mmm Gezonderwijs IEDERE WEEK K00PZ0NDAG IN HARTJE ROTTERDAM MaasstaD De Blijhof verandert mee met de tijd Pas op voor tropische verrassingen... Gift voor thuislozen 12 Bang&Olufsen MaasposT Manifestatie levert tienduizend gulden op Liever twee keer feest 0 SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote- of St. Janskerk heeft zaterdag 7 juni het gemengd koor The Green Forest Selection als centraal middelpunt. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Harmonia Reuma Koorleden Expositie Oorsmeer Instuif Lezing Zakenkring Swingen Concert Vaccinatiespreekuur CONTACTLENZEN VANAF 1 MEI VIA DE KABEL IN UW HUISKAMER 105.9 FM of 99.0 FM KERKDIENSTEN Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk WIIKBLADIH SCHIEDAM TIJDLOZE SCHOONHEID DIE BLIJFT BOEIEN SCHIEDAM - Ze zijn er nog. Wijken waar begrippen als 'daadkracht' en 'saamhorigheid' betekenis hebben. Waar jong en oud zich zij aan zij inzetten voor een betere en mooiere lee- fomgeving. Schiedam-Zuid is zo'n wijk. Zes dagen lang stond het zuidelijkste deel van Schiedam in het teken van het Opzoomeren en het verzamelen van zoveel mo gelijk geld voor de eigen kinderboerderij. Zaterdag 31 mei kon na een goed be- zochte slotdag het resultaat van deze opmerkelijke Op- zoomermarathon bekend worden gemaakt: een scho- ne, frisse wijk en tiendui zend gulden voor de boerde- rij. MAASPOST SCHIEDAM XQ 52 Qi SCHIEDAM - Francine Rasenberg verzorgt donderdag 5 juni de we kelijkse Harmonia-avond met een lezing over handlijnkunde. Deze lezing is een vervolg op een eerder door Rasenberg gehouden lezing over dit onderwerp. De avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibaut- plein 165. Aanvang is 20.00 uur en de toegang bedraagt fl. 7,50. SCHIEDAM - De Bechterew oe- fengroep van de reumapatienten- vereniging is bestemd voor patien- ten met de ziekte van Bechterew, die gebaat zijn bij zoveel mogelijk oefenen. Dat doet deze groep dan ook onder leiding van een fysio- therapeute die goed de beperkin- gen van de patienten in het oog kan houden. Het oefenen gebeurt groepsgewijs zodat de kosten laag kunnen worden gehouden. Vaste oefenavond van de groep is dins- dagavond. Belangstellenden kun nen bellen, tel: 5914535. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker kan men nog tot 7 juli deel- nemen aan de cursus Geneeskun- dige Yoga. Elke week werken aan de geestelijke en lichamelijke ge- zondheid zorgt ervoor dat men le- vendiger en gezonder in het leven staat. De cursus wordt gegeven door A. Looymans, een natuurge- neeskundig therapeut. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden bij wijkcentrum De Erker in de Jan van Avennesstraat 32, tel. 4267767. Voor meer info: Astrid Looymans 078-6145802. SCHIEDAM - Het 116 jaar oude Schiedamse mannenkoor In Hono- rem Dei zingt muziek die al eeu- wen gezongen wordt. Te denken valt aan meerstemmige missen van Haydn, Mozart en Schubert. Uit- voeringen worden wekelijks gege ven op zondagochtend in de Basi- liek van de Heilige Liduina ('Singelkerk') tijdens de Hoogmis. Het koor wil zich bij het gereedko- men van de renovatie van de Basi- liek goed presenteren en daarom zoekt het nieuwe leden. Elke dins- dagavond wordt er gerepeteerd. Voor nadere info: Loek Smit, 4164185 na 19.00 uur. SCHIEDAM - In galerje Distanza is tot en ^et lb jtlnl eetl expositie te zien rond het thema 'De aarde verbeeld'. Exposante Els Lorwa hergebruikt in haar keramische beelden materialen als hout en ij- zer, Gert Strengholt maakt myste- rieuze litho's en Lea Wijnhoven maakte een aantal objecten die de aarde voorstellen. Galerie Distanza is gevestigd op de Dam 1 32 wordt zaterdag 7 juni een gezel- lige swingavond gehouden. Er worden allerlei soorten muziek ge- draaid al naar gelang de wensen van de bezoekers. Deze avond is bedoeld voor bezoekers vanaf 35 jaar en de entree is gratis. De zaal is open om 20.00 uur, de avond be- gint om 20.30 uur. Voor meer info: tel. 4267767. SCHIEDAM - De artiesten Hans van Lint en Ernst Koomen spelen donderdag 5 juni in Oorsmeer. Van Lint is de zanger/gitarist en songwriter van Iceparty, de band die bezig is een nationaal bekend fenomeen te worden. Dit avondje Oorsmeer brengt een avondvul- lend programma met een keur van muziekstijlen. Oorsmeer is te be- luisteren in Podium Cafd, Lange Haven 28. SCHIEDAM - Bij de Stichting Welzijn Nieuwland wordt vrijdag 6 juni om 19.30 uur voor de derde keer een instuif voor 25-plussers gehouden. Op deze avond kunnen mensen vanaf 25 jaar lekker met elkaar kletsen en af en toe een dansje wagen, onder het genot van een drankje. De toegang bedraagt fl. 2,50 en het duurt tot 23.00 uur. De bedoeling is om deze instuif op elke eerste vrijdag van de nieuwe maand te gaan houden. SCHIEDAM - Therapeute Karin Hueting houdt maandag 10 juni een lezing over emotionele aspec- ten bij gewichtsverlies in woon- en zorg-centrum Thurlede aan de Nieuwe Damlaan. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang is fl. 5,-. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennestraat SCHIEDAM - De leden van de Za kenkring Schiedam en omgeving sluiten het seizoen af met een bij- zondere gast. Op 9 juni komt de bekende blijspel-acteur Pieter Lutz in de bovenzaal van Restaurant Le Pecheur aan de Nieuwe Haven vertellen over zijn ervaringen op het toneel en in de televisie stu dio's. Zakenlieden uit Schiedam of omgeving, die belangstelling heb- ben voor deze avond, of voor het werk van de Zakenkring in het al- gemeen, kunnen contact opnemen met het secretariaat, tel. 4745826. Het nieuwe seizoen wordt begon- nen op 30 augustus met een tennis- toernooi in Kethelhage. SCHIEDAM - In de conversatie- zaal van Woon- en zorgcentrum Thurlede geven twee dames op zondag 8 juni een zondagmiddag- concert. Bewoners en niet-bewo- ners kunnen vanaf 14.00 uur ge- nieten van klassieke muziek. De entree is fl. 2,50. WATERWEG - In Nederland wordt men op allerlei manieren be- schermd tegen infectieziekten. Etenswaren worden regelmatig ge- keurd en uit de kraan drinken kan zonder risico's. Allemaal voorzie- ningen om onze gezondheid te be- schermen. Hoe zit dat in de (sub)tropen? In deze gebieden kent men niet of nauwelijks voorzieningen zoals keuringsdiensten, riolering of vuil- nisophaaldiensten. Daarbij is het ook nog eens een stuk warmer in deze gebieden, waardoor voedsel sneller bederft en ziektekiemen in grotere getale aanwezig zijn. Het is dus van belang dat de reiziger naar deze gebieden zich goed voorbe- reid ook met het ook op de gezond heid. Hygiene-tips - eet alleen gekookte of goed door- bakken etenswaren en geschild fruit - let erop dat flessen of blikjes met drinkwaren gesloten zijn als het wordt gekocht - gebruik geen ongekookt water en voedsel waar dit in aanwezig is. Dus bijvoorbeeld geen ijsjes, ijs- klontjes of rauwe groenten nutti- gen... - was altijd handen na toiletgebruik en voordat er met de bereiding van voedsel wordt begonnen. Gebruik geen toilethanddoeken. Een aantal gevaarlijke infectie ziekten is gelukkig te voorkomen door vaccinatie(s). Wat iemand precies nodig heeft is afhankelijk van reisdoel en omstandigheden. Voor een persoonlijk advies over reizen naar de (sub)tropen en ge zondheid kan men op werkdagen bellen met de GGD Nieuwe Wa- terweg Noord op 2488080. Wan- neer er zo'n zes tot acht weken voor vertrek gebeld wordt, kan de GGD tijdig informeren en eventu- eel vaccineren. GezonderWijs is een publicatie van GGD Nieuwe Waterweg Noord, Holy Ziekenhuis, Thuis- zorg Nieuwe Waterweg Noord, Pa- tienten/Consumenten Platform Nieuwe Waterweg Noord, RIAGG Rijnmond Noord West en het Schieland Ziekenhuis. SCHIEDAM - Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Maatschappelijice Dienstverlening Nieuwe Water weg in Schiedam een bijdrage ge geven van fl. 80.000,- uit het bud get voor het projekt Dak- en Thuis lozen. Het geld is bedoeld ter on- dersteuning van het projekt Hulp- verlening aan moeilijke en moei- lijk plaatsbare huurders. pet maand Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 met wiitmlttif&e. tyit\eten. de ofUicien Tegenwoordtg doen de bewoners van De Blijhof het meeste zelf of onder begeleiding. Foto: Roger van der Kraan SCHIEDAM - Bij de voordeur van De Blijhof hangen zo'n twin- tig naambordjes bij een bel. De voorziening aan de Honnerlage Gretelaan huisvest al 25 jaar verstandelijkgehandicapten. Dit feit is gevierd tijdens een receptie met familie en vrienden van de bewoners en uiteraard met het personeel. Een andere optie voor viering was het organiseren van een groot feest. Dit plan was ech- ter minder in trek onder de be woners, omdat met een receptie ook nog geld zou overblijven voor een dagje uit. In overleg werd besloten tot twee feestelijk- heden. Bij de receptie kregen de zes bewoners die vanaf het eerste uur op De Blijhof wonen, een bloemetje overhandigd. Deel twee van de feestelijkheden moet nog komen. Het dagje uit is voor- lopig nog een verrassing. Het is stil op de gangen. De meeste bewoners zijn overdag uit huis. Ze vertrekken lopend, per fiets of taxi naar de sociale werkplaats of naar een dagcentrum. De schoonmakers poetsen en boenen de slaapkamers en 6en dame strijkt een berg was- goed. De Blijhof was 25 jaar gele- den een van de eerste woonvoor- zieningen in de regio voor mensen met een verstandelijke handicap. De van oorsprong katholieke voor ziening, die onder leiding stond van nonnen, was voor die tijd een uiterst moderne woonvoorziening met een grote woonkamer voor ge- meenschappelijk gebruik, een eet- kamer voor 25 bewoners en een ei- gen slaapkamer voor iedere bewo- ner. Spoedig na ingebruikname bleek dat de groep nogal groot was. In de loop der jaren zijn bin- nen De Blijhof dan ook verschil- lende leefgroepen ontstaan, met elk een eigen woonkamer en keu- ken. Nu zijn er vier groepen, maar binnenkort wordt de opdeling naar vijf groepen een feit. In 25 jaar Blijhof zijn de opvattin- gen omtrent verstandelijk gehandi- capten aanzienlijk veranderd. In de beginperiode stonden de beperkin- gen van de bewoners centraal. De gehandicapten leerden nauwelijks nieuwe vaardigheden ontwikkelen. Liesbeth Melief is teamleidster in de woonvoorziening. Ze weet hier- over het volgende te vertellen: „Vroeger werden de bewoners ge- doucht en aangekleed door het per soneel. Ook werd er voor hen ge- kookt en schoongemaakt. Zelfs nieuwe kledingstukken werden voor hen uitgezocht. Nu doen ze het meeste zelf of onder begelei ding." In tegenstelling tot de voor- bije jaren wordt tegenwoordig juist gekeken naar de mogelijkheden van de bewoners. Melief: „Ze wor den gestimuleerd zoveel mogelijk hun eigen huishouden te regelen. Iedere week stellen we een menu op en aan de hand van takenlijsten weten de bewoners wat van hen verwacht wordt. Tot enkele jaren terug kwam een keer per week een vrachtwagen met boodschappen voorrijden. Die tijden zijn voorbij. De bewoners halen nu zelfstandig of onder begeleiding de bood schappen bij de plaatselijke super- markt." Zelfredzaamheid is de trend van deze tijd. Naast de drie hoofdloca- ties in Schiedam (De Blijhof), Vlaardingen (Nooitgedacht) en Maassluis (De Luit), bestaan legio dependances, nevenvestigingen, Begeleid Zelfstandig Wonen-pro- jecten en het Persoonsgebonden budget. Afhankelijk van de woon- vorm krijgt de verstandelijk gehan- dicapte een afgemeten aantal uren zorg. In een dependance krijgt een bewoner bijvoorbeeld maximaal zes uur per week hulp, in een pro ject begeleid zelfstandig wonen is dat nog maar twee uur per week. De achterliggende gedachte is de bewoners zo veel mogelijk zelf te laten regelen en slechts bij te sprin- gen wanneer dat nodig is. Daarbij gaat het voornamelijk om het in or- de brengen van financiele zaken. De Blijhof aan de Honnerlage Gre telaan herbergt volwassenen die niet - of nog niet - in staat zijn meer zelfstandig te wonen. De bewoners beschikken over een klein kamer- tje dat ze naar eigen believen mo- 3 jaar garantie Woensdag 4 juni 1997 F 31 Teh Parkweg 367-369 3119 CK Schiedam Telefoon 010 -4268638 Ooit kiest u voor mooist BeoCenter 9300 Hervormde gemeente ^rote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. B. Prakke. Aanvang: 17.00 uur, drs. C. Blenk. Bethelkapel. Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A. Van Zetttfn. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, mevr. C. Schoone- bergh-Lems. St. Martinuskerk, Al bert van Raalteplein. Aanvang: 09.30 uur, ds. J. Sosef. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. R.A. Bosch. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, dsi A.N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maas straat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A. Van Zetten. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, pastor. G.J. War- merdam. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam laan. Aanvang: 10.00 uur, cand. W. Verwaard. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, drs. C. Blenk. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. C.A.A. Struik. Aanvang: 16.30 uur, ds. D.A. Lagewaard. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, Tweede zondag na Tri- nitatis, ds. B.H. Nieminen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistieviering. Vrij dag 19.30 uur, communiteitsmis. Zondag 09.30 uur, eucharistievie ring, voorg. D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, Markt- mis. Donderdag 09.15 uur, eucha ristieviering. Zaterdag 18.30 uur en zondag 11 uur, eucharistievie ring, voorg. K. Veltman. R.K. Parochiekerk O.L.V. Visi- tatie Dr. Schaepmansingel 3. Zondag 09.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Vrijdag 09.15 uur, weekviering. Parochiekerk St. Jan de Doper Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 11.00 uur, zondagsviering. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, ge zongen eucharistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eucharistieviering. Zondag hoog mis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Fran- keland. Zondag 09.15 uur, eucha ristieviering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. VrijzinnigeGeloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. J.F. Klijnsma Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, zondag 13.30 uur, samen- komst. Woensdag 20.00 uur, bij- belstudie. 't Paxhuis, Schie 11Za terdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, maj. en mevrouw Th.H. Wol- terink. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Zaterdag 17.30 uur (Oud Mathenesse), zon dag 10.00 uur (Nieuwland). KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 KLANTEN SERVICE GROEP: Telefoon 010-4004471 4004296 CHEF VERKOOP REGIO: R. Versnel Telefoon 06-53786942 VERTEGENWOORDIGERS: S. Haak M, van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap Telefoon: 010-4736543 Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-2440938 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur Een radio, cassettedeck en CD-speler uigevoerd met prachtige materialen. Dat alles in een vormgeving waarvan alleen Bang&Olufsen het geheim kent. Gorzen is trots op wijk, daadkracht en elkaar Het zal wel puur toeval zijn, maar niemand kan er omheen dat de slogan van de club uit Rotterdam- Zuid de bewoners van Schiedam- Zuid op het lijf is geschreven: 'geen-woorden maar daden'. Al les wat er in Zuid wordt onder- nomen lijkt zonder veel proble- men en vergader een succes te worden. Maar wanneer het op manifestaties aankomt zoals de Opzoomeraktie van de afgelopen week, dan blijken de Gorzenezen zelfs zichzelf en elkaar nog te kunnen verbazen. „Dit is echt te gek geweest", vertelt M. Rorije van het organiserende Oppie Pro- motie Team en vader van de Ver- eniging Kinderboerderijtje De Gorzen. „We hebben het onmen- selijke van iedereen verlangd en toch hebben we het met elkaar klaargespeeld. Een gouden ploeg die dit allemaal voor elkaar heeft gekregen. Er zaten zelfs kinderen bij van een jaar of twaalf met een verantwoordelijkheidsbesef... daar heb ik diep respect voor." Vooraf had men zich ten doel ge- steld de nostalgische sfeer van 'Open het dorp' op lokaal niveau te doen herleven. En in grote lij- nen kwam de manifestatie, die de naam 'Daar mogen we trots op zijn' had meegekregen, Qiok wel Verschillende organisaties hadden een kraampje gehuurd voor de braderie in de Groenelaan. Foto willem de Bie met de TV-aktie overeen. Er wa- ren aktiviteiten, deelnemers, sponsors en er was een goed doel; de kinderboerderij. Maar de Schiedamse aktie ging nog een stap verder. Juist doordat alles heel simpel was gehouden. De mega-geldschieters van Mies Bouwman waren hier de mensen in de straat, de winkeliers in de wijk en de bezoekers uit de rest van Schiedam. Volgens K. Kegel, een van de vrijwilligers van Be woners Vereniging Schiedam- Zuid was het de organisatie hier ook allemaal om begonnen. „De opzet was te laten zien wat de wijk zelf kan en daarnaast het kweken van enthousiasme voor de kinderboerderij. Die tiendui zend gulden is dus bij elkaar ge- bracht met klein werk als straat- spelletjes en bingo's. Daar zitten geen bijdragen van supersponsors -bij-" Het publiek wist de weg naar De Gorzen vooral tijdens de och- tenduren van de 31e mei goed te vinden. Aan het Groot Groene laan Ontbijt namen 280 mensen deel, waarmee het een gezellige boel werd. Bolletjes, eitjes en krentenbollen gingen onder de prille voorjaarszon van hand tot hand, 's Middags kon men op het gemak struinen langs de vele kraampjes die her en der stonden opgesteld en konden vooral de kinderen zich uitleven bij de sport- en spelonderdelen. Ook kon er alvast een kijkje worden genomen bij de eerste bewoners van de kinderboerderij; de pony's Foofur en Bobo. Tussendoor werden de eerste Opzoomerprij- zen uitgereikt, namelijk die voor de mooiste geveltuintjes. Het al- lermooiste tuintje stond volgens de jury in de Steenstraat en be- Jtioort toe aan Ton en Sylvia Kooi- jman. Het feest in de Gorzen werd tenslotte afgesloten in een tent aan de Dwarsstraat waar mu ziek klonk van de leerlingen van Muziekschool Annelies en waar de opbrengsten een voor een be kend werden gemaakt. Nu alle kraampjes, tenten en Op- pies weer uit het straatbeeld zijn verdwenen is het tijd de balans op te maken van een week 'Daar mogen we trots op zijn'. Volgens Rorije is nu het woord aan de ge meente. „In de raad is besloten 50.000 gulden ter beschikking te stellen voor de hekken en de grond. Ik zou graag zien dat dat ook snel daadwerkelijk rond- komt. Want het is toch eigenlijk ook te gek voor woorden dat wij hier al een jaar bezig zijn met al lerlei akties en dat daar tot op he - den nooit een reactie van ge- nTeenteZijde op is gekomen." Op de voorzichtige schatting dat er begin September wellicht al een begin met de boerderij aan de Jachthavenlaan kan worden ge maakt, reageert Rorije enigszins gelaten. „Ik hoop het. Aan ons zal het niet liggen. Maar ik blijf het absurd vinden dat het allemaal zo lang moet duren. Er zijn de afge lopen week mensen aan het werk gegaan die zich hadden opgege- ven voor boerderijwerk, het ver- zorgen van dieren. Die hebben tot op heden alleen maar lootjes staan verkopen, idioot toch? We hebben nog geluk gehad dat ie dereen het als een uitdaging zag en enthousiast meedeed, maar nu is het hoog tijd dat de gemeente een passende reactie geeft op zo- iets unieks als we hier hebben la ten zien." KARHVVAN DER KNAAP gen inrichten. De ene kamer staat vol met knuffelbeesten, de ander is zakelijk ingericht met een compu ter op het bureau en een handig op- klapbed om ruimte te besparen. Teamleidster Melief: ,,De opvat- tingen omtrent de grootte van de woonruimte zijn gelukkig ook ver anderd. Volgend jaar zullen van de huidige 26 kleine kamers, 16 gro tere kamers worden gemaakt." MARGREET FEENSTRA

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 3