Grootse ideeen voor kleine kamers Mystieke uitstraling van de Orient met exotisch groen De nieuwe bibliotheek Binnen buiten wonen Vitrinekast g roe it met verzameling mee Am Knusse serres liifi Originele hoogsiaper schept extra ruimte in de kinderkamer In Nederland komen steeds meer kleine huishoudens, zo- als alleenstaanden, senioren en kamerbewoners. Meestal wonen zij in wat kleinere wo- ningen; soms moet zelfs in een en dezelfde kamer wor- den gewoond, gewerkt, ge- kookt en geslapen. Hoe klei- ner de woonruimte, hoe doordachter er met de be- schikbare ruimte omgegaan zal moeten worden. SJHI Hill I Vormgeving Groeiformule MaasstaD Dit is een kwestie van slim indelen en inrichten. De keuze en opstel- ling van het meubilair spelen hier- bij een doorslaggevende rol. Speel met kleuren, vormen en materialen en ontdek dat er vaak veel meer mogelijk is dan u in eerste instantie denkt! Wat hebben studenten en 50- of 60-plussers met elkaar gemeen? Het feit dat ze vaak kleiner gaan wonen. De eerste groep verlaat het ouderlijk huis voor een eenvoudi- ge kamerwoning op het moment dat ze elders gaan studeren en hun ouders gaan na verloop van tijd om die reden vaak op zoek naar een kleinere woning voor z'n tweetjes. Bij het indelen, inrichten en aan- kleden van de nieuwe woning, zijn Deze tijdloze stoel 1847 van Van Gaasbeek Van Tie! is speciaal geschikt voor kleine ruimtes Praktisch en heel origineel voor een kleine woonruimte is deze PRO ART Kitcase, een mobiele keuken in flight case uitvoering uiteraard de eigen eisen en wensen een concreet uitgangspunt. Derge- lijke lijstjes zijn meestal zo ge- maakt. Maar veel belangrijker is het om te kijken naar wat er in alle redelijkheid mogelijk is; zowel qua ruimte als budget. En met name hierin zit een belangrijk verschil tussen de verschillende groepen kleinbehuisden. Zo zal voor de 'ju- nioren' de (nieuwe) inrichting vooral betaalbaar moeten zijn. De 'senioren' daarentegen kunnen zich meestal wel de nodige luxe veroorloven en willen dus eventu- eel wel bezuinigen op de ruimte, maar niet op comfort en kwaliteit. Om in een relatief kleine woon ruimte goed uit de voeten te kun nen, zal de ruimte vooral praktisch ingericht moeten worden. Dit is in eerste instantie een kwestie van doordacht indelen. Dus: wat neem je mee, wat koop je nieuw? En wat zet je waar neer? Waar komt de zit- hoek, de eettafel, de slaapkamer en de werkplek? Omdat de afmetin- gen en de opstelling van de meu- bels begrensd worden door de grootte en vorm van de kamer, helpt het schetsen van een platte- grond om inzicht te krijgen in wat nu wel en niet mogelijk is. Voor mensen die in een kamer moeten wonen, eten en slapen, is het belangrijk om bij het indelen de looplijnen goed in de gaten te houden. Het gaat hierbij bijvoor- beeld om de geeigende routes van en naar de telefoon, het toilet of de keuken. Niets is op den duur im- mers zo hinderlijk als steeds weer onlogisch 'om' te moeten lopen omdat er allerlei meubels in de weg staan. Door de toegenomen reislust is de kracht en het raffinement van de Orient herontdekt. De oosterse architectuur lijkt al eeuwenlang het patent te hebben op een feilloos gevoel voor maten en verhoudingen. De oosterse woonsfeer kan niet zonder plan- ten die van nature voorkomen in de Orient en planten die de exotische sfeer oproepen van het tropische regenwoud. Orchideeen zijn de planten die u zeker hebben moet wanneer u kiest voor de oosterse woon sfeer. Ze zijn er in aller lei soorten en maten, met een grote variatie in bloemkleuren en blocmvormcn. De weldadige rust die uitgaat van het oosterse interi- eur wordt nog eens benadrukt door een kleine verzameling bonsai- boompjes. Met hun grillige, hel- lende, hangende of juist treurende verschijning, vormen ze een klein juweel voor uw huiskamer. De oosterse stijl is ook een mix van heimwee naar vervlogen tijden en eerbied voor het handgemaakte houten meubel. De kleuren van de oosterse woonsfeer zijn diep en ge- heimzinnig. t;ap I i nieuwbouw noopt vaak tot dubbel- functies: bibliotheek annex eet- of werkhoek. Toch hoeft dat geen be- zwaar te zijn. Een hoek van een L- of Z-vormige kamer leent zich im- mers prima voor het creeren van een meer ingetogen sfeer. Grote rechthoekige kamers kunnen met behulp van vrijstaande boekenkas- ten worden onderverdeeld in apar- te plekken voor zitten, eten en le- zen/werken. In het geval van een lange, smalle kamer zal een boe- kenkast haaks op de wand de ruim te heel fraai breken. En denk voor meer vierkante ruimtes eens aan een kast die schuin in de diagonaal wordt geplaatst: met recht een spannende oplossing. Op maatgemaakte stijlvolle houten boekenkastmeteen ladder en ladderrails Stel u voor: boeken random, een knapperend houtvuur, een relaxte stoel en een drankje onder handbe- reik. Veel mensen dromen van een echte bibliotheek. Het liefst inclu- sief leestafel, bibliotheektrapje en open haard. Zo'n aparte kamer om te lezen, te studeren of gewoon wat te peinzen, is natuurlijk lang niet overal haalbaar. Maar je kunt wel een aardig eind in de goede rich- ting komen. Een aparte bibliotheek is iets van vervlogen tijden. De huidige De tijd dat er gewoon een stelling- kast tegen de muur werd gezet, is voorbij. De huidige boekenkasten zijn heel wat geavanceerder. En mooier. Warm beuken- of kersen- hout, lichtblond berken, esdoorn- aluminium combinaties: de moder- ne boekenkast staat voor tijdloze chique. Wie het helemaal in stijl wil doen, kiest voor een boeken kast die afgesloten wordt met gla- zen schuif- of vouwdeuren. En dan: het bibliotheektrapje. Een onmisbaar attribuut voor de ware boekenworm die zijn bezit tot aan het plafond heeft opgestapeld. Maar zo'n trapje kan ook een de sign-accent bij uitstek zijn. Op vei- lingen zijn soms nog antieke exemplaren te vinden. In de mo- derne programma's zitten vaak verschuifbare laddertjes op (gepo- lijste) stalen rails. Een fonkelend detail waar je zo voor door de knieen gaat. Kinderen vinden het leuk om 'hoog' te slapen. Ze voelen zich veilig op hun eigen eiland. Toch is 'hoog' slapen meer dan leuk alleen. Het heeft ook prak- tische voordelen, zeker als de kinderkamer niet zo heel groot is. Er blijft onder het bed een flink oppervlak vrij om te spe len. Als kinderen grater worden kan de ruimte onder het bed worden benut voor een bureau, voor laden en kastjes. Spelen en slapen wordt een leuk avontuur met een hoogsia per. Het geeft binnenshuis het plezier van een echte boshut: een eigen kinderdomein ver bo- ven de mensen. Bovenal is een hoogsiaper een praktische en flexibele oplossing, want de be- schikbare ruimte wordt maxi- maal benut. Op de vloer ont- staat een extra plek om te spe len, die als de kinderen ouder zijn - kan worden gebruikt voor een bureaucombinatie. voor meer opbergruimte al dan niet met kastdeurtjes of laden, of als tweede bed voor een broertje of zusje. Natuurlijke materialen als gevlochten pitriet en kokosvezel zijn in de serre echte sfeermakers. Nederland staat bekend als een 'koud kikkerlandje'. En inderdaad: van de 365 dagen per jaar, kunnen we er doorgaans slechts 50 lekker buiten in de zon zitten. Zou u ook zo graag de zomers wat langer wil len laten duren en de winters wat korter? Denk dan eens aan een ser re en geef wonen een extra dimen- sie. Want - weer of geen weer - met een serre bent u het hele jaar door 'buiten', met het comfort van bin nen. Ingericht met sfeervolle meu- beltjes en aangekleed met decora- tieve accessoires, de juiste stofjes, karpetten en gordijnen, is zo'n ser re al snel het meest knusse plekje in huis. Ruimtewinst is vaak het beiang- rijkste argument voor de aanbouw van een serre. En echt: met een ser re kunt u alle kanten op. U kunt er een zonnige ontbijthoek of (eet) keuken van maken, een extra grote woonkamer, een gezellige zithoek, kantoor-aan-huis of een eigen speelplek voor de kinderen. En dit allemaal, zonder dat uw tuin of ter ras erg veel kleiner wordt. Elk (eigen) ontwerp, elke kleur, elke vorm serre kan gerealiseerd worden. Precies op maat en tot in detail afgestemd op persoonlijke woonwensen en eisen. Wit, blauw of groen, rond of hoekig, sjiek klassiek of strak modern, met plat, schuin of Victoriaans koepeldak; dankzij de vele keuzemogelijkhe- den kan een serre qua architectuur altijd harmonieus aansluiten bij de stijl en inrichting van uw woning. Staat de serre eenmaal, dan kan het inrichten beginnen. Het is altijd weer een uitdaging om een nieuwe ruimte helemaal naar eigen smaak in te richten. Eens is het begonnen als een hobby. Je gaat ze sparen, je krijgt er een paar bij, en voor je het weet heb je een hele collectie tinnen soldaatjes, porselei- nen olifanten, scheepsinstrumenten of antieke gewichtjes. Of je hebt zelf een kunstzinnige inslag en snijdt, boetseert of kleit je eigen sculpturen. Wat je zo in de tijd bij elkaar hebt verworven, wil je ook wel eens laten zien. Je zet de verzameling in de kast, zodat iedereen je trotse bezit kan be- wonderen. Maar dan komt er steeds weer stof op, en dat bezorgt een boel last. Een betere oplossing is een vitrinekast met glas ervoor. Maar wat als de collectie blijft uitdijen? Daar is een probate oplossing voor: een decora- tieve vitrinekast van Lundia, want die groeit mee met de verzameling. Lundia heeft een compleet woonsysteem ontworpen, bestaande uit aparte elementen zoals panelen, planken, glazen schappen, deuren en accessoires die naar keuze zijn te combineren. Daarmee fungeren de even praktische als decoratieve elementen als inspiratiebron voor creatieven en persoonlij ke woonoplossingen. Het bijzondere van het systeem is dat de indeling en opstelling altijd weer zijn te veranderen. Uitbreiden kan ook. Zo blijft een vitrinekast altijd op maat voor de verzameling, of het nu gaat om kunst, antiek, munten of een kostbaar servies. En ook als die blijft groeien.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 17