JKt f.fk Houtzaagmolen de Rat zeker een bezoek waard H Sis 0m muh4 i «JLs Vaarvakanties in Friesland liggen binnen ieders bereik I 1/ M L* I- ■l JSm Scandinavie m Luxe r,1 (j* \W^W ay ~i Ontspanning Voor meer informatie over com plete vaarvakanties; Skipper Club Charter, Sneekerpad 8, IJlst, tel 0515-531599 MAURICE HEIJNEN jjr mm m mm MaasstaD VAKANTIE af het water is alles an De thuishaven van Lady Love met op de achtergrond De Rat. Een vaarvakantie in Friesland verdient een toeiichting. Veel mensen menen namelijk dat slechts het water opge- gaan kan worden als er een vaarbewijs aan boord is, Dat klopt niet. Heel simpel ge- steld komt het erop neer dat iedereen een boot mag be- sturen, mits deze niet langer is dan vijftien meter en niet harder vaart dan 20 kilome ter per uur. En in die catego- rie vallen nu net precies de jachten die door heel Fries land te huur worden aange- boden. Maasstad ging langs bij Skipper Club Charter in IJlst en kreeg zonder proble- men een schip van zo'n elf meter mee voor een vaarva kantie over de Friese meren en vaar- ten. Op de parkeer- plaats van het bedrijf blijkt dat het feno- meen van de vaarva kantie in Neder- land nog nauwelijks bekend is. Bij de oosterburen daarentegen duidelijk wel. Niets dan au to's met Duits kenteken be- palen het beeld. „Dat klopt", vertelt directeur Frans Bens- dorp van Skipper Club Char ter. „Een ruime meerderheid van mijn klanten, en ook van de andere verhuurbedrijven trouwens, komt uit Duits- land. In veel gevallen gaat het zelfs om meer dan tach- tig procent van alle boekin- gen. Ook krijgen we hier wel Zwitsers en Oostenrijkers en soms ook Belgen en Fransen. Nederlanders zie je hier bijna niet. Nog niet", voegt hij er met een veelbetekende glim- lach aan toe. Een echte verklaring voor de afwezigheid van landgeno- ten heeft hij niet. „Het zou kunnen zijn dat veel mensen denken dat Friesland zo on- geveer naast Scandinavie ligt en het daarom te ver vinden om hierheen te komen. Dat slaat natuurlijk nergens op zoals je zelf gemerkt zult hebben, want je kan vanuit de Randstad binnen twee uur hier zijn. Daarnaast wijt ik het ook aan de onbekend- heid van dit soort vaarvakan ties. Iedereen denkt dat je FRIESLAND - Een Snip kennen randstedelingen eigenlijk alleen van het briefje van honderd, maar wie eens met een schip over de Friese wateren vaart komt ze in het echt tegen, net als futen, ganzen en andere flora en fauna die in het westen van het land alleen nog sporadisch en met veel geluk zijn waar te nemen. Reizen over de Friese waterwegen is van de ene in de andere verbazing vallen, en niet alleen qua natuurschoon. Ook steden die nor- maal alleen per auto aangedaan worden blijken er ineens heel anders uit te zien vanaf het water. Per schip door de noordelijke provincie is voor ieder een een avontuur waaraan zelfs zonder vaarbewijs begonnen kan worden. Kortom, vakantie met een grote V en dat alles in eigen land. met zo'ri boot ook een kapi- tein meekrijgt omdat je zelf toch wel niet zal mogen va- ren. Ook dat klopt niet. Ik geef weliswaar voor vertrek een korte vaarinstructie van ongeveer een uur, maar daarna is het geheel aan de vakantievierder om het schip over de meren te varen. Zul- len we trouwens maar eens gaan, dan praten we wel ver- der als je over een week weer terug bent", zegt Bens- minste dat is de eerste ge- dachte. Dankzij de deskundi- ge instructies van de ervaren roerganger is het schip in een mum van tijd om zijn as ge- draaid en wordt weer koers gezet richting de jachthaven. Na het afleggen van een proeve van bekwaamheid bij het aanmeren - wonder bo- ven wonder in een keer goed - is Bensdorp tevreden en wenst hij de redactieploeg van Maasstad een prettige vakantie en een behouden vaart. Trossen los. - Uitgelaten als HHEBHK kinderen op een schoolreisje en nog steeds niet helemaal beseffend dat er nu echt zelf gevaren moet worden op dit kolossale jacht, wordt koers ge zet richting wa- dorp terwijl hij aan boord tersportdorp Heeg. Na het gaat van het uitstekend uit- geruste schip 'Lady Love' dat gebouwd is op zijn eigen werf en helemaal voldoet aan de wensen van de mo- derneconsument. Het is even slikken voor de onervaren kapitein als Bens- dorp IJlst gepasseerd te zijn wordt de eerste pauze inge- last en is het tijd voor een duik. Zwemtrap omiaag en springen maar. Overbo- dig te vertel- len dat dan het ul- tieme vakan- tiege- voel toe- slaat, zeker gezien alle van alle luxe Wat te bijvoor- van twee, in vakjargon, natte cellen. Een van deze cabines is zelfs voorzien van een douche met heerlijk warm water dat afkomstig is uit een boiler die door de motor op temperatuur wordt ge- houden. Mocht het warme water na een poosje stillig- gen op een gegeven moment dus op zijn, dan hoeft slechts de motor een paar minuten te draaien om het water weer werkelijk heet uit de kraan te laten komen. Even afspoelen onder de douche na een frisse duik in een vaart is dus geen enkel pro- bleem aan boord van deze 'Lady Love'. Zoals trouwens niets een probleem is aan boord van dit schip. Deze zo- genaamde Safarikruisers worden op de werf van de Skipper Club speciaal ge bouwd voor een luxueuze vaarvakantie voor gezin of gezelschap. Aan boord be- vinden zich naast de eerder genoemde natte cellen twee goed uitgeruste tweeper- soonsslaapkamers, indusief radio en kluisjes voor waar- devolle bezittingen. In de salon is het echt een feest. Een ligbank, twee fau- teuils, een kleurentele- visie en een stereoto- ren zorgen ervoor dat niemand ook maar een moment naar huis zou kun nen verlangen. Aan de andere zij- de van deze 'ka- juit' is de eethoek en de gemakken zoals magnetron, koffiezetapparaat en uiter- aard een goede koelkast met vriesvak. Ook is er een vier- pitsgasfornuis dat alle culi- naire hoogstandjes op het schip mogelijk maakt. „ln principe hoef je niets mee te nemen naar de boot, alles is aanwezig", vertelt directeur Bensdorp tijdens zijn rondlei- ding over het schip. En hij heeft gelijk. Een kleine in- spectie van de keukenkastjes leert dat ook pannen, ser- viesgoed en bestek aanwe zig zijn. „Zodra de klant hier de parkeerplaats op komt rij- den begint zijn vakantie", zo voegt Bensdorp ten over- vloede toe. „Als ons daar vooraf om gevraagd wordt doen we zelfs de boodschap- pen. Dat is ook wat wij graag willen bieden. Mensen heb ben het er wel over dat ze een schip huren, maar zo zien wij het zelf allang niet meer. Je boekt tegenwoor- dig echt een vaarvakantie; ei genlijk krijg je gewoon een varend vakantiehuis dat je overal naar toe brengt. En mensen denken altijd dat zo- iets heel duur is maar dat valt reuze mee. Je moet het eigenlijk vergelijken met de huur van een huisje bij bijvoorbeeld Center Pares en de huur van een auto daarbij. Dan kom je ongeveer op eenzelfde bedrag als wat je hier kwijt bent voor een week varend vakantie vieren." Wie een boot huurt krijgt volledig de vrije hand bij het invullen van de vaarvakantie. Wie ech- ter niet volledig op zijn ei gen topografische kennis wil vertrouwen krijgt uiter- aard ook uitgestippelde routes mee 1 t De Waterpoort van Sneek. dorp midden in een smalle vaart het roer overgeeft: Probeer het schip hier maar eenste keren." Oeps, dat valt niet mee met een boot van meer dan tien meter. Ten- aan boord, al naar gelang de lengte van de vaarvakantie. Deze reisbeschrijvingen ge- ven zeer gedetailleerde in- formatie over vaarwegen, overnachtingsplaatsen en te bezoeken dorpen en steden. Neem bij voorbeeld de zeven- daagse vaarva kantie die hier be- handeld zal wor den. Dag 1 gaat de tocht van IJlst via Heeg naar Woud- send. Ver- keerd va ren is er nauwe lijks bij omdat de route tot in de kleinste de tails wordt beschreven. Ter il- fustratie hier een stuk uit de beschrijving: 'Voorbij IJlst maakt het water dat inmid- dels de Wijddraai heet, een bocht naar links en komt u in de Wijde Wijmerts. Dan ziet u de brug bij Osingahuizen al in de verte liggen. Als u de Wijde Wijmerts volgt kunt u via de Heeger- var naar Heeg va ren of via de Nauwe Wijmerts naar Woud- send. U kunt ook via Heeg over het Heeger- meer naar de Woud- sender Rakken varen om zo in Woudsend te komen'. Neem daarbij in ogenschouw dat ook een zeer uitgebreide vaarkaart wordt meegege- ven die hetzelfde leest als een gewone kaart, dan wordt duidelijk dat verdwa- len vrijwel onmogelijk is. Ze ker als de vakantie vierder voor ver trek de zaken even goed heeft be- studeerd en de verschillende symbolen op de vaarkaart in zich heeft opgenomen. De zevendaagse route die is uit- gestippeld voert verder nog langs Ossenzijl, Vollenhove, Heerlijk luieren op het dek van de Lady Love. Giethoorn (het Venetie van het noorden in Overijssel), Langweer, Eernewoude en Sneek. Van iedere pleister- plaats worden leuke beschrij- vingen gegeven met leuke tips over bezienswaardighe- den, te bezoeken musea en zelfs aanbevelingen voor res taurants. Een kind kan de was doen. En wie onver- Zonsondergang op het verlaten Sneekermeer. hoopt toch verdwaalt of ter plaatse de weg niet weet, kan altijd een beroep doen op de vriendelijke Friese be- volking, die wellicht ten on- rechte het predikaat stug heeft meegekregen, of de politie te water die altijd klaarstaat als zich problemen voordoen. Na enkele uren op het water en na vertrouwd te zijn ge- raakt met het schip, de wind en de vaargeulen begint het grote ontspannen, zelfs voor de meest gestresste persoon. En het gebeurt heel vanzelf- sprekend, Het lijkt vanaf het water alsof niets er toe doet. Heel langzaam glijden de weilanden met paarden en koeien langs en her en der dui- ken futen voor de boot weg. Een kleine molen zorgt voor een gepast sfeerbeeld en de tijd lijkt stil te staan; halen we vandaag de volgende halte niet, dan toch ge woon mor- gen. Het tijdsbesef ver- dwijnt, zelfs bij mensen die het liefst strijden tegen de 'deadline'. Is het vandaag dinsdag, woensdag of don- derdag. Wat doet het ertoe, vanavond zijn we in Sneek. In Sneek? Dan moet het al vrijdag zijn en moeten we de boot alweer bijna terug brengen. Blijkt de tijd toch gevlogen te zijn en moe ten we al weer rich ting thuisha ven. Met een brok in de keel over- handigen we de sleu- tels en keren terug naar het jachtig bestaan. Maar niet na de plechtige belofte bin- nenkort weer te gaan. W: .JL .1 'v i$r' i i>iiuiim-fTi,,, '-m HE, JBH t Sv IJLST - Loom gaan de zagen heen en weer en splitsen de boom langzaam maar gestaag in plan- ken. Het tempo is weliswaar niet van deze tijd, maar dat is Histori- sche HoutzaagMolen de Rat dan ook niet De molen kent 2tjn oor sprang in 1683 en is een van de weinige nog werkende in zijn soort in Neaerland. De Rat ligt pal naast bootverhuurbedrijf Ski pper Club Charter en is een be- zoekje compleet met rondleiding door de rnolenaar zeker waard. De geur van vers gezaagd hout komt de bezoeker al tegemoet zodra de trap naar de werkvfoei beklommen wordt. Daar liggen dikke en dunne stammen te wachten op hun beurt. Ze 2ullen veel geduld moeten hebben, want echt snel gaat het niet. Maar we werken dan ook weer precies zoals driehonderd jaar geleden" legt de rnolenaar uit. Hoewel de molen aan het water De Ceeuw in IJlst staat is dat niet de oorspronkelijke plek van de Rat De zaagmofen werd in 1683 gebouwd in de Zaan en heeft daar zo'n tweehonderd jaar ge- staan. Toen veel molens daar op stoom over gingen meldde de provincie Fnesland zich voor De Rat, waarna deze helemaal uit elkaar gehaald werd en in 1820 herrees op de huidige locatie en daar op wirrdkracht aan het werk ging. Tot de komst van de elec tromotor rond 1920, waar ook de Rat mee werd uitgerust, het- geen ten koste ging van de kap met wieken die werd gesloopt. Tot 1950 bleef de molen zodoen de onthoofd zijn planken zagen. Daarna dreigde sloop tot de ge- rheente zich over de molen ont- fermde en deze in 1967 weer voorzag van kap en wieken. Toch duurde het tot 1977 voor de mo len weer kon zagen op wind- kracht, precies zoals dat nu en in 1683 gebeurde. Tijdens de rond leiding wordt duidelijk welke enorme kracht de molen van de wind krijgt. Via mechanische om- zettingen worden deze krachten aangewend voor alierlei klussen. Zo sleept de molen bijvoorbeeld moeiteloos de dikste boomstam- men uit het water (hout dient onder water opgeslagen te wor den voor het verwerkt kan wor den, red.) zonder dat de rnole naar daar ook maar de geringste spierkracht voor hoeft te gebrui- ken. In Historische Houtzaagmo len de Rat stapt de bezoeker echt een andere tijd binnen en leert daar zodoende hoe slim de mens de krachten der natuur in voor- bije eeuwen al gebruikte. En pas sant geeft de rnolenaar tijdens de rondleiding ook nog een cur- sus 'wolken lezen'. Deze kennis is noodzakelijk om te zorgen dat er niets mis ging. Zo beschrijft de rnolenaar staand bij de wieken de zogenaamde bloemkooiwol- ken, die er op duiden dat er on- weer op komst is. En als dat na- dert is het toch heel verstandig om de molen vast te zetten an ders zou er weleens weinig van over kunnen bltjven. En dat moet uiteraard voorkomen worden, want de Rat verdient het voor het nageslacht bewaard te blij- ven. Al is het maar voor de leuke en leerzame rondleiding die bij voorbeeld uiterst geschikt is als uitstapje tijdens een schoolreisje. Historische Houtzaagmolen de Rat aan het Sneekerpad in IJlst is het hele jaar op zaterdag ge- opend van 09.00 tot 17.00 uur. Van mei tot September is de mo len ook op woensdag-, donder dag- en vrijdagmiddag van 12.00 tot 17.00 uur geopend voor het publiek. Voor afspraken kan con tact worden opgenomen met de moienaat, tel. 0515-532619 (b.g.g.0515-532951).

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 15