Godfather van Brandersfeesten zint nu op nieuwe formule 'Brandersfeesten zijn voor ons een risicowedstrijd' Brandersfeesten Schiedam Brandersfeesten Schiedam Vroeg in touw voor de brandveiligheid MaasposT Ruud Pillard zit met gedachten al bij volgend jaar Veel politie op straat Brandweer verwacht grote drukte Zfvan de Vadftianele edifie van de tmdifionele WoensdagJ 7 September MAASPOST SCHIEDAM - XQ04 SCHIEDAM - Voor de veertien- de keer worden dit jaar in Schiedam de Brandersfeesten georganiseerd. Ruud Pillard, voorzitter/secretaris van de Stichting Brandersfeesten, was alle veertien keer betrokken bij de organisatie. Daarmee kan dit Schiedamse volksfeest, zeker in de huidige vorm, gerust zijn geesteskind genoemd worden. En Pillard de godfather van de Brandersfeesten. De directeur van de plaatselijke VVV, want dat is Pillard. denkt nog steeds met genegenheid terug aan de beginperiode toen de fees- ten draaiden op de inzet van een aantal enthousiaste vrijwilligers. „We begonnen veertien jaar gele- den met een weekend in augustus. De VVV was toen nog niet zelf- standig. Zij maakte deel uit van de stichting De Schiedamse Gemeen- schap. Dat was een soort culturele raad. Die eerste uitvoering van de Brandersfeesten bestond daaruit dat allerlei verenigingen die zich in het culturele circuit bewogen zich op straat presenteerden." De Brandersfeesten hebben zich sindsdien gestaag ontwikkeld en uitgebreid. Dat ging met vallen en opstaan. De tweede editie van de Brandersfeesten bestond uit een Lange Havenfestival. Het sloeg niet erg aan. Al weer zo'n tien jaar heeft het feest zijn huidige om- vang. In overleg met de gemeente verhuisde het van eind augustus naar eind September. De Branders feesten zijn volgens Pillard een echt volksfeest, ook al zitten er een aantal culturele elementen in. „We werken met grote artiesten. Het moet bekend zijn, het moet trek- ken. Het evenement speelt in de promotie van Schiedam een grote rol, er komen veel mensen van bui- ten de stad." Hoeveel mensen de Brandersfeesten precies op de been brengen is natuurlijk moeilijk te bepalen maar Pillard schat dat het er, mits het weer meewerkt, toch zo'n kwart miljoen zijn. De Brandersfeesten worden al ja- ren opgezet volgens dezelfde for mule. Een watersportweekend met de befaamde gondelvaart en aller lei waterspelen, de blues night, die trouwens eerst een jazz night was, een zondagsmarkt met een brade- rie en er is altijd kermis. Daarom- heen worden kleinere activiteiten georganiseerd. die kunnen van jaar tot jaar verschillen. „Een ding is er dit jaar wel veranderd", vertelt Pil lard. „Het watersportweekend, normaal altijd het eerste weekend, is nu verschoven naar het tweede weekend. Door de late vakantie in onze regio had men onvoldoende tijd om de boten te versieren." Dat de Brandersfeesten al jaren volgens min of meer dezelfde for mule worden opgezet betekent niet dat er weinig werk inzit. Pillard is al in januari begonnen met de voorbereidingen. „Er zit zoveel werk aan vast. Denk alleen ns aan het openbaar vervoer. De Broers- vest. toch de verkeersader van Schiedam, wordt een week afge- sloten." Pillard is in gedachten al weer bij het volgende Brandersfeest. Hij is een voorstander van een aantal veranderingen. Zo probeert hij de culturele invalshoek te versterken. Dit jaar is er bijvoorbeeld een Amerikaanse zandicunstenaar. Ook is het niet denkbeeldig dat dit het laatste negendaagse Brandersfeest is. Pillard:..We zijn aan het kijken of het mogelijk is om het program- ma te verdichten. We willen naar een aaneengesloten programma van woensdag tot zondag. Nu ge- beurt er op maandag en dinsdag toch niet veel." Geniet dus nOg een keer van een negendaags volksfeest. Wellicht is het volgend jaarallemaal anders. ERIK MEIJER Ruud Pillard zou de culturele invalshoek van de Brandersfeesten graag versterkt zien. Een begin is daar nual mee gemaakt met de komst van een Amerikaanse zandkunstenaar. Foto Roger van derKraan IttltlllllllHIIIHIHIttlitn* ttmummSSnSimi SCHIEDAM - De Brandweer Schiedam heeft de handen vol aan de voorbereiding voor de Brander sfeesten. Al geruime tijd vindt we- BrandersposT is een uitgave van MaasposT, onderdeei van Maasstad weekbladeN. Redactie: Margreet Feenstra Erik Meijer Aijen van den Oever Monique Siemsen Irene Veringmeier Eindredactie: Karin van der Knaap JalmarTeunissen Vormgeving: Joop Been Fotografie: Roger van der Kraan Jacco Zanstra Mari Dingenouts Acquisitie: Edith van Kekem Marja van der Lee Remy Versnel kelijks overleg plaats tussen Orga- nisatiebureau 't Hart Communica- tie, de politie, dienst Gemeente- werken en de brandweer. De vei- ligheid van al die duizenden be- zoekers van de Brandersfeesten heeft daarin een zeer hoge priori- teit. Henk van Doom, preventiemede- werker bij de brandweer, is nauw betrokken bij de voorbereidingen. „Voor ons is de veiligheid van de attracties uiterst belangrijk. Het draait allemaal om de veiligheid van de burgers. Ook de bereikbaar- heid van de straten is bij de voor bereidingen een punt van voortdu- rende aandacht geweest." Tijdens de festiviteiten zit de brandweer ook niet stil: „Alle attracties en evenementen worden bekeken op brandveiligheid. Vooral de bak- en braadkramen op de kermis worden op de dag zelf grondig gecontro- leerd. Een onveilig gastoestel is ze ker in de drukte enorm gevaarlijk. De brandweerlieden lopen 's mor- gens vroeg langs de kramen. Wan- neer bij inspectie blijkt dat er iets niet helemaal in de haak is, worden direct aanpassingen gepleegd." De brandweer verwacht voor dit jaar een nog grotere drukte dan voorheen: ,,Ik vermoed dat de tele- visie-opnames van RTL 4 veel pu- bliek trekken." Is die mensenmas- sa een zware dobber voor de brandweer? Van Doom: ,,De com- merciele omroep heeft een plek ge- kregen op de kop van de Broers- vest, waardoor een deel van de weg is afgesloten. In nauw overleg met RTL 4 is besloten tot een ver- antwoorde oplossing voor deze af- sluiting. zodat er in geval van nood toch voldoende doorgangsruimte is voor onze wagens." De preventieve taak van de brand weer is niet altijd een dankbare, omdat de dienst altijd moet wijzen op de risico's van een evenement. De heer Van Doom weet dit: „De brandweer heeft niet de bedoeling alles onmogelijk te maken. Wij zijn best flexibel. De brandweer helpt bij de coordinatie van de Brandersfeesten. Daarbij is onze insteek om oplossingsgericht mee te denken met de organisatoren." MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM - De Brandersfeesten zullen ook dit jaar niet onopge- merkt aan de politie voorbijgaan. Een stadsfeest dat negen dagen duurt organiseer je niet in negen dagen. Dat geldt uiteraard ook voor de bijdrage van het Schiedamse politiekorps. Al vanaf juni is er overleg met de Stichting Brandersfeesten. Julia Dekker en Roel Post nemen namens de Basis- eenheid Zuid van de Schiedamse politie deel aan dat overleg. Zij lichten de plannnen door. Daarbij letten ze vooral op de verkeersvei- ligheid en de openbare orde. „Er gaat enorm veel werk in de voorbereidingen zitten", vertelt Roel Post. ,,We zitten met alle be trokken partijen om de tafel. De mensen ontvouwen hun plannen, wij bezien dan of die plannen de openbare orde niet in het geding brengen en of de verkeersveilig- heid wel gegarandeerd kan wor den." Julia Dekker vult aan: „Het voordeel van het vooroverleg is dat we bijna nooit nee hoeven te zeg- gen. De bereidheid om met elkaar mee te denken en om rekening te houden met elkaars wensen is bij alle betrokkenen groot." De Brandersfeesten worden na tuurlijk ook niet voor het eerst ge organiseerd. Alle betrokkenen bij het overleg kunnen bogen op een mime ervaring. Inmiddels is wel min of meer bekend wat er wel en wat er niet kan. Toch kunnen er nog wel moeilijkheden ontstaan. Dat heeft met name te maken met het feit dat de commerciele belan- gen elk jaar groter worden. „Er komt dit jaar een truck met een op- legger van zestien meter", vertelt Dekker. „Die kan je niet overal neerzetten. Je moet toch een over- weging maken. Wat rijdt hij ka- pot? Wat sluit hij af? Als je die op- legger in een smalle straat neerzet is die meteen voor alle verkeer af gesloten." Niet alleen de voorbereidingen vereisen veel inzet, ook de negen dagen die de Brandersfeesten du- ren eisen veel van de Basiseenheid Zuid. Negen dagen lang heeft nie- mand verlof, negen dagen lang wordt er geen cursus gevolgd. Dat betekent voor de politiemensen twee weekenden en een aantal avonden werken. De inzet en be- trokkenheid is vrijwel totaal. „Vooral in de weekenden is het al tijd enorm druk. er komen natuur lijk ook veel mensen van buiten Schiedam op de Brandersfeesten afweet Post. „In de twee week enden vinden de grootste evene menten plaats: de zondagsmarkt, de blues night, de gondelvaart en dit jaar televisie-opnamen van de Staatsloterijshow op locatie. Daar komt veel publiek op af en dat ver- gt dus ook veel inzet van de poli tie." Veel blauw op straat dus tijdens de Brandersfeesten. De politie gaat per definitie uit van stralend weer en een bomvolle binnenstad. Als het dan minder druk is dan ver wacht kan het alleen maar meeval- len. Twee jaar geleden escaleerde de situatie nogal, maar dat was toch een uitzondering. Door de bank genomen gaat het er gemoe- delijk aan toe. ..Onze mensen krij- gen nog een briefing", vertelt Dekker. „Er moet een normaal beeld heersen in de stad. De politie is er, meer niet. Onze mensen moe- ten zich niet in discussies mengen. Belangrijk is dat ze aanvoelen hoe de sfeer is." „Je kunt het een beet- je vergelijken met een risicowed strijd in het voetbal", vindt Post. „De scheidsrechter moet dan ook aanvoelen hoe de sfeer op en rond het veld is en daarnaar handelen. Voor ons is dat niet anders. De Brandersfeesten zijn voor ons een risicowedstrijd." Maar dan wel een van negen dagen. ERIK MEIJER De politie let vooral op de verkeersveiligheid en de openbare orde. Daar heeft ze haar handen vol aan tijdens de Brandersfeesten. Foto Roger van derKraan Henk van Doom: Voor ons is de veiligheid van attracties uiterst belangrijk. "Foto Jacco zanstra

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 29