden een avon- tuurlijke vakantie waarbij de fiets, de motor of de kajak als vervoermiddel dient. Een lichtgewichttent, met alle comfort, is dan ideaal. Op de tentenshow gaan wij de ene na de andere tent in. We letten op comfort en ruimte, maar bekijken tevens hoe stevig De piramidetent wint nog steeds aan populariteit. Op de vakantiestek is het goed om eerst eens rond te kijken: waar komt de wind vandaan? De tent moet met zijn 'rug' tegen de wind in staan, zodat de wind niet door de open deur naar binnen blaast. Loopt de grond niet af? Slapen op een vlakke ondergrond is wel zo comfortabel. Bovendien kan re- genwater de tent insijpelen als de tent op een licht hellend vlak staat. Verwijder tevens takken en stenen van de plek waar de tent komt te staan, dan bezeer je je niet en be- schadigt het grondzeil niet. Ventileren is belangrijk. Laat de tentdeur regelmatig een tijdje openstaan om condensatie te voor- komen. De slaapvertrekken heb- ben meestal ventilatievakken zodat ook deze ruimten fris blijven. De ritsen van de slaapvertrekken kun- nen beter dicht blijven om insecten buiten te houden. de tent staat. Hij moet natuurlijk wel stormvast en waterdicht zijn. En als het even kan ook nog snel en gemakkelijk op te zetten. Het is maar net wat je het belangrijkste vindt. De bungalowtent biedt wellicht de meeste slaapplaatsen, maar is aardig zwaar door de berg stokken die erbij hoort. Een piramide-exemplaar, die er in verschillende maten is, is ook ruim, maar heeft minder staruimte. Het is een stormvaste tent, die met minder stokken is op te zetten. Het koepelmodel is een ideale trekkerstent voor twee of drie per- sonen. Een tunneltent is in feite een uit- gebouwde variant, met meestal twee slaapcabines en een aardige leefruimte middenin. Deze tenten zijn vaak licht van gewicht en in een mum van tijd staan ze. Wij kiezen uiteindelijk voor een tunnel- tent vanwege de grote ruimte. Onze nieuwe aanwinst proberen we hetzelfde weekend een keer uit op een grasveldje. Nu zijn we alvast geoefend in het opzet ten. Mocht het gebeuren dat een stok of de scheerlijnen ontbreken, dan kunnen we nog actie ondernemen. Fietsend door Overijssel: tangs fraaie kastelen en landgoederen. Op reis gaan met de caravan vergt een gedegen voorbereiding. (Foto: Eifelland) Als de auto in combinatie met de cara van gaat slingeren, rem dan krachtig af tot de caravan de auto weer volgt. Ver- hoog nooit de snelheid. Blijft de auto slingeren, stop dan en controleer de ban- denspanning, de belading en de kogel- druk. Wordt u ingehaald door een vrachtwagen, houd dan zoveel mogelijk rechts en stuur langzaam en gelijkmatig van de vrachtwagen af. Een lekke band is de meest voorkomen- de oorzaak van caravanpech. Controleer daarom regelmatig de conditie van de banden en die van de velgen. Let op be- schadigingen, de bandenspanning en kijk of de wielmoeren goed vastzitten. Afhankelijk van het gewicht van de ca ravan (en daarmee de kogeldruk) moet de bandenspanning aangepast worden. Welke spanning dat is, staat in het in- structieboekje van de auto en van de ca ravan vermeld. De dealer weet ook raad. Controleer regelmatig de verlichting. De stekkerverbinding is altijd een gevoelig onderdeel. Een dun laagje zuurvrije va seline biedt bescherming tegen corrosie. Ook zijn er contact-sprays waarmee u de contactpunten kunt reinigen. Tijdens een steile afdaling gaat de com binatie soms ongemerkt steeds sneller rijden. De caravan loopt in op de auto. Tijdig terugschakelen voorkomt dit. Is de snelheid dan nog te hoog, rem dan een paar keer krachtig af. Rem nooit langdurig. Hierdoor kunnen de remmen oververhit raken. Ga een week voordat u op vakantie gaat, Wat is er nu heerlijker dan de auto in de vakantie te laten staan en de fiets te pakken? Fietsen meenemen kan op talloze manieren: op het dak van de auto, op de dissel, in de caravan of achter op de cara van. Welke manier u ook kiest, bedenk dat fietsen een behoorlijk gewicht hebben. U moet immers rekening houden met het maximaal laadvermo- gen van de combinatie. De meest eenvoudige en goedkope wijze is om de fiet sen in de caravan te vervoe- ren. Het is even voorzichtig manoeuvreren bij het inladen, om het interieur niet te be- schadigen, maar het heeft een aantal voordelen ten opzichte van andere manieren. Een drager op de dissel heeft bijvoorbeeld als nadeel dat de kogeldruk flink hoger wordt. Fietsen op het dak van de auto stallen, kan op een zeer veili- ge manier met fietsdragers. Het brandstofverbruik komt mogelijk wat hoger te liggen omdat de fietsen extra wind vangen. De minst goede op- lossing is om de fietsen achter aan de caravan te monteren. Er komt dan een behoorlijk gewicht op de achterkant te hangen wat de kans op slinge ren verhoogt. In Belgie, Duitsland, Italie, Oos- tenrijk, Portugal, Spanje en Zwe- den is het toegestaan om langs de openbare weg in auto, caravan of camper te overnachten. Meestal geldt hierbij dat het verblijf niet op kamperen mag lijken, dat er geen obstakels voor het verkeer mogen ontstaan, dat er geen plaatselijk verbod geldt en het niet langer dan een nacht duurt. Bijzondere bepa- lingen gelden in Finland (alleen in noodgevallen), Frankrijk (alleen op parkeerplaatsen langs autosnel- wegen), Noorwegen (afhankelijk van plaatselijke verordeningen), Portugal (maximaal 48 uur) en Zwitserland (over het algemeen verboden, maar plaatselijk wel toe gestaan). Een leuke route, ook met kinderen, is de 'Oudhollandse spelletjes fietsroute'. De ze tocht (24 km) leidt door de schitteren de omgeving van Ommen. Onderweg stappen de fietsers regelmatig af bij res taurants, waar dan Oudhollandse spelle tjes klaarstaan. Informatie is verkrijg- baar bij de VVV in Ommen, tel 0529 - 451638. In het Twentse land tussen Boekelo en Hengelo is een aardige fietstocht uitge- zet door het gebied waar nog steeds zout wordt gewonnen. In de grond van Twente, de zee onder de heide, zit zout. De karakteristieke zoutboortorens zijn helaas grotendeels verdwenen, maar de moderne huisjes (de zogenaamde hon- denhokken), die ervoor in de plaats zijn gekomen, zie je overal in het landschap. Naast de fabriek nabij Boekelo werd in- dertijd een hotel gebouwd met een zout- watergolfslagbad. Iedere week kieperde de zoutfabriek een vrachtwagen vol zout in dit bad. Daardoor werd Bad Boekelo een begrip. Vandaag de dag is het een Golden Tulip Resort Hotel (vier sterren) Het adres: Oude Deldenerweg 203, Boekelo, telefoon 053 - 4283005. De historische zoutfietsroute is speciaal uit- gezet voor de bezoekers van Bad Boeke lo. Veel andere fietsroutes in Overijssel zijn gewoon met borden aangegeven, bij voorbeeld de Vijfsterren-fietsroute, door de gemeenten Markelo, Diepenheim, Goor en Delden. Deze route voert door het mooie en afwisselende landschap van kastelen, houtwallen, boerderijen, watermolens en historische stadjes. Bor den staan er ook op de Kastelenroute IJssel-Ems. Dit is een hele lange fiets route (575 km in totaal, gedeeltelijk in Duitsland!), langs in totaal 44 kastelen. Natuurlijk is het mogelijk een stukje van deze route te fietsen. Behalve fietsen is er overigens meer te doen in Overijssel: varen bijvoorbeeld. Overijssel is de laatste jaren echt een ka- no-provincie geworden. Er is een net- werk van ruim 400 kilometer kanorou- tes. Het leuke van kanoen is dat je al peddelend in stille natuurgebieden kunt komen, waar boten niet zijn toegestaan. De echte natuurliefhebber stapt dus graag in een kano. Peddelen is niet moeilijk, iedereen kan het meteen. Over al in de provincie zijn kanoverhuurcen- tra, niet alleen in de plassengebieden als de Wieden en de Weerribben. Een boek- je met verhuuradressen en tips is voor vijf gulden aan te vragen bij het Overijs- sels Bureau voor Toerisme, telefoon 0546- 818767. alvast een stukje rijden met de caravan. Zo kunt u rustig wennen aan het rijden met de combinatie en meteen controle- ren of alles naar behoren werkt. Alvorens de deur dicht te trekken, is het verstandig om eerst door te nemen of alle reisdocumenten in orde zijn. Het is al gauw een be- hoorlijke administratie, zeker als het om een vakantie met de auto gaat. Er moet namelijk heel wat meer mee dan alleen paspoort en rijbewijs. Maar met zorg vooraf zijn veel problemen te voorkomen. Gaat u met de auto dan is in verre- weg de meeste landen een WA- verzekering vereist. De zogenaam de 'groene kaart' die de verzeke- raar verstrekt, moet mee: dat is het verzekeringsbewijs in het buiten- land. Het is verstandig een reisverzeke- ring af te sluiten. Die is er in ver- scheidene soorten en maten en ver- zekert zowel ziektekosten als dief- stal tijdens de vakantie. Een annu- leringsverzekering is te overwegen als er een vakantie in hotel of ap- partement wordt geboekt. Mocht afzeggen op het laatste moment noodzakelijk zijn, dan is niet al het vakantiegeld op. Wie geen fl.80.000,- wil of kan uitgeven voor een camper, heeft gelukkig vele al- ternatieven. Behalve echte campers zijn er bijvoorbeeld omgebouwde bestelbus- jes. Die rijden zo comfortabel als een personenauto, maar minder ruimte: met twee bedden is er nog weinig plek voor een keukentje, een toilet en de water- tank. Ook zijn er opbouwcampers te koop die op een pick-up kunnen worden ge- plaatst. Het voordeel is dat de auto de rest van het jaar ook zonder opbouw is te gebruiken. Bovendien is de wagen op de camping los te koppelen voor het maken van tochtjes. Het is ook een overweging om niet di rect een nieuwe camper te kopen, maar er een te huren of om een tweedehands exemplaar aan te schaffen. Een gebruik te camper is te koop voor een veel lagere prijs dan een nieuwe. Daarvoor heb je natuurlijk wel een auto (motor, onder- stel, interieur van het kampeergedeelte) die enkele jaren oud is. Bij aanschaf van een gebruikte kampeerauto moet je dan ook goed afwegen hoe lang die mee moet gaan. Wil je er een paar jaar mee op stap, of is de camper bedoeld voor ja- renlang kampeergemak? Huren heeft vooral voordeel als men slechts een of twee keer per jaar met de camper op stap wil. Wie ieder weekend erop uit trekt, is dan erg duur uit. De huur van een camper bedraagt in het laagseizoen ruim 1.000 gulden per week en dat bedrag kan in het hoogseizoen op- lopen tot 2.000 gulden. Daar staat tegen- over dat je met een huurcamper nergens naar hoeft om te kijken. Voor onderhoud en stalling ben je geen kosten kwijt en mocht er onderweg wat kapotgaan dan is een telefoontje naar de verhuurder meestal voldoende om de reparatiewerk- zaamheden in gang te zetten. Een nieuwe camper heeft natuurlijk tal van andere voordelen. De keuze uit deze mobiele huizen is enorm. Een groot aan tal fabrikanten biedt modellen aan van zo'n 5,5 tot 8 meter lengte voor vier tot zeven personen. De modellen zijn lever- baar met verschillende interieurs en met diverse opties. De camper kan dus hele- maal naar de persoonlijke wensen wor den aangeschaft. De ontwikkelingen bij camperfabrikanten staan niet stil. Een nieuwe camper is dan ook uitgerust met de nieuwste veiligheids- en comfort- voorzieningen als stuurbekrachtiging, ABS en veiligheidsgordels. Het is leuk wandelen door het veenmoeras overzulke knuppelbruggetjes. (Foto: Streek VVV Peelland). Door Lucy Beker Het zijn tot de verbeelding sprekende namen, waar ook de kinderen nieuws- gierig van worden. Ze rennen over de verhoogde paadjes van boomstammetjes die door het natuurgebied slingeren. Dat zijn ze dus, die knuppelbruggetjes die ons veilig over het veenmoeras voeren. En die peelpuisten dan? Dat zijn stekeli- ge bosjes, die boven het water uitsteken. Dit is kienhout: resten van bomen die hier eeuwen geleden groeiden. De kin deren bekijken ze even en zoeken dan weer verder naar rijpe bramen. Ze heb ben echt plezier in deze wandeling. We zijn gestart bij het bezoekerscentrum Mijl op Zeven (Moostdijk 28, Ospel-Ne- derweert), ondergebracht in een typische peelboerderij. Daar zagen we een diase- rie over het ontstaan van de Peel: een door turfstekers afgegraven hoogveen- gebied. Het landschap bestaat nu uit on- doordringbare veenmoerassen, plassen, open heidevelden, bosjes en zandrug- gen. Er groeien zeldzame planten, zoals veenpluis, wollegras en klokjesgentiaan en overal zie je het pijpenstrootje, een bijzondere grassoort. De wandelaar treft hier een onverwacht groot aantal ver schillende libellesoorten en bovendien is De Groote Peel een van de meest vogel- rijke gebieden van West-Europa. Er zit een grote kokmeeuwenkolonie en verder broeden hier de ransuil, wulp, grutto en veel eendensoorten. Een uitstapje naar De Groote Peel is ab- soluut aan te bevelen tijdens een verblijf in oostelijk Brabant. In dit deel van de provincie Noord-Brabant liggen diverse mooie (grote en kleine) campings. Som- mige liggen zelfs aan een recreatieplas (bijvoorbeeld Oostappen in Asten en re- creatiecentrum Someren). Asten is een interessant plaatsje vanwege het Natio- nale Beiaard Museum. Voor nadere in formatie over verblijfsmogelijkheden in Oost-Brabant kan men terecht bij de VVV in Helmond, telefoon 0492 - 543155.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 15