MaasctaP Extra aandacht voor de vele verkeersbrigadiers van Schiedam Veel werk aan, weinig overlast van bouw nieuw metro station X oft /jj yim GEZONDERWIJS Griepprik belangrijk!? 21'0 MaasposT Zonder spiegelei op pad Nieuwe fase aanleg Beneluxlijn De Erker zoekt vrijwilligers m i Rommelmarkt Gospelavond KERKDIENSTEN WEEKILAPiH SCHIEDAM SCHIEDAM - In het be- drijfsrestaurant van de Schiedamse politie staat al- les klaar. De vele vrijwillige verkeersbrigadiers in de stad worden op maandag 27 ok tober in het zonnetje gezet. Ontvangst met koffte en ge- bak, een toespraak van de burgemeester en een verras- singsuitje moeten blijk ge- ven van waardering voor het werk van deze vrijwilligers. Het soms gevaarlijke werk van de klaar-over is niet meer weg te denken uit het dagelijkse straatbeeld. Niet alleen in Schiedam, maar in heel Nederland was te mer- ken dat de verkeersbriga diers vijftig jaar geleden voor het eerst kleine kinde- ren hielpen oversteken. Op radio en televisie is het vijf- tig-jarig jubileum aan de or- de geweest. SCHIEDAM - Het wekelijks inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 1 november verzorgd door mannen- koor De IJsselzangers, onder leiding van Everhard Zwart. Aanvang is 15.00 uur. De toegang is vrij. Harmonia Reformatie Koken Film Planten Beurs Country Tijd Gymnastiek CONTACTLENZEN Kijk opstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Woensdag 29 oktober 1997 MAASPOST SCHIEDAM XQ 52 Hervormde gemeente Grote Kerk Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur mw. R. de Graaff; 17.00 uurds. G.J. Hiensch. Bethelkapel Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos; 19.00 uur gospelsound St. Martinuskerk Albert van Raal- teplein. Aanvang: 09.30 uur, ds. J. Sosef. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Verheul. Magnalia Dei Kerk Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. R.A. Bosch. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. G.H. van Kooten. Grote Kerk, aanvang 17.00 uur, ds. G.J. Hiensch. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, leesdienst. Aanvang: 16.30 uur. leesdienst. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, drs. W.W. Verhoef. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistieviering. Vrij- dag 19.30 uur, communiteitsmis. Zondag 09.30 uur, eucharistievie ring; voorganger K. Veltman. Martinuskerk, Willem Andriessen- Iaan..Zaterdag 18.30 uur eucharis tieviering, voorganger K. Velt man. Zondag 11.00 uur, eucharis- (Jj?iYiwng, voorganger L. Rem- imerswaal. Parochiekerk St. Jan de Doper Q^Iz-Vr Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, ge- zongen eucharistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eucharistieviering. Zondag hoog- mis (m.m.v. Herenkoor I.H.D.), aanvang: 10.15 uur. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, eucharistieviering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering met koor- en sa menzang. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, dr. H. Noordegraaf. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, Kapt. en mevr. A.J. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Openbare le- zingen. Gemeente Oud Mathenes- se, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 CHEF VERKOOP REGIO: R. Versnel Telefoon 06-53786942 VERTEGENWOORDIGERS: M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4778066 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Schiedam kent zo'n honderd ver keersbrigadiers. De meesten ver- richten hun taak in de periode dat de eigen kinderen op de basis- school zitten. Jolanda van Os is een van de vele moeder-briga- diers die zich op maandagoch- tend naar het politiebureau aan het Bijdorpplein heeft begeven: „De meesten van ons worden via school gevraagd te helpen met oversteken. Op de Professor Ka- merlingh Onneslaan staan we in groepjes van vier in de buurt van basisschool De Peperklip. Twee keer in de week, en dat is goed te doen." Opvallend is het aantal vrouwelijke kandidaten in het be- drijfsrestaurant. Nogal logisch, want in Nederland zijn veelal moeders een groot deel van de week thuis om voor de kinderen te zorgen. Burgemeester Reinier Scheeres was uitgenodigd een woordje te richten tot de Schiedamse helden van de weg. Hij vestigde de aandacht op de vele veranderingen die in de afge- lopen vijftig jaar zijn opgetreden. De politie begeleidt de verkeers brigadiers graag. Speciaal daartoe opgeleide agenten geven theorie Het verrassingsuitje voerde de verkeersbrigadiers naar de Rotterdamse Boezemtocht. Foto Roger van der Kraan en praktijklessen aan nieuwe klaar-overs. De agenten leggen de belangrijkste verkeersregels en borden uit en vertellen wat de bri gadiers kunnen doen als iemand het stopteken negeert. De politie heeft zelf nog nauwelijks tijd de veiligheid op de weg aan te pak- ken. De toenemende criminaliteit vraagt namelijk nogal wat aan dacht van de agenten. De briga diers zijn dus hard nodig. Ook de toenemende agressie op de weg stemt niet tot vrolijkheid. De bur gemeester vraagt bijzondere aan dacht voor de trouwe vrijwillig- ster Tante Nel. „Een achternaam is niet nodig", voegt de burge meester toe aan het applaus dat zij van de aanwezige brigadiers ont- vangt. Tante Nel zet zich al 23 - i rt jaar in voor de verkeersveiligheid in de stad. Momenteel helpt zij bij de kinderopvang op basisschool De Peperklip. Terwijl de moeder- brigadiers hun werk doen, zorgt Tante Nel voor hun kinderen. Na de toespraak van burgemeester Reinier Scheeres ziet De Peper klip haar kans schoon een petitie aan te bieden aan de eerste burger van de stad: „De ouderwacht is de onveilige situatie van de T- splitsing aan de PKO-laan zat. We willen graag een verkeers- plein of een stoplicht om de situ atie veiliger te maken. In de 23 jaar dat er ouderwacht wordt ge- boden door de school, is er steeds meer verkeer bijgekomen. Ook rijden er meer bussen door de PKO-laan en is er tijdelijk extra verkeer door de aanleg van de metro. De stoptekens van de bri gadiers worden vaak genegeerd door fietsers en andere wegge- bruikers en soms moeten we de politie waarschuwen." Kortom, de wethouder Hafkamp wordt ge vraagd snel iets aan de situatie te veranderen. De burgemeester neemt plichtsgetrouw het papie- ren verkeerslicht in ontvangst: „Ik ben bekend met de situatie, omdat ik er vlakbij heb ge- woond." Hij belooft de wethou der in te seinen, maar geeft tevens te kennen dat een stoplicht veel geld kost. Na dit serieuze onder- werp maken de verkeersbriga diers zich gereed voor een verras singsuitje. Buiten staat een bus Rotterdamse Boezembocht. Daar geeft de bereden politie een de- monstratie en wordt getoond welk werk de politiehonden ver- richten. Tenminste, dat is de be- doeling. Het scheelt weinig of het uitje was in het water gevallen. De staking van de Havenpoolers in Rotterdam vraagt de nodige as- sistentie van de bereden politie, dus er zijn slechts enkele honden en paarden aanwezig op de thuis- basis. Deze dieren zetten hun bes- te beentje voor. Daarna begint de tijd te dringen. De brigadiers wor den weer teruggebracht naar het bureau en dan begint het gewone leven weer. Tweemaal in de week een spiegelei in de hand. klaar. De brigadiers gaah naar de MARGREET FEENSTRA nso i sap r (TrTuh I i ~rrn n[U QUIKKUHCUH innwI.imiii 1.1111 I if s'/imnqmoo SCHIEDAM - Het bouwrijp ma ken van het Stationsplein voor de bouw van het nieuwe metrostation Schiedam Centrum heeft maandag 29 September een aanvang geno- men. De werkzaamheden voor de Beneluxlijn bestaan onder andere uit het verwijderen van bestrating, het verleggen van kabels en ledin- gen en het her-bestraten. Er wordt voornamelijk gewerkt direct voor- en aan de oostkant van de hoofdin- gang van NS Station Schiedam/ Rotterdam West. Dit betekent dat een aantal dien- sten tijdelijk zal moeten verhuizen. Zo zullen de standplaatsen voor de treintaxi worden verplaatst naar de bocht langs het AMEC-gebouw. Hoewel niet veel, verandert er ook het een en ander in de indeling van het busstation. De uitstaphalte naast de hoofdingang van het NS station verhuist begin oktober na melijk naar de zuidkant van het busplein aan de Prof Kamerlingh Onneslaan. Ook moeten de kaartverkoop in de hal, de bloemenwinkel en de tijd- schriften kiosk het veld ruimen. De kaartverkoop verhuist de komende maanden naar het stationsplein bij de bushaltes en de bloemen en de tijdschriften worden tijdelijk ver- kocht naast de hoofdingang. De voorbereidingen betreffen mo menteel voornamelijk het Schiedamse traject tussen Plein 1940-1945 en Vijfsluizen en dan met name het gedeelte bij Plein 1940-1945. Hier gaat men binnen- kort al beginnen met het heien van damwanden en dergelijke voor de aanleg van de metrolijn die ter hoogte van dit plein ondertunneld zal worden. Het eerste gedeelte van de tunnel moet hier voor de zomer van 1998 klaar zijn, waarna het in de planning ligt om na de bouwvak te beginnen met het tweede en laatste gedeelte van de ondertunneling. Het verkeer zal dan over het eerste gedeelte heen- geleid worden. Woordvoerster A. Baljon van het infocentrum Beneluxlijn weet te melden dat er voor reizigers niet veel ongemak zal zijn als de hoof dingang van het NS-Station ver- De maquette van het nieuwe station Schiedam-Centrum. Dit station wordt het belangrijkste knooppunt van de Beneluxlijn. Foto Roger van der Kraan plaatst wordt naar de linkerkant van de voorgevel, naast het info- centrum. „Mensen moeten onder de Horvathweg door lopen en ko- men dan via het eerste perron het station binnen. Dat houdt wel in dat er wat trappen gelopen moeten worden, maar voor de meeste men- sen is dat geen probleem." Omdat er op Ns Station Schiedam Rotterdam West geen roltrappen of liften aanwezig zijn, zal dit station gedurende de bouw van het nieu we station niet bereikbaar zijn voor minder valide mensen zoals rol- stoelgebruikers. De NS raadt deze groep reizigers dan ook aan om het verbouwde station links te laten liggen en zo veel mogelijk te rei- zen via station Nieuwland of Rot terdam Centraal. Baljon betreurt het feit dat deze reizigers een paar jaar lang het station moeten mij- den, maar beklemtoont dat er geen andere mogelijkheden waren. Menig metro-en treingebruiker zal het ongemak voor lief nemen aan- gezien het nieuwe station niet al leen een betere aansluiting belooft maar ook moderner en mooier zal tonen. Architectenbureau Articom, dat gespecialiseerd is in het ont- werpen van NS stations, heeft ont- werper Jan van Belkum aan het werk gezet voor het nieuwe station Schiedam Centrum. De ontwerper gaat veel gebruik maken van glas. Dit materiaal speelt namelijk ook bij het huidige station een grote rol, waardoor het metrostation goed zal aansluiten bij het oude station. Bovendien laat het veel daglicht door, wat natuur- lijk prettig is voor de reizigers. Het oude station verliest zijn houten kap en krijgt daar twee gla- zen kappen voor terug. In die kap- pen zullen ook ijzeren binten wor den verwerkt, waar het glas op be- vestigd kan worden. Ook aan de doorgang onder de Horvathweg is gedacht. Het gangetje is momen teel veel te donker. De ontwerper denkt er dan ook aan om in de doorgang veel glas te gebruiken, zodat ook daar het daglicht naar binnen kan schijnen. Zoals bekend moet de Hoppe-to- ren het veld ruimen. Daar wordt in januari al mee begonnen. Op de plaats van de Hoppe-toren en de aangrenzende parkeerplaats moet namelijk het eigenlijke perron van het metro-station komen te liggen. De voorbereidingen en de werk zaamheden worden niet een voor 66n voltooid maar vinden over het gehele traject tegelijk plaats. Het is de bedoeling dat men dan langza- merhand naar elkaar toe werkt, zo dat de Beneluxlijn in het jaar 2002 klaar is. De metro-lijn moet in dat jaar in gebruik genomen kunnen worden, maar waarschijnlijk is de bouw van station Schiedam Centrum eer- der gereed. Er gaat echter ook nog veel tijd zitten in het afwerken, aanleggen van beveiligingsinstal- laties en het herinrichten van de omgeving zoals het Stationsplein. De aanleg van de metrolijn ge- schiedt in opdracht van de Stadsre- gio Rotterdam. De kosten voor het project worden geschat op 1,6 mil- jard gulden, waarvan het overgrote deel door het rijk bekostigd wordt. Toch moet de gemeente Schiedam wel bijdragen in de 5 procent van het totale bedrag, zo'n 80 miljoen gulden, die de Stadsregio zelf moet zien op te hoesten. SCHIEDAM - Hans de Haan ver- zorgt donderdag 30 oktober de Harmonia-avond met psychome- trie. Belangstellenden moeten hier- voor een foto of voorwerpje mee- nemen naar wijkcentrum Nieuw land aan het Dr. Wibautplein 165. Aanvang is 20.00 uur en de kosten zijn fl. 8,50. Dinsdagavond 4 no vember gaan de healingsavonden weer van start in wijkcentrum Nieuwland. Deze beginnen om 20.00 uur en de toegang is fl. 2,50 voor leden en fl. 5,- voor niet-le- den. SCHIEDAM - Een Reformatieher- denking wordt vrijdagavond 31 oktober gehouden in de Hoek- steenkerk op de hoek van de BK- laan en de Warande. Spreker is ds. Oorschot en het thema is 'Strijdt om in te gaan door de enge poort' Een Christelijk gemengd koor treedt op. Aanvang is 19.45 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - Kluphuis Oost gaat van start met kooklessen voor tie- ners tussen de 10 en 13 jaar. Het koken wordt gegeven op de dins dagavond van 17.00 en 19.00 uur en kost fl. 15,- voor zes lessen. In januari start er ook een cursus op woensdag van 16.00 tot 18.00 uur. Voor die laatste cursus worden nog vrijwilligers gezocht. Inschrijven bij het klubhuis aan de Boerhaave- laan 79 of via nummer 2451818. SCHIEDAM - In het Filmhuis wordt van donderdag 30 oktober tot en met zaterdag 1 november de film Romeo en Juliet vertoond van Baz Luhrmann. Dit stuk van Sha kespeare gaat over de vete tussen de huizen Capulet en Montague. De heren des huizes zijn in deze bewerking echter geen edellieden, maar directeuren van multinatio nals. Het Filmhuis is te vinden in de Nieuwstraat 12 en de films be ginnen om 21.00 uur. Toegang is fl. 9,- en fl. 7,-. Op donderdag geldt: twee halen, een betalen. SCHIEDAM - De Schiedamse af- deling van de Koninklijke Maat- schappij Tuinbouw- en Plantkunde organiseert zaterdag 1 november een planten ruilbeurs in Natuur- centrum De Boshoek van 10.00 tot 12.00 uur. Alles op groengebied kan ter railing worden aangebo- den, zoals zaden, stekjes en boeken over tuinieren. Voor meer info kan er gebeld worden met 4702631. SCHIEDAM - De Stichting Wel- zijn Nieuwland organiseert vrijdag 31 oktober de maandelijkse kle- ding- en speelgoedbeurs in het wijkcentrum aan het Dr. Willem Dreesplein. Twintig procent van de opbrengst komt ten goede aan het Foster Parentsplan. Voor meer informatie of een verkoopnummer kan er gebeld worden met 4738671. SCHIEDAM - Tlet programma Country Tijd gaat woensdag 29 oktober voor de honderdste keer de lucht in. Het programma, waar- in tal van eerdere gasten voorbij zullen trekken, duurt voor den keer een uur langer: tot 22.00 uur. Country Tijd is te beluisteren op 96.1 FM op de kabel. SCHIEDAM - In dienstencentram Oost kan men donderdag 30 okto ber deelnemen aan gymnastiek van 10.00 tot 10.45 uur. Kosten zijn fl. 8,- per maand. In dit dienstencen tram wordt het geheugen fit ge houden op vrijdag 31 oktober met het geheugenspel, dat van 14.00 tot 16.00 uur wordt gespeeld. Deelname is gratis. SCHIEDAM - Wijkcentrum de Er ker gaat wekelijks met een bus met spelmateriaal naar drie pleinen in de Schiedam West. Voor het rijden van die bus zoekt de Erker mensen die op vrijwillige basis een middag van de week de bus willen rijden. Een gewoon rijbewijs is voldoen- de, er wordt gereden in een oude Sl^V-wagen. Ervaring is niet noodzakelijk, gegadigden krijgen een paar rijlessen. Wijkcentrum de Erker organiseert een kook- en bakcursus voor kin deren. Elke maandagmiddag van 15.45 tot 17.00 uur is er kookles, elke donderdagmiddag van 15.45 tot 17.00 uur een bakcursus. De kinderen gaan aan de slag onder leiding van een echte kok. De con tribute bedraagt elf gulden per maand, de eerste les is gratis. Elke woensdagavond is er in de Erker een tekencursus voor begin ners. Op de vrijdagochtend begint binnenkort e£ij cqpfu.s pljqygjryem. De tekencursus kost fl. 155,- voor 34 lessen. Er ken in termijnen wor den betaald. De cursus olieverven kost twintig gulden, exclusief het materiaal. WATERWEG - Bonzende hoofd- pijn, spierpijn over het hele li- chaam, hoge koorts. Soms komt daar nog een droge hoest en een pijnlijke rode keel bij; de griep. Voor gezonde mensen is griep een vervelende, maar onschuldige ziekte. Voor anderen kan het ern- stige gevolgen met zich meebren- gen. Voor hen kan de griepprik uit- komst bieden. Bij griep voelt men zich binnen een paar uur erg ziek worden. Meestal knapt de patient na drie tot vijf dagen weer op. Toch worden elke winter in Nederland 20.000 mensen in het ziekenhuis opgeno- men en overlijden 2000 mensen als gevolg van griep. Het gaat hier vooral om mensen die tot den van de risicogroepen horen. Voor hen is de (gratis) griepprik aanbevolen: Alle 65-plussers, hartpatienten, longpatienten, mensen met diabe tes (suikerziekte), nierpatienten en mensen met een verlaagde afweer. Dit laatste kan zijn ontstaan door een ziekte of een medische behan- deling. Vraag aan de huisarts of de griepprik ook voor u belangrijk is. Griep kan alleen worden voorko- men met de griepprik. Elk najaar, eind oktober, begin november, kan SCHIEDAM - In Kluphuis Oost wordt zondag 2 november weer een rommelmarkt gehouden. Alle zestig tafels zijn bezet. De markt duurt van 11.00 tot 16.00 uur en er is van alles te koop. Het klubhuis is te vinden aan de Boerhaavelaan 79 en de entree is gratis. SCHIEDAM - In de Dorpskerk an het Noordeinde in Schiedam-Ke- thel is zondag 2 november een gos- pelsoundavond. Het YMCA Gos pel Choir uit Den Haag zal deze avond een optreden verzorgen. De avond begint om 19.00 uur, de toe gang is gratis. deze gehaald worden bij de huis arts. De griepprik helpt alleen te- gen de cichte griep, veroorzaakt door het influenzaviras, en be- schermt slechts een winter. De griepprik werkt ook alleen maar als men nog niet besmet is. Heeft de griep eenmaal toegeslagen, dan is het 'onder de wol' en uitzieken geblazen. In tegenstelling tot wat weleens gedacht wordt, is het on- mogelijk om van de griepprik de griep te krijgen. Alleen levend griepviras kan griep veroorzaken. Voor de griepprik wordt dood en stukgemaakt griepviras gebraikt. Bijwerkingen zijn er nauwelijks. Een op de vijf mensen krijgt op de plaats van de injectie, op de boven- arm, een rode gevoelige plek. Deze verdwijnt binnen een tot twee da gen. Klachten als hoofdpijn, luste- loosheid of verhoging na de griep prik zijn zeldzaam en, als ze al op treden, mild en van korte duur. Het kan zijn dat er (nog) veel vra- gen leven over de griepprik. Meer informatie is te vinden in een fol der over dit onderwerp. Deze is verkrijgbaar bij de huisarts, biblio- theek, de informatiecentra van de beide ziekenhuizen, de Thuiszorg- centrale en de GGD. GezonderWijs is een publicatie van GGD Nieuwe Waterweg Noord, Holy Ziekenhuis, Thuis- zorg Nieuwe Waterweg Noord, Pa- tienten/Consumenten Platform Nieuwe Waterweg Noord, RIAGG Rijnmond Noord West en het Schieland Ziekenhuis. per maand v.a. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 Meet wilcideZidtze cpi&etei, /hrcOie eLt optician. TEMPEl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 3