(D Doorloopkast: nieuwe rage uit Amerika Duurzame meubelen van tijdloze schoonheid (D> lets anders: een ziteiland Iedereen gratis antwoordapparaat Kalebassen oogsten en uitstallen Handig boekje over tapijt Voordelen raken steeds Nieuwe trend gesignaleerd: - De topper onder de hypotheken is op dit moment de beleggingshy potheek. Dat blijkt bij navraag on der Nederlandse banken. Met uit- zondering van de Postbank, die niet zo'n variant verstrekt, melden de banken een stijgende belang- stelling voor deze vorm. Ook be- vestigen zij dat de aandelenhypo- theek veel voordelen heeft. Aanbevelen Niet gokken Een nis in de gang of een piep- klein kamertje, waar weinig mee te beginnen valt, wordt vaak een rommelhoek. Als het aan kasten- fabrikant Lundia ligt, komt daar- aan een einde met een nieuwe gar- derobekast. Deze zogeheten 'doorloopkast' benut alle wanden en hoeken, terwijl er in het mid den een kleedruimte overblijft. Flexibel Meubelen als waardevolle fami- liestukken, die generaties lang meegaan: dat is volgens kenners een nieuwe trend, die aan het ont- staan is. Vandaar de hernieuwde belangstelling voor duurzame meubels, die heel functioned zijn en puur en strak ogen. Tijdloze schoonheid, daar gaat het om. De nieuwe collectie NouveaU 1920 van Walraven Meubelfabrieken is er een duidelijk voorbeeld van. MaasstaD Beleggingshypotheek een topper Banken en financieel deskundigen blij- ken veel positiever tegen de beleggings hypotheek aan te kijken dan de diverse consumentenorganisaties. Die laatste lo- pen er nogal eens tegen te hoop. Zij hou- den vast aan de traditioneel geworden spaarhypotheek, die absolute zekerheid geeft over het op te bouwen eindkapi- taal. Financieel specialisten zijn het daar absoluut niet mee eens, vooral nu er slechts weinig rente wordt vergoed over spaartegoeden. Zij wijzen erop dat met aandelen een veel groter vermogen is op te bouwen. "Er zijn veel verschillende vormen van aandelenhypotheken, terwijl de waar- schuwingen van Consumentenbond en Vereniging Eigen Huis alleen slaan op een bepaalde variant", menen de des kundigen. De waarschuwingen gelden voor die hypotheken, waarbij de inge- legde premiegelden voor de levensver- zekering worden belegd in fondsen. In de nieuwste vormen van de beleggings hypotheek gaat het beleggen op een an- dere manier. Financieel deskundigen kennen formules, waarbij de risico's ge- ring zijn en de kans op royale koerswin- sten groot. Deze voordelen worden vaak ook nog eens gecombineerd met een ho- ge fiscale rente-aftrek. Een voorbeeld hiervan is de Effect Hy- potheek van de ING-Bank, die inmid- dels een groot succes is. En terecht, zo vindt Ernest van Ginkel, hoofd commer- ciele zaken van het hypotheekbedrijf van ING. "De bezwaren van de consu mentenorganisaties slaan beslist niet op dit product", zegt hij. "Dat heb ik met hen doorgesproken. De Effect Hypo- theek is opgebouwd volgens een formu- le, waar wij heilig in geloven. Ik kan hem iedereen aanbevelen, ook mijn ei gen familie." De Effect Hypotheek bestaat uit twee onderdelen: een woonlening, waarmee de aankoopsom van de woning wordt gefinancierd, en een effectlening, waar mee een aandelenpakket is te kopen. Dat pakket is dus meteen aan het begin van de rit in het bezit van de woningeige- naar. Het is de bedoeling dat hij deze aandelen dertig jaar vast laat staan; er wordt tussentijds niets aan veranderd. De aandelen komen uit stabiele fondsen, die zijn geselecteerd op hun fiscaal- vriendelijke uitkeringsbeleid. "Op zo'n lange termijn gaat beleggen vrijwel altijd goed", zegt Van Ginkel. "Koersen dalen en stijgen, maar over een termijn van dertig jaar zijn aandelen altijd meer waard geworden. We gaan uit van een gemiddelde koersstijging Steeds meer mensen financieren hun koopwoning met een beleggingshypotheek, waarin de risico's zeer beperkt zijn. Banken zien alleen maar voordelen in deze hypotheekvorm. van zeven procent. De afgelopen tien jaar hebben de aandelen in onze Fonds- selectie door de bank genomen een ren- dement opgeleverd van negentien pro- cent per jaar. Maar goed: resultaten uit het verleden geven geen zekerheid voor de toekomst. Wij willen voorkomen dat mensen zich rijk rekenen. We blijven uitgaan van een gemiddelde van zeven procent' Dat de ING daarmee voorzichtig is, blijkt uit berekeningen van deskundi gen. Zo publiceerde het gerenommeerde blad Money een overzichtje van winst- kansen. Over een tijdsbestek van twintig jaar zou er zeventig procent kans zijn op een rendement van tussen de tien en twintig procent. De verlieskans is over zo'n periode zelfs maar een half procent. Er is acht procent kans op een koers- winst die hoger is dan twintig procent. "Mooie cijfers en die gaan over twintig jaar, in de Effect Hypotheek staan de aandelen nog langer vast", aldus Van Ginkel. "Onze klanten weten dat. Toen de AEX-index in augustus vreemde be- wegingen maakte, ook eens inzakte, stond hier niemand met het zweet op zijn voorhoofd aan de balie. Zij weten dat het gaat om lange termijn-effecten." Wie een Effect Hypotheek heeft, mag er van uitgaan dat na dertig jaar ruim- schoots voldoende vermogen is opge bouwd om de leningen mee af te lossen. En intussen wordt dertig jaar lang alleen rente betaald over die leningen, rente die al die jaren fiscaal is af te trekken. Daar- om levert de Effect Hypotheek een lage netto-maandlast op. Voor deze beleggingshypotheek hoeft de woningeigenaar bepaald geen beleg- ger te zijn. "Als beleggen je hobby is, dan is dit niet de passende hypotheek", vindt Van Ginkel zelfs. "Op deze ma nier is beleggen beslist niet hetzelfde als gokken. Gokken doe je op een paarden- race." De beleggingshypotheek wordt dan ook Lundia heeft het idee voor dit kleding- opbergsysteem aan de andere kant van de Grote Oceaan vandaan gehaald. In Amerika zijn doorloopkasten al een trend. Dat is niet zo verwonderlijk. Een rommelhoekje, waarin door de krappe afmetingen niet fatsoenlijk een meubel- stuk is te plaatsen, krijgt ineens een zin- volle invulling: kleding en schoenen hebben er ruim plaats terwijl voor jezelf plek overblijft om je om te kleden. Door de deur naar het kamertje weg te halen, is de kast verder uit te bouwen om de deurpost heen, zodat je er onder door kunt lopen. Deze doorloopkast past goed in de col- lectie van Lundia, die meubels van vele afmetingen biedt. De fabrikant spreekt van een 'flexibel woonsysteem': kasten en meubilair zijn op iedere gewenste maat en in elk model samen te stellen. Er zijn namelijk diverse hoogte- en diepte- maten, terwijl er volop valt te varieren met open en gesloten delen, laden, leg- en hangkasten en uitschuifbare planken. Er is geen ingewikkeld gereedschap no- dig om een eigen Lundia-kast te bouwen. De schappen rusten op draag- pennen, die elke vijf centimeter instel- baar zijn met behulp van voorgeboorde gaten in de zijstukken. Een schroeven- draaier en een beetje handigheid vol- staan om een prachtig meubel te maken. Desgewenst monteren deskundige tech- nici het meubel thuis. Alle Lundia-meubelen zijn van massief Een rommelhoekje krijgt een zinvolle invulling met deze Lundia- doorloopkast. vurenhout. Dat is in negentien kleuren leverbaar. Het hout komt uit Scandina- vie waar strenge milieumaatregelen gel den: voor elke gekapte boom wordt min- stens een nieuwe teruggeplant. Daardoor is de jaarlijkse aanwas groter dan wat er verdwijnt. Alleen het beste hout, dat aan strenge kwaliteitseisen voldoet, komt in aanmerking voor het Lundia-woonsys- teem. De nieuwste collectie van Lundia, met daarin ook de doorloopkast, is kleur- rijk afgebeeld in een 52 pagina's tel- lende catalogus. Deze is kosteioos ver- krijgbaar bij een Lundia-winkel of via het gratis telefoonnummer 0800-0702. Walraven Meubelfabrieken grijpt met zijn nieuwe collectie NouveaU 1920 te- rug op de tijd van Berlage en Rietveld. Deze architecten speelden in de jaren dertig van deze eeuw een belangrijke rol bij de inrichting van het interieur. Zij zochten naar ddn stijlvorm die als stan- daard zou gelden. Die kreeg de naam 'De Stijl'. Die stroming bracht strakke maar tijdloze meubelen voort. Tot de dag van vandaag laten ontwerpers zich niet uitsluitend verkocht aan mensen in het bovenste segment van de markt. "Weliswaar is voor degenen met een hoger inkomen een risico makkelijker te accepteren en is bovendien het rente- voordeel interessanter. Maar het risico van de Effect Hypotheek is zo gering, dat de formule eveneens mensen met een iets lager inkomen aanspreekt. En dat vind ik ook logisch'aldus Van Gin kel. De Effect Hypotheek van de ING-bank is slechts een enkel voorbeeld van de ve le financiele producten die op dit mo ment worden aangeboden. Een financi eel specialist kent de verschillende vormen en kan de meest geschikte voor u selecteren. inspireren door deze grootmeesters. De serie NouveaU 1920 is van de hand van ontwerper Leo van Dijk en omvat een vitrinekast, dressoir, diverse tafels, eet- en zitkamerstoelen plus comfortabe- le banken. Door kersenhout met roest- vrijstalen accenten krijgen de meubels een eigentijds gezicht. Ook ouderwets vakmanschap straalt van de collectie af. Zoals de naam al een beetje zegt, is Nou veaU 1920 een mix van Art Nouveau en De Stijl, waarbij de blik op het jaar 2000 is gericht. De meubelen verbergen tal van onver- wachte grapjes. De kersenhouten stoel- poten zijn versierd met blank staal en pa- lissander: een onverwachte combinatie. Bank 'Ascot' - zowel met een lage als een hoge rugleuning verkrijgbaar - heeft armleggers die zijn uit te klappen als zwevend bijzettafeltje. Aan de rechthoe- kige 'Tafel Ovaal 1920' zijn halfronde verlengstukken te klikken, waarmee een ovaalvorm ontstaat. Gegevens over verkoopadressen zijn te verkrijgen bij Walraven Meubelfa brieken, tel. 0487-591441. De bank 'Ascot' uit de collectie NouveaU 1920 heeft uitklapbare armleggers. Een ziteiland in de woonkamer is anders dan anders. Leolux komt met zo'n exemplaar, ontworpen door Hugo de Ruiter. Dit meubel is een meter in het vierkant, dus best royaal, en past overal bij. Zo is het ziteiland bijvoorbeeld als een grote poef centraal bij een zitgroep te plaatsen (voetenbankje, ligplaats of extra zitplaats), maar het kan na- tuurlijk overal staan. Het is zelfs - met twee exemplaren - te gebruiken als slaapbank. Het leefeiland, met de toepasselijke naam Pon Ton, is naar te leveren met vaste stoffering of met losse hoezen. Door de wieltjes is het gemakkelijk verrijdbaar. Ze blokkeren bij belasting, zodat het meubel niet meer weg- rijdt als het in gebruik is. Apart verkrijgbaar zijn een draaibare rugleuning, die eenvoudig te bevestigen is, en een tafelblad. Twee eilanden zijn aan elkaar te bevestigen met het Leolux-koppelsysteem. Voor verkoopadres sen is Leolux Nederland te bellen: telefoon 040-2116388. Het Pon Tonziteiland, uit te breiden met rugleuning en tafelblad. (Foto: Leolux). Met ingang van deze week heeft iedereen in Nederland de beschikking over een antwoordapparaat - tenminste als hij een telefoon van PTT Tele com heeft. Het gaat om VoiceMail, een gratis servicedienst van PTT Tele com, die op 19 September in heel Nederland operatief is geworden. Ieder een kan thuis op eenvoudige wijze zijn 'onzichtbare antwoordapparaat" aanzetten: het zit gewoon in zijn bestaande telefoon. VoiceMail in werking stellen gebeurt via het gratis telefoonnummer 0842- 333. Wie dit nummer belt, krijgt exact te horen wat er moet gebeuren: het eigen telefoonnummer intoetsen, een pincode van vier cijfers kiezen en de eigen naam inspreken. Ook bestaat de mogelijkheid een persoonlijke wel- komstboodschap in te spreken. Om VoiceMail in te schakelen moet ver- volgens de volgende combinatie worden ingetoetst: *61* 0842333#. Van- af dat moment is het antwoordapparaat kjaar voor gebruik. Als niemand thuis is terwijl de telefoon gaat, dan beantwoordt VoiceMail het gesprek na twintig seconden. Om binnengekomen gesprekken later te beluisteren moet weer 0842-333 worden gebeld. VoiceMail is ook (tijdelijk) weer uit te schakelen: door eenvoudig #61# te toetsen. VoiceMail is bedoeld als service aan mensen die geen antwoordapparaat hebben. Zo geeft een antwoordapparaat door middel van een knipperend lampje direct aan of er iemand heeft gebeld tijdens de afwezigheid. Bij VoiceMail moet dat steeds worden nagegaan door zelf te bellen. Een plus- plunt van VoiceMail is echter weer, dat de berichten ook af te luisteren zijn vanaf een ander nummer. Dan worden wel gesprekskosten berekend. Overigens is bij Primafoon een VoiceMailmelder te koop, waarop een lampje gaat knipperen zodra een beller wordt doorgeschakeld naar Voi ceMail. Deze melder kost 25 gulden. Wellicht een idee voor een cadeau- tje. Kleurige kalebassen zijn een aanwinst in de herfsttuin. (Foto:HSP) Met pompoenen en kalebassen is in de herfsttuin snel een decoratief hoek- je gemaakt. Leg ze bij elkaar op een tafeltje, op de grond of in een hoekje van het terras bijvoorbeeld. De verschillende vormen en vrolijke kleuren trekken meteen de aandacht. Kleurige kalebassen en pompoenen zijn te koop in tuincentra, maar ze kunnen ook geoogst worden in de tuin. Zo'n plant is tamelijk eenvoudig te kweken: in het voorjaar zaaien en binnen laten opkomen, de kleine plant- jes daama in de voile grond zetten. De plant groeit in verbazingwekkend tempo uit tot een behoorlijke struik. Zet hem daarom niet vooraan in de border, maar een beetje achteraf. Na de bloei, met grote gele bloemen, verschijnen de kalebasjes, die heel snel uitgroeien. Het is een makkelijke plant, waar vooral kinderen veel plezier aan beleven door de omvangrijke oogst. Alles over tapijt' is de titel van een handig boekje met heel veel informa- tie over zachte vloerbedekking. Het is een uitgave van de Stichting Pro duct Informatie Tapijt, die de consument wil helpen bij zijn keuze uit de vele soorten tapijt. Nu de laatste jaren de vraag naar zachte vloerbedekking duidelijk is toege- nomen, is ook het aanbod verder uitgebreid. Er zijn tegenwoordig zoveel soorten tapijt in een grote hoeveelheid kleuren en dessins en formaten dat het steeds moeilijker is om het meest geschikte product uit te kiezen. Het boekje geeft daarbij handige aanwijzingen. Ook wordt het PIT-systeem toegelicht: het Product Informatie-systeem voor Tapijt. Dit is opgezet door de tapijtbranche in samenwerking met de overheid, consumentenor ganisaties en testinstituten. Symbooltjes geven bij ieder tapijt aan in welke ruimte het is toe te passen en wat voor eigenschappen het heeft. De PIT- informatie is objectief, technisch onderbouwd en controleerbaar. In het boekje 'Alles over tapijt' krijgen alle symbolen een nadere toelichting. De belangrijkste fabrikanten, groothandelaren en in- en verkooporganisaties zijn aangesloten bij PIT. Het boekje geeft verder ook tips over onderhoud en schoonmaken van tapijt en over het (zelf) leggen op verschillende ondergronden. 'Alles over tapijt' is gratis verkrijgbaar bij de woninginrichter, of door een briefkaartje te sturen aan het secretariaat PIT, postbus 30362, 6803 A J in Arnhem.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 31