^4 Eenmaal per week gratis naar musea Op bezoek bij Heidi in Zwitserland Grote serie wordt gouden serie Nieuwe Bilderberg arrangementenbrochure Madrid Vision Varen van weiland naar ma'i'sveld Ballonvaart- evenementen Het is heerlijk weer. De zon heeft de hele dag geschenen en de wind maakt de bomen nu aan het ruisen. Vanaf het weiland in Leer- sum waar ik sta, vertrekken straks vier heteluchtballonnen. In elke hoek van de wei staat een auto met een flinke aanhanger waarop kleurige ballonnen zijn geschil- derd. Daaruit komt eerst de mand waar we straks in gaan. Dan vier enorme gasflessen met propaan en de brander. Uiteindelijk komt er een groot formaat sporttas uit. Zit daar die enorme ballon in? Een aantal grote en bekende Deense musea is voortaan een dag per week gratis toegankelijk. Het gaat om het Nationaal Museum, het Tuighuismu- seum, Statens Museum for Kunst, de Hirschsprung-collectie, het Jacht- en Bosbouwmuseum en de Ordrupgaardverzameling, alle gelegen in het ge- bied van Groot-Kopenhagen, en het Landbouwmuseum in Auning in Djursland (Jutland). Het laatstgenoemde museum is vrij toegankelijk op vrijdag, de andere op woensdag. De Ny Carlsberg Glyptotek in Kopenha- gen is al langer gratis toegankelijk (op woensdag en zondag). Voor informatie: Deens Verkeersbureau 071 - 5211544. Heidi. Wie kent haar niet? Het jonge Zwitserse meisje dat verbannen werd naar de stad om als speelkameraadje te dienen van een rijk meisje. Maar die daar wegkwijnde omdat ze eigenlijk niet zonder haar grootvader, de geiten en de schitterende bergen kon leven. Heidi-land is de naam van een nieuw toeristisch samenwerkingsverband dat z n naam ontleent aan het feit dat het Heidi-verhaal zich hier heeft afgespeeld. Het Heidi-land strekt zich uit van de Walenzee in het kanton St. Gallen tot het noordelijk deel van Graubunden. Het is een gebied vol afwisseling. Er zijn natuurlijk uitgebreide mogelijk- heden om lekker te wandelen, te fietsen en er is water genoeg om te zwemmen of zeilen. De meeste vakantieplaatsen zijn klein tot middel- groot en heel geschikt voor gezinsvakanties. Luxe is er ook te vinden, met name in de kuurbadplaats Bad Ragaz. Daar is voor de liefhebbers van golf tevens een 18-holes baan beschikbaar. Heidi-land omvat Flumserberg, het Walenseegebied en het Sarganserland met als grootste stad Bad Ragaz. Even buiten Bad Ragaz ligt het Heidi- dorpje Maienfeld. Dit noordelijke stukje van Graubunden is verder vooral bekend om zijn wijnbouw. Wetenswaardigheden over Heidi-land staan in de brochure 'Heidi-land 1997'. Naast informatie over de streek, de culturele en sportieve mogelijkheden zijn er ook tal van voordelige ar- rangementen in opgenomen. De brochure is aan te vragen bij Zwit serland Toerisme in Amsterdam, tel. 020 - 622 20 33. VAKANTIE Een greep uit de ballonvaart- evenementen die de komende maanden in het land worden georganiseerd: Hardenberg 26 t/m 28 juni Barneveld 2 t/m 5 juli Gilze-Rijen 11 t/m 13 juli Joure 23 t/m 27 juli Steenwijk 31 juli t/m 2 augus- tus Apeldoorn 8 t/m 10 augustus Breda 21 t/m 23 augustus Oldenzaal 27 t/m 30 augustus Informatie bij de plaatselijke VVV's. De ANWB viert groot feest. De reisgidsen bestaan namelijk honderd jaar. Ter gelegenheid daarvan is de bekende serie Grote ANWB-reisgidsen geheel in een nieuw jasje gestoken en omgedoopt tot 'Gouden Serie". De eerste twaalf titels liggen nu bij de boekhandels. De boekjes zijn geheel in kleur, voorzien van mooie foto's, aquarellen en zoals het hoort in een reis- gids; met veel kaarten en plattegronden. De gidsen geven een compleet beeld van het vakantiegebied. Er is veel aandacht voor cultuur, natuur en achtergronden. Ze beschrijven vrijwel alle bezienswaardigheden en at- tracties en bevatten kadertekstjes met interessante wetenswaardigheden. De gidsen passen bovendien makkelijk in tas of jaszak. Wie jarig is trakteert. Daarom krijgen kopers van elke ANWB-reisgids een Benelux-kaart cadeau. Op de achterkant van deze actuele wegenkaart staan ter vergelijking kaarten uit 1887. Die zijn uitgebreid met informatie over de historie van reisgidsen, in het bijzonder die van de ANWB. ANWB-leden betalen bij de ANWB fl.32,95,- voor een gids uit de Gou den Serie. In de boekhandel kosten de nieuwe gidsen fl.34,95,-. De nog niet gerestylede gidsen blijven respectievelijk fl.29,95,- (leden) en fl.33,95.- (niet-leden) kosten. Wie toe is aan een lekker weekendje weg of een korte vakantie moet be- slis, even de nieuwe editie van de arrangementenbrochure 'Het Grote Ge- nieten van Bilderberg' inkijken. Deze brochure omvat ruim honderd idee- en en suggesties voor een heerlijk uitje in een van de 24 Bilderberg Hotels Restaurants. Per hotel wordt een overzicht gegeven van de beschikbare arrangementen, terwijl achterin de gids de arrangementen zijn geschikt naar activiteit. Zo zijn er actieve, culturele, culinaire, beauty en speciale arrangementen. Spannend klinken de namen van de opgenomen arrange menten die varieren van een Stad- en Eilandarrangement tot een Pottekij- kers-Kookarrangement of een 'gewoon' Golf-arrangement. De brochure is gratis op te vragen bij de afdeling Informatie Centrale Reserveringen, tel. 0317 - 318319. Ook het reisbureau en de Bilderberg Hotels Restau rants hebben de brochure. 'Madrid Vision' is een toeristische bus die langs een groot aantal beziens waardigheden in de stad Madrid rijdt. Het verschil met de Bus Turistic van Barcelona is echter dat je kunt kiezen tussen een.'sightseeing tour' en een kaartje (voor 1 of 2 dagen) waarmee je zo vaak kunt in- en uitstappen als je wilt. In de bus krijg je, via een keuzekanaal, uitleg in acht verschillende talen waaronder Engels, Frans en Duits. Er is ook een Spaans-/Engelstali- ge hostess in de bus aanwezig. De bus Madrid Vision heeft in totaal veertien haltes. Het beginpunt is in de straat Calle San Bernardo ter hoogte van huisnummer 19, maar je kunt ook instappen bij elke andere halte. De haltes zijn gelegen in de buurt van musea, paleizen, parken, tuinen en andere bezienswaardigheden zoals bij- voorbeeld het koninklijk paleis Palacio Real, Prado Museum, Museum Thyssen Bornemisza, Centro de Arte Reina Sofia, Retiro-park en de Ras- tro. Voor je het weet is de ballon los van de grond en zweefje geruisloos weg. Nieuwe kijk op de wereld vanuit een luchtballon Ja dus, blijkt even later. Als de gasfles sen en brander zijn aangesloten wordt de ballon als een enorme lappendeken op het gras uitgespreid. Nu ik emaast sta zie ik pas de werkelijke afmetingen. Er gaat 3.000 m3 lucht in, vertelt onze pi- loot later (dat is net zoveel als in negen gemiddelde woonhuizen). Een krachti- ge ventilator blaast in hoog tempo lucht in de ballon. De brander wordt aangezet om de lucht te verwarmen. Langzaam komt de ballon los van het veld. Het pu- bliek leunt op de mand om deze aan de grond te houden. De ballonvaarder stapt alvast in en checkt alle bevestigingen, controleert zijn radio en loopt na of de gasflessen en de brander in orde zijn. De tien omstan- ders krijgen het steeds zwaarder. De bal lon is nu geheel gevuld met lucht, de ventilator is weggehaald en de branders verwarmen de lucht snel. Dan krijgen wij, de vier passagiers, het seintje om in te stappen. Via een opstapje klimmen we in de mand. We zwaaien opgewon- den naar onze vrienden en voor we het in de gaten hebben, blijken we al los te zijn van de grond. We zien de toeschou- wers steeds kleiner worden. Hen zien we al gauw niet meer, alleen de vierde ballon, die nog aan de grond staat, torent uit boven de plek waar wij zijn opgeste- gen. De dag dat wij ballonvaren is het zonnig en 25 graden. Om acht uur 's avonds is het nog heerlijk zwoel en er is een heel klein zuchtje wind gekomen. We twijfe- len of we een trui aan moeten in de lucht. Onze piloot zegt dat het boven slechts twee of drie graden koeler is en dat je bovendien geen last hebt van wind: je vaart immers op de snelheid van de wind. De brander zorgt ook voor warmte. Inderdaad is het helemaal niet koud in de lucht. Voor ons klimmen de twee ballonnen die eerder opstegen naar een flinke hoogte. Wij kijken onze ogen uit: boer- derijen en weilanden, een dorp met zijn kerk, winkelstraat en sportvelden. En dan bossen. Overal waar we turen zijn er bomen. Af en toe horen we joelende kinderen die daartussen kennelijk hun kamp hebben opgeslagen. We turen tus sen de groene toppen door of we ze zien staan zwaaien, maar ze blijven onvind- baar. Inmiddels is ook de vierde ballon in de lucht. Deze piloot kiest er eveneens voor om snel omhoog te gaan. Hoger waait een iets hardere wind en gaat het sneller. Na enige tijd haalt hij ons dan ook in. We vragen onze piloot hoe hoog wij nu zitten: 400 meter, zegt hij. En de ande- ren? Die varen nu op wel 500 meter hoogte. Hij vertelt dat het erg van de temperatuur afhankelijk is hoe hoog een ballon kan gaan. Vandaag is het vrij warm en kan het niet zo hoog als op an dere dagen. De piloot stelt voor dat wij ook gaan klimmen. We zullen dan moeilijker de mensen kunnen onderscheiden, die we nu nog met een kop koffie rond de tuin- tafel zien zitten, maar het uitzicht wordt alleen maar weidser. Als we een uur hebben 'gevaren', is de zon vrijwel geheel achter de horizon verdwenen. Alleen een lichtoranje gloed trekt nog een vage streep langs de einder waartegen zich hoogspanningsmasten en torens van een stadje in de verte afte- kenen. De stilte is opmerkelijk. We zwe- ven geluidloos door de lucht. Het enige geluid dat wij gedurende onze hele vlucht tot onze verbazing horen is het blaffen van honden. De luchtballon maakt de beesten blijkbaar allemaal ner- veus. Dan meldt de piloot dat hij een plek gaat zoeken om te landen. Hij bekent dat hij van tevoren een bepaald einddoel in ge- dachten had, maar dat er te weinig wind staat om daar binnen anderhalf uur te komen. We 'varen' nog steeds boven dichte bossen en vragen ons af wanneer er een open plek opdoemt. De drie ande re ballonnen, voor ons, vliegen nu lager dan wij. Het eerste weilandje dat op doemt wordt onmiddellijk in beslag ge- nomen door de eerste. Plotseling ver- dwijnt hij achter de bomen. De tweede ballonvaarder heeft ook wat op het oog. Hij lijkt iets af te zwaaien naar rechts. Deze is algauw geland. Voor ons zit een grote 'Smile' die de he le weg onafgebroken naar ons heeft ge- lachen: toen hij nog op de grond stond, op het moment dat hij ons inhaalde en nu hij het volgende weitje voor ons in- pikt. Onze piloot heeft echter vlakbij ook een weiland ontdekt. Eerst gaan we nog wat omhoog om een hoogspan- ningsmast te ontwijken en dan moet toch snel hoogte worden verloren. Dat kan door aan een koord te trekken. Bo ven in de ballon gaat dan een klepje open waardoor warme lucht ontsnapt. Vaart minderen gaat niet zomaar. Wel is de wind dichtbij de grond minder, waar door je langzamer gaat. We zien een mai'sveld opdoemen, waar we echter rakelings overheen scheren zonder de grond te raken. Nu wordt het menens: na twintig meter volgt een sloot en dan een grasland (en weer een sloot). We moeten ons goed vasthouden aan de Tegen zonsondergang zoekt de ballonvaarder een plek om te landen. Dat valt soms niet mee tussen de bossen. Onderweg zwaaien naar mensen die op straat lopen of in de tuin zitten. rand en onze knieen buigen om tijdens de landing te kunnen veren. We passe- ren de sloot en raken de grond. De mand hobbelt een paar meter over het gras en staat dan stil. Dan kunnen we uitstappen. De piloot heeft tijdens de hele vlucht contact ge- had met zijn 'secondant' die in de auto 'achter de ballon aanrijdt'. Ze is in de buurt, maar heeft moeite om de juiste boerderij te vinden. De ballon blijft even 'overeind' om haar de weg te wijzen. Na tien minuten arriveert ze. De top van de ballon is nu, door aan een koord te trek ken, helemaal weggeklapt, zodat alle warme lucht kan ontsnappen. De boerin, haar twee dochtertjes in witte nachtja- ponnetjes en een buurvrouw staan op een afstandje te kijken hoe wij op aan- wijzing van de piloot de ballon proberen op te vouwen. De ballon is gemaakt van nylon dat een speciale behandeling heeft gekregen om het te beschermen tegen scheuren. De zon is inmiddels onder en het wordt donker. Doordat er geen wind staat blijft de warmte echter hangen. In het bijzijn van onze toeschouwers vertelt onze pi loot de geschiedenis van het ballonva ren: zo'n 250 jaar geleden ging men in Frankrijk experimenteren met een bal lon met hete lucht. Niemand wilde ech ter proefkonijn zijn en uiteindelijk zette men een geit in een mandje en stuurde die met een ballon de lucht in. Alles ging goed. Toen stelde men voor een ge- vangene de lucht in te sturen. 'Haalt-ie het, dan laten we hem vrij, haalt-ie het niet, dan hebben we weer een crimineel minder', was de gedachte. De adel pro- testeerde: straks zou een misdadiger wellicht de eerste 'vliegende mens' in de geschiedenis zijn... Dus trok een adellijke heer de stoute schoenen aan. Het eind van het liedje is dat nu iedereen die een ballonvaart maakt, in de adel- stand wordt verheven. Zo worden wij Baron en Barones Van Leersum tot Maartensdijk, de plaats waar we weer met beide benen op de grond kwamen. De piloot doopte ons hierbij met cham pagne waarna we het glas hieven op on ze fantastische 'luchtdoop'. door Ghislaine de Rooij

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 27