Omslag in denken overzorg maakt nieuwbouw Frankeland mogelijk MaasposT ••215° per maand IEDERE WEEK K00PZ0NDAG IN HARTJE ROTTERDAM Krijgt de groene auto ruimte in Schiedam? MaasposT Via een omweg nieuwbouw in oude stijl Wat komt er op TV vandaag BOUMAN 'Wie gezond eet wordt niet ziek' WIIKBLAPIN SCHIEDAM 8ILLIJK-VLUO SCHIEDAM - Andre Verwoerd speelt zaterdag 26 juli tijdens het wekelijkse inloopconcert op het hoofdorgel van de Grote of St. Janskerk. Medewerking wordt verleend door Ineke van Houwelingen- Rook, sopraan. Aanvang van het concert is 15.00 uur en de toegang is gratis. KERKDIENSTEN SCHIEDAM - Wijkbewo- ners zuchtten diep toen be- kend werd dat het Liduina- paviljoen gesloopt zou wor- den. Niet ten onrechte, want het kon nog een tijdje mee. Het gebouw was echter on- toereikend voor de zorg die Woon- en Zorgcentrum Frankeland hier wenste te realiseren. De wil tot be- houd was bij de directie van het zorgcentrum wel aanwe- zig, maar het liep allemaal anders. De renovatieplannen zoals de architecten Geluk en Treurniet deze op papier hadden gezet, waren ontoe- reikend in de ogen van het College van Ziekenhuis- voorzieningen. Ouderen Rolantino's Nieuw op de kabel. Plusmarkt Volksdansen CONTACTLENZEN Bouman Meubelen ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, hebben we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. De mooiste meu belen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijkopstaden wijk Kijk op stad en wijk ,,SCH!EOAM - v Bij de sloop van het oude Liduina-paviljoen kwamen reclames uit de jaren twintig te voorschijn. Foto Jacco zanstra/WDB v m /^*~n r-v_v^ r*v^~v r®5 r**t. rv r*i Woensdag 23 juli 1997 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds. on- bekend. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, mw. R. de Graaff. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 09.30 uur, ds. S. Ger- brandy. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, dhr. J. Meinders. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, mw. R. de Graaff. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. A. van der Klaauw. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, cand. D Verkuil. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, dr. onbekend. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, leesdienst. Aanvang: 16.30 uur, leesdienst. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistie- viering. Vrijdag 19.30 uur. Zondag 09.30 uur, eucharistieviering, voor- ganger D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, marktmis. Don- derdag, 09.15 uur, eucharistievie ring. Zaterdag 18.30 uur eucharis tieviering. Zondag 11.00 uur. eu charistieviering, voorganger D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper/ O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-Katholieke Kerk Nieuwe Binnenweg 25. Aanvang: 09.30 uur, eucharistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eu charistieviering. Zondag hoogmis (m.m.v. herenkoor I.H.D.), 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur. weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zon dagsviering met koor- en samen zang. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. R. van Oort. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevr. A.J. Plaisier. Jehova's getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud-Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. In Nederland was het tot enkele jaren geleden 'not done' om de zwaarste categorie hulpbehoe- vende ouderen een eigen apparte- ment te geven, zoals Frankeland dat in het Liduinapaviljoen wilde realiseren. Een vierpersoonska- mer in een verpleeghuis werd voldoende geacht. Na anderhalf jaar werken werden de plannen door het bovengenoemde College van tafel geveegd. Directeur Zorg van Frankeland, Anne-Marie van der Linden: „Wanneer je echt iets wilt veranderen in de zorgsector, dan ben je een roepende in de woestijn." Het College van Ziekenhuisvoor- zieningen zag helemaal niets in de renovatie van het oude Li duinapaviljoen. „Dat was even slikken", geeft Van der Linden toe. „Maar al spoedig begonnen we met hernieuwde moed aan nieuwbouwplannen." Het Vlaar- dingse architectenbureau kreeg ook hiervoor de opdracht. De klok had ondertussen niet stilge- staan. De ideeen over zorg waren zachtjesaan veranderd. Van der Linden: „Er was op landelijk ni veau een omslag in het denken over zorg. Meer privacy en het stimuleren van de zelfredzaam- heid van hulpbehoevenden kwa men in het vizier." Pionier Fran keland probeerde alsnog de een- persoons appartementen met ei gen sanitaire voorzieningen te realiseren. Na enig kneedwerk bij diverse instanties, leek het dan toch de goede kant op te gaan. SCHIEDAM - In het oude China kregen artsen betaald naar het aantal gezonde mensen dat zij in hun praktijk hadden. Hoe min der zieken, hoe rijker de dokter. Een mooi systeem dat we eigen- lijk ook hier in de moderne Wes- terse wereld zouden moeten han- teren, zo vindt drs S. Harinan- dan Singh. In zijn optiek dient de geneeskunde zich immers veel meer te richten op het gezond houden van mensen en niet zo- zeer het genezen van zieken. Pre- ventieve geneeskunde dus. En dat is nu exact het principe waar het bij de meeste zogenaamde al- ternatieve geneeswijzen om draait. Sinds het begin van de jaren tach- tig houdt drs Singh zich al bezig met vraagstukken over.gezondheid en leven. Zelf afgestudeerd in de sociale psychiatrie en de andrago- logie, een studie die je kunt verge- lijken met pedagogiek of opvoed- kunde voor volwassenen, raakte hij gei'ntrigeerd door het feit dat de traditionele geneeskunde voor een groot aantal lichamelijke klachten geen duidelijke oorzaak schijnt te kunnen vinden. Hoe kan het bij- voorbeeld dat iemand die drie keer aan een hernia is geopereerd nog steeds last heeft van dezelfde klachten? En waarom is het zo moeilijk om mensen met whiplash van hun pijn af te helpen? Het zijn vraagstukken die Singh, leergierig als hij is, nog steeds niet volledig heeft kunnen oplossen. Maar een deel van de gezochte antwoorden heeft hij inmiddels gevonden in de Het College van Ziekenhuisvoor- zieningen ging overstag. De plaatselijke Welstandscommissie was de plannen aan het bestude- ren. Tijdens een informed ge- sprek tussen de architecten en wethouder A. Reijnhout, kwamen de nieuwbouwplannen ter sprake. De wethouder was niet zo tevre- den over de moderne aanblik van het nieuwe paviljoen en deed een vriendelijk verzoek tot aanpas- sing van de plannen in oude stijl. Deze idee getuigt van historisch besef en een integrale benadering van de wijk, maar het moment van kritiek had iets eerder geko- zen kunnen worden. Desalniette- min is directeur Van der Linden tevreden met het resultaat: ,,In sa- menspraak met de gemeente is uiteindelijk een passend gebouw ontstaan. De uitwisseling van ge- Ayurveda wat in het Indiaas letter- lijk betekent: kennis van het ge zonde leven. Ayurveda is een gezondheidswe- tenschap die in India en in andere Aziatische landen aan de universi- teit wordt gedoceerd. Heel simpel gezegd gaat de ayurveda ervan uit dat alles in het universum, en dus ook de mens, is opgebouwd uit vijf oerelementen die samen weer drie verschillende biokrachten vormen: de kapha dosha, opgebouwd uit water en aarde. De vata dosha die bestaat uit lucht en ether. En tot slot de pitta dosha: vuur of energie. De traditionele geneeskunde be- perkt zich bij haar medische onder- zoeken strikt tot de eerste twee ele- dachten over nieuwbouw in oude stijl is prettig verlopen." En zo geschiedde het dat de directie van Frankeland andermaal opdracht gaf de plannen voor het paviljoen aan te passen. De plaatselijke Welstandscommissie boog zich over het aangepaste uiterlijk van het gebouw. Na een kleine aan- passing kon het de goedkeuring van de commissieleden wegdra- gen. In het najaar van 1998 zal het nieuwe Liduinapaviljoen opera- tioneel zijn. Het gebouw bestaat uit vier verdiepingen. Op de be- gane grond en eerste etage komen dertig appartementen voor een persoon, met eigen toilet en douche voor ouderen die ver- pleeghuiszorg behoeven. De zofg voor deze categorie ouderen menten, zo legt Singh uit. Bloed-, weefsel- en botonderzoek, urinete- sten, het blijft allemaal gericht op water en aarde. De energiebanen die door het lichaam lopen en de etherbestanddelen die ervoor zorgen dat alle boodschappen in goede orde door onze zintuigen en ledematen worden doorgegeven, worden in de geneeskunde voor een groot deel verwaarloosd. En daar is nu juist vaak de bron te vin den voor gezondheidsproblemen, zo meent Singh. Ieder mens heeft namelijk een geheel eigen consti tute, afhankelijk van welke 'dosha' domineert. Bij die consti tute past ook een bepaald voe- dingspatroon. Om het even te sim- plificeren: iemand die tot de pitta- constitutie behoort zou in principe niet al te veel zoutjes moeten eten. Veel vuur plus veel zout stapelt na melijk mogelijkerwijs op tot hoge bloeddruk. „Je bent wat je eet", dat is samen- gevat het motto van Singh. Je weerstandssysteem kun je volgens hem dan ook volledig kapot maken door te veel dingen te nuttigen die wordt in samenwerking met het Zonnehuis in Vlaardingen ver leend. Van der Linden: „Het is de bedoeling deze mensen in kleine groepjes toch zo veel mogelijk zelf te laten doen, zoals bood schappen halen en koken. We willen de zelfredzaamheid ver- groten. Door zelf bezig te zijn, krijgen de ouderen de vertrouwde dagstructuur terug." Op de bo- venste etages van het paviljoen komen 22 appartementen met twee kamers, en drie appartemen ten met drie kamers. Hier gaan ouderen wonen die in aanmer- king komen voor intramurale ba- siszorg, lang niet zo intensief als verpleeghuiszorg, maar wel bin- nen de muren van Frankeland. Zorgcentrum' Frankeland kent een wachtlijst voor diverse afde- niet goed voor je zijn of die eigen- lijk gezien je constitutie niet bij je passen. Een idee dat ook bijvoor- beeld overheerst in de Moerman- therapie tegen kanker. Natuurlijk kan gezond eten nietaltijd voorko- men dat mensen ziek worden. Voor die gevallen zijn er op basis van de ayurveda nog verschillende methoden en technieken ontwik- keld die kunnen helpen om de klachten te bestrijden. Acupunc- tuur en acupressuur, het gebruik van medicinale kruiden, vormen van meditatie. Stuk voor stuk me thoden die vanuit de niet-Westerse wereld zijn overgewaaid en ook in Nederland gretig aftrek vinden en waar, belangrijker nog, veel baat bij wordt gevonden. Probleem is echter dat deze geneeswijzen door de ziektekostenverzekeraars niet vergoed worden, tenzij ze door een traditionele arts worden uitgevoerd of voorgeschreven. Inmiddels is er wel een organisatie opgericht waarbij ook niet-artsen zich kun nen aansluiten. De specialisten die bij RING, het Registratie- en ont- wikkelingsinstituut voor Natuurlij- ke Geneeswijzen, zijn toegelaten, worden door een aantal verzeke- raars wel vergoed. Singh vindt het belangrijk dat er nu zo'n overkoe- pelend en toezichthoudend orgaan bestaat. Niet alleen vanwege de kwaliteitscontrole die hiermee kan worden uitgeoefend, maar ook omdat Ring tuchtrecht voert tegen kwakzalvers en normen hanteert voor bedragen die aan patienten Over DeVesten 3a 3116 AD Schiedam lingen. De pionier op het gebied van zorg voorziet in een groeien- de behoefte. Ouderen willen steeds vaker zelfstandig wonen, met de zekerheid van een zorg- vangnet achter de hand, in geval van nood. „Ouderen laten zich niet meer zo snel uit huis plaatsen door de jongere generatie. Ander- zijds veranderen dq eisen die ou deren aan zorgcentra stellen. Vroeger was de omgeving van een bejaardentehuis nog wel eens luxer dan de eigen woning. Te- genwoordig is men luxe en ruim te gewend. Een zorgcentrum is dan al snel een achteruitgang. In nieuwbouwplannen moet reke- ning worden gehouden met de veranderde wensen," aldus direc teur Van der Linden. MARGREET FEENSTRA gevraagd mogen worden. Singh pleit ervoor dat de alterna- tieve geneeswijzen op den duur een gelijkwaardig bestaan naast de traditionele artsen kan voeren. Ze kunnen elkaar immers aanvullen, zeker daar waar het gaat om klach ten die volgens de gewone huisarts vaak alleen maar bestempelt wor den als 'psychisch', ofwel 'wij we- ten het ook niet' De komende weken organiseert drs. Singh thema-bijeenkomsten over voedingsleer en verschillende gezondheidsklachten. Gei'nteres- seerden zijn na een telefoontje wel- kom om deze bijeenkomsten gratis bij te wonen. Wie meer informatie wil kan bellen, tel. 010 - 4271921, of langsgaan op het adres aan de Burgemeester Knappertlaan 238A. IRENE VERINGMEIER SCHIEDAM - Woon Zorgcen trum Thurlede heeft de volgende activiteiten voor ouderen. Op maandag 4 augustus kan gezongen worden in de conversatiezaal. Aanvang 14.00 uur. Toegang fl. 2,50. Woensdag 6 augustus kan tij dens de handenarbeidmiddag een placemat gedecoreerd worden. Aanvang 14.00 uur. Toegang fl. 2,50. SCHIEDAM - Een Schiedams fonds heeft fl. 1000,- beschikbaar gesteld voor de stichting Rolanti no's. Dit is een muziekgroep voor mensen met een verstandelijke of lichamelijke handicap. Hiermee kan een begin gemaakt worden met de aanschaf van eigen instru- menten. Deze zijn noodzakelijk omdat de groep reeds veel ge- SCHIEDAM - Momenteel ligt het voorstel 'De deelauto in Schiedam' ter inzage. Het gaat om een voorstel tot aanleg van vier deelauto-standplaatsen in de bin- nenstad. Het voorstel behelst een 'alternatief gebruik van de be- schikbare plaatsen. Twee parkeer- plaatsen aan de oostzijde van de Lange Nieuwstraat, tegenover het postkantoor, en twee plaatsen aan de Kreupelstraat, tegenover num- mer 3, zullen ingericht worden voor de deelauto. Het Rotterdamse bedrijf Collect Car diende de aan- vraag in bij de gemeente Schiedam. De gemeente is positief over dit voorstel. Het past in haar beleid tot beperking van autogebruik, aldus een woordvoerder van de Dienst Gemeentewerken. Directeur Jan Borghuis van Collect Car: „Wan- neer de gemeente toestemming geeft, dan worden de vier parkeer- plaatsen de uitgiftepunten voor de deelauto." Het systeem werkt als volgt. Een automobilist neemt een abonnement bij Collect Car. Hier voor ontvangt de abonnee een pas se-partout en een autosleutel. De automobilist reserveert een auto en betaalt daarvoor per gereden kilo meter en voor het aantal uren dat de auto gebruikt wordt. De auto wordt opgehaald bij de standplaats en na afloop hier weer terug gezet. Het verschuldigde bedrag wordt automatisch geregistreerd en later van de bankrekening afgeschre- ven. De woordvoerder van de ge meente Schiedam vertelt dat het Nu in 1 Schiedam Niet meer zappen, niet meer zoeken. De TV-gids op uw TV. Kijk naar 1111111 en dan weet u het. U vindt deze zender in Schiedam op kanaal 52+; frequentie 723,75 MHz. MAASPOST SCHIEDAM XQ 52 vraagd word voor optredens. SCHIEDAM - De Plusmarkt Koornneef en Woudhoek zijn als eerst supermarkten in de regio Rijnmond gecertificeerd. Onlangs is aan deze markten ene certificaat van voedselveiligheid en hygiene uitgereikt door de Stichting Food- Cert NL van het Centraal Bureau Levensmiddelen. SCHIEDAM - De laatste bijeen- komst van het volksdansen is vrij dag 25 juli in dienstencentrum de Woudhoek. Het dansen duurt van 10.00 tot 11.30 uur. Toegang fl. 2,- Liefhebbers kunnen vanaf woensdag 30 juli terecht in dien stencentrum de 4 Molens. Hier start de eerste les om 10.00 uur. Toegang fl. 8,- voor vier lessen. bedrijf zorgt voor de inrichting en het onderhoud van het terrein. Er zal een beugel geplaatst worden om het parkeren door andere weg- gebruikers te verhinderen. Ook komt er een bord waarop staat aan- gegeven dat de parkeerplaatsen zijn bestemd voor de deelauto. De gemeente wil wel in zee gaan met Collect Car omdat het landelijk opereert. Bovendien is het momen teel het enige bedrijf dat een derge- lijke voorziening op korte termijn kan realiseren. Borghuis: „We zijn in juni 1995 begonnen in de vier grote steden. Nu is het bedrijf toe aan uitbreiding naar kleinere ge- meenten. Naar aanleiding van re clame in Rotterdam, hebben we al enkele spontane readies gehad van Schiedammers. Ze zien hoe het systeem werkt en willen ook graag gebruik maken van deze dienstver- lening." Uit onderzoek van de Techische Universiteit Delft en de Stichting voor Gedeeld Autogebruik, blijkt dat de kosten voor dergelijk auto gebruik aanmerkelijk lager liggen dan het bezit en gebruik van een eigen auto. Dit maakt het voorstel financieel aantrekkelijk voor men- sen die weinig autorijden. Een an- der voordeel, en de reden waarom het systeem de naam 'Green- wheels' draagt, is de beoogde ver- mindering van het autogebruik. Uit het hierboven genoemde onder zoek is gebleken dat het autoge bruik met dit systeem met eender- de daalt. Borghuis: „Met de uit- komsten van dit onderzoek in de hand, is het eenvoudiger lokale overheden te overtuigen van het nut van de deelauto." De gevolgen van het voorstel zijn dat de vier parkeerplaatsen niet meer gebruikt kunnen worden door het overige autoverkeer. De Dienst Gemeente werken verwacht dat dit nauwe- lijks tot problemen zal leiden en dat buurtbewoners zelfs overstap- pen op de deelauto. Het voorstel 'De deelauto in Schiedam' ligt nog tot 6 augustus 1997 ter inzage. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 met wiien<lelif&e yio-ete-K, /4ittOie etc fjo-ify, aftficitK. KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Gsopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 CHEF VERKOOP REGIO: R. Versnel Telefoon 06-53786942 VERTEGENWOORDIGERS: S. Haak M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap Telefoon: 010-4736543 Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-2440938 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Ro{f~r<?aM Sale! 300 gratis parkeerplaatsen! BOUMAN MEUBELEN IJSSELMONDSELAAN I 75 ROTTERDAM-KRALINGSEVEER TELEFOON: 010-28421 I I Alternatieve geneeskunde als preventie van ziekten Singh meent dat ieder mens een eigen constitutie heeft, afhankelijk van de dominante 'dosha'. Foto Jacco Zanstra/WDB T E M P E L

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 3