Eigen huis: altijd waardevast bezit Wonderlijke warmte van speksteenkachel Waterbed in trek dankzij nieuwe mogelijkheden Fraaie pannen met slim deksel Hobbit: bank met veel gezichten Decoratief laminaattegeltje MAASSTAD Het kopen van een huis is op het moment helemaal 'in'. In de mode, lijkt het wel. Toch zijn huizenkopers geen mensen die modieus willen doen, het zijn eerder men- sen die tot de conclusie zijn gekomen dat onroerend goed een prettig en waardevast bezit is. En daardoor een prima beleg- ging. Hoe het straks met die euro ook zal uitvallen, onroerend goed blijft altijd zijn waarde houden. fortabele rugkussens nodigen uit om er eens lekker in weg te zakken. Ze zijn hoog en hebben daardoor een eigenzinnige uit- straling. De fors ogende rugkussens staan in contrast met de strakke rugleuningen en rechte massieve aluminium poten. De- ze zijn leverbaar in twee hoogten: 14 cm standaard en als optie 16,5 cmDe knopen in het midden van de kussens maakt het afhalen van de hoezen eenvoudig. Dit Leolux-meubel is overigens ook met een vaste stoffering te koop, uiteenlopend van leer, alcantara tot zware gekleurde stoffen. De nieuwe bank Hobbit van Leolux is niet alleen mooi, maar ook heel praktisch. Want ontwerper Hugo de Ruiter heeft hem zo gemaakt, dat de kussenhoezen heel gemakkelijk kunnen worden gewis- seld. Wie twee sets hoezen heeft, kan's zomers en 's winters zijn kamer een heel ander gezicht geven. Bovendien is het makkelijk als er eens een ongelukje ge- beurt: als de jeugd onverhoopt flink knoeit kunnen de hoezen gewassen wor den. De Hobbit is er niet alleen als bank (2,5- en 3-zits) maar ook als fauteuil. De corn- In 1998 zal ons land voor het eerst in de geschiedenis meer koopwoningen dan huurwoningen hebben. Dat heeft de NVM, de Nederlandse Vereniging van Makelaars, berekend. De laatste jaren hebben heel veel Nederlanders de stap gewaagd en een eigen huis gekocht. Dat komt omdat consumenten dankzij de eco- nomische groei steeds meer te besteden hebben en bovendien met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Bovendien is de rente laag, zodat het lenen van geld niet zoveel kost. Deze factoren hebben inmiddels ook al geleid tot een nieuwe trend: het kopen van een tweede huis. Vooral Vutters laten zich niet onbetuigd. Zij schaffen zich maar al te graag een tweede huis(je) aan, in Nederland of in het buitenland. Frank- rijk is daarbij onbetwist het meest in trek, maar ook in Spanje en Portugal kopen heel wat Nederlanders een tweede huis. Het zijn echter niet alleen de wat oudere Nederlanders die aan een tweede huis be- ginnen. Meer en meer durven ook goed- verdienende dertigers het aan. Ze doen dat niet alleen om een makkelijk vakan- tie-adres te hebben, maar zeker ook van- wege de blijvende waarde. Want veel mensen vragen zich af hoe waardevast de euro zal zijn. Is ons spaargeld straks nog evenveel waard als nu? Wie zijn geld nu steekt in onroerend goed, houdt de waar de in elk geval op peil. Voor veel mensen die al een eigen wo- ning hebben is zo'n tweede huis vaak best Will Onroerend goed biedt de komende jaren zekerheid. Daarom is het kopen van een tweede huis een nieuwe trend. (Foto: HSP) te betalen. Dankzij de sterk gestegen prij- zen hebben veel huizen al een flinke 'overwaarde' zoals dat heet: het bedrag dat een huis meer waard is dan de som van de hypotheekschuld. Die overwaarde kan te gelde worden gemaakt door de hypo- theek te verhogen, wat fiscaal interessant is vanwege de aftrekbaarheid van de ren te. Van dat extra geleende geld is dan een tweede huis(je) te betalen. Per saldo heeft men voor de kosten van een hypotheek twee woningen, die allebei meer waard zullen worden. Hoe groot de interesse is voor dit soort constructies bleek onlangs op de beurs Immo International in Houten. Daar wa- ren meer dan honderd deelnemers, die tweede huizen aanboden aan het publiek. En publiek was er: het was er zelfs be- hoorlijk druk. Deze Leolux-bank, model Hobbit, is te koop metverschillende hoezen. Een prettig idee als je zo'n clubje zeeverkenners ontvangt. Langzaam maar zeker begint de spek steenkachel in Nederland bekend te wor den. Deze kachel van Finse makelij heeft dan ook opmerkelijke eigenschappen. Volgens de importeur is de speksteenka chel zelfs de zuinigste, gezondste en vei- ligste manier van verwarmen. Er is juist weer een gloednieuw model gepresen- teerd van het merk Tulikivi, de Gemini. De genoemde voordelen van de spek- steenkachels zijn het gevolg van de soort warmte die ze afgeven: stralingswarmte. Speksteen is een wonderlijk materiaal dat uitzonderlijk goed warmte vasthoudt. De kachel hoeft maar een tot drie uur te bran- den om wel 12 tot 24 uur warmte uit te stralen. Stralingswarmte is volgens de importeur gezonder dan de (convectie)warmte uit een radiator, die vooral via luchtstromen wordt overgebracht. Stralingswarmte Deze speksteenkachel, model Rome, is een van de kleinste uit de Tulikivi-serie Eutoline. Hijis geschikt voor de verwarming van woonkamers van 25 tot 30 vierkante meter. Door zijn eenvoudige model past hij in elk interieur. veroorzaakt juist minimale luchtbew— egingen en brengt dus ook het huisstof niet in beweging. De straling van de spek steenkachel verwarmt de lucht niet, maar wel de objecten die in de kamer staan. Ook een mens wordt behaaglijk warm van deze straling. Een ander voordeel is dat de luchtvochtigheid stabiel blijft. Bij centrale verwarming wordt de lucht al gauw te droog en zijn vervolgens weer luchtbevochtigers nodig. Een speksteenkachel is niet goedkoop, Een opmerkelijk nieuwtje, dat onlangs werd gepresenteerd, is het laminaattegel tje. Het is een vierkant tegeltje met een de cor in houtmotief, dat in te passen is in een laminaatvloer. Daarmee krijgt laminaat, dat tot nu toe vooral bekend stond als ijzersterk, nu ook een extra mooie uitstra- ling. De decortegeltjes zijn er in veel verschil- lende motieven, zowel in houttinten als in kleur. Er zijn zelfs tegeltjes met een vrolijk plaatje voor de kinderkamer. Daarmee krijgt een kinderkamer een heel bijzondere uitstraling, terwijl men tege- lijk profiteert van alle gemakken van la minaat. Het is een uitermate makkelijke vloer, die overal tegen kan. Knoeien met jam, morsen met verf, speelgoed laten vallen: het laminaat zal er niet van be- schadigen. De bijzondere tegeltjes, die wat moois maken van een laminaatvloer, worden geleverd door het Belgische merk Quick Step in Wielsbeke. Er is een uitgebreide serie. Informeert u er eens naar bij u w par- ketspecialist. omdat hij bestaat uit massief speksteen en daarom altijd een behoorlijk formaat heeft. Het kleinste model kan nog altijd een kamer van dertig vierkante meter moeiteloos verwarmen. De kachel heeft een enorm hoog rende- ment (90 procent) en is daarom in gebruik wel goedkoop. Dat komt omdat een vrij- wel volledige verbranding wordt bereikt door een maximale zuurstoftoevoer. De warmte vliegt niet regelrecht de schoor- steen uit, zoals bij open haarden (die meestal maar een rendement van 10 pro- cent halen). Het speksteen slaat de warme op en geeft die langzaam weer af. In de praktijk wordt de kachel meestal's avonds een paar uur gestookt. De gehele volgende dag straalt hij dan nog zoveel warmte uit dat bijstoken overbodig is. Te gen de avond is het handig om weer wat blokken aan te steken: niet omdat de ka chel dan koud is, maar wel om de warmte- afgifte op peil te houden. Die warmteafgifte is echt onvoorstelbaar groot. Dat blijkt wel uit het gebruik. Een speksteenkachel wordt bijvoorbeeld vaak ingebou wd in de muur tussen woon- kamer en keuken. Aan de woonkamer- kant zit dan het v uur, dat oogt als een open haard, hoewel het achter glas zit om de warmte binnen te houden. Aan de kant van de keuken wordt vaak een bakoven ingebouwd. De binnenkant van de spek steen is daarvoor eerder nog te heet dan te koud. Volgens de importeur kan die tem- peratuur binnenin wel oplopen tot 1000 graden. Het aardige is dat het speksteen aan de buitenkant nooit heet wordt, hoog- uit lekker warm. Dat is een veilig idee, want kinderen kunnen zich niet branden aan deze kachel. Zo heeft speksteen tal van voordelen die nu ook buiten Finland worden ontdekt. In Nederland heeft importeur Altech/Nedar, die hier pas twee jaar actief is, inmiddels zo'n dertig dealers, die bevoegd zijn om speksteenkachels te bouwen. Al bijna 700 kachels zijn in Nederland geplaatst. De adressen van dealers zijn te verkrij- gen via telefoonnummer 0227-542106. Het gaat goed met het waterbed. Steeds meer Nederlanders kiezen ervoor om op water te slapen. Uit een recent onderzoek van de Centrale Branchevereniging Wo- nen blijkt dat inmiddels tien procent van de verkochte slaapsy stemen in Nederland een waterbed is. Jaarlijks gaat het om 40.000 stuks. Vijf jaar geleden was het nog maar de helft. Het waterbed is de laatste jaren dan ook verder ontwikkeld en verbeterd. In 1985 kwam al een grote doorbraak met de in- troductie van de zogenaamde 'softsider'. Dit is een brede, ondersteunende rand van soepel en veerkrachtig schuim, waarin de 'zak met water' ligt. Bij de softsider is het daardoor het mogelijk om gewoon op de rand van het bed te zitten. Bovendien blijft het water beter op temperatuur en is het bed dus zuiniger in stroomverbruik dan de oudere 'hardsiders'. Die waren nog niet veel meer dan een grote open kist waarin de waterzak lag. De laatste jaren zijn de fabrikanten van waterbedden gewoon doorgegaan met ontwikkelen. Daardoor zijn er nu al bed- den met verstelbare watermatrassen en zelfs stroomloze waterbedden. In deze laatste variant wordt het water niet elek- trisch verwarmd, maar bevat de matras- hoes een reflecterend materiaal dat snel de warmte van het lichaam aanneemt. Qua stabilisatie zijn er veel verschillende vormen: hoe meer gestabiliseerd de ma- tras is, hoe minder lang de beweging van het water duurt. Op een ongestabiliseerde watermatras is het lekker deinen, een ge- stabiliseerde matras beweegtnauwelijks. Maar hoe het bed ook is gestabiliseerd, de slaper blijft altijd en overal volledig on- dersteund omdat het water zich naar het lichaam voegt. Welk waterbed het beste bij u past, is een kwestie van proberen. In de meeste win- kels wordt daartoe ruimschoots gelegen- heid gegeven. U kunt in elk geval rekenen opeen objectief en deskundig advies in de 44erkende(water)beddenspeciaalzaken, die zijn aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Waterbed Specialisten (NVWS). Officiele NVWS-leden zijn herkenbaar aan een speciale raamsticker. Een voorbeeld van de nieuwste ontwikkelingen in waterbedden: model Veratic van Cascade. Het is een elektrisch verstelbaar duo-waterbed met twee gescheiden matrassen, die onafhankelijk van elkaar gevuld, verwarmd en gestabiliseerd worden. Roestvrij staal is de laatste tijd geliefd als materiaal voor de keuken. Ook het pan- nenmerk B K haakt in op die trend met een geheel nieuwe pannenserie, genaamd Q- linair. De pannen zijn van roestvrij staal met grepen van zwart of gekleurd bake- liet. Opmerkelijk is verder het geraffi- neerde deksel, dat in verschillende stan- den te gebruiken is. De nieuwe pannen zijn daardoor niet alleen mooi, maar vooral heel praktisch. Het deksel past door zijn unieke vorm maar op een manier op de pan. Vanuit de ze stand zijn er verschillende mogelijkhe den, door het deksel te draaien. Zo kan hij naar de kookstand: het deksel ligt dan tij- dens het koken veilig ingesloten tussen de grepen van de pan. Nog handiger is de af- gietstand: een kwartslag draaien en er ontstaat een opening waardoor het kook- vocht eenvoudig kan worden afgegoten. Tijdens dat afgieten is het niet nodig het deksel vast te houden, omdat die zich au- tomatisch vastzet onder de grepenNa het afgieten weer een kwartslag draaien en het deksel kan van de pan. Door de bij zondere vormgeving van de dekselknop zijn de verschillende standen direct her kenbaar. Wie kiest voor gekleurde grepen, krijgt een serie pannen met drie verschillende kleuren. De steelpan en de kookpan van 16 cm. doorsnee hebben groene grepen, de kookpan van 18 cm. is voorzien van gele knoppen en de soeppan en hapjespan zijn uitgevoerd in blauw. Wie dat alle- maal te frivool vindt, kan kiezen voor een serie met zwarte grepen en knoppen. De nieuwe pannen zijn natuurlijk geschikt voor alle modeme warmtebronnen: of het nu een gas-, electrische-, keramische-, halogeen- of inductiekookplaat is. De productlijn van Q-linair omvat overi gens naast de pannen ook nog andere keu- kenaccessoires, zoals een roestvrij stalen vergiet en stomerinzet, maar ook kerami sche kommen, waar de pannen precies in passen. Handig als warmhouder en te- vens onderzetter. De kommen zijn ook geschikt voor gebruik in oven of magne tron. De pannen zelf zijn ovenvast tot 160 graden. Leuke en tegelijk handige pannen: Q-linair van BK.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 21