Aanblik is zelfs verrassing voor trouwe Schiedamse kerkgangers Commercial over ritsen beloond met rozet, glas wijn en de eer IK DACHT DAT G0LFEN 0NBETAALBAAR WAS 215° Nieuwe onderkomen Kluphuis Oost geopend MaasposT Behoud goudleerbehang in consistoriekamer voltooid Schiedammer maakt winnende Radio Rijnmond-reklame Bij Free Golf kost een jaarabonnement 785,- (of 69,50 per maand). Nog wel veel geld natuurlijk, maar daarvoor kan je dan ook een jaar lang, wanneer je maar wilt, op de baan. KERKDIENSTEN WEEKBLADEN SCHIEDAM SCHIEDAM - Doorzetten loont. Dit kan zeker gezegd worden over de Voorberei- dingscommissie die zich hard maakte voor de restau- ratie van het goudleerbe hang in de Consistoriekamer van de Grote of Sint Jans- kerk. A1 in 1972 is naar ei- gen zeggen begonnen met een aanvraag tot subsidie voor het behoud. Na ettelij- ke mislukte pogingen be- loofde de gemeente Schiedam enige jaren gele- den het geld voor de restau- ratie in te passen in het vijf- jarenplan 1995-1999. De aanvraag werd tezamen met andere voorstellen naar de Rijksdienst voor de Monu- mentenzorg gestuurd die in 1994 instemde met herstel van dit bijzondere behang. Dit ging gepaard met een subsidie die uitgesmeerd over vijf jaar aan de kerk wordt verstrekt. Deze zomer is de klus beeindigd. Stroopwafels SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote- of St. Janskerk wordt zaterdag 20 September gevuld met koormu- ziek. Everhard Zwart zal het koor begeleiden. Aanvang is 15.00 uur, toegang is gratis. Gratis rondjes Rommelmarkt Zingen met EO Sportduiken Open Dag Info-avond Rommelmarkt Psychometric Iconen Nieuwland Stijldansen Optreden Fancy fair Lezing CONTACTLENZEN mmmm f: r i Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woensdag 17 September 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. De Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds. J. Boer. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. R.A. Bos ch. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, dhr. A.F. Ruijl. St. Martinuskerk, Albert van Raal- teplein. Aanvang: 09.30 uur, ds. J. Sosef. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. R.A. Bos ch. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. J. Bouterse. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. A. Muilwijk. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, ds. J. Boer. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. J.D. Houtman. Aanvang: 16.30 uur, leesdienst. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistieviering. Vrij- dag 19.30 uur, communiteitsmis. Zondag 09.30 uur, eucharistievie ring, voorganger D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, markt- mis. Donderdag, 09.15 uur, eucha ristieviering. Zaterdag 18.30 uur eucharistieviering, voorganger D. Kool. Zondag 11.00 uur, eucharis tieviering, voorganger D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, ge- zongen eucharistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eucharistieviering. Zondag hoog- mis (m.m.v. Herenkoor I.H.D.), aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, eucharistieviering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. Vrij zinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. J.F. Klijnsma. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/bidstond. 't Pa^huis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plai- sier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Openbare le- zingen. Gemeente Oud Mathenes- se, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 CHEF VERKOOP REGIO: R. Versnel Telefoon 06-53786942 VERTEGENWOORDIGERS: S. Haak M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-2440938 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Tijdens de Open Monumentenda- gen van zaterdag 13 en zondag 14 September was er veel belangstel- ling voor dit onbekende gedeelte van de Grote kerk. Veel Schiedammers hebben de ver- scholen vergaderkamer van de kerkeraad nog nooit betreden. De verbazing over de aanwezigheid van het unieke goudleerbehang was dan ook groot, zelfs onder trouwe Schiedamse kerkgangers. Het recentelijk geconserveerde behang stamt uit het einde van de achttiende eeuw. Een gids ver- schafte tijdens de Open Monu- mentendagen uitleg aan de ver- raste bezoekers. Ze vertelde dat de ruimte uit 1550 in het jaar 1773 grondig is opgeknapt. In dat laatstgenoemde jaar zijn de schui- framen geplaatst en de ingebouw- de kasten vervaardigd. Ook de schoorsteen is in deze periode Het behang dat destijds voor nog geen achthonderd gulden werd aangeschaft, vertegenwoordigt nu een waarde van rond de 300.000 gulden. Foto Roger van der Kraan verdwenen. De kroon op de op- knapbeurt was het goudleerbe hang, gemaakt van kalfsleer en voorzien van uitbundige versie- ringen. Leuk detail: het behang heeft destijds 779 waardevolle guldens gekost en vertegenwoor digt nu een waarde rond de drie- honderdduizend gulden. In het behang zijn vijf medaillons waar te nemen. De voorstellingen, ver- beelden de vijf zintuigen gehoor, zicht, reuk, smaak en gevoel. In het jaar van vervaardiging van het behang waren dergelijke afbeel- dingen een modeverschijnsel. Wie verwacht dat het goudleerbe hang er nu weer fonkelnieuw uit ziet, komt bedrogen uit. Het goudleerbehang vertoont een donkere gloed en de benodigde spijkers zijn - onvermijdelijk - duidelijk te zien. Het werk van de restauratoren bestond 'slechts' uit het vervangen van de achtergrond van het behang. In de jaren vijftig van deze eeuw is het leer op zachtboard vastgeplakt. Dat was geen slimme zet." Door tempera- tuurverschillen en wisseling in luchtvochtigheid zijn veel scheu- ren in het behang ontstaan. In een later stadium zijn deze scheuren weer vastgespijkerd, met de be- doeling het aangezicht te verbete- ren. Maar de druk op het vast- gespijkerde leer veroorzaakte nog meer scheuren. De introductie van de centrale verwarming in de consistoriekamer zorgde weer voor problemen. De luchtvoch tigheid in de kamer veranderde voortdurend, met alle negatieve gevolgen vandien. De restaurato ren die het karwei deze zomer be- eindigden, hebben het behang centimeter voor centimeter met een soort plamuurmes afgestoken en vervolgens overgezet op een harde ondergrond. De werkzaam- heden namen 3988 manuren in beslag, omgerekend is dit bijna honderd volledige werkweken. Dit geduldwerkje is uitgevoerd door de Maatschap ten behoeve van het restaureren en conserve- ren van goudleer, uiteraard spe- cialisten op het gebied. De restau- rator H.A.B. van Soest vermoedt dat het Schiedamse behang het enige goudleerbehang ter wereld is dat werd vervaardigd voor een consistoriekamer. Nieuwsgierigen die geen kans za- gen tijdens de Open Monumen- tendag de Grote kerk aan te doen, hebben de komende periode toch voldoende gelegenheid de consis toriekamer te bezichtigen. De Grote kerk verwelkomt bezoe kers op zaterdag. De kerkdeur aan de zijkant staat tussen 10.00 en 16.00 uur open voor iedereen. MARGREET FEENSTRA Martin Agterberg is apetrots op onderscheiden: „Het is toch een SCHIEDAM - Het geheim van een goede commercial? Dat -ie zo gemaakt is dat je het product voelt, ruikt en hoort. Dat heeft Martin Agterberg, directeur van het Schiedamse Soundhouse, in de dertig jaar dat hij nu com mercials maakt wel ondervon- den. Die wijsheid bracht hij ook in de praktijk toen hij de muziek en tekst bedacht van de commer cial Ritsen, waarmee de automo- bilist wordt opgeroepen om en om in te voegen bij samenko- mende fileproblemen. Zowel het ritsen zelf als de commercial werden een succes. En bijna ge- lijktijdig werden ze ook onder scheiden. Het een door een tevre- den Ministerie van Verkeer en Waterstaat, de ander door Radio Rijnmond en de adverteerders van dit station. De commercial Ritsen werd on- langs als winnaar uitgeroepen van de eej-ste prijs waarmee de commercial Ritsen werd bevestiging van de kwaliteit ervan. "Foto Roger van der Kraan een wedstrijd die Radio Rijnmond onder haar adverteerders had uit- geschreven in verband met het 5- jarig bestaan. De programmama- kers zelf hadden alvast tien com mercials voorgeselecteerd die die vijf jaar te horen waren geweest. De rest van het werk was aan de adverteerders. En die kozen una- niem voor Ritsen, niet helemaal toevallig een commercial die tot stand was gekomen bij Soundhou se. „Van de tien zijn er zes hier ge maakt", vertelt Agterberg trots. „De kans was dus vrij groot dat er daar een van zou winnen." Agter berg, die een jaar geleden nog op- zien baarde door in een minimum aan tijd een cd te maken in het ka- der van de afgebrande Walvisch, blijkt bijzonder in zijn nopjes met de uitverkiezing. Ook al houdt hij er op zich bijzonder weinig aan over. „Nou weinig", stribbelt hij tegen, „we zijn toch naar huis ge- gaan met een rozet, een glas wijn en de eer, en om dat laatste gaat het natuurlijk. Deze uitverkiezing is een bevestiging voor de klant (Verkeer en Waterstaat), de op- drachtgever (reclamebureau Swiers) en Soundhouse. En dan kun je misschien zeggen dat het maar regionale radio is, het gaat wel om een periode van vijf jaar." Een van de sterkste kanten van de commercial vindt Agterberg het lekkere refreintje dat er in zit: 'rit sen, ritsen... ritsen, ritsen, ritsen- ritsen, even ritsen. Om en om zo- als het hoort, rijden gaat dan on- gestoord, ritsen,...'. Woorden, ge- zet op een melodie, die haast ge- schreven lijkt op de vertolkers er van; de Amazing Stroopwafels. Hoewel het zo niet helemaal in zijn werk is gegaan, geeft Agterberg wel toe meteen aan de Stroopwa fels te hebben gedacht toen tekst en melodie klaar waren. „Zij ne men hier vaak hun cd's op, dus ik kende ze wel aardig goed. Dan is de stap om ze te vragen zo gezet. Ook om de tekst werd de commer cial geroemd. Die is kort, maar krachtig; precies zoals het een goe de commercial betaamt. Door de op elkaar rijmende woorden wordt de mededeling bovendien snel in het geheugen opgenomen: 'Als je auto rijden moet, doe het invoegen Marjjot Gordijn Jaarabonnee van Free Golf Als u meer wilt weten over golfen bij Free Golf, bel dan donderdag of vrijdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur (010-4602139). Dan blijf ik voor u op de baan. Park Schinkelshoek - Zuidbuurt 79 - Vlaardingen West - Telefoon 010-4602139 SCHIEDAM - In het Stedelijk Mu seum worden zondag 21 en 28 Sep tember gratis rondleidingen ge- houden. De eerste zal leiden langs werken van kunstenaars die de grenzen proberen te verleggen en de tweede langs de tentoonstelling van de Gouden Eeuw. Aanvang is 14.00 uur en de entree bestaat uit een toegangskaartje. SCHIEDAM - Voor de rommel markt die wijkcentrum De Erker zondag 21 September organiseert kunnen tafels en grondplekken worden gehuurd. De prijs voor een tafel in de kelder is fl. 10,-, in de grote zaal fl. 15,-, grondplekken op de eerste verdieping kosten fl. 7,50 en voor kinderen fl. 3,50. Wie wat wil huren kan bellen, tel. 4267767. SCHIEDAM - Liefhebbers van het programma 'Samen zingen in kunnen woensdag 1 oktober hun hart ophalen in de Grote Kerk. Tij dens deze avond, waarop samen- en koorzang centraal staan, hoopt de EO opnamen te maken voor twee radioprogramma's die later op de zondagmorgen uitgezonden zullen worden. Aan de avond wer ken onder andere mee fluitist Alers en organist Zonneberg. Aanvang is 19.45, toegang is gratis. dan goed. Van de ene strook naar de andere gaan, .je wilt ertussen zonder stil te blijven staan...En om die herkenning is het de op- drachtgever uiteindelijk allemaal te doen. Agterberg: „Je moet je bij het schrijven altijd goed realiseren dat je in een commercial nu een- maal niet alles kunt vertellen. Te- gelijkertijd moet je bij de luisteraar het gevoel overbrengen dat hij graag wil horen bij dat wat wordt overgebracht. Hij moet er door be- vangen raken en er iets mee krij- gen. Bij deze commercial is dat blijkbaar bijzonder goed gelukt." Niet alleen de prijs die Ritsen in de wacht sleepte, bevestigt dat overi- gens. Opdrachtgever Verkeer en Waterstaat bracht nog geen week geleden naar buiten dat het project aan al haar verwachtingen heeft voldaan en voldoet. Op de ringwe- gen van Rotterdam is de filepro- blematiek, op een uitzondering na, sinds de invoering van het ritsen aanmerkelijk minder geworden. Als dat ook geen pluim voor Ag terberg is? KARIN VAN DER KNAAP SCHIEDAM - 'Seaview' start bin- nenkort de nieuwe opleiding tot sportduiken. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar in sportcom- plex De Wilgenring. Op 17 Sep tember houdt de NVVOS Seaview een informatie-avond in het Club- huis aan de Korte Haven 127, op 20 September twee demonstraties in De Wilgenring aan de Me- lanchtonweg in Rotterdam Schiebroek. SCHIEDAM - Verpleeg- en reacti- veringscentrum DrieMaasStede aan de Voorberghlaan 35 organi seert 19 September een Open Vrij- willigersdag. Belangstellenden kunnen tussen 10.00 en 12.00 uur in de recreatiezaal terecht voor verschillende informatiestands en de vacaturebank. SCHIEDAM - De reumapatienten- vereniging 'Nieuwe Waterweg Noord' organiseert donderdag 18 September een bijeenkomst in dienstencentrum De Vier Molens. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Internist dr. Barendrecht houdt een lezing over het syndroom van Sjogren. SCHIEDAM - Tijdens de Brander- sfeesten houdt carnavalsvereni- ging De Rietzeilers een rommel markt op het museumplein aan de Hoogstraat. Op een aantal artike- len in de kramen zijn stickers met het logo van het Stedelijk Museum te vinden. Bij inlevering van deze sticker bij de Stadsomroeper van de Rietzeilers ontvangt men een gratis kaartje voor de tentoonstel ling over de Gouden Eeuw. SCHIEDAM - Helderziende waar- nemingen middels voorwerpen en psychometrie zijn bij te wonen bij de Spirituele Vereniging Harmo- nia. Donderdag 18 September om 20.00 uur verzorgt mevrouw W.A. Tripplaar de avond in wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibaut- plein. De toegang is fl. 8,50. SCHIEDAM - Tijdens de eerste bijeenkomst van NCVB Woud- hoek in het nieuwe seizoen, 18 September, zal er worden gespro- ken over iconen. Een icoon is ge maakt volgens de techniek van een mummieportret en functioneert net als een foto van een overleden fa- milielid in huis: de afgebeelde fi- guur is aanwezig. De lezing in De Harg begint om 19.45 uur. SCHIEDAM - Stichting Welzijn Nieuwland start binnenkort met de volgende activiteiten voor volwas- senen. Op maandag tussen 09.00 en 11.00 uur de basiscursus fimo- klei (kosten fl. 70,-). Op dinsdag tussen 09.00 en 11.00 uur fimoklei voor gevorderden (kosten fl. 55,-). Op woensdag schoonheidsverzor- ging tussen 09.30 en 11.30 uur (kosten fl. 125,-). Op donderdag tussen 09.15 en 11.30 uur Koken zonder grenzen (kosten fl. 30,-). Op donderdagmiddag tussen 13.00 en 15.30 uur koersbal (kosten fl. 5,- per maand). Op dinsdag tussen 13.30 en 15.30 uur potten bakken (kosten fl. 25,- per maand). Voor meer info, tel. 4738671 SCHIEDAM - Bij dienstencen trum de 4 Molens start op donder dag 18 September de cursus stijl dansen voor beginners en gevor derden. De groepen dansen tussen 10.00 en 13.00 uur. De kosten be-- dragen fl. 10,- per maand. SCHIEDAM - John Greenfield en Ciska treden op vrijdagavond 19 September op in woon- en zorg- centrum Thurlede. Zij brengen live muziek. Het optreden in de con- versatiezaal begint om 14.00 uur. Entree fl. 2,50. SCHIEDAM - De Invaliden Sport Vereniging 'De Ooievaars' vraagt om spullen voor de in oktober te houden jaarlijks terugkerende fan cy fair. Alles wat nog bruikbaar is, is welkom. Indien gewenst, wor den de spullen thuis afgehaald. Het clubgebouw is te vinden aan de Westmolenstraat 26, tel. 4269053. SCHIEDAM - Beeldend kunste- naar Alma Brevd zal donderdag- avond 18 September ingaan op de vraag 'Wat zijn de inspiratiebron- nen voor de kunstenaar en waarom koos deze voor een bepaalde tech niek?' De lezing wordt gehouden in de Artotheek en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Sinds zaterdag kunnen buurtbewoners genieten van een multifunctioneel buurthuis. Dat betekende natuurlijk feest. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Niet alleen monu- mentale deuren stonden zaterdag 13 September open voor publiek. Het spiksplintemieuwe onderko men van Kluphuis Oost was tij dens de Open Monumentendag eveneens te bezichtigen. Het Klup huis en de Bewonersvereniging Schiedam bombardeerden deze dag tot officiele openingsdatum. April 1996 werd de eerste paal ge stagen en vanaf nu kunnen de buurtbewoners genieten van de comfortabele voorziening. Zater dag 13 September leidden kinderen de nieuwsgierige bezoekers rond. Ook buiten de muren was er van alles georganiseerd. Er was een kinderspelenkermis, een kinder- vrijmarkt en de scouting vermaak- te de oudere kinderen. Ook voor volwassenen was er veel te bele- ven. De medewerkers en cursuslei- ders demonstreerden welke cur- sussen het komend seizoen in het Kluphuis te volgen zullen zijn. per maand v.a. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 met witHtUlljVU. piaettM. rlHtOtI ctt ofUlcic*.. T E M P E L

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 3