m Flexibele meubelen voor de keuken Bijenkorf trots op nieuwe collectie van Jan des Bouvrie Siertralies mooi en veilig eh <jj D® Praktische en fraaie douchewisser Y"r ONKOERENDGOEDEN HYPOTHEEK INFORMATIE De mogelijkheden van de Nationa le Hypotheek Garantie worden binnenkort verder uitgebreid. Niet alleen wordt het maximaal te ga- randeren bedrag verhoogd tot 340.000 gulden, maar ook wordt de regeling versoepeld voor men- sen die hun huurwoning willen ko- pen. Dat laatste zal de komende ja- ren veelvuldig voorkomen, want de overheid wil in tien jaar meer dan 100.000 huurwoningen verko- pen. Nederlands actiefste meubelont- werper, Jan des Bouvrie, heeft spe ciaal voor De Bijenkorf een com plete meubelcollectie ontworpen. Met enige trots kondigt het waren- huis aan dat deze splinternieuwe meubelen onder de naam 'Bij/Jan' exclusief te zien en te koop zijn in de filialen. Verder worden ze al leen nog verkocht in Het Arsenaal van Jan des Bouvrie in Naarden- Vesting. ■A Scheuren Onroerend goed informatie Hypotheek informatie NVM MaasstaD WO Nationale Hypotheek Garantie voor meer mensen bereikbaar Met ingang van 1 januari 1998 wordt Na tionale Hypotheek Garantie ook verstrekt aan mensen die hun huurhuis kopen met een speciale eigendomsvorm, die ergens tussen huur en koop in ligt. Dat betekent dat ook deze mensen dan een 100 pro- cent- financiering kunnen krijgen met een rentekorting, die kan oplopen tot een half procent. Speciaal voor deze huurders die hun huis kopen, worden nog wat normen voor Na tionale Hypotheek Garantie verruimd. Zo ,hoeven deze huurders niet allemaal een taxatierapport te laten opmaken; er kan Worden volstaan met een taxatierapport ,per complex en dat bespaart de kopers istraks een flink bedrag. Verder is het ;voortaan mogelijk om ook (verplichte) stortingen in een onderhoudsfonds van een vereniging van eigenaren mee te fi nanciered Het bedrag waarvoor kopers Nationale Hypotheek Garantie konden krijgen, was tot nu toe maximaal 310.000 gulden (koopsom plus kosten). Dit bedrag is met 30.000 gulden opgetrokken omdat de prijzen op de huizenmarkt het afgelopen jaar sterk zijn gestegen. In de eerste drie kwartalen van dit jaar was de prijsstijging al tien procent. Volgens de NVM, de Nederlandse Vereniging van Makelaars, was de gemiddelde prijs van een koopwoning in de periode van juli tot en met September 289.870 gulden. Als er dan ook nog kosten-koper meegefinan- cierd moeten worden (meestal is dat een bedrag van tien procent van de koopsom) is er een hypotheek nodig van ruim drie ton. Nu de grens van de Hypotheek Ga rantie is opgetrokken, komen meer hui- zen binnen het bereik van meer mensen. Wie leent met Nationale Hypotheek Ga rantie kan er zeker van zijn dat hij een ver- antwoorde lening aangaat. De Nationale Hypotheek Garantie wordt immers pas verleend, als vast staat dat de koper straks voldoende geld overhoudt voor eten, kle- ding, een auto en andere normale uitga- ven. Bovendien verlenen banken een kor- ting op de rente, omdat zij minder risico lopen als er Nationale Hypotheek Garan tie op de lening zit. Meerhuizen komen binnen bereik van meer mensen, dankzij versoepelde normen van de Nationale Hypotheek Garantie. Een keukeninrichting van het merk Zeyko is heel flexibel. Uit de Bij/Jan collectie: de eethoek van eiken in mahonie-kleur. (Foto: De Bijenkorf) De collectie Bij/Jan wordt gepresenteerd in vier sfeerkamers: slaapkamer, zit woonkamer, eetkameren serrekamer. Jan des Bouvrie ontwierp hiervoorniet alleen de meubelen, maar ook de lampen en het Royal Leerdam Kristal, terwijl zijn vrouw Monique de sfeerkamers verder decoreerde. Beiden pasten voornamelijk natuurlijke materialen toe: eerlijk hout, katoen, linnen. Ook de kleuren zijn heel naturel. Jan koos voornamelijk voor hel- der wit, gecombineerd met donkerbruin. Ditzijn, samen metnachtblauw, duidelijk de nieuwe modekleuren voor het interi- De nieuwe meubelen zijn opvallend functioneel. Vrijwel allemaal zijn ze voorzien van afneembare hoezen, die ge- makkelijk gewassen kunnen worden. Bo vendien is het daardoor mogelijk de meu belen na een aantal jaren op eenvoudige wijze een nieuw uiterlijk te geven. De fi- losofie van Des Bouvrie is dan ook dat een interieur vele jaren mee moet gaan. "Je moet je over dertig jaar nog steeds thuis voelen in een interieur'zegt de ont- werper.Daarom kies ik voor natuurlijke materialen en duidelijk, maar niet over- dreven, design. De basis blijft jarenlang mooi, de kleuren en accenten kunnen snel en gemakkelijk worden aangepast aan een nieuw modebeeld". Voor de eetkamer ontwierp Des Bouvrie een grote houten tafel van massief eiken in mahoniekleur. Daarmee krijgt het ei ken, na de periode van blank en wit, weer een heel nieuwe uitstraling. Erbij plaatste hij comfortabele stoelen met witte hoe zen, afgewerkt met bruine biezen, waar- door ze uitstekend bij de tafel staan. Bij de eettafel hoort een dressoir in dezelfde ei- ken-uitvoering, voorzien van metalen grepen en opvallende 'ogen', zoals de Bijenkorf ze noemt. Het zijn een eigenlijk ronde patrijspoorten in de twee kastdeur- tjes. Door de stevige metalen randen rond de patrijspoorten ontstaat ook hier weer het contrast tussen helder wit en donker bruin. Het dressoir staat op massieve, vierkante poten en heeft een robuuste uit straling. Deze meubelen worden gefabri- ceerd bij Van Gaasbeek en Van Tiel. De tafel meet2.20 meter bij 90 centimeter en kost bijna 4.500 gulden. In de zitkamer is de bank, geproduceerd door Gelderland, het meest in het oog springende meubelstuk. Het is een een- voudig en rechtlijnig ontwerp, dat uit twee elementen bestaat die op elkaar wor den geplaatst. In de Bijenkorf is deze bank te zien in donkerbruin, maar hij is in elke gewenste kleur leverbaar. Voor de slaapkamer kwam Des Bouvrie met een ingetogen ontwerp, dat een ruim- telijke en rustige uitstraling heeft. Veel wit, strakke lijnen en eenvoudige kubus- elementen om mee te combineren. De serrekamer ten slotte krijgt rieten meube len met comfortabele, zachte kussens. Het is de bedoeling dat de sfeerkamers van Bij/Jan elk half jaar worden ingericht met een compleet nieuwe collectie. Bij/Jan is te vinden op de woonafdelin- gen van de Bijenkorf-filialen in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Eind hoven en Arnhem. De keuken van de late jaren negentig wordt steeds flexibeler van opstelling. Geen strakke hoge kastenwanden meer, maar een grote variatie aan hoge en lage kastjes, open vakken en planken, grote en kleine laatjes en matglazen of heldere vi- trinedeurtjesVoor mensen die de keuken helemaal naar eigen idee willen samen- stellen bestaan er flexibele keukenmeu- belprogramma's. Een voorbeeld daarvan is de collectie Mobilo van het Duitse merk Zeyko. De keukeninrichting Mobilo bestaat uit kasten van hout (massieve, met beukenfi- neer overtrokken meubelplaat) die op al- lerlei wijze geinstalleerd kunnen worden. Gestapeld, opgehangen, naast elkaar ge plaatst of omgedraaid: alles is mogelijk. Het hout kan gecombineerd worden met accentkleuren. Voordeel van het Mobilo-keukenpro- gramma is dat de kasten het ook goed doen in andere kamers. Ze misstaan niet als wandmeubel in de woon- of werkka- mer, of als kast in de bad- of slaapkamer. Alles kan eigenlijk met Mobilo. Een voordeur met veel glas is snel en doeltreffend te beveiligen door het aan- brengen van siertralies. Dat staat nog leuk ook, want deze versiering is in tal van fraaie ontwerpen verkrijgbaar. Het gaat om een pasklaar systeem van sterk metaal, dat op alle gangbare deurra- men is te monteren. Maar het is ook lever baar voor tuimelramen, wc-ramen en bo- venlichtenOmdat het hekwerk in diverse aardige patronen is gemaakt, geeft het niet het idee van gevangenistralies; het wekt eerder de indruk van decoratie, die bovendien inbraakwerend is. De hekwerkjes zijn vrij eenvoudig te monteren met beugels. Ook is er een draaibare scharnieruitvoering, wat han- dig is bij het zemen van het raam. Meestal worden de siertralies aan de binnenkant bevestigd; ze blij ven dan ook langer mooi omdat ze niet te lijden hebben van weer en wind. Siertralies zijn in diverse uitvoeringen te krijgen bij ijzerwarenwinkels. Siertralies, hier in zonmotief van het merk Steelex. (Foto: Boersma Produkten, Leeuwarden). Een makelaar maakt heel wat mee. Genoegom over te prat en en teschrij- ven. In deze kolom komt elke veertien dagen een makelaar aan het woord: over wat hem overkomt en wat u wellicht interesseert. Waar je als makelaar voor je kandidaat-koper al niet op moet letten! Soms moet je zelfs kleine verkeerstellingen houden. Zoals mij onlangs overkwam bij een mooi dijkhuis, dat ik voor een klant moest taxeren. Toen ikhetpand bekeek trofik in de voorgevel scheuren aan die me redelijk versvoorkwamen. Nuzijnermaarweinigpanden waarin jegeenscheurvor- ming tegenkomt en ik zal de laatste zijn om bij een scheur in paniek te raken. De bodemgesteldheid in deze streek is nu eenmaal zodanig dater gemakke- lijkenigewerking endus scheurvorming ontstaat, zonder dat dit ernstigege- volgen heeft. In dit geval echter vond ik het nodig nader onderzoek te doen. Ik vroeg de bewoners wat zij van deze scheuren wisten. Tijdens het gesprek bleek dat de scheurvorming inderdaad van recente datum was en waarschijnlijk te ma- ken had met het zware verkeer overde dijk, vlak voor de woning. Op de dijk zag ik, precies terhoogte van de bewuste woning, een verkeersdrempel. En die drempel was ook van recente datum. Ikbeslootmaareens eenpoosje in de huiskamertegaan zitten en een zwaar transport afte wachten. Dat kwam al snel. Ik constateerde dat vrachtverkeer dat zich aan de snelheidsregels van 50 km. per uur hield geen overlast ver- oorzaakte. Maar helaas, het merendeel van het zware verkeer reed eerder 80 dan 50 km. en deze transporten waren telkens goed voor een behoorlijke dreun vlak voor de deur. Dat kan niet goed zijn voor een zo dichtbijgelegen woning; er kan dan makkelijk scheurvorming optreden en dat was dus ook gebeurd. De bewoner van het huis troostte mijn koper met de Opmerking dat de ge meente hiervooraansprakelijkzou zijn. Maar ikdacht daar anders over. De gemeente had hierna lang aandringen van buurtbewoners ingegrepen en snelheidsbeperkende maatregelen genomen. Als echter het verkeerzowel de regels als de wegobstakels aan zijn laars lapt, wie is dan aansprakelijk voor ontstane schade De vrachtwagenchaujfeur, zijn baas ofde overheid? Ikzal daar geen uitspraak over doen want ik ben makelaar en geen rechter, maar ik voelde me wel geroepen mijn koper op de mogelijke consequenties te wij- zen. Ik vond de hele situatie een nadelig element bij de waardebepaling. Jammer, want verder was het een mooipand waar mijn client best zin in had. Hij heeft het uiteindelijk dan ookgekocht. wel heb ik hem op de mogelijkheid gewezen dat er meer scheuren in de gevel kunnen komen, terwijl het moeilijk zal worden omhier enige partij voor aansprakelijk te stellen. Het beste wat hij kan doen is met de gemeente gaan overleggen over alternatieve snel- heidsremmende maatregelen. Want scheuren in je huis vanwege een ver keersdrempel, daar zit toch niemand op te wachten? De Pratelaar. Nu de transparante douchecabine een trend is geworden, is er ook vraag naar nieuwe accessoires. Een leverancier die daar op is inge- sprongen is Rijmas B.V. in Leiden. Deze biedt nu een fraaie douche wisser aan, die een sieraad voor de badkamer is. Waarmee meteen een probleempje is opgelost, want een wisser blijkt nodig om de glazen douchewanden mooi te houden. Glazen douchewanden blijken nog- al eens dof uit te slaan na gebruik, doordat de kalk uit het water neer- slaat. Reinigen kost dan extra moei- te. Een eenvoudiger oplossing is di rect na het douchen de glazen wan- den even met een wisser te drogen. Dan krijgt kalkaanslag geen kans. Tot nu toe was er echter geen wisser te vinden, die enerzijds functioneel goed was en anderzijds de harmonie in de badkamer niet verstoorde. De bestaande wissers ogen niet direct fraai. Dat kan wel gezegd worden van de nieuwe wisser, de Othello van Rij mas. Deze is er in diverse uitvoerin gen, zoals chroom, edelmessing, wit, zwart of bicolour en staat daar om mooi in de badkamer. In deze uitvoeringen past de wisser bij de Deze wisser is een sieraad voor de badkamer. (Foto: Ftome Comfort Press). kranen en accessoires en ontstaat een harmonieus geheel. Er is een speciale wandbevestiging, waar de wisser gemakkelijk aan kan worden opgehangen. De nieuwe douche- accessoire is overigens (nog) niet echt goedkoop: vanaf 191 gulden, bij de sanitairspeciaalzaken. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- juli '96 t/m sept. '96 juli '97 t/m sept. '97 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal noord f 211 f 231 80% oost f 263 f 290 100% midden west f 301 f 268 f331 f 291 zuid f 276 f 299 Ned.tot. f 265,6 f 289,9 114% 100% 103% 100% De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. 5 jaar vaste rente Spaarhyp. Annuiteit Trad. Leven nationale hypotheek- garantie effec opge- opge- effec opge- tieve geven geven tieve gever Geldverstrekker rente rente rente Geldverstrekker rente rente Hooge Huys 5,60 5,4 5,2 Hooge Huys 5,38 5,2 PVF Hypotheken 5,60 5,4 5,2 Zwolsche Alg. 5,38 5,2 Hypotrust 5,81 5,6 5,4 Ziirich 5,40 5,3 Zwolsche Alg. 5,81 5,6 5,2 AEGON 5,61 5,5 FBTO 5,82 5,7 5,7 ZwitserLeven 5,62 5,5 BLG Hypotheken 5,92 5,7 5,5 Delta Lloyd 5,63 5,5 Aegon Hypoth. Bank 6,03 5,8 5,8 Generali 5,71 5,5 Amersfoortse 6,03 5,8 5,7 Amersfoortse 5,72 5,6 Delta Lloyd 6,03 5,8 5,8 NOG 5,81 5,6 Generali 6,03 5,8 5,5 FBTO 5,82 5,7 NOG 6,03 5,8 5,6 Levob 5,83 5,7 Spoorwegpensf. 6,03 5,8 5,6 Av6ro 5,85 5,7 Av6ro 6,13 5,9 5,7 Nationale Ned. 5,94 5,8 Bouwfonds Hyp. 6,14 5,9 5,7 Stad Rotterdam 5,98 5,75 HNG Hypotheken 6,14 5,9 5,7 Ohra 6,00 5,85 Zwitserleven 6,14 5,9 5,7 ROYAL 6,03 5,7 Stad Rotterdam 6,18 5,85 AMEV 6,04 5,9 Nederl.Hyp.Bank 6,21 5,85 5,75 Geldverstrekker Andere vormen opge gevei rente Ohra 6,21 6,05 5,85 ABP-hypotheken 6,25 6,0 5,8 Levob 6,25 6,0 5,9 MNF Bank 6,25 6,0 5,7 Hooge Huys Participatieplan 5,2 ROYAL 6,25 6,0 5,7 Delta Lloyd Beleggingspl. 5,5 Woonfonds Hypoth. 6,25 6,0 5,8 Hypotrust Spaartoekomst 5,6 CVB Bank 6,35 6,1 5,9 Generali Spaartoekomst 5,6 GWK-Bank 6,35 6,1 5,9 Van Nierop Perspect. Hyp. 5,6 IDM Hypotheekbank 6,35 6,1 5,9 Royal Future Hypotheekplan 6,0 Nationale Ned. 6,35 6,1 6,0 Bouwf. (PGGM) Loonvast 6,2 VSB bank 6,35 6,1 5,9 ING Beleggershypotheek 6,3 Westland/Utrecht Hyp. 6,35 6,1 5,9 SNS Netto Lasten 6,5 AMEV 6,46 6,2 6,1 Krediethypotheken varia bele rente 4,6 Direktbank 6,46 6,2 6,0 Postbank 6,46 6,2 6,0 ABN-AMRO 6,57 6,3 6,1 Friesland Bank 6,57 6,3 6,1 VSB Vermogenshypotheek ING Bank 6,57 6,3 6,1 Direktbank Doorloophyp. 4.8 4.9 RABO Hypoth.Bank 6,57 6,3 6,1 Roparco SNS bank 6,57 6,3 6,1 SNS Rekening crt. hypoth. 6,0 Zonder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor tophypotheken gelden hogere opslagen. Om een vergelijking te kunnen maken is alleen het 5-iaarstarief vermeld. Per geldgever zijn andere rentevastperioden mogelijk. De effectieve rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als afsluitprovisie, afboekingstijdstip aflossing e.d. Peildatum: 13oktober 1997 NVM K HYPOTHEEK shop Bron: NVM-Stappenplan Copyright NVM Nieuwegein Nederlandse Vereniging van Makelaar: in onroerende goederen NVM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 13