Er moet meer, meer met elkaar en beter gespeeld worden MaasposT Gezamenlijke wandeling door de stad voor nieuwe ideeen .\»v MaasstaD JId/ j: jrjjaiJ Erker laat speelbus de wijk ingaan Accent op de economische ontwikkeling van Schiedam MaasposT f °P OKTOBER h xondag van geopend 10.00 tot 11.00*1 BOUMAN Vrijwilligers Tweezitsbank vanaf fl. 1998,- Driezitsbank vanaf fl. 2498,- Fauteuil vanaf fl. 1398,- Afneembare bekleding in vele stoffen leverbaar Ml Deze exdusieve, echte Jan des Bouvrie bank is te koop bij Bouman Meubelen tegen een betaalbare prijs. Een deel van de opbrengst van deze bank gaat naar Artsen zonder Grenzen. 5 U steunt dus tevens een goed doel. KERKDIENSTEN WEEKBLADEN SCHIEDAM Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijkopstaden wijk SCHIEDAM - De Partij van de Arbeid hield op vrijdag- middag 26 September een 'economische wandeling' door Schiedam. Met de ge- meenteraadsverkiezingen in aantocht, wil de partij nieu we ideeen ontwikkelen over de economische ontwikke ling van de stad. Het Schiedamse bedrijfsleven, bewonersorganisaties, ge- meente-ambtenaren, vak- bonden en pers waren uitge- nodigd mee te denken over de toekomstige invulling van het economische leven. Slechts weinigen gaven hieraan gehoor. Desalniette- min stortten de aanwezigen zich met enthousiasme op het onderwerp. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 4 oktober verzorgd door het christe- lijk gemengd koor Jubilate Deo. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Open dag Harmonia Ritme en dans Computers Film Armand Fotograferen 55-PLus Stijldansen EHBO 300 gratis parkeerplaatsen! BOUMAN MEUBELEN IJSSELMONDSELAAN 175 ROTTERDAM-KRALINGSEVEER TELEFOON: 010-28421 I I it Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. F. Ober- man. Aanvang: 17.00 uur, ds. W. Westland. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. St. Martinuskerk, Albert van Raal- teplein. Aanvang: 09.30 uur, ds. J. Sosef, dienst van Schrift en Tafel. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. R.A. Bos ch. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. J. van Leeu- wen. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. K.J. Visser Gouda. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, cand. L.W. van der Sluijs. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. J.C. Schaeffer. Aanvang: 16.30 uur, ds. J.C. Schaeffer. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, geen opgave. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, voorganger J. van Vliet. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. zaterdag 18.30 uur, eucharis- tieviering met samenzang. Zondag 11.00 uur, eucharistieviering, voor ganger K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, ge- zongen eucharistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eu charistieviering. Zondag hoogmis (m.m.v. Herenkoor I.H.D.), aan vang: 10.15 uur pastoor P.M. Vis- mans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, eucharistieviering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zon dagsviering met koor- en samen zang. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. D. Koster. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevr. A.J. Plaisier. Aanvang: 17.00 uur, kapt. en mevr. A.J. Plaisier (opening wintersei- zoen). Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Openbare le- zingen. Gemeente Oud Mathenes- se, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 CHEF VERKOOP REGIO: R. Versnel Telefoon 06-53786942 VERTEGENWOORDIGERS: S. Haak M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 Foto(na)bestellingen: 010-2440938 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Y f x r~y~m b rv~s. r v f rw l Woensdag 1 oktober 1997 Over DeVesten 3a 3116 AD Schiedam des Bouvrie De dagvoorzitter Frans de Jong hield eerst een inleiding, waarin met name de ontwikkeling van het gebied rond het treinstation Schiedam-Rotterdam West als concreet punt aan de orde kwam, alsmede het informele werk cir cuit als mogelijke alternatief voor doorbreking van armoede onder ouderen en uitkeringsgerechtig- den. Hierna wandelde de groep door de binnenstad. De enorme leegstand en de verpaupering van winkelpuien kwam hierbij in het bij zonder aan de orde. Ook de leegstand aan de Broersveld blijft al jaren een bron van zorg, zonder dat concrete oplossingen in het verschiet liggen. In de binnenstad staan momenteel 38 winkelpan- den leeg. De ruimtes boven de winkels worden nauwelijks ge- bruikt. Er wordt door de deelne- mers aan de wandeling gesproken over het onderhoud van de ge- vels, mogelijke verhuur van de bovenruimtes en de leefbaarheid van de winkelstraten. De wande- laars vervolgen hun weg via de Overschiesestraat naar het terrein rond het station Schiedam-Rotter dam West. Er wordt geopperd een structuurplan voor dit onont- wikkelde gebied op te stellen. Hierbij valt te denken aan een uit- breiding van het kantorenaanbod en verlevendiging van het terrein Verpaupering in de binnenstad. Ook dat onderwerp kwam aan de orde tijdens de stadswandeling die de PvdA vrijdag maakte. FotoJaccoZanstra langs de oevers van de Schie. Het terrein wordt een 'gouden plek' genoemd in verband met de na- bijheid van de A 20, het NS sta tion en de metro. De wandeling voert verder langs de kantoren aan de 's-Gravelandseweg, het wooncomplex op het voormalig Bols terrein, naar't Paxhuis aan de Schie. De bevindingen en ideeen worden door de aanwezi gen op papier gezet en daarna be- sproken. Daarbij krijgt de leeg stand in de binnenstad veel aan- dacht. De suggesties voor verbe- tering varieren van stimuleren van verhuur van de bovenruim tes, verkleining van het win- keloppervlak in de binnenstad, differentiatie met veel 'aparte' winkeltjes of juist meer standaar- disatie met grote winkelketens en het behouden van 'typisch Schiedamse' dumpwinkels. De terugkerende vraag is of de bin nenstad van Schiedam moet mee- doen in de concurrentiestrijd om de landelijk bekende winkelke tens, of zich juist moet trachten te onderscheiden. De aanwezigen constateren dat de lokale over- heid geen financiele steun hoeft te leveren aan (startende) onder- nemers. Dit wordt als tegenna- tuurlijk ervaren. Wei is het nood- zakelijk dat vanuit de gemeente- lijke diensten drempels weggeno- men worden, zodat ondernemers die zich in Schiedam wensen te vestigen, niet gehinderd worden in hun plannen. Ten aanzien van het gebied rond het station Schiedam-Rotterdam West varie ren de opmerkingen van het ont wikkelen van een integraal plan voor het gebied, tot onderzoeken of er wel behoefte is aan meer kantoorruimte in de stad, en het stimuleren van de vestiging van grootwinkelbedrijven zoals Ra- dioModern of meubelwinkels. De ideeen over het informele circuit krijgen in verband met tijdgebrek relatief weinig aandacht in de dis- cussie. De PvdA denkt er over het informele circuit van onderlinge hulp te stimuleren. Met name werklozen en ouderen met een gering inkomen zouden hier vol- gens de PvdA baat bij hebben. Het idee is onbetaalde werkzaam- heden over en weer te verrichten, met gesloten beurs dus. Maar ook het goedkoop of gratis ter be- schikking stellen van ruimtes voor verenigingen valt hieronder. De vraag is of een dergelijk infor- meel circuit zich laat sturen. De wandeling van 26 September is een experiment waar de PvdA van tevoren twijfels over had. Ondanks de zeer geringe publie- ke belangstelling, kijken de aan- wezige leden terug op een aange- name middag. De opgeborrelde ideeen moeten nu tot een samen- hangend geheel gesmeed worden. MARGREET FEENSTRA MAASPOST SCHIEDAM XQ 52 SCHIEDAM - Dierentehuis Har- gahoeve houdt zaterdag 4 oktober een open dag waar men terecht kan voor het bekijken van de honden en katten, het verkrijgen van infor- matie over de pensionfaciliteiten en informatie over de verzorging van kat of hond. Ook de Kids for Animals zijn deze dag actief om jeugdige bezoekers te informeren en te vermaken. De open dag aan de Sportlaan duurt van 10.00 tot 15.00 uur. De collecte voor de die- renbescherming wordt gehouden van 29 September tot en met 4 ok tober. SCHIEDAM - Andre Molenaar verzorgt donderdag 2 oktober de Harmonia-avond met een work shop Energie en een lezing over paranormale ontwikkeling. De workshop begint om 20.00 uur in wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein. Toegangsprijs fl. 8,50. SCHIEDAM - De Stichting Ritme en Dans organiseert cursussen Rit me en Dans bij de Stichting SVO aan het Broersveld. De eerste les- avond is donderdag 2 oktober van 19.00 tot 20.30 uur voor beginners en van 20.45 tot 22.15 uur voor ge- vorderden. Er komen zowel Afri- kaanse als Afro-Cubaanse ritmes aan bod. Opgeven bij de SVO, tel. 4734545. SCHIEDAM - De Computer Club Schiedam organiseert zaterdag 4 oktober een Computer Rommel- markt waarop gebruikte compu- terspullen als PCs, hobby-compu ters, printers, monitoren en mo dems te koop worden aangeboden. Ook kabels, papier, diskettes en software zal op de markt te vinden zijn. De openingstijden zijn 11.00 tot 15.00 uur en de toegang is gra tis. De rommelmarkt wordt gehou den in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12. SCHIEDAM - In het Filmhuis Schiedam staan van donderdag 2 tot en met zaterdag 4 oktober weer diverse films op de rol. Donderdag wordt de film The English Patient vertoond over het neerstorten van een vliegtuigje van een geheimzin- nige graaf en de verpleging die de graaf hierna krijgt van verpleegster Hana. Vrijdag en zaterdag wordt de film Karakter getoond naar het beroemde boek van F. Bordewijk. Het Filmhuis is te vinden in de Nieuwstraat 12. Wie op donder- dagavond de film bezoekt krijgt twee kaartjes voor de prijs van een. Aanvang 21.00 uur. SCHIEDAM - De zanger Armand (Ben ik te min) treedt zaterdag 4 oktober op in cafe/bar The Chick en Farm aan de Rotterdamsedijk. De aanvang is 21.00 uur en de toe gang is gratis. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brag start 9 oktober een cursus Fotograferen voor iedereen onder leiding van Menno Leut- scher. Deze cursus wordt aange- past aan de wensen en behoeften van de deelnemers en behandelt de basisprincipes. Ook een bezoek aan de donkere kamer van het wijkcentrum staat op het program- ma. Iedereen vanaf 16 jaar kan deelnemen. De kosten zijn fl. 48,50 voor zes avonden op de don derdag van 20.00 tot 22.00 uur. In formatie en inschrijven via num- mer 4701049. SCHIEDAM - Dinsdag 7 oktober vindt in wijkcentrum De Vier Mo- lens van 10.00 tot 12.00 uur een gratis koffie-inloop plaats. Bingo- liefhebbers kunnen dinsdag 7 ok tober van 14.00 tot 16.00 uur te recht in dienstencentram Oost. Zij betalen zes gulden voor zes ron- den. In dienstencentram Oost is woensdag 8 oktober van 10.00 tot 12.00 uur weer de activiteitenclub. Deelname kost fl. 2,50 per maand. SCHIEDAM - Vanaf oktober breidt Kluphuis Oost de kinderop- vang tijdens activiteiten uit. Daar- om worden vrijwilligers gezocht die het leuk vinden op om voor kinderen te zorgen terwijl hun moeder aan een cursus deelneemt. De kinderen zijn 0-4 jaar. In de schoolvakanties zijn er geen cur sussen overdag en is er ook geen opvang nodig. Vrijwilligers krij gen een kleine onkostenvergoe- ding. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij Til Berg, tel. 2451818. SCHIEDAM - Wijkcentrum de Blauwe Brag start op 3 oktober met de cursus stijldansen voor be ginners. De beginners leren op een ontspannende manier goed dansen van de heer en mevrouw Sliep. De cursus duurt van 19.30 tot 20.30 uur. Tien lessen kosten fl. 52,50. Inschrijvingen het liefst per kop- pel. Voor meer informatie, tel. 4701049. SCHIEDAM - De EHBO vereni- ging Christophoras start op dins- dagavond 7 oktober weer met een opleiding voor het EHBO een- heidsdiploma. De lessen worden gegeven aan Burgemeester 952 en duren van 20.00 tot 22.00 uur. De school is open vanaf 19.30 uur. De kosten bedragen' fl. 155,-. Voor meer inlichtingen, tel. 4733811 of 4700447. SCHIEDAM - De moeders kij ken lachend toe, terwijl de kin deren skeeleren, hoela-hoepen en voetballen. Opgewonden van piezier kirren ze in het kleine plastic tunneltje en leren ze jon- gere vriendjes fietsen op de drie- wieler. De speelmiddag is al ruim een uur aan de gang. Het Fabri- plein is een grote speelplaats ge- worden en nog steeds komen uit de aangrenzende straten kinde ren en hun ouders. Er moet meer gespeeld worden en meer met elkaar, vond het wijk centrum De Erker, die daarom het volgende bedacht. Men neme een bus, lade die vol met speelgoed en je rijdt 3 keer in de week naar ver- schillende plekken op de wijk om daar een speelmiddag te houden. Zie daar het recept voor kinderple- zier bestemd voor kinderen van 2 tot en met 12 jaar na schooltijd dat niet lijkt te kunnen mislukken. „Er wordt misschien nog wel ge speeld, maar vandaag de dag ge- beurt dat allemaal zo individualis- tisch, bijvoorbeeld achter de com puter of tv kijken. Spelen moet een sociaal gebeuren zijn, moet je met elkaar doen. Het is belangrijk dat dat gestimuleerd wordt", aldus Theo Kemma van De Erker. De opening van dit project, maan- dagmiddag 29 September, verloopt uiterst hoopvol. De medewerkers van De Erker staan glimmend van piezier naar de spelende kinderen te kijken. Dat het aan zou slaan was al bekend, want in het voorjaar had het wijkcentrum al incidenteel dergelijke middagen georgani- seerd. Daarom wisten ze vrij zeker dat er behoefte was aan zulke mid dagen op vaste basis. Het VSB-fonds werd aangespro- ken en kwam over de brag. Van de achttien duizend gulden die het wijkcentrum van het fonds ontving kon een bus worden aangeschaft die de Schiedamse pleinen dus voortaan drie maal in de week aan- doet: maandag op het Fabriplein, dinsdag op het Frans Halsplein en donderdag op de A. Numannstraat. De grote kracht van de speelmid- dagen is, volgens Kemma, dat De Erker naar de kinderen komt en niet andersom. „We organiseren in het wijkcentrum ook zat leuke din- gen voor kinderen, maar we berei- ken nooit alle groepen en alle kin deren. En dat is wel nodig, want op Op feestelijke wijze is het speelproject maandag 29 September geopend. De Erker hoopt dat met dit project kinderen vaker en met beter speelgoed gaan spelen. deze manier leren alle kinderen, van welke afkomst dan ook, met elkaar omgaan. We willen dus een stukje integratie bewerkstelligen. Bovendien kunnen lang niet alle ouders duur speelgoed betalen. Als je bedenkt dat een paar goede skeelers ruim fl. 200,- kosten... Dat is het toch maar goed dat die kin deren hier kunnen skeeleren." Om het speelgoed in de bus zo eer- lijk mogelijk te verdelen over alle kinderen is een uitgebreid systeem opgezet. De kinderen moeten het speelgoed huren met plastic geld, zogenaamde Erkertjes. Natuurlijk krijgen ze als ze (gratis) lid wor den, al wat Erkertjes, zodat ze met- een speelgoed kunnen huren. De bedoeling echter is dat de kin deren de Erkertjes gaan verdienen. Zo kunnen er Erkertjes verdiend worden door te helpen als de bus is geweest en er aan het eind van de dag opgeruimd moet worden. Het plein aanvegen, speelgoed oprai- men enzovoort kan dan weer wat extra geld in het laatje brengen. Ook artistieke inbreng wordt ge- waardeerd. Wie een mooie teke- ning maakt of een lief gedicht schrijft kan er tevens van op aan extra Erkertjes voor de inspanning te krijgen. Lief zijn voor elkaar wordt uiter- aard beloond. Elkaar helpen met het speelgoed om te gaan en te le ren, wordt door de Erker zo op prijs gesteld dat ook daar erkertjes voor worden uitgeloofd. Want het sociale aspect is het be- langrijkste in dit project. „Wij den ken dat door de bus, de pleinen in Schiedam gered kunnen worden. Veel pleinen worden verwaar- loosd. De ouders die op het plein naar de kinderen staan te kijken, moeten op een gegeven moment verantwoordelijkheid gaan dragen voor hun leef- en woonomgeving. De bedoeling is dat ze betrokken gaan raken met het plein en het daarom gaan schoon houden en voor de beplanting gaan zorgen", hoopt Kemma. Uiteraard is niet al het speelgoed voor alle kinderen geschikt. Bij het aankopen ervan is niet alleen reke- ning gehouden met leeftijd, maar ook met de aard van het speelgoed. Computerspelletjes bijvoorbeeld, zijn wel te huur, maar niet in grote getalen. Deze spelletjes dienen meer als opstapje naar de compu- tercursussen die voor kinderen in De Erker gehouden worden. Om de speelmiddagen in banen te leiden is er een aantal regels opge- steld. Zo mag het speelgoed, van- zelfsprekend, niet mee naar huis worden genomen. Stuk- of zoek maken komt voor rekening van de ouders en kinderen die zich niet netjes gedragen kunnen rekenen op straf: het pasje wordt tijdelijk of voorgoed ingenomen. Maar zover is voorlopig allemaal nog lang niet. De eerste middag wordt drak bezocht en blijft gezel- lig. Vele tientallen kinderen zullen die nacht uitgeput in hun bedje stappen. En zolang de kinderen het leuk vinden blijft de bus rijden. Drie keer in de week komt de met speelgoed overladen bus aan het plein, want spelen moet. MONIQUE SIEMSEN

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 3