Verwachtingen Gondelvaart zijn weer hoog gespannen bij publiek en jury Sportief springen en schoppen op Grote Markt Waters port weekend dit jaar weekje later dan gewoonlijk De Nieuwe Waterweg blijkt te kloppen MaasposT Demonstrates zijn instituut geworden Formule blijft grotendeelshetzelfde, Gondelvaart wmmm edi+iet vcm de trodifionele editie vaui de fv^odrHoKiele Woensdag 17 September MAASPOST SCHIEDAM - XQ06 SCHIEDAM - Voor sommigen jwas de Gondelvaart a! synoniem aan Brandersfeesten. Voorzitter van de organisatie Mari Dingen- puts heeft hoop dat het dit jaar, zoals hij het zegt, een klapper |wordt: „De Gondelvaart was al- tijd al het hoogtepunt van het Waterportweekend. Het zou mooi zijn als het nu ook het hoogtepunt van de Branders feesten wordt' Die kans zit er in, aangezien de vaart wordt gehou- den in het slotweekend en naar verwachting zon 40.000 bezoe- kers zal trekken. i jin de beginjaren kwamen die voor- al uit Schiedam zelf. Maar tijdens de laatste vaarten, zo vertelt de voorzitter met trots, komen er steeds meer toeschouwers van bui- ten de gemeentegrenzen. En waar- om? Volgens de voorzitter komt dat vooral vanwege het unieke ka- rakter van de Schiedamse Gondel vaart. Optochten met boten komen op meerdere plaatsen in Nederland voor, „maar die beperken zich vaak tot het gebruik van lichtj vult Dingenouts aan. „Het unieke van de Gondelvaart van de Branders feesten is de combinatie. De sche- pen zijn niet alleen creatief belicht, maar ook muziek en in sommige gevallen een complete voorstel- ling. Elke boot heeft een themai Doorgewinterde Brandersfeest- gangers zal het allemaal bekend in de oren klinken. Zij zullen dan ook weer in groten getale uitrukken om de stoet van ongeveer dertig vaar- tuigen te bekijken. Er is alleen edn verschilletje: de Gondelvaart wordt dit jaar niet gehouden tij dens het openingsweekend. Tegen de sluiting van de Brandersfeesten, op zaterdagavond 27 September om precies te zijn, varen de boten rond een uur of negen door het De Nieuwe Haven kaapte vorig jaar de eerste prijs voor de neus van 'eeuwige winnaar' De Nieuwe Waterweg weg met deze raderboot. Ook voor de komende gondelvaart zijn de verwachtingen weer hoog gespannen. Foto Mari Dingenouts centrum van de stad. Maar tot negen uur is er ook nog het een en ander te zien. Vlak voor de Gondelvaart begint wordt de (ook traditionele) lampionnenop- tocht gelopen. Nieuw is het voor- programma, een optreden van de Amazing Stroopwafels op een ponton bij de Vismarkt. Dit vindt plaats tussen 19.30 en 20.30 uur. Aangezien de Gondelvaart ook een wedstrijd is ontbreekt de ereronde van de winnaars ook niet. Zondag- middag tussen 14.30 en 15.00 uur vindt deze Paradevaart plaats. Wie de voorgaande jaren het wed- strijdelement in de gaten heeft ge houden, weet inmiddels ook dat de Gondelvaart dit jaar een ietsje spannender wordt. Gedurende tien voorgaande vaarten leek het er op dat watersportvereniging De Nieu we Waterweg voor altijd de Gon delvaart zou domineren. Tot vorig jaar. De Braziliaans ge- tinte boot waarmee De Nieuwe Waterweg met veel gevoel voor show rondvoer won net niet. De eerste prijs ging naar een Rader boot van de vereniging De Nieuwe Haven dje haast stilletjes achter het Zuid-Amerikaanse carnaval aan dreef. Overigens had de jury de nodige problemen om tot een uit- slag te komen, de meningen waren nogal verdeeld. Vereniging De Nieuwe Waterweg blijkt dus te kloppen. Iedereen die de wedstrijd achter de Gondelvaart heeft gevolgd zal dus ongetwijfeld opletten wat beide verenigingen nu weer hebben bedacht. Natuurlijk word verwacht dat beide clubs -en alle andere deelnemers- met enkele verrassingen op de proppen ko men. De jury van wethouder A. Wiegman zal het dus weer eens moeilijkkrijgen... ARJEN VAN DEN OEVER Op de belangrijkste evenementen laat de dienst Sport Recreatie van zich horen. Vooral omdat ze zich graag wil profileren bij de Schiedamse bevolking, legt Ferdinand van Helden uit. Foto Jacco zanstra SCHIEDAM - Van junior tot se nior en van huisvrouw tot student. Ook dit jaar zullen de Branders feesten weer opgeluisterd worden door sportdemonstraties die door ongeveer honderd Schiedamse sportievelingen ten beste worden gegeven op de Grote Markt voor het Stadhuis. De datum waarop men dit allemaal mag verwachten? Zondag 28 September. De demonstraties, die georgani- seerd worden door de gemeentelij- ke dienst Sport Recreatie, zijn ondertusSen een waar instituut ge worden. „Wij laten op alle Schiedamse belangrijke evene menten van ons horen, omdat we in de eerste plaats nu eenmaal deel uit maken van de Schiedamse cul- tuur en ons daarom ook willen pro fileren bij de Schiedamse bevol king. Bovendien is het natuurlijk ons doel om actieve sportbeoefe- ning te promoten bij jong en oud", verklaart Hoofd Acitiviteiten en Buitensportaccomodaties Ferdi nand van Helden. Voor deze Brandersfeesten is de hulp ingeroepen van onder meer karatevereniging Fuji Yama, sport- school de Sportarcade en Gerard Vroegh, eigenaar van de sport- scholen Fitland en Sportinstituut Schiedam. Het zal de Branders feesten dus in ieder geval niet ont- breken aan de nodige 'know how' om de Schiedammers op een spor tief evenement te tracteren. Zo zal er op het podium worden ge-aero- bict (door zowel kinderen als vol- wassenen) en gestept. Ook komen er Oosterse vechtsporten aan bod in een demonstratie karate en een heuse stedenontmoeting op het ge- bied van judo waarbij Schiedam het zal moeten opnemen tegen een tot nu toe nog onbekende tegen- stander. Uiteraard zullen de demonstraties gecombineerd worden met een standje van Sport Recreatie waar inlichtingen te verkrijgen zijn over de activiteiten in de zwemba- den Zuid en Groenoord en de cur- sussen en kennismakingslessen die het komende winterseizoen weer van start gaan. Op het programma voor 1997/ 1998 staan namelijk niet alleen verschillende sport- en spelinstui- ven, maar bijvoorbeeld ook een in- troductie in de zogenaamde Life time sport. Hierbij worden leerlin- gen van groep 8 uit de Schiedamse basisscholen uitgenodigd om het buiten recreeren te verkennen door op pad te gaan en met bijvoorbeeld een kompas de weg leren te vin- den. Uiteraard zijn er voor de kids ook buitenschoolse dingen te doen zoals verschillende sporttoernooi- en en zelfs een uitwisselingspro- gramma op het sportieve vlak met de Europese zustersteden van Schiedam moet deze winter gaan plaatsvinden. Hoewel de dienst Sport Recre atie dit jaar niet klein uitpakt, zul len de feestelijkheden toch iets minder zijn dan andere jaren, toen vele sportscholen in Schiedam meer tijd en geld ter beschikking stelden. „Toen was het inderdaad wat uitgebreider en had bijna iede- re sportschool zijn eigen stand, maar dat maakt niet veel uit, zo wordt het ook gezellig", houdt Van Helden de moed erin. „Sport Recreatie wil zo publieksvrien- delijk mogelijk bezig zijn!" MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - En van de grootste evenementen van de Brandersfees ten is ook dit jaar weer te zien: het Watersportweekend. In tegenstel- ling tot de traditie wordt het week- einde dit jaar niet gedurende de opening van de festiviteiten ge houden, maar op 27 en 28 Septem ber. het laatste weekend van de maand. De formule van het Water sportweekend is grotendeels het zelfde gebleven. Zo vindt op zater dagavond de vermaarde Gondel vaart plaats, maar de meeste tijd wordt overdag besteedt aan boten, muziek en spelen. Het laatste is een serie behendigheidsspelen, al dan niet met een historische ach- tergrond, waarbij de rode draad heel makkelijk te zien is: de verlie- zers vallen in het water. Ook dit jaar kunnen de jonge leden van or- ganiserende verenigingen als Eld- os en natuurlijk jeugdige bezoe- kers tijdens dit weekeinde deelne- men aan spellen als pikhaakhan- gen, touwklimmen, de vlottenrace en ringsteken. Tot zover het pro- grammaoverzicht. Wat de spelen betreft staat niets vast. De organisatie van het Water sportweekend, het Watersport- overleg, heeft dit jaar bewust ge- kozen voor een nieuwe, zeg maar losse, programmering. ,,De Bran dersfeesten en daarmee het Water sportweekend wordt steeds profes- sioneler opgezet. Dit jaar kozen wij bewust voor een spontane pro grammering. Het moet voor alle mensen die meewerken tenslotte leuk blijveni aldus Mari Dingen outs, voorzitter van het Water- sportoverleg. Uiteraard gaat dat ook op voor de deelnemers die een nat pak halen tijdens de spelen. Om hen niet aan hun lot over te laten is er een grote reddingsploeg aanwezig in het wa ter. Dit jaar is dat niet de Schiedamse Reddingsbrigade omdat zij net tijdens het Water sportweekend hun 70-jarig jubi- leum vieren. De Vlaardingse Red dingsbrigade zal de honneurs waarnemen. Daarbij worden zij ondersteund door het Rode Kruis, EHBO Schiedam, Sea View en de Havendienst. Niet alles wordt ech- ter aan spontaniteit overgelaten. Om meer te bieden dan alleen spel len op, boven en in het water, zijn Dit jaar is er speciaal gekozen voor een lose programmering. „Het moet voor iedereen leuk blijven", legt organisator Mari Dingenouts uit. Archieffoto MaasposT ook muzikanten uitgenodigd die optreden tussen de wedstrijden door. Zo komt uit Delft de jon- genszanggroep De Buddys die op zondag 28 September om 13.00, 14.00 en 15.00 uur een concert van een half uur verzorgt. Tevens zijn gedurende het hele weekeinde dweilorkesten aanwezig, te weten' De Kurkedeiners en de Jazzy Rab bits'. Het Watersportweekend zal onge veer zaterdagmiddag beginnen. Wie mee wil doen aan een van de spelen kan zich tot vlak voor de start nog aanmelden. Wanneer de onderdelen plaatsvinden hangt af van onder meer het weer en het aantal deelnemers. Enne... vergeet de reservekleding niet. ARJEN VAN DEN OEVER De jurering van de Verlichte Gondelvaart rouleert jaarlijks. Dit om een te subjectieve en eenzijdige beoordeling te voorkomen. Ook dit jaar is weer een aantal meer en min der bekende Schiedammers bereid gevonden zitting te ne- men in de jury. Vanaf het Scout-schip Alewijn de Groot zal zij haar oordeel vellen over hetgeen er in de Lange Haven langs komt drijven. Naast de wel elk jaar weer presente voorzitter Wiegman zullen plaatsnemen: de direc- teur van het Stedeiijk Mu seum; mevrouw D. Wind, raadslid W. van Wijk, cen- trammanager H. Keemink, journalist Chrit Wilshaus, di- recteur van Balletschool Balm; mevrouw T. Balm en de directeur van ONS; de heer H. Eikenbroek. Wethouder Wiegman reikt omstreeks 00.30 uur de prij- zen uit aan de winnaars tijdens het traditionele Schippersbal in de DGW-zaal aan de West- molenstraat. In de Gondelvaart, die ook dit jaar weer bestaat uit ruim der tig boten, zijn de volgende klassen vertegenwoordigd: - verenigingsschepen - verlichte schepen - themaschepen -jeugdklasse - bedrijfsklasse In de klasse verenigingssche pen nemen de watersportver- enigingen De Nieuwe Haven, De Nieuwe Watehveg, De Schie, Jachtclub Schiedam, Westerhaven, Scouting Schiedam en het zeeka- detcorps Jacob van Heems- kerck het tegen elkaar op. In de klasse verlichte schepen varen gastschepen uit Katwijk en oud-Delfshaven mee. Brandersfeesten Schiedam Brandersfeesten Schiedam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 31