m JHh Een herfst om nooit vergeten Vooreike natuurliefhebber, vooralle amateur- en beroepsfotografen en -schiiders; eigenlijk vooriedere vakantieganger zou een reis naar het noord-oosten van de Verenigde Staten in het najaareen 'must' moeten zijn, De werkelijk schitterende herfstkleuren van de diverse soorten 'maples' (esdoorns) in New England bieden in September en oktober namelijk een fascinerende blik op de diversiteit van het kleurenspectrum van moeder natuur. Deze 'Indian Summer'met zijn prachtige loofwerk (foliage) is zo mooi datzelfs de inheemse bevolking zich er ieder jaar weer over verbaast. Ruwweg baa New England, dat gevormd wordt door de sta ten Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Con necticut en Rhode Island, om- schreven worden als het gebied random Boston; alleen de staat Maine ligt duidelijk noordelij- ker; Het binnenland van New England biedt de reiziger hon- derden kilometers lang, achter bijna iedere bocht of heuvel, steeds vveei pjrnieuw een schit- terenu .panorama van beboste tteuvels met. alleen in Septem ber en oktober, prachtige herfstkleuren. De tussen deze bossen verspreid liggende ty- pisch Amerikaanse dorpjes met hun houten huizen en onmis- kenbare witte kerkjes - dorpjes waar de tijd stilgestaan lijkt te hebben - geven het gebied een bijna dn-Amerjkaanse uitstra- ling van vriendelijkheid. De 'covered bridges', een soort ovordekte houten brug die erg karakteristiek is voor het ge bied, versterken dat gevoel nog eens. De kust Van New Eng land is vrij rotsachtig en wordt met grate regelmaat opgesierd door schildenrchtige vuurto rens, kleunijke vissersdorpjes bn vriendelijke zandstrandjes. JVanwege de ligging, in het moord-oosten tussen Canada en rk'ew York grqn/end aan de At- 4antische Ocbaan, was dit het gebied in de VS dat als eerste gekoloniseeyd werd door de Europeanen. In 1620 landden de Pelgrimfathers, die uit Dellshaven waren vertrokken, jnet de Mayflower bij het hui- dige Plymouth op Cape Cod; die landpunt van Massachusetts onder Boston. Waarschijnlijk mede hierdoor heeft dit gebied zinepompen, autobedrijven en gigantische winkelcentra met dito parkeerterreinen. Boston is onmiskenbaar het commerciele en culturele cen trum van New england en doet van alle grate Amerikaanse ste- den het meest Europees aan; meer nog dan San Francisco. Statige en leer Engels aan- doende herenhuizen omzomen in de hoofdstad van Massachu setts het fraaie stadspark Bos ton Common en sieren de yup- pie-achtige wijk Beacon Hill. Winkel- en museumliefheb- berskunnen in Boston uitge- breid aan hun trekken komen en ook het van de televisieserie bekende Cheers en het histori- sche (nagebouwde) schip van de Boston Teaparty trekken veel bezoekers. Verder is Bos ton een ochte studentenstad. Niet alleen de universiteit van Boston zetelt er, maar ook het internationaal bekende Har vard heeft in Boston, in de wijk Cambridge, zijn thuishaven. Op de Charles River uit de aan- wezigheid van deze oplei- dingsinstituten zich in een ware m-M wm pas in 1605 ontdakt en kreeg zijn naam omdat het er destijds erg ontoegankelijk uitzag. Na- dat het eiland in 1836 via een hrug werd verbonden met het vasfeland raalcte men echter steeds meer overtuigd van de - inderdaad aanwezige - schoon- heid yan het eiland en werd het een reisdoel van menig toerist. Ook de 'happy few" ontdekte het eiland en onder anderen J.D. Rockefeller bouvvde er ben riant verblijf teneinde er in de zomer de hitte en de stress van de stad te kunnen ontlopeh. VValvissen fee in zee stckende punt van Massachusetts heet Cape Cod; een landtong die ontstaan is door de werking van gletsjers. Werden de walvissen hier vroeger uitgebaat om hun spek. tegenwoordig dieribn deft prachtige dieren andcre corm... merciele belangen; het zog|r naamde "whale watchen". Tus sen half april en eind oktober kunnen deze zee/oogdieren tij- -^ens Boottochten door iedereen de kleine huisjeS op de campground van de methodis- binnen de VS de meest Euro- pese uitstraling, terwijl het land richting het westen heel duide lijk steeds Amerikaanser' wordt. De Europese uitstraling vertaalt zich onder meer in de aanwezigheid van kleine en, zeker voor Amerikaanse be- grippen, gezellige, dorpjes. On- danks die wat rustieke sfeer slaat tegenwoordig echter ook in New England de commer- cialisering ruw om zich heen. Dat uit zich, zeer zeker in middelgrote stadjes, in het ont staan van zogenaamde 'com mercial strips', die ook overal elders in de VS al menig fraai dorpscentrum hebben verziekt, Deze strips zijn ellenlange en zeer brede hoofdstraten met niets anders dan eettenten, ben- vloot van "achten met stuur- man" waarin jstudenten onder het toeziend oog van een coach hun trainingsbaantjes met grate regelmaat roeiend volbrengen. lets ten noorden van Boston ligt het plaatsje Salem; het offi- cieuze heksencentrum van de wereld. Heel het dorp staat in het teken van de zwarte magie en dat blijkbaar alleen omdat er in 1692 twintig van hekserij verdachte mensen veroordeeld zijn; mensen die na hun ver- oordeling op gruwelijke wijze om het leven zijn gebracht. Vanwege dit feit trekt het dorp arino 1997 toeristen uit de hele wereld voor bij voorbeeld een bezoek aan pet Salem Witch- museum. Weer Verder naar het noorden, in Maine, ligt Mt. Desert Island met daarop het nationale park Acadia. Mt. Desert Island werd uitgebreid bekeken worden in hun natuurlijke milieu. Verder is Cape Cod een toeristenge- bied bij uitstck. De lange kust staat vol met vuurtorens en in het binnehland liggen beziehs- waardige historische dorpjes. In de zomer is Cape Cod ook voor strandliefhebbers een aan gename plaats om te vertoeven. Ten zuiden van deze landtong liggen de eilandje.s Nantucket en Martha's Vineyard. Dat laatste eiland dankt zijn naam aan de dochter van ontdek- kingsreiziger Bartholomew Gosnold en aan de overvloed van druiven die er destijds groeiden. Zowet het eiland zelf als het boottochtje ernaar toe zijn de moeite zeer zeker waard. In Oak Bluffs, een van de zes dorpjes op het eiland, wordt de bezoeker, vooral door naar het vervlogen ten, teruggevoerd Amerika van lang tijden. Liefhebbers van gigantische huizen van beroemde mensen en families kunnen in Newport hun hart ophalen tijdens de bij na vijf kilometer lange 'cliff walk". Deze route aan de zuid- punt van de staat Rhode Island voert de wandelaar langs de meest poenerige buitenverblij- ven (mansions) van families als de Belmonts, Astors en Van- derbilts. Rond de eeuwwisse- lirtg was dit gedeelte van New port in de zomer het mekka voor de aristocratic en de nou- veau riclfe. Newport was in die jarejj dan ook hetonvermijde- lijke centrum van de VS voor bovenmodale sporten als zei- len, polo en golf. De America's Cup /eilwod.strijden worden er, na 130 jaar, rtog steeds gehou- den, Reigen door de Verenigde Sta ten van Amerika is trouwens agntrekkelijke bezigheid. Au- to* zijn er in allerlei soorten en itiaten te hour cn in het verkeer is men. behalve in Boston, meer heet dan) in Europa. De hotels zijii goed, de dienstver- lening slaat op een hoog peil. Engels spreken doen ze er alle- maal en 'de Amei ikaan' is over het plgemeen een bijzonder hulpvaardig persoon. Ontbij- tenl lunchen en dineren kan overal in overvloed en voor niet al teveel geld wordt erg veel eten geserveerd. Tel daar nog eens een fraaie rotsachtige kuststrook met een schier on- uitputtelijke hoeveelheid vuur torens, binnenlanden met ein- deloze reeksen beboste heu vels, verscholen liggende ty- pisch Amerikaanse dorpjes, rustieke beekjes en watertjes en het mondaine Boston bij op en dan blijkt New England moei- teloos borg te kunnen staan voor enkele weken zeer afwis- selend reisgenot. Maar niet al leen in de herfst; in de zomer kunnen zon- en strandaanbid- ders en in de wintermaanden kunnen wintersportfanaten er goed terecht. En ook in die jaargetijden wordt het noord- oosten van de Verenigde Sta ten nadrukkelijk gekenmerkt door een geheel eigen schoon- heid. HANS de BRUYN VAKANTIE "">00 Indian Summer van New England t':HH Een van de vele vuurtorens tangs de kust van Cape Cod in Massachusetts. De Indian Summer in volte glorie. De mooiste vuurtoren van Maine staat op Cape Elisabeth hij Portland Mount Killington in Hew Hampshire. De ene boom heeft nog fraaiere kleuren dan de andere. Fraaie boom bij de ingang van het nationale park de White Mountains in New Hampshire. In heel New England zijn dit soort kleuren te bewonderen. Een van de vele 'covered bridges' in Hew Hampshire. Zonsondergang boven het bassin van de Charles River in Boston. Kerkje in New Hampshire.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 15