Volgens bewoners ligt asbest te lang open en bloot Amerikaanse zandkunstenaar in de weer met striofiauren mCMJlH AMIRIKA IK DACHT DAT G0LFEN EEN SAAIE 0UDE MANNEN SPORT WAS -Zl?u y Delftse Molentjes als promotie voor Schiedam MaasposT Asbestverwijdering Nolenslaan in nevelen gehuld Zandkastelen midden in Schiedam W sit mix A Totdat ik een proefles bij Free Golf nam. 't Is moeilijk en spannend. Ik ben nu al jaren lid en ik vind het heerlijk. KERKDIENSTEN SCHIEDAM SCHIEDAM - Plaats van handeling is het braaklig- gend terrein op de hoek van de M. Nolenslaan en de J.C. van Markenstraat. Net als een paar weken geleden sig- naleren buurtbewoners weer dat er dagenlang asbest open en bloot op het terrein ligt. En net als een paar weken geleden is het asbest ver- dwenen voordat zij de DCMR en de landelijke in- spectiedienst van VROM goed en wel hebben kunnen waarschuwen. Dit maal wordt echter het vraagstuk van wie de asbest meeneemt opgelost, maar blijven vele andere vragen onbeant- woord. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of Sint Janskerk wordt zaterdag 13 September verzorgd door de tenor Albert de Bruin. Hij brengt werken van Schubert ten ge- hore. Aanvang is 15.00 uur. De toegang is gratis. Concert Kunstgeschiedenis Programmaboekje Lichaamskennis Identiteit Paranormaal Concert Bingo-dansant Rommelmarkt CONTACTLENZEN per maand Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk MAASPOST SCHIEDAM XQ 52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, kand. W. Verwaard. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, gesloten. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, dr. A.J. Lamping. St. Martinuskerk, Albert van Raal- teplein. Aanvang: 09.30 uur, ds. W. Verhoef. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. R.A. Bosch. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, gesloten. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, gesloten. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, drs. A.G.M. van den Ende. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. C. Oorschot. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, kand. W. Verwaard. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. F. Van Deursen. Aanvang: 16.30 uur, ds. H.J. Bruins. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, geen opgave. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistieviering. Vrij- dag 19.30 uur, communiteitsmis. Zondag 09.30 uur, eucharistievie ring, voorgangers K. Veltman L. Remmerswaal. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, marktmis. Donderdag, 09.15 uur, eucharistie viering. Zaterdag 18.30 uur eucha ristieviering, voorgangers D. Kool L. Remmerswaal. Zondag 11.00 uur, eucharistieviering, voorgan gers D. Kool/ L. Remmerswaal. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, ge- zongen eucharistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur. eu charistieviering. Zondag hoogmis (m.m.v. Herenkoor I.H.D.), aan vang: 10.15 uur pastoor P.M. Vis- mans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, eucharistieviering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zon dagsviering met koor- en samen zang. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, drs. M. Roos. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/bidstond. 't Paxhuis, Schie 11Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax; 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 CHEF VERKOOP REGIO: R. Versnel Telefoon 06-53786942 VERTEGENWOORDIGERS: S. Haak M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLE1DER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap Telefoon: 010-4736543 Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo'Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-2440938 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Een oplettende bewoner neemt foto's als een paar werknemers van het sloopbedrijf terugkeren om zelf het asbest in stukken te breken en in plastic zakken te doen. Volgens de bewoner -die liever anoniem wil blijven- ge- beurt dit na werktijd,s avonds na 17.00 uur. De aannemer echter blijft volhou- den, dat het asbest 's morgens ontdekt is en nog diezelfde dag is opgeruimd. Daartoe is hij boven- dien bevoegd. want hij beschikt over het zogenaamde Komo pro- ces-certificaat, dat alleen bedrij- ven krijgen die zich op de juiste manier van asbest ontdoen. De bewoners verwijzen weer naar de politie, die gewaar- schuwd is en die ook foto's heeft genomen van het asbest. Woord- voerster Christel Willems beves- tigt dat er foto's zijn gemaakt, maar kan verder niet veel meer over de zaak kwijt. Zij treedt als waarnemend woordvoerder op voor de Schiedamse politie- woordvoerster, die momenteel op vakantie is. „Het ftjne weet ik er niet van en er zijn wel foto's ge maakt, maar niemand weet na- tuurlijk zeker of de stof die op de foto's te zien is wel asbest is. Dat hebben wij verder niet onder- zocht. Nee, dat is onze taak niet." Over wat er verder met het be- loofde politie-onderzoek dat half augustus zou worden ingesteld, is Foto's van het asbest en de manier waarop het asbest later verwijderd is. Volgens de firma die het asbest verwijderd heeft, is alles conform de regels geschied. Buurtbewoners betwijfelen dat. gebeurd, weet ze niet. „We had- den geen asbest, dus geen straf- baar feit en voor zover het er lag weten we niet wie het heeft weg- gehaald. We hebben dus ook geen dader en eigenlijk ook geen onderzoek. Wat daar ook gelegen heeft, je komt er nu nooit meer achter." De landelijke milieu-inspectie- dienst in Den Haag voelt zich wel aangesproken. Hoofd-inspecteur G. van Barneveld noemt de zaak vreemd. „Er kan sprake zijn van twee overtredingen. Ten eerste kan het verwijderen niet volgens de voorschriften zijn gegaan, wat in strijd is met bepalingen van de ARBO-dienst en bovendien we ten we niet wat er de eerste keer met het verdwenen asbest is ge beurd. Er zou goed mogelijk sprake kunnen zijn van een mi- lieu-delict. We gaan deze zaak sowieso onderzoeken en navraag doen bij gemeente en aannemer." De aannemer verwijst het zoge naamde milieu-delict naar het rijk der fabelen. De tweede keer is al les meteen opgeruimd en de eer ste keer was er helemaal geen as- best. Volgens de aannemer heeft hij het sloopproject 18 juli 1997, voor de bouwvakvakantie schoon opgeleverd, dat wil zeggen asbe- stvrij. Dit is vier weken voordat bewo ners aan de bel trekken en klagen over het asbest dat al weken bij hen voor de deur ligt. 'Onmogelijk' volgens de aanne mer en controlerend ingenieurs- bedrijf Heidemij. 'Zeker weten' zeggen de bewoners van de J.C. van Markenstraat. Feit is in ieder geval wel, dat de term 'schoon' in het opleverrap- port niet brandschoon betekent, want de politie vindt zoals gezegd half augustus nog reststukjes as- best op het terrein. Ook Hoofd D. Zweytzer van het Bouw- en Woningtoezicht, dat de sloopvergunning voor het project heeft afgegeven, zet zijn vraagte- kens achter de verklaringen van de aannemer. ,,Ik ben meer dan geinteresseerd in die foto's die een bewoner gemaakt heeft. Het is voor mij achter m'n bureau moeilijk om een oordeel uit te spreken, maar het is op zijn minst slordig dat er asbest op een open terrein rondslingert. Ook restjes dienen ordentelijk te worden op- geslagen, zolang het niet verwij derd wordt." Overigens betreurt Zweytzer nu pas van de gang van zaken te ho- ren. „Ik snap niet waarom ik dit alles nu pas via deze weg hoor. Normaal horen wij in kennis ge- steld te worden door de politie als die iets vreemds ziet, wat op een milieudelict kan wijzen. Nu zijn de werkzaamheden al achter de rug en kunnen we niets meer doen." Wel zal het Bouw- en Woning toezicht de betreffende aannemer in de gaten houden. „Het is goed dat we dit weten. We werken va- ker met deze firma en mocht er iets van de bewonersverklaringen kloppen, dan kan deze firma zijn bevoegdheid om asbest te verwij deren wel eens kwijtraken." De anonieme woordvoerder van de bewoners is er niet tevreden mee. „Niets kan waterdicht be- wezen worden, dus komen ze er- mee weg. Maar hoe weten we dat er niet nog meer asbest daar on- der de grond zit?" MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Op zijn derde was hij al fanatieker met zijn schepje op het Amerikaanse strand dan andere peuters en op zijn tiende won hij zijn eerste grote prijs met zijn zanderige kunstwerken. Sindsdien is zandsculpturist Marc Altemare de hele wereld overgevlogen en sleepte hij de ene na de andere prijs in de wacht. En nu komt hij dus naar Nederland, naar Schiedam om precies te zijn en kunnen wij tij- dens de Brandersfeesten haar- fijn zien hoe zo'n kunstenaar nu eigenlijk te werk gaat. De man verantwoordelijk voor de hoge gast die de Schiedammers tij- dens de feesten in hun midden heb ben, is bakker Louis van de Krogt van de kersverse winkeliersvereni- ging Broersveld. Van de Krogt wilde per se iets spectaculairs, iets waar de mensen nog lang over zouden praten en dacht aan een ou- de vriend van vroeger. „Vroeger hab ik in Florida ge- woond, de uitvalsbasis van Alte mare. Toen heb ik samen in een team hem geholpen bij het maken van een grote sculptuur op Dayto- na Beach. Wij moesten het zand goed vochtig houden, terwijl de maestro aan het werk was. Zo heb ik hem dus ontmoet en voor de Brandersfeesten kunnen strik- ken." Het scheelde overigens niet veel of de kunstenaar had niet aanwezig geweest bij de Schiedamse Bran dersfeesten, maar bij het Vlaar- dingse Haring- en Bierfeest dat za terdag 6 September plaatsvond. „De organisatie van het Haring- en Bierfeest hoorde van mijn plannen en bood veel geld om hem naar Vlaardingen te halen. Maar wat heb ik daar aan, mijn winkel is im- lit Hi iliii' juliil" 1 Michel van Hout Jaarabonnee van Free Golf Als u meer wilt weten over golfen bij Free Golf, bel dan donderdag of vrijdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur (010-4602139). Dan blijf ik voor u op de baan. Park Schinkelshoek - Zuidbuurt 79 - Vlaardingen West - Telefoon 010-4602139 ledereen kan bij de entree van de Nieuwe Passage de Amerikaanse kunstenaar aan het werk zien. Bakker Van der Krogt is verantwoordelijk voor de hoge gast. mers in Schiedam?" Blij als Van de Krogt is met de grote kunstenaar wordt de man vrijwel onmiddellijk na aankomst aan het werk gezet. Twee vracht- wagens met zand, ongeveer twin- tig kuub, heeft de artiest nodig om zaterdag 20 September aan de slag te gaan. Plaats van handelingen zijn dan de entree van de Nieuwe Passage aan de kant van het Broersveld en het Gat van Bolmers waar het logo van de Brandersfees ten moet verrijzen uit de grote berg zand, namelijk een mannetje dat verwijst naar de zakkendragerstra- ditie. Na de openingsdag krijgt Altemare wel een beetje rust, want het pu- bliek krijgt hem dan pas woensdag weer aan het werk te zien. „Kan hij een beetje bijkomen van de jet lag", meent Van de Krogt. De sculpturist gaat dan zijn eigen werk afbreken om er vervolgens twee levensgrote Disney-figuren van te maken. Op zaterdag de 27ste is er min of meer de Grand Finale. Het is de bedoeling dat er een old-timer van zand wordt gemaakt op ware grootte. „Het liefst heb ik dan dat hij een cabriolet maakt, want dan kunnen kinderen erin zitten en fo to's gemaakt worden enzo", hoopt de bakker. Afhankelijk van zijn ticket en goe- de zin vliegt de zandkunstenaar de 28ste of 29ste naar huis. Hij ver- richt zijn werkzaamheden open en bloot, voor iedereen te bezichti- gen, maar doet dit wel achter een hekje, voor al te nieuwgierige handjes van voorbijgangers. Om de mensen optimaal van de kunstwerken te kunnen laten ge- nieten heeft Van de Krogt een ge- zellig plan bedacht. „We zetten een koffie, thee en limonade tent neer op de 28ste, hier op het Broersveld. Dan kan iedereen on- der het genot van een kopje koffie van de kuntwerken genieten." MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - In de conversatie- zaal van woon en zorgcentrum Thurlede wordt zondag 14 Septem ber een quatre mains gespeeld. Aanvang 14.00 uur. Entree fl. 2,50. die ook door niet-leden gevolgd kan worden. Doel is belangstellen- den bewust te maken van hun ei gen paranormaal vermogen en dit door middel van een cursus te ont- wikkelen. Inlichtingen bij het se- cretariaat, Griegplein 246, 3122 VN. SCHIEDAM - Stromingen als het kubisme, fauvisme, realisme en impressionisme komen aan bod in de cursus kunstgeschiedenis in dienstencentrum Oost. De achter- grond van kunstenaar en de plaats van het kunstwerk in de cultuur worden belicht. De nadruk ligt op stijlgebonden vorm, kleur en tech- niek. Er wordt tijdens de les soms met dia's gewerkt. Ook een bezoek aan het museum staat op het pro- gramma. De cursus vereist geen voorkennis en bestaat uit 10 lessen op woensdag tussen 14.00 en 16.00 uur. Kosten fl. 70,-. Inlich tingen, tel. 2463261. SCHIEDAM - Voor wie nieuws- gierig is naar wat het lichaam te vertellen heeft, start op 18 Septem ber de serie bijeenkomsten 'Stof tot spreken, het lichaam als ther mometer van je ziel'. Het betreft twee series van vijf bijeenkomsten op donderdagmorgen tussen 10.00 en 11.30 uur. Voor meer informa- tie, tel. 4707139. SCHIEDAM - In de week na de Herfstvakantie start bij De Groene Kamer een serie workshops voor jongeren tussen 15 en 18 jaar. Het thema is 'Je eigen boek, een zoek- tocht naar de identiteit'. Het ont- dekken van de eigen identiteit duurt een leven lang. Tijdens de middelbare schooltijd kan onze- kerheid over identiteit wel eens op- breken in depressies en concentra- tieverlies. De workshops zijn op woensdag- of donderdagmiddag en duren anderhalf uur. Data en tij- den in overleg met deelnemers. Kosten fl. 20,- per keer. Inlichtin gen tel. 4707139. SCHIEDAM - Bij de Spirituele vereniging Harmonia start in Sep tember de ontwikkelingsavond, SCHIEDAM - Het programma boekje van wijkcentrum de Erker is verspreid in Schiedam-West. Het staat vol met cursussen op het gebied van creativiteit en compu ters, of administratie. Genteres- seerden die geen boekje hebben ontvangen of in een andere wijk wonen, kunnen gratis een exem- plaar afhalen aan de Jan van Aven- nestraat 32. Vrijwilligers die een aantal uur per week beschikbaar zijn, kunnen zich eveneens aan- melden. Informatie, tel. 4267767. SCHIEDAM - In de aula van het Stedelijk Museum wordt op zater dag 13 September een concert ge- geven op het Hess orgel. Het con cert wordt verzorgd door Eric Koevoets, met medewerking van de sopraan Jenny Haisma. Het tweetal voert werken uit van Bux- tehede, Purcell, Scarlatti, Bach en Couperin. De organisatie is in han- den van de Vrienden van het Ste delijk Museum. De aanvang is 14.00 uur. Toegang: entreebewijs Museum. SCHIEDAM - De Stichting Wel- zijn Nieuwland organiseert vrijdag 12 September een bingo-dansant in Wijkcentrum Dreesplein aan het Dr. Willem Dreesplein 2. Er wor den zes rondes gespeeld, en tussen de rondes door kan men dansen. De zaal is open vanaf 19.30 uur, de eerste ronde wordt om 20.00 uur gespeeld. Kosten fl. 10,-. SCHIEDAM - De Stichting Wel- zijn Nieuwland organiseert zondag 14 September van 11.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt op het Dr. Willem Dreesplein. Bij regen gaat deze rommelmarkt niet door. In het wijkcentrum kan men genieten van diverse versnaperingen. Voor meer info: 4738671. Het is de bedoeling dat elke Schiedamse molen in miniatuurvorm wordt nagemaakt. Scheeres zal ze ongetwijfeld allemaal verzamelen. SCHIEDAM - Sterke drank in een zeer natuurgetrouw molentje van delfsblauw aardewerk. Distilleer- derij Dirkzwager bedacht een stunt om Schiedam enerzijds goed in de kijker te zetten en anderzijds de re- paratiegelden voor De Walvisch te spekken. Zo werd het idee geboren om kleine molentjes op de markt te brengen die alien gemaakt zijn naar het voorbeeld van de vijf Schiedamse molens. In een klein gezelschap nam bur- gemeester R. Scheeres in zijn rol als voorzitter van de stichting de Schiedamse Molens onlangs de eerste twee drankmolens aan uit handen van directeur Batenburg. De molens zijn gevuld met het ty- pisch Schiedamse bitter, 125 mili- liter volkorenwijn om precies te zijn. De burgemeester noemde het ini- tiatief geweldig, te meer daar de firma besloten had de financien van de molen in reparatie te steu- nen. Van ieder verkocht molentje gaat fl. 1,- naar De Walvisch. Het eerste jaar dat de molentjes ver kocht worden zal dat zelfs fl. 2,- zijn. Bovendien gaf Batenburg nog een cheque van fl. 1000,- cadeau aan Scheeres. Dat er nog drie mo lentjes uitgebracht zullen worden kon de waardering van de burge meester wel wegdragen. „Dat sti- muleert tenminste de verzamel- woede", grapte hij tegen het klei- ne.gezelschap. Over het feit dat de molentjes zijn uitgevoerd in een Delfts product doet de burgervader niet al te moelijk. „Delft en Schiedam zijn aangesloten bij het Geheim van Holland, een genoot- schap van historische steden dat hun bezienswaardigheden samen promoot. In die gedachte komt het Delftsblauw dus goed uit." Het is de bedoeling dat de molen tjes landelijk verkocht gaan wor den, hoewel de nadruk zal liggen op Schiedam. „Voor een Schiedammer hebben de vijf ver- schillende molens meer betekenis dan voor een willekeurige Neder- landse of buitenlandse toerist. De toeristen-shops op Schiphol gaan de molentjes ook verkopen. In dat geval denk ik dat een Japanner niet echt geinteresseerd is met wat voor molen hij nu precies te maken heeft", verklaart C. Dirkzwager. De firma is optimistisch over de verwachte verkoopcijfers. Enkele duizenden per jaar moeten er naar het inzien van de distilleerderij toch wel over de toonbank gaan. Ook moet er de mogelijkheid ko men dat de beide Schiedamse mu- sea de molentjes gaan verkopen. Am w* n Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 T E M P E L met wUenltlijJtc yieeteH. f4ncOie tie ojUicictt

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 3