Oud-Rotterdammer betrokken bij nieuwe waterinstallatie Sint Maarten draagt de toeristen- naam 'Friendly Island'. Volgens het bevolkingsregister wonen op het Nederlandse deel van het eiland 31.700 inwoners. Ondanks dat vele Sint Maartenaren naar Nederland zijn verhuisd is de bevolking de laat- ste vijftien jaar meer dan verdub- beld. De welvaart op het eiland is naar Caribische begrippen van rede- lijk hoog niveau en dat heeft weer tot gevolg dat van de omringende ei- landen regelmatig mensen naar Sint Maarten emigreren. Deze mensen wonen tegen de hellingen van de heuvels, waar ze hun eigen optrekjes hebben gebouwd. Nadat de orkaan Louis twee jaar geleden fors op het pingelen. Sieraden, electronica, ca mera's en horloges staan te kust en te keur uitgestald in de luchtgekoel- de winkels. De Amerikanen geven niet zo veel uit en de winkeliers zien dan ook liever de Zuid-Amerikanen binnenvaren, die kennelijk aanmer- kelijk meer willen besteden dan hun buren uit de Verenigde Staten. De zee random het eiland is een be- langrijk gegeven. Er is nauwelijks iets merkbaar van de getijden. De huizen zijn daarom tot aan het strand gebouwd: vanuit het hotel stapt de gast zo het strand op. De tempera- tuur van het zeewater is constant rond de 28 graden Celsius en is daar- mee gelijk aan de gemiddelde lucht- temperatuur overdag. De stevige passaatwind brengt veel verkoeling en maakt de temperatuur draaglijk. Hoewel er vroeger wel plantages zijn geweest is daar niets meer van terug te vinden. Alles draait momen- teel om de toeristen-industrie. Het leven op dit eiland is heel anders dan we in Nederland gewend zijn: enerzijds meer relaxed maar ander- zijds ook harder. Zowel mannen als vrouwen moeten werken om over een redelijk inkomen te beschikken. De huren zijn naar Nederlandse be grippen schrikbarend hoog en liggen voor een redelijk huis met een uit- zicht op zee tussen de twaalfhonderd en tweeduizend dollar per maand. Sint Maarten bestaat uit een aantal heuvels. De hoogste is 424 meter. Deze heuvels zijn voor het klimaat van het eiland heel belangrijk. De regenwolken, die vanaf de oceaan over het eiland drijven, moeten door deze heuvels opstijgen. Ze verliezen daardoor een belangrijk deel van hun water in vaak korte maar hevige buien, waarna onmiddellijk de zon weer schijnt. Op Sint Maarten valt elfhonderd millimeter water per jaar. Regenwater is op het eiland vele eeuwen de belangrijkste bron van drinkwater geweest. Bij alle alleen- staande huizen wordt het regenwater eiland huishield en een aantal van de gemeenschappen had weggevaagd, zijn hier en daar woningen voor de ze groep eilandbewoners gebouwd. Het leven op het eiland kabbelt voort en de orkaan lijkt vergeten. De toeristenindustrie is de belang rijkste bron van inkomsten voor Sint Maarten. Toeristen komen naar het eiland om te genieten van de mooie stranden en de diepblauwe oceaan. Grate cruiseschepen, die als varende flatgebouwen door het Caribisch ge- bied varen, zetten dagelijks duizen- den toeristen af, die in de smalle Frontstreet hun inkopen doen. Ze kunnen er ook tax free shoppen, waarbij het een gewoonte is om te opgevangen in een ondergronds bas- sin, een betonnen kelder, waarop het huis is gebouwd. Het dak wordt daarom zover mogelijk uitgebouwd en loopt meestal door over een omr ingende veranda. In droge tijden is er soms gebrek aan regenwater. Tankauto's voeren dan water aan voor de afgelegen woningen die niet op de waterleiding zijn aangesloten. Regenwater kost niets en aange- voerd drinkwater is vrij kostbaar, vandaar dat de goten van vrijwel alle nieuwe woningen nog steeds in een waterkelder uitmonden. Alleen als het eiland door een or kaan wordt geteisterd (een orkaan zuigt zich boven de oceaan vaak vol SINT MAARTEN/ROTTERDAM - Sint Maarten is een zonnig, voor de heift Nederlands, eiland in de Atlantische Oceaan. In april van dit jaar is op het eiland een grote installatie voor de productie van drinkwater in werking gesteld. Rotterdam- mer Patrick de Wilt, die enkele jaren geleden naar Sint Maarten is verhuisd, heeft geholpen bij het bouwen van de installatie. De nieuwe fabriek staat garant voor een productie van 235.000 ku bieke meter schoon drinkwater per maand. mm met zout water), dan worden de re- genafvoeren afgesloten om te voor- komen dat de watervoorraad in de kelder met zout water wordt ver- mengd. Waterfabriek Op Sint Maarten is weinig natuurlijk drinkwater aanwezig en om aan de stijgende behoefte van drinkwater te kunnen voldoen is al zo'n vijfen- twintig jaar geleden een drinkwater- fabriek gebouwd. Het drinkwater werd in deze oude fabriek voor een belangrijk deel uit de verdamping van zeewater verkregen. Omdat de installaties in deze fabriek inmiddels sterk waren verouderd, maar ook omdat op elke gebruikte kubieke meter drinkwater door het eilandbe- stuur een stevige subsidie werd ver- strekt, is in 1996 het besluit geno- men om een nieuwe drinkwaterin- stallatie op het eiland te laten bouwen. De opdracht werd na een inschrij- ving aan het bedrijf Enerserve gege ven. Enerserve is een lokaal bedrijf dat door de aanleg van vele zoetwa- terinstallaties voor onder meer grote hotels in de regio een betrouwbare naam heeft verworven. De opdracht was een waterfabriek aan te leggen met een capaciteit van minimaal 235.000 kubieke meter drinkwater per maand, met een kostprijs van 1,60 dollar per kubieke meter. Het betekende dat de huidige productie- kosten per kubieke meter drinkwater met bijna vijftig procent moesten dalen. Bovendien moet de water- kwaliteit voldoen aan de normen die door de Wereld Gezondheids Orga- nisatie aan drinkwater worden ge steld. In September 1996 werd door het eilandbestuur de opdracht ver- strekt, met de bepaling dat op dins- dag 14 april 1997 om 00.00 uur de waterlevering door de nieuwe wa terfabriek moest plaatsvinden. Willem Barendsen, de directeur van Enerserve, vertelt dat het hele kar- wei in zeven maanden moest wor den geklaard, terwijl voor een der- gelijke plant in de westerse wereld meestal ruim een jaar tot veertien maanden wordt uitgetrokken. „Toch heb ik, na overleg met enkele van onze belangrijkste contractpartners, de uitdaging aangenomen en het contract getekend. We begonnen met een stuk braakliggend terrain en het is gelukt om in deze zeven maan den een drinkwaterfabriek te bouwen met de vereiste capaciteit per maand. De pompen en de spe- ciale filters zijn door ons moederbe- drijf Culligan uit de Verenigde Sta ten geleverd. De electrische installa tie is door het Sint Maartense bedrijf Winward Electrical Company gei'n- stalleerd onder leiding van de uit Rotterdam afkomstige Patrick de Wilt." Voor de vervaardiging van alle schakelkasten om de meer dan vijfduizend pk aan electro-motoren te kunnen sturen, heeft De Wilt de hulp ingeroepen van een oud-colle- ga uit Nederland, Leo van der Heu vel van Cammaert NV uit Vlaardin- gen. „We hebben maandenlang hard gewerkt, dag na dag, zeven dagen per week, met zestien uur per dag", vertelt De Wilt. Sint Maarten heeft nu een van de modernste waterplants ter wereld. Vooral door de inzet van het eiland bestuur, en dan met name door de inzet van de jonge commissioner (wethouder) Theo Heyliger is dit project van de grand gekomen. Hey liger is verantwoordelijk voor de drinkwatervoorziening voor dit deel van het eiland. De Wilt vertelt dat vijfentwintig jaar geleden, nadat de eerste fabriek was gebouwd, is begonnen met de aan leg van een waterleidingnet. In de rotsige bodem was dat een heel ar- beidsintensief karwei. Bij een con- centratie van woningen plaatst het waterleidingbedrijf GEBE een staande leiding waarop een aantal watermeters is gemonteerd. Elke woning krijgt een watermeter toege- wezen en de bewoners moeten zelf voor de aansluiting van de waterlei ding zorgdragen. Omdat meestal kunststof leidingen worden ge- bruikt, die met een pvc-lijm aan elkaar worden verbonden, wordt de aanleg in de praktijk dikwijls in ei gen beheer uitgevoerd. Voor hotels en openbare gebouwen gelden ech- ter vergelijkbare normen als in Ne derland. Uiteraard stuit het ingraven van electriciteitskabels op dezelfde pro- blemen en daarom worden deze electrische transportkabels vaak bo- vengronds aangebracht. Dat is geen fraai gezicht en bovendien blijken deze kabels bij een storm erg kwets- baar. „De installatie van de waterfabriek was voor ons een echte uitdaging. We hebben er allemaal heel hard aan moeten trekken maar we hebben het binnen de gestelde tijd gehaald", vertelt De Wilt. „Het is verwonder- lijk om waar te nemen hoe door het systeem van de 'omgekeerde osmo se' in de glasfiber filterinstallaties een deel van het zoute oceaanwater als zoet, schoon en zuiver drinkwa ter kan worden afgetapt. De diame ter van het gebruikte fiberglas is driehonderd maal kleiner dan de kleinst bekende bacterie, terwijl ook de opgeloste zouten het filter niet kunnen passeren. Kortom, technisch zijn hier de nieuwste technieken op het gebied van zeewaterzuivering toegepast." „Maar ook de aansturing van de sys- temen, waarmee duizenden pk's aan electromotoren worden geregeld, hebben wij mede door de technische ondersteuning en de schakelkasten van Cammaert tot een goed einde weten te brengen. Hoewel wij voor het Caribisch gebied over een rede lijk groot installatiebedrijf beschik ken, zijn we heel trots dat we ons steentje aan de realisatie van dit pro ject hebben kunnen bijdragen." Leo van der Heuvel (52) is evenals De Wilt een geboren Rotterdammer. „Ik ben bij de havens opgegroeid en heb de geuren opgesnoven van de vreemde ladingen, die in de havens werden aangevoerd. Patrick ken ik vanuit de tijd toen hij nog bij een Rotterdamse installateur werkte. Hij is op een bepaald moment naar het Caribisch gebied gegaan en enkele jaren geleden belde hij mij op of ik enkele besturingskasten voor een project voor hem wilde maken. Het klikte weer net als vroeger." „Ik ben naar Sint Maarten gekomen om enkele besturingssystemen voor de drinkwaterfabriek te regelen. Na negen uur vliegen kom je vanuit Caribische muziek. Muziek die bij het zonnige eiland hoort." De Wilt vertelt dat hij negen jaar ge leden naar Sint Maarten vertrok om bij een plaatselijke aannemer te gaan werken. „Mijn opdracht luidde om een installatiebedrijf op te zetten. Ik kreeg een klein kantoor en een auto met achterin installatiemateriaal, waarmee ik mijn eerste klanten be- diende. Mijn afdeling groeide vrij snel en momenteel kan ik dertig man op de been brengen. Ons bedrijf, de Windward Electrical Company, is zo tot een van de grotere installatie- bedrijven van het Caribisch gebied uitgegroeid. Onze werknemers ko men van meerdere eilanden uit deze Rotterdam in een geheel andere we reld. De zon staat loodrecht boven je hoofd, alles gaat veel rustiger dan in het jachtige Rotterdam. Het wegen- net op Sint Maarten is veel te ldein voor het grote aantal auto's dat hier rondrijdt. De doorgaande wegen hebben hier altijd voorrang en op- vallend is dat bijna niemand van de ze voorrang gebruik maakt. Je wordt er altijd netjes tussen gelaten. Veel harder dan dertig kilometer per uur kun je door het vele verkeer bijna nooit rijden. De ramen van de auto's zijn veelal opengedraaid, ook al hebben de meeste auto's een inge- bouwde luchtkoeling. Uit vele au to's klinken de klanken van vrolijke omgeving. Er wordt in de groep dan ook meerdere talen en dialecten ge- sproken, maar de voertaal in ons be drijf is een soort Caribisch Engels. Een Engels dat uit zo'n achthonderd woorden bestaat, waarmee iedereen met het gebruiken van de handen, voeten en gelaatsexpressie deson- danks aardig uit de voeten kan. De vindingrijkheid verbaast me nog steeds. Omdat de installatiemateri- alen vanuit Nederland en de Ver enigde Staten worden aangevoerd is de voorbereiding en organisatie van het werk een belangrijke en nauw- keurige opgave." HENK DE WILT Zeewaterzuivering op Sint Maarten iti* Leo van der Heuvel (links) en Patrick de Wilt tijdens de opening van de installatie. In deze filters vindt de 'omgekeerde osmose'plaats. Watermeters in een blok bij elkaar. MaasstaD-verslaggever Henk de Wilt. Het prachtige heuvelachtige landschap van Sint Maarten. De filters van de waterzuiveringsinstallatie. Zeewater wordt met een driehonderd meter lange leiding (door betonblokken verzwaard) aangezogen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 19