KEUKENS/BADKAMERS/ TEG ELS NIEUWNIEUW W ]AAR IS DE KLANT PAS Voormalige oplichter schrijft handleiding tegen oplichting 'Veiligheid, een afgezaagd onderwerp maar wel actueel' K Formido ROTTERDAM RGSCHENHOE E Campagne tegen fraude en criminaliteit Bedrijfsbeveiliging is niet alleen een zaak voor de grote stad IEEWW m mm mmmi iHOtBmm J L ffwrer- Ofympiaweg 44a (pal naast De Kuip), telefoon 010-4791944. 6 Oagen per week open,zaterdag tot 17.00 uut. Ouur. imONINf, RfBiXriiFHUnEK Leeuwenhoekweg 2. (industrieterrein Molenstraat33, telefoon 0174428806. Weg en Land), tel. 010-5216977.6 Oagen Dinsdagt/mvrijdag 9.00 tot 17.30 uur, per week open, zaterdag tot 17.00 uur. mterdag tot 16.00 uur. Vrijdagkoopavond. WOONING 8ERGSCHENH0EK HEEFT OE BESTE BQUWMARKT 3SJAAR ZEKERHEID &KWALITEIT! REGIO - 'Wees achterdoch- tig' is de eerste van de tien geboden voor het Midden en Kleinbedrijf, die de Spijke- nisser ondernemers maan- dagavond gepredikt kregen. En 'voorganger' Joost van der Pavoordt, accountant van Coopers Lybrand, kan het weten; hij hakt al langere tijd met het bijltje dat fraude-on- derzoek heet. Van der Pa voordt sprak, evenals crimi- naliteitspreventie-coordina- tor van de politie Rotterdam- Rijnmond, gemeenteambte- naren en voorzitter van de winkeliersvereniging De Ak- kerhof te Spijkenisse, tijdens een bijeenkomst die in sa- menwerking met de Kamer van Koophandel en een parti- culier beveiligingsbedrijf werd gehouden voor de plaatselijke middenstand. Verontrustend Begrip Woensdag 15 oktober 1997 TX 01 ClJJ Winkelwaard II1 Laagste prijs: Delaaaste Van ■MM,-voor in witte uitvwing Winkelwaarde Laaflste prijs: rijzen. in pergamon uitvoering Winkelwaarde ryj topkwaliteit ,.4« J en 1 aanbetalmg. Erkend CBW-lid Gratis parkeren GEZOCNT Georganiseerde misdaad infiltreert in bedrijven ROTTERDAM - Het gevaar van fraude en criminaliteit Iigt tegen- woordig overal op de loer. On- dernemers moeten daarom erg op hun hoede zijn. Dat beweert het 'Platform Criminaiiteitsbe- heersing Rotterdam'. De onder- nemer dient werknemers, leve- ranciers en klanten, kortom ie- dereen die met zijn bedrijf te maken heeft, nauwlettend in de gaten te houden, want voor je het weet wordt er gefraudeerd, gesjoemeld of gejat. Om de ondernemers hierop attent te maken is het platform in oktober begonnen met de campagne 'Ogen Open', die een heel jaar gaat du- ren. Hij is erop gericht onderne mers duidelijk te maken dat zij zelf veel kunnen doen aan preventie van criminaliteit. Dat kunnen zij vooral doen door op allerlei zaken meer alert te zijn, want onderne mers kunnen van vele kanten 'aan- gevallen' worden. De meest be- kende gevaren zijn inbraak en dief- stal, maar er zijn ook minder voor de hand liggende dreigingen, zoals bijvoorbeeld fraude, dat gepleegd kan worden door iedereen die met de ondernemening te maken heeft. „Het Rotterdamse platform is een initiatief van het Landelijk Plat form Criminaliteistbeheersing dat onder leiding staat van Minister Sorgdrager van Justitie", zegt se- cretaris Aad de Jong van het Rot terdamse platform. „Dat is opge- richt als reactie op cijfers die begin jaren negentig bekend werden. Daaruif bleek dat de misdaadcij- fers een stijgende trend vertoonden en dat de georganiseerde misdaad probeert te infiltreren in bedrijven om zo geld wit te wassen." „Het doel van de campagne", ver- volgt De Jong, „is het bedrijfsle- ven bewust maken van de bedrei- ging die er is vanuit de wereld van de georganiseerde misdaad. Dui delijk is dat er flink geld verdiend wordt in de onderwereld. Dat geld kunnen ze niet zomaar uitgeven aan mooie boten en auto's, want dat valt op. Daarom willen ze het geld via allerlei manieren in het be- drijfsleven sluizen om het zo 'wit te wassen'. Soms worden bedrij ven dan ook ongemerkt misbruikt door criminele organisaties „Naast deze campagne, die gericht is op het midden- en kleinbedrijf (MKB), richten we ons ook op grotere bedrijven", legt tie Jong uit. „De grotere bedrijven, bedrij ven met meer dan vijftig medwer- kers, krijgen brochures die zich richten op het inkoopproces en op investeringsprojecten. Hierbij kan veel fout gaan wat betreft fraude en 'witwassen'. De kleinere bedrij ven hebben meer te maken met diefstal, inbraak en dat soort ver- grijpen. De ondernemers zijn vaak argeloos bezig met hun bedrijf. We proberen ze door middel van deze campagne bewuster en verant- woordelijker naar de mogelijke be- dreigingen te laten kijken." Of de ondernemers op weer een campagne zitten te wachten weet De Jong niet. ,,In ieder geval zorgt zo'n campagne ervoor dat het on- derwerp onder de aandacht komt. We organiseren bijeenkomsten waarbij winkeliers, politie, over- heid en andere betrokkenen aan- wezig zijn, zoadat de ondernemers zien dat ook anderen er mee bezig zijn. Ondernemers betalen belas- ting en verwachten daarom vaak van de overheid en politie dat zij dit soort zaken oplossen. Wij van het platform hebben de missie om de ondernemers bewuster te laten omgaan met de problemen en daar zelf een verantwoordelijkheid in te nemen", aldus De Jong. De hele campagne draait dus om ondernemers. Een van die onder nemers is Van de Broek. Hij heeft een slagerij op de Nieuwe Binnen- weg, maar hij heeft nog niks over de campagne 'Ogen Open' ge- hoord. Erg optimistisch over cri- minaliteitspreventie is hij niet. „Als er wat gebeurt en eer er dan iemand komt, dan is het kwaad al geschied. Ik vind het een beetje het paard achter de wagen spannen." De tips die ondernemers op een folder krijgen vindt hij achter- haald. ,,Natuurlijk moet je de beste sloten op je winkel doen en het alarm aanzetten, dat weet ieder een." In de folder staat verder dat het personeel goed in de gaten ge- houden moet worden. ,,Dat is een gegeven dat zo oud is als de win- kels, mensen geloven het niet, maar soms wordt er intern meer gestolen dan door winkeldieven", aldus Van de Broek. De georganiseerde misdaad is vol- gens Van de Broek gevaarlijk. „Je hoort vrij veel dat er geld wordt witgewassen in bedrijven. het neemt hand over hand toe. Vorige week stond er ook weer zoiets in de krant. Ik vind de campagne wel een goed initiatief, maar of het die witwaspraktijken zal oplossen be- twijfel ik." JEROENPAAK ROTTERDAM - Vier jaren gele- den stapte Aad de Bruijn, na een periode van dertig jaar, voorgoed uit het criminele circuit. Momen- teel verdient hij nog steeds zijn geld met de misdaad. Nu gebeurt dat door de misdaad te beschrijven in plaats van haar te bedrijven. In juni verscheen zijn tweede boek 'Firma Fraude 2'. Hierin geeft hij praktische informatie hoe men zich kan wapenen tegen alledaagse cri minaliteit. Naast het schrijven van boeken houdt deze Rotterdammer zich ook bezig met de door hem opgerichte stichting Preventie Economische Criminaliteit. „Opgroeiend in Crooswijk begon ik mijn criminele loopbaan met het stelen van appels en fietsen. Hierna gingen mijn vriendjes en ik jatten uit de grote warenhuizen in de stad", verhaalt Aad de Bruijn. La ter kwam ik via inbraken en het stelen van auto's langzamerhand in de eredivisie van de criminaliteit terecht." Het was gedaan met het kruimelwerk. Het oplichten van de belasting, banken en verzekerings- maatschappijen en het witwassen van zwart geld werden voor de Bruijn zeer lucratieve bezigheden. De Crooswijkse straatwijsheid, het bezit van een goed stel hersenen gekoppeld aan lef en het verkrijgen van de 'juiste' contacten, zorgde ervoor dat De Bruijn een bruisend crimineel netwerk kon opzetten. Hij werd zoals hij het zelf om- schrijft 'misdaadondernemer'. Ja- renlang ging hij, zeer succesvol, door met zijn frauduleuze praktij- ken. „Er zijn zoveel regels en wet- ten waar je je als ondernemer aan moet houden, maar er zijn tevens bijna evenzoveel manieren om de ze wetten te omzeilen. Wordt er er- gens een maas in de wet gedicht dan ontstaat er elders weer een nieuwe mogelijkheid, het werkt als het principe van de communice- rende vaten", legt De Bruijn uit. Hij haalt een voorbeeld aan om te laten zien hoe eenvoudig het om zeilen van de wet kan zijn: ,,In de- hoe het gesteld was met de veilig heid en inbraakbestendigheid van het gebouw", vertelt de Bruijn. „Tot onze grote verbazing konden we moeiteloos tot in de kamer van de rechter geraken, daarnaast had- den we directe toegang tot allerlei niet-openbare dossiers, gaat hij verder. Deze manier van onder- zoek werpt zijn vruchten af, steeds meer bedrijven en instellingen zijn dan ook gei'ntereseerd in de advie- zen van deze stichting. Helderheid en eenvoud staan hoog in het vaan- del bij Aad de Bruijn en zijn stich ting. Zo heeft hij een hekel aan de vage en vaak foutieve informatie afkomstig van leunstoeldeskundi- gen, zoals hij ze zelf noemt, wan- neer het gaat over informatie om- trent criminele organisaties naar het publiek toe. Hij komt zelf uit de praktijk en weet hierdoor goed hoe de onderwereld in elkaar steekt. Door zijn kennis is hij dan ook een graaggeziene gast als spre- ker op verschillende universiteiten. Tevens wordt hij regelmatig ge- vraagd mee te werken aan weten- schappelijke onderzoeken. Bij al deze activiteiten houdt hij alles het liefst zo helder en eenvoudig mo- gelijk. Dit geldt tevens voor zijn boeken. In zijn eerste werk 'Firma Fraude' be- schrijft hij uitvoerig vele voorbeelden van 'witte- boorden ciminaliteit'. Zijn nieuwe boek 'Firma Fraude 2', is gericht op de veel voorkomende kleine criminaliteit. Hierin staan vele tips ter voorkoming van misdrijven. Hij legt uit hoe misbruik van tele foon, creditcards en bankrekenin- gen in zijn werk gaat en wat daar tegen te doen valt. In elk hoofdstuk besteedt hij aandacht aan een be- paalde vorm van fraude of oplich ting. Het boek wordt opgeluisterd met sprekende voorbeelden uit de praktijk. Voor angstige burgers kan dit boek veel nuttige informa tie bevatten, maar of zijn ex-colle- ga's in het criminele circuit er zo blij mee zijn, valt te betwijfelen. MARK ZUIDWEG Andre van der Wende, politiechef basiseenheid Putten, opende de avond met de bedekte waarschu- wing:.Veiligheid is een afgezaagd onderwerp, maar verdomd actu eel." Vervolgens kregen de onder nemers diverse lezingen voorge- schoteld over de interne- en exter- ne veiligheid van hun bedrijf. Waaraan moet bij 'intern' gedacht worden bij de organisatie van de onderneming om de kans op frau de, inbraak, overvallen en winkel- diefstal te verkleinen? Een verhaal waar de voorzitter van de winke liersvereniging De Akkerhof vol- ledig mee in kan stemmen. Enige jaren geleden werd 'zijn' winkel- centrum, gelegen aan het eindpunt van de metro, geteisterd door (ge- wapende) overvallers en onge- wenst publiek dat wat rondhing, te Een politieman voert het woord tijdens een bijeenkomst in Spijkenisse voor ondernemers over criminaliteits- en fraudepreventie. veel dronk en het winkelpersoneel lastig viel. Na lang overleg en een reeks van maatregelen kan de heer Peters stellen dat het goed gaat met het winkelcentrum. „De mensen voelen zich weer veilig. Zowel de bezoekers als het personeel. En daar draait het per slot van reke- ning om. Ik kan u alien uitnodigen eens bij ons te komen kijken hoe wij de problemen het hoofd heb ben geboden." Hoewel Fop Groeneveld, crimina- liteitspreventie-coordinator van de politie Rotterdam-Rijnmond dis trict De Eilanden, beweerde dat in braak, naast fraude zorg nummer een voor de ondernemer is - ,,het kan in beide gevallen je bedrijf voor enige tijd plat leggen" -, bleek de aandacht van de midden- standers vooral uit te gaan naar de ontwikkelingen random hun win kel; de externe veiligheid. Het probleem waar de winkelcen- tra van grote broer Rotterdam al enige jaren mee kampen heeft zich inmiddels ook in Spijkenisse afge- tekend. Het dealen en gebruiken van drugs op de openbare weg er- varen met name de middenstanders in het centrum van Spijkenisse als zeer verontrustend. Vooral de mid denstanders in het Spui(t)straatje hebben grote problemen met de handel in verdovende middelen. „Het winkelend publiek blijft, vooral op de koopavond, massaal weg. Gewoon omdat men de situ- atie als onveilig ervaart. De dealers hangen voor de etalage en versper- ren in het smalle steegje zo hier en daar gewoon de doorgang. Een aantal van de winkeliers heeft al overwogen om de toko te sluiten op deze avond. Dat kan toch niet de bedoeling zijn?", vroeg een jonge middenstandster zich ver- twijfeld af. Daarnaast maakt de middenstand zich druk om de troep die her en der de winkelcentra een vervuilde aanblik geeft, maar ook het overmatig gebruik van alcohol van (horeca-)bezoekers is een bron van ergernis. Naast de wanstaltige aanblik van deze mensen, die het winkelend publiek afschrikken, groeit de blikjes en flessenberg die dagelijks opgeruimd moet worden, gestaag. De afgevaardigden van het politie- apparaat reageerden begrijpend op de gespuide grieven maar wilde wel helder hebben dat, al lijkt het tegendeel het geval, er wel degelijk iets gedaan wordt aan de omschre- ven vormen van overlast. Zo wordt er getracht met meer manschappen te surveilleren in het centrum tij dens de koopavond. Dat dat niet altijd lukt geeft wijkagent Ten Hoeve grif toe: ,,Ik moet toegeven dat de twee vaste krachten meestal op die avond andere zaken op hun bordje krijgen en daardoor eigen- lijk alleen de twee vrijwilligers en veiligheidsassistenten overblij- ven." Naast de inzet van extra mensen wordt ook getracht in sa- menspraak met de horeca en de ge- meente goede afspraken te maken om overlast van naar huis kerende bezoekers tot een minimum te be- perken. De gesprekken vinden plaats met de gemeentelijke Hore- ca-nota in de hand. De Spijkenisser burgemeester Jan Broekhuis kon ook begrip opbren- gen voor de punten van zorg die de ondernemers ter berde brachten maar stelde duidelijk: ,,Ik ben blij met de horeca. Als je een gezellig centrum wil hebben dan moet je uitgaansgelegenheden bieden. Een stad die na 18.00 uur dicht is, is dood." Tot slot bevestigde hij nogmaals wat alle deelnemers aan het forum al vertolkt hadden: „Communicatie is verdomd be- langrijk. Misschien wel het be- langrijkste. De gemeenten dragen de verantwoording voor veilig heid. Ik zou het een kerntaak wil len noemen, maar veiligheid is niet alleen een zaak van de overheid. Het is ook uw pakkie aan." LINDA DREIER GLIGOOR weest wat me is overkomen in mijn leven", aldus De Bruijn zelf. Na het uitzitten van zijn celstraf is De Bruijn actief geworden in de zogenaamde 'bovenwereld' van de samenleving. Zijn criminele verle- den heeft hij voorgoed achter zich gelaten. „Vroeger had ik een goed gevulde schatkist maar een leeg gevoel. Inmiddels woon ik met mijn gezin in een vier-kamerwo- ning en rij ik in een tien jaar oude Golf', gaat hij verder, „maar nu haal ik meer voldoening uit het le ven en ben gelukkiger dan toen." Momenteel adviseert hij, via zijn Stichting Preventie Economische Criminaliteit, bedrijven en instel lingen. Hij laat bedrijven zien waar hun zwakke plekken liggen als het gaat om veiligheid en fraudebes- tendigheid. Dit doet hij onder an dere via lezingen en undercover- acties. „Zo zijn we onder valse naam een keer een gerechtsge- bouw binnengegaan, om te kijken In 1992 kreeg hij genoeg van zijn opwindende leven en verkaste hij met zijn gezin naar Bonaire om te gaan genieten van rust en de schoonheid van de natuur. Begin 1993 werd hij alsnog opgepakt. „Deze arrestatie is, hoe raar het ook moge klinken, het beste ge- ze tijd van de boterberg en de melkplas, ontvangt een onderne mer subsidie wanneer hij bijvoor beeld boterolie exporteert naar Oost-Europa. Dit levert ondanks de subsidie per vat boterolie niet erg veel op. Sommigen lieten van deze boterolie in Oost-Europa ech- ter grote kerkkaarsen maken en brachten ze terug naar Nederland. Vervolgens werden de kaarsen weer teruggebracht tot normale boterolie en voor een tweede keer naar Oost-Europa getransporteerd. Hierdoor werd twee keer subsidie over dezelfde olie r ontvangen waardoor deze tranacties eg lucra- tief werden", aldus De Bruijn.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 15