VAIfAIUTIF I IE Nederlander gemiddeld bijna twee keer per jaar op reis Bellen naar huis Verkeersinfo Door Wim Otten Met een schep graaft de gids een kuiltje in de grond en strooit wat steentjes op onze handen. De hitte is ondraag- lijk. 'Ze zijn tussen de veertig en vijftig graden Celsius', zegt hij. We geloven het graag. Even later gooit hij een half emmertje water in een pijp die zes meter in de aarde reikt. Na vijf seconden spuit het vocht in een wolk van stoom tientallen meters de lucht in. Bij aarikoop van KOLBERT of KOSTUUM GRATIS OVERHIMD ZOMERPANTALONS 95 2 STUKS VOOR 125, SLOCGIHERENSUPS Deze actie duurt tot 15 juni 4 HALEN; 3 BETALEN I ft We gaan naar Thailand. Dit land is zeer populair onder Nederlanders. Da's niet ver- wonderlijk: deze vakantiebe- stemming heeft een unieke cultuur, een heerlijk klimaat, een zeer levendige hoofdstad en oases van rust op de zon- nige eilanden. Lanzarote is als leven op een vulkaan Lanzarote, een van de zeven Cana- rische eilanden, is nog steeds vul- kanisch actief, ook al -heeft de gloeiendhete lava het eiland voor het laatst in 1824 geteisterd. De duidelijk herkenbare kraters en het op gestold kaarsvet lijkend ge- steente zijn tot de verbeelding sprekende bezienswaardigheden. Ze zijn al even sensationeel om te zien als de eerder beschreven proe- ven, die aantonen hoe dicht onder het aardoppervlak de kracht van onze planeet op de loer ligt. Het onwerkelijke, maanachtige landschap van zo'n driehonderd kraters omgeven door een ver- steende woestenij strekt zich uit over een derde van Lanzarote. Het is het Timanfaya Natural Park, dat alleen te bezichtigen is per bus on der leiding van een gids. Met de auto, die in ruime mate te huur is op Lanzarote, is het park te berei- ken. Je komt dan aan bij een res taurant, waar vlees boven een hitte spuwende spleet in de grond wordt geroosterd. De vulkanische uitbarsting in 1824 was niet de grootste. Het tientallen vierkante kilometers grote Timan- faya-park is gevormd in de daaraan voorafgaande eeuw. Tussen 1730 en 1736 stroomde de lava onop- houdelijk uit de kraters over het ei- Het huis van Cesar Manrique is een schouwspel van kunst (foto hsp). land de zee in. Lanzarote groeide, maar tegelijk raakte een groot deel bedolven onder een tientallen me ters dikke laag lava die tot op de dag van vandaag geen enkele be- groeiing mogelijk maakt. Het is een fantastisch gebied met een rij- ke kleurschakering aan gesteente en fraaie onderaardse grotten. Pas over honderden jaren zal het poreuze stollingsgesteente ver- brokkelen en daarmee veranderen in aarde waarop weer wat wil groeien. In het noordelijk deel van Lanzarote dat van de laatste uitbar- stingen gespaard is gebleven, heeft zich dat verpulveringsproces al voltrokken. Ook al behoort het ei land tot de droogste van de Canari- sche archipel, daar is het de eiland- bewoners gelukt wijnbouw van de grond te tillen. Het hier tot korrels verpulverde gesteente blijkt het vocht uit de nachtelijke zeewind vast te houden en af te geven aan de wortels van de druivenranken. Hoe noordelijker je komt, hoe groener het wordt omdat de over- wegende noord-oostelijke stro- ming hier zorgt voor een vochtiger klimaat. Lanzarote is ideaal oord voor wie zeker van zon en warmte wil zijn. Zo'n duizend kilometer ten zuid- westen van Spanje ligt het eiland op nog geen honderd kilometer van de Afrikaanse kust. Daarmee profiteert het van de aanvoer van droge warme lucht uit de Sahara, terwijl de zeestroming afkomstig uit de Golf van Mexico voor een aangename watertemperatuur van zo'n dik twintig graden zorgt. In de zomermaanden is het op het ei- -An,, Her© leding Binnenban 7 c, 3191 CA Hoogvliet Telefoon 010-416 17 06 Nieuwe Passage 31, 3111 EG Schiedam (ingang Hoogstraat) Tel. 010-473 71 98 Proeven tonen aan dat het enkele meters onder de grond zeer heet is. Hier wordt een brand opgewekt met een bosje stro (foto land overdag rond dertig graden en 's winters is dat zo'n tien graden lager en dat is ook nog heel aange- naam. De meeste hotels en stranden lig- gen ten noorden en ten zuiden van de hoofdstad Arrecife, allemaal op korte afstand van de luchthaven. Costa Tequise en Puerto del Car men zijn de badplaatsen bij uitstek. Behalve zonnen en baden is het ook mogelijk boten te huren, te snorkelen of te duiken. Een van de eilandbewoners verzekert echter dat het mooiste strand helemaal op de zuidpunt ligt. Dat is Playa Papa- gayo nabij Playa Blanca, moeilijk bereikbaar via een smalle weg. De "*"Moning van een paar uur rijden is enwel zoet, omdat je belandt in wereld van Bounty, pvallend is de schoonheid van de lizen en de wegen. Rommel vind nauwelijks langs de weg en dat imt doordat daarop zware geld- etes staan. Het is een eiland van ar.Spaanse begrippen ongekend akke reglementen als het gaat i ruimtelijke ordening en plano- jie. Volgens voorschrift zijn alle izen spierwit en mag het hout- :rk alleen groen, geel of zwart n. Nergens is sprake van hoog- uw, omdat dat niet is toegestaan. regels zijn jaren terug opge- ld door C£sar Manrique, eiland- stuurder en impressionistisch nstenaar. Tot de attracties beho- l zijn creaties en de op zijn aan- jzingen gebouwde culturele en ■ristische centra, zoals de in vul- lische grotten gemaakte presen- iezaal en restaurant. Ook zijn is is deels boven en deels onder- rnds. Je voelt je James Bond in rador del Rio in het noorden. n gigantisch raam, gei'ntegreerd de rotsen, geeft vanuit deze bar uitzicht op het honderden meters lager gelegen eiland Graciosa. Ook dit is ontwikkeld op aangeven van Manrique. Aan het plafond hangen gigantische creaturen van draadij- zer en metalen plaatjes van de kun- stenaar. Lanzarote is zodoende gevormd door vulkanische kracht en daarna fraai aangekleed door de schep- pingsdrang van Manrique. Dat geeft dit Canarische eiland een to- taal ander karakter dan bijvoor- beeld Gran Canaria of Tenerife. Wat Lanzarote deelt met deze gro te toeristische trekpleisters is va- kantiecomfort. Aan winkelmoge- lijkheden is er bijvoorbeeld geen gebrek. Puerto del Carmen, Costa Tequise en Arrecife bieden op dat gebied veel, zo niet alles. Typische producten van Lanzarote zijn aar- dewerk en het muziekinstrument Timple, een klein soort gitaar. Aan restaurants evenmin een ge brek al moet er wel rekening wor- den gehouden met een eenvoudige keuken. Visliefhebbers komen hier volledig aan hun trekken en ook liefhebbers van de aardappel. De papas arrugas is een soort die hier goed gedijt, een wat zoetige aard appel die eigenlijk best lekker is. Behalve sporten die met water te maken hebben, kun je ook golfen en fietstochten maken. Doordat de wegen betrekkelijk vlak zijn - de hoogste berg is per slot van reke ning ruim zeshonderd meter - is dit een veel beoefende activiteit en bovendien een leuke manier om het eiland te verkennen. Arrange- menten voor reizen naar en verblijf op Lanzarote worden aangeboden door de meeste grotere reisbu- reaus. Diverse luchtvaartmaat- schappijen, zoals Transavia, voe- ren charters uit naar het eiland. Kom niet aan de vakantie van de Nederlander! We zijn en blijven een reislustig volkje en onze vrije dagen zijn belangrijk voor ons. Als het even kan, gaat de Nederlander ieder jaar op vakantie. Sterker nog: gemid deld gaan we bijna twee keer per jaar voor een korte of lange vakantie op reis. Ondanks het enorme aantal va- kantielanden en het oneindige aanbod in reizen, is Nederland veruit het meest populair. In to- taal vieren we met elkaar 15 miljoen vakanties in eigen land en 12 miljoen in het buitenland. De populairste provincies zijn Gelderland, Noord-Holland en Limburg. Zoeken we de grenzen op, dan kiezen de meeste mensen voor Frankrijk. Dit land, met zijn zon en uitgelezen mogelijkbeden voor een actieve vakantie, pro fiteert niet alleen van de zomer- periode. Het heeft ook uitste- kende wintersportfaciliteiten en bovendien is het lekker dichtbij om ook tussendoor eens een paar dagen naartoe te gaan. Kijken we puur naar de zonva- kanties, dan wint Spanje het van Frankrijk. In de zomer trek ken veel mensen per vliegtuig, touringcar of eigen auto naar de Spaanse costa's of het binnen- land. Na enkele jaren, waarin dit land terrein verloor aan Griekenland en Turkije, is Spanje weer helemaal 'in'. Overigens zijn beide andere ge- noemde landen nog steeds goe- de nummers 2 en 3 als het gaat om zonvakanties. Per jaar vlie- gen toch zo'n 600.000 Neder- landers richting de Griekse ei landen en de Turkse kusten. Verre bestemmingen zitten dit jaar opnieuw in de lift. Vooral Azie, met landen als Thailand en Indonesie, maar ook China, India en Vietnam, is populair. Voor Amerika blijft de belang- stelling op hetzelfde peil als vo- rigjaar. De auto is vervoermiddel num- mer 1Van alle mensen die naar het buitenland gaan, neemt bij na zestig procent de auto mee. Een kwart gaat met het vlieg tuig. Ook vakanties per touring- car nemen een aardig deel voor hun rekening: elf procent. De afgelopen jaren is dit aantal langzaamaan gedaald. Daar staat tegenover dat de busmaat- schappijen aan populariteit winnen bij de kortere vakanties. De meerdaagse reizen naar in- teressante steden en streken in Europa trekken steeds meer mensen aan. Trips naar Parijs of Londen, maar ook naar steden in Oost-Europa, het Zwarte Woud en Bohemen vallen zeer in de smaak. Een of twee keer een telefoontje naar het thuisfront is tegen- woordig nog maar een kleine moeite. In de meeste landen is het verzamelen van een groot aantal muntjes niet meer nodig voor een paar minuten 'bijpra- ten'. Vrijwel alle Europese lan den hebben vandaag de dag een telefoonkaart. Deze zijn ter plaatse te koop, maar u kunt ze alvast kopen bij de ANWB. Ook kunt u met de thuisblijvers afspreken dat u 'Collect' zult bellen. U hoeft dan niet te beta- len: degene die u belt, betaalt de kosten. Deze komen apart op de telefoonnota. In het buitenland belt u gratis naar een telefonis- te. Zij belt degene die u wilt spreken, vraagt of hij/zij de kosten accepteert en verbindt u door. U kunt dan rustig een te- lefoongesprek voeren. Belt u tussendoor niet naar huis, laat dan in ieder geval een tele- foonnummer achter waar u te bereiken bent: van de camping, het appartement of hotel. Mocht er thuis dan iets zijn, dan weet men u te vinden. De Collect-nummers die u kunt draaien in de verschillende va- kantielanden: Belgie 0800 10031 Luxemburg 0800 0031 Groot-Brittannie 0800 89 0031 Ierland 1800 55 0031 Frankrijk 0800 99 0031 Spanje 900 99 0031 Portugal 0505 0031 Noorwegen 050 19931 Zweden 02 079 5731 Denemarken 800 10331 Duitsland 0130 80 0031 Hongarije 00 800 03111 Tsjechie 0042 00 3101 Slowakije 0042 00 3101 Zwitserland 155 0031 Italie 172 0031 Griekenland 00800 3111 Turkije 9-9800 311177 Finland 9800 10310 (niet gra tis, kosten lokaal gesprek) Oostenrijk 0229 03031 (niet gratis, kosten lokaal gesprek) Het verkeer wordt niet overal zo keurig in banen geleid als in ons land. Files zijn in zuidelijke landen op interlokale wegen vaak gemeengoed. Op de snel- weg in de richting van het zon- nige zuiden kan men soms evenzeer op behoorlijke op- stoppingen stuiten. Actuele reisinformatie kunt u via de autoradio beluisteren. Op de Duitse radio hebben ze het bij fde over 'Stau'. de Engelsen spreken van 'traffic jam' of 'jamming' en de Fransen dui- den een opstopping aan met 'embouteillage' en spreken bij doorstroming van 'fluide'. De meeste toeristische landen ken- nen een regionale, veelal En- gelstalige, radiozender. De ANWB heeft een telefoonlijn geopend speciaal voor de broodnodige verkeersinfo. Er wordt dan actuele informatie gegeven over verkeersdrukte en piekdagen op vakantieroutes, toltarieven, benzineprijzen, sta- kingen en bosbranden die de doorstroming kunnen bei'nvloe- den. Maar ook ander reisnieuws is hier op te vragen, bijvoor beeld over algenplagen op zwemlocaties. Het nummer is: 0900 910 910 10 (75 ct/min, 24 uur per dag bereikbaar). Cultuur en kokosnoten in het prachtige Thailand We beginnen met een week in het zeer drukke Bangkok, de hoofd stad, waar enorme gebouwen, luxe hotels, honderden eetstandjes en prachtige natuur elkaar afwisselen. Het is als toerist niet echt moeilijk om je weg te vinden in deze we- reldstad. Taxi's (met airco!) zie je overal en de chauffeurs weten feil- loos de weg. En anders ga je per 'tuk-tuk' op pad: een 'pick-up'- brommer voor vier personen. De chauffeurs rijden behoorlijk hard, dus dat is een hele belevenis. We bezoeken alle belangrijke beziens waardigheden, zoals het Konin- klijk Paleis met het Wat Phra Ke- ocomplex. Alle mogelijke Thaise bouwstijlen zijn hierin verwerkt, rijkelijk versierd met decoraties en bladgoud. Van alle tempels in Bangkok is Wat Po het grootste en oudste. Het is een enorm groot complex met gebouwen, parken en beelden. Bij een bezoek aan een tempel is het verplicht de schou- Het bijbehorende oorlogsmuseum geeft een indrukwekkend beeld over de oorlog en de erbarmelijke omstandigheden waarin de brug is gebouwd. Door een wandeling over de brug tref je aan de over- kant van de rivier een aantal sou- venirwinkeltjes aan en kun je een ritje maken op een olifant. Met een boot kun je een tocht over de rivier maken en de begraaf- plaatsen bezoeken waar de slacht- offers begraven liggen die tijdens de bouw van uitputting zijn gestor- ven. Onder hen zijn ook bijna tweeduizend Nederlandse solda- ten. 's Avonds in Bangkok is Patpong Road een belevenis. Waar overdag weinig te zien is, zijn tegen het val len van de duisternis allerlei straat- stands opgebouwd waar naast de Thaise souvenirs, kleding en siera- den van heel veel beroemde mer- ken worden verkocht. Afdingen is een must. Ook zijn hier vele bars en nachtclubs gevestigd. De tweede week brengen we door op het prachtige eiland Ko Samui. Dit ligt voor de kust van Zuid- Thailand. Met een bus rijden we de hele nacht door totdat we in het zuiden met een bootje de oversteek kunnen maken. Je kunt er ook ko men met een vliegtuig, dan duurt de reis maar een uurtje. Samui is een droomeiland: witte stranden met palmbomen, zoals je alleen in tv-reclames ziet. Kleine dorpjes met haventjes en schitterend aan- gelegde accommodaties met bun galows op het strand. Hier is het heerlijk luieren en zonnen op strandjes die je bijna voor jezelf hebt. Voor een paar gulden kun je op er genieten van een massage van top tot teen. Op het eiland, dat 250 km2 groot is, is echter ook het een en ander te zien. Door middel van vrachtwagentjes die omge- bouwd zijn als taxi's kun je het he le eiland verkennen. Er zijn een prachtige waterval en een tempel met een enorme, gouden 'boedd- ha'. De dorpjes zijn een bezoek waard evenals de kokosnootplan- tages. Kokosnoten zijn hier heel belangrijk voor de economie. Thailand heeft nog veel meer te bieden. Veel georganiseerde rond- reizen doen het noorden van het land aan, waar ontzettend veel te zien is aan natuurschoon en cul tuur. Het is duidelijk dat het land iedereen wat te bieden heeft. Wij vonden de tegenstellingen tussen het drukke Bangkok en het rustige, zonnige Ko Samui een bijzondere ervaring en nemen ons voor om ze ker nog eens een keer het noorden van het land te gaan bezoeken. Sandra Zeilstra De zee levert de bewoners van Ko Samui een overvloed aan voedsel. ders en de benen te bedekken. Kor te broeken en de in Nederland al- om bekende legging zijn hier ta- boe. Natuurlijk mag je ook een excursie naar de zeer bekende en beruchte Brug over de rivier Kwai niet mis- sen: 130 km buiten Bangkok, in een prachtig natuurgebied. Het mooiste is het hier in de ochtend. als er nog weinig toeristen zijn. Er zijn georganiseerde dagtochten te boeken maar het is ook mogelijk om met een groepje een taxi-busje te nemen. De spoorlijn van Thai land naar Birma is in de tweede wereldoorlog gebouwd door dwangarbeiders. fW-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 21