Tapijt bestellen in eigen kleur Het meest aGtuele womngaanlJtra r 3 Trendy aanrechtbladen kunnen tegen een stootje Pronken met kleurige koelkast ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE —JL-K fs&gwig -L jn|UB®!6210^ Onroerend goed informatie Hypotheek informatie De meeste tapijten worden aangeboden in vijftien tot dertig kleurscha- keringen. Meestal is daar wel een tint bij die past bij het interieur. Soms echter heeft iemand zijn zinnen gezet op tapijt in een tint, die niet voor- handen is. Daar speelt nu tapijtfabrikant M.I.D. in Deventer op in. Deze producent maakt elk tapijt op bestelling in de gewenste kleur, afmeting, weefstructuur en dessinering. Voor informatie?over de-advertentie mogeTuKneoefp bel Jacqueline DlepenlbchJ^i^l^ fm Sommige koelkasten zijn een pronkstuk voor de keuken. De 'bolle Bosch' uit 1956 is er inmiddels zo een geworden. Een object voor verzame- laars. Producent Bosch haak- te snel in op die trend en pro- duceert nu een nieuwe 'bolle Bosch'. Dat betekent moder ne techniek in een klassiek gekleurd jasje. Het ziet er naar uit dat dit jaar een groot aantal nieuwbouwwoningen wordt opgeleverd. De Nederland se Vereniging van Bouwonderne- mers spreekt zelfs van een stijging van de verkoop van nieuwe hui- zen met maar liefst dertig procent. Veel mensen zullen dus de ko- mende tijd te maken krijgen met de koop en oplevering van een nieuwbouwwoning. Het is een pe- riode van goed opletten. Het gemak van kunststof is inmid dels wel ontdekt, ook voor de keu ken. Speciaal voor aanrechtbladen wordt steeds vaker gekozen voor kunststof of een mix van steen en kunststof. De voordelen daarvan zijn dat het keihard is: krasvast en hittebestendig. Bovendien zijn dit soort aanrechtbladen leverbaar in allerlei kleuren. Wie een individu- ele of trendy keuken wil, kan met een kunststof aanrechtblad alle kanten op. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- noord f 201 f 221 79% oost f 250 f 275 98% midden f 288 f 319 114% febr. '96 t/m apr. '96 febr. '97 t/m apr. '97 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. west f 259 f 285 101% zuid f 260 f 292 104% Ned.tot. f 254,4 f 280,8 100% 5 jaar vaste rente Spaarhyp. Annuiteit Trad. Leven nationale hypotheek- garantie effec opge opge effec opge tieve geven geven tieve geven Geldverstrekker rente rente rente Geldverstrekker rente rente FBTO 5,91 5,7 5,7 Ziirich 5,50 5,4 BLG Hypotheken 5,92 5,7 5,5 ZwitserLeven 5,62 5,5 Reaal 5,92 5,7 5,7 Delta Lloyd 5,63 5,5 Av6ro 6,02 5,8 5,6 Reaal 5,71 5,5 Delta Lloyd 6,03 5,8 5,7 AEGON 5,72 5,6 NOG 6,03 5,8 5,6 Av6ro 5,74 5,6 Spoorwegpensf. 6,03 5,8 5,6 Zwolsche Alg. 5,76 5,55 Aegon Hypoth. Bank 6,14 5,9 6,1 NOG 5,81 5,6 Bouwfonds Hyp. 6,14 5,9 5,7 Levob 5,83 5,7 Hooge Huys 6,14 5,9 5,7 FBTO 5,91 5,7 Hypotrust 6,14 5,9 5,7 HoOge Huys 5,92 5,7 PVF Hypotheken 6,14 5,9 5,7 Amersfoortse 5,93 5,8 Zwitserleven 6,14 5,9 5,7 Nationale Ned. 5,94 5,8 Woonfonds Hypoth. 6,14 5,9 5,7 Stad Rotterdam 5,98 5,75 Zwolsche Alg. 6,14 5,9 5,65 Ohra 6,00 5,85 Ohra 6,21 6,05 5,85 Generali 6,03 5,8 ABP-hypotheken 6,25 6,0 5,8 ROYAL 6,03 5,7 Amersfoortse 6,25 6,0 5,9 AMEV 6,04 5,9 HNG Hypotheken 6,25 6,0 5,8 Levob 6,25 6,0 5,9 Geldverstrekker opge geven ROYAL 6,25 6,0 5,7 Nederl. Hyp. Bank 6,30 6,05 5,95 Andere vormen rente CVB Bank 6,35 6,1 5,9 Delta Lloyd Beleggingspl. 5,5 Generali 6,35 6,1 5,8 Hooge Huys Participatieplan 5,7 GWK-Bank 6,35 6,1 5,9 Generali Spaartoekomst 5,9 IDM Hypotheekbank 6,35 6,1 5,9 Hypotrust Spaartoekomst 5,9 Nationale Ned. 6,35 6,1 6,0 Van Nierop Perspect. Hyp. 5,9 Westland/Utrecht Hyp. 6,35 6,1 5,9 Royal Future Hypotheekplan 6,0 Stad Rotterdam 6,40 6,05 Bouwf. (PGGM) Loonvast 6,2 AMEV 6,46 6,2 6,1 ING Beleggershypotheek 6,3 Direktbank 6,46 6,2 6,0 SNS Netto Lasten 6,5 Postbank 6,46 6,2 6,0 ABN-AMRO 6,57 6,3 6,1 Friesland Bank 6,57 6,3 6,1 ING Bank 6,57 6,3 6,1 Krediethypotheken rente RABO Hypoth.Bank 6,57 6,3 6,1 VSB Vermogenshypotheek 4,6 SNS bank 6,57 6,3 6,1 Roparco 4,7 VSB bank 6,57 6,3 6,1 Direktbank Doorloophyp. 4,8 MNF Bank 5,7 SNS Rekening crt. hypoth. 6,0 Zonder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor slden hogere opslagen. ng te kunnen maken is alleen het 5-jaarstarief vermeld. -Ik. tophypotheken qelden hogere opslagen. Om een vergelijkin_ Per geldgever zijn andere rentevastperioden mo< De effectieve rente is de opgegeven rente plus afsluitprovisie, afboekingstijastip aflossing e.d. Peildatum: 12 mei 1997 abele elementen als NVM HYPOTHEEK shop Bron: NVM-Stappenplan Copyright NVM Nieuwegein NVM Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM Tapijt in een afwijkende kleur is naar wens te maken, ook voor het particuliere interieur. (Foto: Wools of New Zealand). Het is een misverstand dat een dergelijk individueel tapijtontwerp alleen voor grote bedrijven bereikbaar zou zijn. Ook particulieren kunnen via hun woningin- richter bij M.I.D. (Moquette Industrie Deventer) terecht. De minimum afname is namelijk slechts drie strekkende me ter. Bovendien lopen de breedtematen op van twee meter tot vier meter zestig, met intervallen van vijf centimeter. Daardoor is altijd de passende maat aan te vragen; te veel kopen hoeft niet. De fabrikant in Deventer heeft garens in vele kleuren: ook de moderne terratinten, de nieuwe olijfgroenen en dat trendy ja- ren '60 blauw met een vleugje violet. Door twijnen (ineendraaien) van de ver- schillende garens zijn miljoenen kleur- combinaties te maken en daardoor is al tijd de juiste schakering wel te vinden. Maar ook uni-tapijt in een speciale tint is mogelijk: dan wordt gewoon een eigen verfbad aangemaakt voor het bestelde ta pijt in exact de juiste kleur. Het kleurecht verven van al die tinten vergt een hoogwaardige grondstof. M.I.D. werkt uitsluitend met zuiver scheerwol, geimporteerd uit Nieuw- Zeeland. In dat land met een ongerept mi lieu produceren de schapen zuiver witte wol, zo wit, dat vezelbeschadigende be- handelingen als bleken niet meer nodig zijn. Ook zijn daardoor zuivere kleuren aan te maken. Daarbij is wol natuurlijk ook nog eens oersterk en goed bestand te- gen pletten, in tegenstelling tot katoen. Er is zelfs een wollen tapijt dat bestand is te- gen zwenkwielem.de wolboucle 23, een lussenpool met een korte en dichtgewe- ven ribbel. Wie niet alleen een bepaalde kleur, maar ook een speciaal ontwerp wil, kan even- eens terecht bij de tapijtfabriek in Deven ter. Hier wordt nog een klassieke weef- techniek toegepast, waarmee heel mooie ribbelstructuren zijn te maken. Dessins, logo's of grafische patronen zijn op ver- zoek in te weven; zelfs een hoog-laag- structuur is mogelijk. Informeer er naar bij uw woninginrichter, want design-ta- pijt is ook voor de particulier bereikbaar. WONEN A-—V t-.,t i i j j MaasstaD Nieuwbouwwoning perfect in orde dankzij garantie De klassiek vormgegeven koelkast (bolle buitenkant, veel rondingen en 'ouderwetse' handgreep) is an no 1997 te krijgen in vier kleuren. Het rode exemplaar is vooralsnog het meest geliefd, maar ook in zwart, wit en blauw trekt hij de aandacht. Gekleurde en vrijstaande koelkas ten sluiten aan bij de nieuwste ideeen over de keukenindeling. Die is wat creatiever en individu- eler; de strakke inbouwkeuken, waarbij alle apparatuur netjes ach- ter dezelfde panelen zat wegge- werkt, is op zijn retour. De keuken van vandaag is opgebouwd uit los- se elementen, zodat men flexibeler met de keukeninrichting om kan gaan. Fabrikanten komen daarom met vrijstaande afwasautomaten en koelkasten en er wordt steeds meer kleur toegepast. Siemens heeft on- langs nieuwe koel/vriescombina- ties met ronde vormen geintrodu- ceerd, die in vier kleuren leverbaar zijn: blauw-metallic, creme-wit, zwart en roestvrij staal. Maar Bosch gaat nog veel verder. Naast de klassieke 'bolle Bosch' in vier kleuren is er een moderne koelkast ontworpen, die in niet minder dan negen kleuren ver- krijgbaar is: de Trend Design-line. Knalgeel, citroengeel, hardgroen, hardblauw, rood, vanille, roestvrij- staal: voor elke keuken een passen de koelkast. Bosch loopt hiermee duidelijk voorop. De kleurige koelkasten zijn van binnen uiterst modern en heel zui- nig. De Classic Edition (de oude bolle) valt zelfs in de energieklasse A, hetgeen betekent dat hij ex- treem weinig stroom verbruikt. Daartoe heeft hij dikke geisoleerde wanden. In de wat grotere koelkasten uit de Trend Design Line van Bosch wordt de nieuwe drie-zone-tech- niek toegepast. Dat betekent dat het apparaat op drie verschillende temperaturen koelt: een vak met droge koelruimte voor vlees en melk, een vochtvak voor het dauw- fris bewaren van groente en fruit en een vriesvak. Al bij de aankoop van een nog te bouwen woning is het handig om na te gaan of de bouwonderneming is inge- schreven bij een garantie-organisatie. In dat geval wordt een certificaat van het Garantie Instituut Woningbouw uitge- reikt. Dat geeft de koper op veel punten zekerheid. Een woning met GlW-garantie wordt al tijd gebouwd door een bouwonderne ming die voldoet aan een aantal techni- sche en financiele criteria. Het zijn bouwers die instaan voor de kwaliteit van hun product. Hun bouwplannen leg- gen ze steeds voor aan een bij het GIW aangesloten instantie. Dat zijn bijvoor- beeld de Stichting Waarborgfonds Koopwoningen in Rotterdam en de Stichting Woningborg in Gouda. Deze organisaties bekijken de plannen en als ze aan de criteria voldoen, worden certificaten uitgereikt aan de kopers. Jaarlijks zijn dat er ongeveer 40.000. Er zijn dan ook bijna tweeduizend bouwon- dememingen in het hele land aangeslo ten bij de verschillende organisaties. Het Garantie Instituut Woningbouw in Rot terdam is het overkoepelende orgaan. Een koper die het GlW-certificaat in handen heeft, is op veel punten gedekt tegen (financiele) risico's. Onverwachte tegenslag, zoals faillissement van de bouwer, worden door het GIW opgevan- gen. Er wordt dan voor gezorgd dat een andere onderneming de bouw afmaakt, terwijl de daarmee gemoeide extra kos- ten voor rekening van het GIW zijn. De oplevering van de nieuwbouwwo ning is voor de koper meestal het span- nendste moment. Het huis is af en kan betrokken worden. Er moet een verhui- zing geregeld worden, maar vooraf- gaand daaraan is het belangrijk tijd te Een blikvanger, deze rode koelkast uit de Trend Design Line serie van Bosch. Voor de nieuwbouw wordt betrokken, is het bij de oplevering opletten geblazen. nemen voor de oplevering. Op dat mo ment moet de koper nagaan of alles is af- gebouwd zoals het was afgesproken. Puntjes om op te letten: Is alles wat op de tekeningen stond ge- leverd en onbeschadigd gemonteerd? Functioneert alles naar behoren Kro nen, (draai)ramen, ventilatie- en ver- warmingssysteem, hang- en sluitwerk even uitproberen. Zijn (kast)deuren, sanitair, ruiten en aanrechtblad onbeschadigd? Barsten en krassen onmiddellijk opgeven. Na de op levering wordt het moeilijk te bewijzen dat beschadigingen er a! voor die tijd waren. Wie nog grondiger wil controleren kan een technisch adviseur meenemen, bij- voorbeeld iemand van een onafhankelijk technisch adviesbureau. De bij het GIW aangesloten organisaties zorgen voor de afhandeling van klach- ten en schaderegelingen. De meeste or ganisaties hebben zelfs een speciale op- leveringsregeling. Deze houdt in dat de koper de laatste vijf procent van de aan- neemsom niet direct aan de bouwer be- taalt, maar in depot stort bij de notaris. Dit geld wordt pas uitbetaald als alle ge- breken, die bij de oplevering zijn gecon- stateerd, binnen vijftien werkdagen zijn hersteld. Dit moet vantevoren met de bouwer zijn overeengekomen. Wie een bouwer kiest die is ingeschreven bij de Woningborg Gouda of de SWK in Rotterdam kan meestal gebruikmaken van de opleveringsregeling. Daarmee staat in elk geval vast dat de woning bin nen drie weken na de eerste oplevering helemaal in orde zal zijn. Een prettig idee voor wie een nieuwbouwwoning koopt. Verschillende Nederlandse fabrikanten hebben zich gespecialiseerd in dit soort aanrechtbladen. Ze hebben hun produc- ten fraaie namen gegeven: Corian, Ces- arstone, Ocriet en Marian bijvoorbeeld. Meestal gaat het om materiaal, dat is sa- mengesteld uit kleine steentjes (graniet of kwartskorrels) die worden gebonden door een kunsthars of polyester bind- middel. De gebruikte granietsoort of een toegevoegd kleurpigment bepaalt de kleur. Een van de fabrikanten van zulke aan rechtbladen is Ocriet in Baarn. Het is een bedrijf dat al vijftig jaar aanrechtbla den maakt. Aanvankelijk van beton, hoewel dat in de praktijk 'graniet' werd genoemd. Het waren namelijk steentjes met cement, die oogden als graniet. In de loop der jaren is de techniek verbe- terd. Nu worden mooiere steentjes ge- bruikt en een kunststof bindmiddel. Daardoor is een aanrechtblad ontwik- keld, dat zelfs sterker is dan het beton van vroeger. Sterker, omdat het elasti- scher is, zodat het haast niet meer voor- komt dat er een scherf van het aanrecht blad afspringt. Aanrechtbladen van Ocriet zijn tegen- woordig verkrijgbaar in zeventien kleu ren en zijn op maat vervaardigd, voor- zien van een of meer spoelbakken. Deze zijn meestal nog van roestvrij staal, maar meer en meer kiest men voor fraaie kunststof gootsteenbakken. Die zijn dan ook in een passende kleur te leveren. Gitzwart of juist wit zijn de meest gelief- de kleuren voor een kunststof spoelbak. Deze bakken zijn de laatste tijd enorm verbeterd. Hadden ze vroeger nog wel eens last van verkleuring en konden ze slecht tegen temperatuurwisselingen, te- genwoordig is daar geen sprake meer van. Onlangs nog heeft Ocriet het assorti- ment uitgebreid met twee nieuwe kleu ren: amarillo en jaune, twee geeltinten. Ze zijn enorm in trek, want geel is mo- menteel echt de trend. Het past ook mooi bij natuurlijke houttinten, die nu weer veel worden toegepast in de keuken. Daarnaast blijven de tijdloze kleuren het beste verkopen: vooral wit en zwart, omdat dat overal mee te combineren is. Aanrechtbladen van Marian (ook een Nederlands fabrikaat van Polylac Hol land in Leek) hebben nog een ander ex- traatje: een massieve randlijst. Daarmee kan de keuken weer een heel ander ge- zicht krijgen, ook al omdat de gekozen kleur of structuur is te repeteren in de vorm van een Marlan-spoelbak. keuken- tafel of ladefront. Bovendien geeft het sierrandje meteen een sterke rand aan het werkblad. Kortom, kunststof in de keuken biedt een scala aan mogelijkhe- den. Een werkblad met een randje van Marian en ingebouwde kunststof spoelbak. K

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 13