Molen De Nieuwe Palmboom blijft onverdroten rondjes draaien 'Je zit soms zo leuk te praten dat ze vergeten uit te stappen' 299 299 m 199 Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... BERGWEG 110 ROTTERDAM mr- I m- BON Sterke verhalen Cheyenne in Podium Film over kunstuitleen Zeefdruk Zonder goede weerkennis geen goede molenaar Met de Circle Bus langs bezienswaardigheden JUBILEUM MODEL I WERELDONTVANGER MET SSB I CORRECT DE GR00TSTE KEUZE IN MINIDISC'S, WALKMAN'SDISCMAN'S KLOKRADIO'SWERELDONTVANGERS EN RADI0CASSETTEREC0RDERS. DRAAGBARE CD'SPELER JVC TEL: 0KM.618.600 SCHIEDAM - Toch gek dat zo weinig Japanners een be- zoekje aan Schiedam bren- gen. Tuk op molens als ze zijn zou Schiedam voor hen een soort El Dorado moeten zijn, want in voormalig Zwart Nazareth kunnen, zo- als iedere welopgevoede Schiedammer kan opdreu- nen, de hoogste molens ter wereld worden gevonden. Maar nee, liever gaan de Oosterlingen en masse naar de Zaanse Schans (een of twee molens en niet eens zo imposant als de Schiedamse exemplaren) of godbetere het naar Madurodam (commen- taar overbodig). En dat is jammer, want molens als mu- seummolen De Nieuwe Palmboom verdienen een groter intemationaal publiek. De Nederlanders weten in elk geval al de weg naar de Schiedamse molens te vin- den, zo leerde een -excursie op zaterdag 27 juli. 1T5 a lura HET ZATERDAG 59T- Art.nr. 1859 I Bij Correct kunt u kiezen uit een groot assortiment portable audio apparatuur waarmee u overai kunt genieten van uw favoriete muziek. aiuia Woensdag 30)uili 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 54 MaasposT (PCus VLAARDINGEN - Wie kan het sterkste verhaal schrij- ven/vertellen? Dat is de inzet van de Avond van het Ster ke Verhaal, die vrijdag 22 augustus wordt gehouden in 't Hof. De meest bizarre ge- beurtenissen en hedendaag- se legenden staan die avond centraal. 'Salon'-presenta- tor Dick van der Lugt spreekt met diverse gasten over geruchten, roddels en marketing-misssers. Op de- ze avond, die deel uitmaakt van het Hof van Dolage, worden ook de winnaars van de verhalenwedstrijd bekend gemaakt. De wedstrijd staat open voor iedereen. In vijftien tot twintig regels moet een sterk verhaal worden geschetst. De winnaar mag in de spot lights op het podium zijn ei- gen verhaal voordragen. Een jury zal uit de inzendin- gen de beste verhalen kie- zen. De schrijvers hiervan ontvangen een uitnodiging voor deelname aan de Avond van het Sterke Ver haal. Inzendingen voor de wedstrijd 'sterkste verhaal' moeten voor 8 augustus ge- stuurd zijn naar D. van der Lugt, Mr. Troelstrastraat 32,3131 HS Vlaardingen. SCHIEDAM - De jonge, dy- namische band Cheyenne staat op 2 augustus in het Podium Cafe op de planken. Een band die meer wil dan hier en daar wat nummer- tjes in cafe's spelen. A1 na een jaar is de eerste cd uitge- bracht met daarop vijf covers (van Live, Thunder, Offspring, Living Colour en Alice in Chains). Op de eer ste cd, met de titel 'First Step Ahead', staan ook al twee van de eerste eigen nummers. Kortom, een band die van plan is de na- tionale en internatonale hit parades te beklimmen, als waren het de duinheuveltjes van Katwijk. Wetende waar een muzikale carriere be- gonnen moet worden, komt dit viertal naar Schiedam om hun prestaties te tonen aan de doorgewinterde Rock-liefhebbers van Po dium Cafe. Cheyenne treedt zaterdag 2 augustus op in Podium aan de Lange Ha ven 28. Aanvang concert 22.00 uur, toegang gratis. MAASSLUIS - De NCRV zendt woensdag 6 augustus op Nederland 1 vanaf 09.58 jjjir de documentaire 'Wo- nen in een tekening' uit. Het 25 minuten durende pro- gramma van regisseur Dit- teke Mensink volgt de weg van een tekening uit de kunstuitleen langs zeer uit- eenlopende verblijfplaatsen. Op een lichtvoetige manier laat de documentaire een wezenlijk principe van de kunstuitleen zien: iedereen kan kunst lenen om die een plaats te geven in zijn dage- lijkse omgeving. Kunst in huis geeft een hoop plezier, stof tot nadenken en acti- veert de belangstelling, ook voor andere kunstwerken. De film sluit met dit onder- werp goed aan op het be- langrijkste doel van de bij de Federatie Kunstuitleen aangesloten kuntuitleencen- tra: het toegankelijk maken van een breed aanbod aan hedendaagse beeldende kunst voor een zo groot mo- gelijk publiek. VLAARDINGEN - Binnenkortzal op intiatief van de Rotaryclub Vlaardingen de Vlaardingse kun- stenaar Peter Dumas starten met de vervaardiging van een unieke ze- ven kleuren druk van de Pelmolen. De serie heeft een oplage van veer- tig stuks. De prijs van deze zeefr- duk bedraagt bij voor-intekening voor 1 September fl. 450,-. Na 1 September bedraagt de prijs fl. 500,-. De aflevering en betaling geschiedt omstreeks 1 november. Men kan in het bezit komen van deze zeefdruk door het insturen van een antwoordstrook die men kan afhalen bij boekhuis Den Draak, Veerplein 33. De opbrengst van de actie wordt door de Rotary Vlaardingen gebruikt voor het aan- bieden van een kerstmaal aan al- leenstaanden in Vlaardingen. Beneden aan de voet van de molen heeft zich een groepje verzameld van zo'n man of vijftien. De helft loopt buiten en geniet van het weer; de rest zit binnen aan de houten tafels waarop als een soort placemat molenstenen zijn ge- plaatst. Een vrouw geniet duidelijk van de aandacht, want zij en haar man vieren het feit dat ze 45 jaar getrouwd zijn. ,,Nog niet iedereen is er, hoor", zegt ze tegen Wil die de rondleiding zal verzorgen. ,,Ze moeten nog ergens in Schiedam lo- pen op zoek naar een toilet." Wil, wijst naar de toiletdeuren: „Dat had ook hier gekund. We hebben drie wc's. Eigenlijk vier, want dacht je dat de molenaar als hij bo- Nog een attractie van De Nieuwe Palmboom: vanaf het platform heeft men een schitterend Uitzicht Over Schiedam en omgeving. Foto Leendert van der Waal/WDB venin de molen zat naar beneden ging om te plassen? Welnee, dat deed ie gewoon over de rand." Een van de eerste dingen die het groepje van rondleider Wil leert is dat de molens niet zo hoog ge- bouwd zijn om de omgeving te im- poneren. De twintig molens die Schiedam vroeger rijk was, moes- ten, wilden ze zo vlak bij de stad een beetje wind vangen, hoog bo- ven de stad uittorenen. Van de twintig molens zijn er nu nog maar vijf overgebleven. Door de intro- ductie van de stoommachines, con- currentie van goedkoop graan uit de Verenigde Staten, Argentinie en Rusland verdwenen de Schiedam se molens een voor een vanaf de tweede helft van de negentiende eeuw. Brandersmolen De Nieuwe Palmboom, gebouwd in 1781 en gerestaureerd in 1992, heeft zich toch weten te redden, evenals De Drie Koornbloemen (1770), Mo len De Vrijheid (1785), De Wal- visch (1794) en Molen De Noord (1803). „Zullen we naar boven gaan?", zegt Wil terwijl de molen- kat weinig respect toont voor een model van De Nieuwe Palmboom door er brutaal op te springen. In een notendop legt Wil het pro- duktieproces van de moutwijn uit, een halffabrikaat voor onder ande re de jenever. Het graan werd na gemalen te zijn in brandersmolens als De palmboom in zakken naar de branderijen gedragen waar het i%.water vermengd met suiker tot eett'temperatuur werd gebracht van 70 graden Celcius. Door toe- voeging van gist werd de suiker omgezet in alcohol. Na drie keer distilleren verkreeg de vloeistof het gewenste alcoholpercentage. De Nieuwe Palmboom heeft zijn brandersfunctie verloren, legt Wil uit. „Wij malen nu alleenvoor bak- kers uit Schiedam, Vlaardingen, Rotterdam, Delft, Leiden en Dor drecht." Het gezelschap klimt weer een aantal meters en belandt op de tweede etage. Een expositie geeft een historisch overzicht van het molenaarswerk, vanaf het moment dat de boer het graan zaaide tot en met het moment dat het brood of de jenever bij de mensen thuis kwam. Op de derde etage wordt een video getoond van de brand van De Walvisch. „Ze waren niet zo slim geweest om in de molen brandmelders te plaatsen. Voordat een voorbijganger de vlammen uit de molen zag slaan was de brand al anderhalf uur aan de gang", zegt Wil. „Het was daardoor voor de brandweer onmogelijk om de mo len in te gaan. Kijk maar boven je hoofd. Als de balken naar beneden donderen of de molensteen. dan ben je natuurlijk hartstikke dood. Maar nu gaan we naar het echte molenaarswerk." Via een smalle trap wordt vervolgens de voor- raadzolder en de maalzolder be- reikt. Buiten op het houten plat form (wel een beetje eng, vinden sommigen, want door de houten planken zie je dat de veilige vaste grond twintig meter verwijderd is) kunnen de wieken in werking wor den gezien. Wil wijst op de wie ken. „Vergelijk het maar met een zeilboot. Bij toename van de wind neemt de molenaar zeil in tot bij- voorbeeld kwartjes. Als het wind- kracht negen is draait de molen puur op het hout. Eigenlijk is het inschatten van het weer het moei- lijkste van het molenaarsvak. Het werk op zich kan iedereen leren, maar je moet wel aan de bewol- king kunnen zien of het weer om- slaat. Als je er te laat achter komt dat er een storm op komst is, slaat de molen op hoi. Dan is het bijna onmogelijk om de wieken met de rem tot stilstand te brengen." Als toetje mag de groep helemaal tot bovenin de molen klimmen. naar de kapzolder, volgens Wil het hei- ligdom van De Nieuwe Palm boom. De Nieuwe Palmboom is dinsdag tot en met zaterdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Toegangsprijs volwassenen fl. 3,50. Kinderen (tot 12 jaar) mogen voor fl. 2,50 naar binnen. De molen ligt aan de Noordvest in Schiedam. JALMAR TEUNISSEN willen jullie niet even ergens kof- fie drinken? Ja, daar hadden ze best trek in. maar ze vonden het zo gezellig. Met sommige mensen heb je een heel geanimeerd ge- sprek. Je zit dan zo leuk te praten, dat ze gewoon vergeten uit te stap pen." Voorlopig rijdt de Circle Bus op doordeweekse dagen tot 16.00 uur, in het weekend tot 18.00 uur. In September wordt er tot 22.00 uur gereden. Als dit project is afgelo- pen, gaan de Vereniging Water- stad, de VVV, het Projectbureau Kop van Zuid en de Rotterdamse Taxi Centrale kijken of het haal- baar is om het project in de toe- komst een structured karakter te geven. Als de Circle Bus een suc- ces is, wordt er volgend jaar dus weer gereden. Wat de chauffeurs betreft moet de dienst dan wel uit- gebreid en verbeterd wordqn. Elke dag tot tien uur 's avonds. En langs meer gebieden in de stad. De tocht komt nu bijvoorbeeld niet langs het Weena, Delfshaven en Dier- gaarde Blijdorp. En dat zijn toch wel plekken, waar een toerist in Rotterdam heen wil. Voorlopig is het een klein project. Met kleine busjes, een kleine route en kleine bezoekersaantallen. Misschien ligt daar juist de kracht van dit project. Want de gezellige sfeer in de bus jes en de prive-uitleg van de chauf feurs maken de Circle bus een leu- ke manier om Rotterdam te door- kruisen. Ook voor Rotterdammers. DENYSE KANHAI De Circle Bus laat de Oudehaven achter zich en zet koers naar de Kop van Zuid. ROTTERDAM - Nieuw in de Rotterdam: de Circle Bus. Wet- houder Simons gaf vorige week het startschot, Maasstad stapte in en liet zich door amusante chauffeurs rondrijden. De Circle Bus, eigenlijk zijn het er vier, rijdt volgens een vaste route om de vijftien minuten een ronde langs attracties en bezienswaar digheden in Rotterdam. Deze Circle Bus is een experiment van de Vereniging Waterstad in sa- menwerking met de VVV Rot terdam, het Projectbureau Kop van Zuid en de Rotterdamse Taxi Centrale. Als de Rotter damse versie van de Londense toeristische dubbeldekker een succes wordt, zullen de bussen ieder zomerseizoen gaan rijden. De opzet is eenvoudig. De bussen zijn compact en bieden plaats aan maximaal twaalf personen. De hal- tes zijn tijdelijke parkeerplaatsen of al bestaande haltes van bussen. Op reclame- en lantarenpalen op de plaats van de halte van de Circle Bus zijn provisorisch borden aan- gebracht waarop aangegeven wordt dat op die plek een Circle Bus stopt. De tocht met de Circle Bus heeft geen begin- of eindpunt. Bezoekers kunnen bij een van de zeventien haltes opstappen, voor vijf gulden een kaartje kopen en. als ze dat willen, de hele dag ge- bruik maken van de Circle Bus, die langs een aantal toeristische gebie den in de stad rijdt. De plaatsen waar gestopt wordt bieden voor elk wat wils: voor de winkelliefheb- bers stopt de Circle Bus bij de bin- nenstad, voor fans van moderne ar- chitectuur zijn er haltes op de Kop van Zuid en voor cultuurliefheb- bers is er een halte bij het Mu- seumpark. Natuurlijk wordt er ook gestopt bij attracties als de Euro- mast. De chauffeurs van de bussen ma ken een tocht met de Circle bus ei genlijk echt leuk. Deze taxichauf- feurs van de Rotterdamse Taxi Centrale maken van deze toeristen- bus een attractie op zich: niet al- leen worden de toeristen van at tractie naar attractie vervoerd, ook worden ze door de chauffeurs ge- tracteerd op wetenswaardigheden over de plekken waar de bus langs- komt. Omdat de bussen klein zijn, is de sfeer al gauw gezellig infor- meel. De tocht is een soort Vervoer Op Maat voor toeristen. Met een onvervalste Rotterdammer als reis- leider. Voor de taxichauffeurs die meedoen aan het project is het wel even wat anders, optreden als reis- leider. Ze worden er niet zenuw- achtig van. „Het is geen echte ex cursie die we maken, het is ge woon een bus die bij bezienswaar digheden stopt. Maar als er nou mensen in je bus zitten, die Rotter dam helemaal niet kennen, dan vertel je er natuurlijk wel even wat van." Het loopt nog niet storm bij de Cir cle Bus. Omdat het project pas een week loopt is de bekendheid nog niet groot. ,,We zijn nu ongeveer een week bezig en je merkt ge woon elke dag dat het drukker wordt", vertelt een van de bus- chauffeurs. De eerste gebruikers van de bus waren van divers plui- mage. „Ik heb al Zwitserse toeris ten in de wagen gehad, maar ook oud-Rotterdammers, en natuurlijk mensen die gewoon een dagje in Rotterdam zijn. Echt van alles wat." „Je moet natuurlijk ook een beetje het weer mee hebben", legt een andere chauffeur uit. „We heb ben van de week een of twee dagen gehad dat het lekker weer was, en dan zit het ook wel meteen vol. De andere dagen zat er vaak helemaal niemand in de bus." Omdat het nog niet druk is, krijgt de tocht het karakter van een prive- rondleiding. Vooral met oud-Rot terdammers in de wagen is het ge- zelligheid troef, vindt een van de chauffeurs. „Ik had vrijdag een ou- der echtpaar in mijn wagen zitten. En die reden maar mee in het rond. Ik zeg op een gegeven moment Via het kabelnet kunt u het pro- gramma van RDTV op uw televi- sie ontvangen. RDTV, of wel Rot- terdams Dagblad TV, is een ka- belkrant die elke dag 24 uur lang te zien is. Ze bevat het laatste ac- tuele nieuws uit uw omgeving. Op RDTV is elke dag het program- ma AUTO TV te zien om 16.30 uur, 20.30 uur en 23.30 uur. Auto TV is een programma met nieuws op het gebied van auto's, verkeer en vervoer. Met daarin veel aan dacht voor vergelijkende tests, rij- impressies, nieuwe modellen, ac- cessoires en nuttige tips. Ook elke dag wordt het program ma VRIJ VAKANTIE TV uit- gezonden, en wel om 10.00 uur, 15.00 uur, en 21.30 uur. Dit pro gramma geeft informatie over rei- zen, vacantie en vrije tijd. Veel aandacht wordt besteed aan diver se vacantiebestemmingen. Aan het einde van het programma krijgt u enkele vacantietips. Elke maandag en dinsdag krijgt u via RDTV extra veel informatie over onroerend goed en wonen. Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13,75. Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik /30,40 automa- tisch per maand. Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Bank/gironummer:. Handtekening: .Plaats: .(i.v.m. controle bez Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T029 CORRECT PORTABLE AUDIO AIWAHS-GX 45 STEREO WALK MAN Het jubileum model van Aiwa uitge- voerd in een solide metale behuizing. Een energie zuinnig ontwerp met een speelduur van 45 uur. Voorzien van snelzoekfunctie. Dolby B ruisonder- drukking, DSL voor een strakke laag weergave en autoreverse systeem maken deze walkman tot een klein technisch portable wonder. In het snoer van de stereo-oortelefoon zit een atstandsbediening voor de meest voorkomende functies. Incl. accu en acculader. In metallic uitgevoerd. sxtustSi >,4 Art.nr.27628 CO RRECTPRIJS a I Het laatste uurtie van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110 kunt u van 17.00 tot 18.00 uur iedere zater-1 dag profiteren van een super-aanbieding. Voor deze aanbieding Igeldt geen telefonische reserveringen of bestellingen mogeltjk I en zolang de voorraad strekt. SONY intoetsing. Ontvangst van FM, LG, I MG, KG en SSB stations. Deontvanger heeft een digitate klok en een sleeptimer met wekfunctie. In zwart uitgevoerd. Afm.(bxhxd) 18.5x12x3.5 cm. I SONY ICF-SW 7600 WERELD ONTVANGER I Een digitaal uitleesvenster toont u nauwkeurig defrequentie. IDaarnaast heeft u 22 voorkeuze- toetsen tot uw beschikking, met de mogelijkheid van directe frequentie C0RRECTPRIJS VAN 17.00 TOT 18.00 UUR BEREIKBAARHEID: Met de tram: lijn 4, 6 en 9. Met de bus 170,171 en 173 stoppen praktisch voor de deur en bus 35, 39 er) 40 stoppen bij Station Noord Met de auto: volg de diverse aanwijsborden 4.618.600 OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. AIWA CSD-ES 220 DRAAGBARE CD RADIO C0MBINATIE Als u met deze draagbare stereo combinatie op pad gaat, weetuzekerdat u altijd muziek bij u heeft of op de hoogte blijft doormiddel van de inge- bouwde radio met FM, MG en LG. De CD speler is programmeerbaar voor 20 tracks. Wanneer de cassette op het einde is slaat hij automatisch 2A&r at. In antraciet. Afm. 42x15x23 cm. Art.nr.42157 C0RRECTPRIJS JVC XL-P81 DRAAGBARE CD-SPELER Met deze portable CD-speler kunt u overal uw favoriete CD's beluisteren. Dankzij het anti- schok geheugen speelt de CD-speler zelfs in de auto onder het rijden prima uw CD's. Met zijn Hyper Bass sound komen de lage tonen optimaal tot zijn recht voor veel luisterplezier. Programmeerbaar tot 20 nummers. Geschikt voor batterij en lichtnet voeding. Incl. oortelefoon en lichtnet adapter. Afm. 13.5x3x16 cm. C0RRECTPRUS Art.nr.798

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 9