Herinrichting van een vergeten winkelstraat op til Brug tussen verleden en toekomst Foyer en restaurant Een inspirerend theater Openbare bibliotheek en gemeente-archief Het Stadsplein MaasposT Werkgroep Broersveld zon Stadserf kloppend hart van Schiedam IS "TTf - 'a Woensdag 5 november 1997 5 Weer//y/r dat er nu wat gaatgebeuren met het Broersveld", vindt P. Smits. voorzitter van de werkgroep Broersveld. Foto Roger van der SCHIEDAM - De moed zit er weer goed in bij de winkeliers in het Broersveld. Eindelijk heeft de gemeente geld beschikbaar ge- steld voor het opknappen van de winkelstraat en concrete data vastgesteld waarop werkzaam- heden gaan plaatsvinden. Hier- mee moet het Broersveld een compleet nieuw gezicht krijgen. De werkgroep Broersveld, die iets meer dan een jaar geleden werd op- gericht en waarin winkeliers, leden van het Centrummanagement en de gemeente zitting hebben, kan zich dus opmaken voor een drukke pe- riode. Want niet alleen de winkels zullen een ander aanzien krijgen, ook de bestrating en verlichting worden flink aangepakt. De positieve blik die momenteel in de ogen van de werkgroepleden te zien is, was een aantal maanden ge leden compleet zoek. Winkeliers waren vooral teleurgesteld in de ge meente, die wel boordevol nieuwe plannen rond het Broersveld zat maar nooit aan kon geven waar het geld voor een opknapbeurt vandaan zou komen. Ook over termijnen waarop een en anderplaats zou gaan vinden, tastte men volledig in het duister. „Op een gegeven moment is de koek gewoon op", stelt P. Smits, voorzitter van de werkgroep Broersveld. „Je kunt de moed er als winkeliers en werkgroep lang in houden, maar als tastbare resultaten uitblij ven en je het gevoel hebt hele- maal alleen te staan raak je toch in een dal. En dat is ook gebeurd, daar kunnen we eerlijk over zijn." De plannen rond een vernieuwd Broersveld dateren uit het begin van de jaren negentig. De verwachting was dat de bouw van een nieuw winkelcentrum (De Nieuwe Passa ge) als vanzelf een impuls richting omliggende panden zou geven. Die bleef echter nagenoeg uit. „Panden krijgen niet vanzelf uitstraling als je er iets nieuws naast zet", vindt Smits. „De winkeliers die om het winkel centrum zaten, zijn niet allemaal te- gelijk gaan investeren in hun pand. Men vond dat de impuls daarvoor van de overheid vandaan moest ko men. Die moest de bestrating en dergelijke aan gaan pakken, want een mooi pand in een verwaarloos- de straat, daar begin je niets mee als ondernemer. Dat trekt niet ineens aan." Een jaar geleden was de maat bij het Centrummanagement vol. Een werkgroep werd samengesteld om de winkelstraat te redden van de on- dergang. Smits: „Het was duidelijk dat deze straat het meest accuut in- grijpen nodig had en de beste ma- nier om daar met elkaar over te dis- cussieren is het oprichten van een werkgroep. Hierin zitten niet alleen de direct belanghebbenden uit de straat, maar ook een Philip Bohre van de gemeente en ambtenaren die aan bepaalde speciale projecten zijn verbonden." Doel van de werkgroep was het be- werkstelligen van een integrale ver- betering van het Broersveld in twee tot drie jaar tijd. „Een hoge doelstel- ling", weet ook Smits. „Maaralsje echt wat wil bereiken kun je beter hoog inzetten. Dan zit er tenminste wat druk op de ketel.Van die drie, zitten er nu al bijna twee jaar op, ter- wijl het eigenlijke werk aan het Broersveld nog moet beginnen. Met een dergelijke vertraging had de werkgroep ook geen rekening ge- houden, legt de voorzitter uit. „Je weet dat zo'n klus redelijk wat tijd vergt en dat zoiets niet in een week te realiseren is. We praten hier ten- slotte over allemaal panden die par- ticulier bezit zijn. Kijk, een winkel centrum zou je bij wijze van spre- ken in een keer aan kunnen pakken. Bij het Broersveld is dat anders. Wat de een wil, wil de ander weer niet en ga zo maar door. Gelukkig hebben we de winkeliers nu weer een beetje zo ver dat ze weer gaan geloven in een goede toekomst. Maar dat dat lang geduurd heeft, hoeft geen verrassing te zijn." De werkgroep Broersveld heeft voorde komende periode alvast een strak plan-de-campagne opgesteld, waarin gesprekken met gemeente en projectontwikkelaars de boven- toon voeren. Allereerst zal de ge meente gehouden worden aan de af- spraakdatereen hoogwaardige her inrichting plaats zal vinden van de winkelstraat. Projecten waarvoor inmiddels geld beschikbaar is ge- steld zijn het gevel- en puiproject en het schilderproject. Initiatieven die de straat een kleuriger en ver- zorgder uitstraling moeten geven. Ook wordt er goede verlichting in de straat geeist, iets waarvoor ver- schillende winkeliers al jaren bezig zijn, en een degelijke bestrating. Daarnaast zal een vinger aan de pols worden gehouden bij de bouwplan- nen. De werkgroep heeft zich voor- genomen nauwkeurig na te gaan of alles binnen gestelde termijnen rea- liseerbaar is en uiteindelijk gereali- seerd wordt. Ten slotte zal er rond de tafel gezeten gaan worden met marktpartijen als projectontwikke laars. Die moeten immers gei'nteres- seerd worden in het investeren in nu nog leegstaande panden. Genoeg te doen dus, ook voor de voorzitter van de werkgroep. Maar die kan al les niet snel genoeg gaan. ..Heerlijk dat er nu echt wat gaat gebeuren. Ook in de vergaderingen zal dat te rnerken zijn, want als alles altijd maar uitgesteld wordt blijft er op het laatst niets over om over te praten. Op het laatst zaten we steeds over hetzelfde te discussieren. Nu heb ben we concrete doelen waar we naar toe kunnen werken, geld en da ta. Echt veel langer had dat niet moeten duren. Ik persoonlijk had het misschien nog wel even volge- houden, maar ik heb dan ook geen winkel in het Broersveld. Voor win keliers die er hun brood moeten ver- dienen is het natuurlijk veel moeilij- ker om steeds maar weer moed te verzamelen om door te gaan. Som- migen begrijpen het ook niet. Zijn veel te nuchter om de traagheid waarmee sommige beslissingen ge- paard gaan in te zien. Die zeggen: als ik mijn winkeltje wil herinrich- ten ga ik naar een bedrijf toe en die zorgt dat het in orde komt. Dat kun je ze ook niet kwalijk nemen, maar zo werkt dat dus bij bestrating niet." KARIN VAN DER KNAAP De foyer van het Theater a/d Schie. Bibliotheek, gemeente-archief en restaurant zijn ondergebracht in een speciale vleugel van het Stadserf. Deze faciliteiten zijn bereikbaar via de centrale hal. Via deze ingang kunnen theaterbezoekers de foyer van het theater binnenwandelen. De foyer is opvallend groot en voorzien van een vide. De ruimte leent zich ook voor het houden van recitals, Het Theater a/d Schie biedt plaats aan ruim zeshonderd bezoekers. Wie het Schiedamse theater be- zoekt staat een zinneprikkelende avond te wachten. Bij binnenkomst wordt de neus aangenaam verrast door de geur van hout. Net als het Theatro Farnese uit 1618 is het The ater aan de Schie namelijk groten- deels uitgevoerd in hout. Het dag- licht heeft ruim baan gekregen bij de vormgeving. Het theater biedt plaats aan zeshon derd bezoekers. Per jaar worden er circa zestig voorstellingen gepland, maar daarnaast zullen in het theater culturele dagen, educatieve projec ten en voorstellingen van amateur- gezelschappen te vinden zijn. Naar schatting zullen er jaarlijks 40.000 bezoekers over de vloer komen. Het toneel beslaat een oppervlakte van circa 400 vierkante meter en back stage zijn twee kleedzalen met dou ches, vijf kleedkamers en een foyer voor de artiesten te vinden. Ook lig- gen hier de opslagruimten. De Multifunctionele zaalOok de multifunctionele zaal heeft een ken- merkende lichtinval. Het is een goed geoutilleerde ruimte waarin niet alleen gemeenteraadsvergade- ringen zullen worden gehouden, maar ook congressen, lezingen, se minars en huwelijksvoltrekkingen. kleine theatervoorstellingen en ex- posities. Het Stadserf beschikt ook over een smaakvol restaurant waar het na eenvoorstelling of congres gezellig dineren is. Het biedt plaats aan 140 bezoekers tegelijk. Ook kan men er rustig ge- nieten van een kop koffie of een lunch. r. Het Stadserf van architect H. Ruijssenaars, een nieuw monument voor Schiedam. SCHIEDAM - Een kale, witte toren bepaalde lange tijd het beeld van Schiedam. Het Stadskantoor. Het er omheen gebouwde Stadserf, dat nu al te boek staat als het kloppend hart van de stad, moet die dominante rol van de toren wat relativeren. Asso ciates met Italie moet het oproepen Met een plein en centrale hal als ag ora, de plek waar men elkaar in de Griekse Oudheid trof om te discus sieren en te filosoferen. Burger en raadsman, filosoof en student. Het Stadserf moet eenzelfde functie gaan vervullen in de Schiedamse samenleving. Door de vormgeving van het gebouw en de faciliteiten die er in onder zijn gebracht ver- wacht men dat het Stadserf burger en gemeente in staat stelt een dia- loog met elkaar aan te gaan. Dat zij n tenminste de gedachten van burge- meester R. Scheeres erover in zijn inleiding op de in aluminium uitge- voerde presentatiemap Stadserf Schiedam: kloppend hart van de stad. De burgemeester is trots op het nieuwe culturele hart van de stad. En niet helemaal zonder reden. Het theater dat er in onder wordt ge bracht, het VSB-Theater aan de Schie, is met zijn zeshonderd stoe- len en zestig geplande voorstellin gen per jaar, een echte aanwinst te noemen. Qua vormgeving en licht- val doet het, grotendeels in hout uit- gevoerde theater, denken aan het Theatro Farnese in Parma dat be- kend staat als een van de fraaiste voorbeelden van theaterbouw in de Italiaanse Renaissance. Na de sloop van het Passage-theater heeft Schiedam het even zonder echt groot theater moeten doen, maar het Theater aan de Schie zal de bezoekers ruimschoots voor het wachten belonen. De herinnering aan het oude Passage-theater wordt echter ook in het nieuwe theater le- vend gehouden. Het originele Stan- daart-orgel, dat jarenlang in de Pas sage stond, is bewaard gebleven en geplaatst naast het toneel van het Theater aan de Schie. Kenners we- ten dat dit uit 1933 daterende orgel niet zomaar iets is, maar een van de zeven nog resterende Standaart-or- gels in Nederland. Ook de bibliotheek is in een nieuw jasje gestoken. Maar liefst twee ver- diepingen nemen de boeken en stu- dieruimten van de bieb in het Stad serf in beslag. Een verdieping min der telt het Gemeente-archief, dat eveneens naar het Stadserf verhuist. Op de begane grond kan de bezoe- ker terecht bij een aantal service- punten. Zo is erde multifunctionele zaal, waar niet alleen de gemeente- raadsvergaderingen zullen worden gehouden, maar ook lezingen, con gressen en huwelijksvoltrekkingen kunnen plaatsvinden, en de Stads- winkel waar men terecht kan voor allerhande informatie over de stad. Ten slotte kan men in het Stadserf terecht voor een heerlijk hapje of drankje. Bezoekers van het theater kunnen er na een voorstelling nog even nakaarten, bibliotheekbezoe- kers kunnen er terecht voor een smaakvolle lunch. Het restaurant staat namelijk open voor iedereen. mmmm TTTVr"T« - j n De Hoofdbibliotheek heeft een nieuw plaatsje gevonden in de nieuwbouw van het Stadserf De openbare bibliotheek en het ge meente-archief zijn in dezelfde vleugel van het Stadserf te vinden. De bibliotheek is gevestigd op de eerste en tweede verdieping en heeft een totale oppervlakte van 1700 vierkante meter. Naar schat ting zullen ruim 100.000 mensende bibliotheek op jaarbasis bezoeken. De bibliotheek biedt meer dan het lenen van boeken alleen. Aan de leestafel kunnen tijdschriften en kranten worden gelezen. Wie in alle rust wil studeren kan hiervoor te recht in een aparte studiehoek. Van- uit het cybercentrum kan men per computer informatie opvragen uit databestanden. Ook kan er via In ternet on-line informatie gecommu- niceerd worden. Het gemeente-archief is een infor- matiecentrum. Wie zijn stamboom wil traceren of bijvoorbeeld meer wil weten over Vrouwe Aleida of Liduinakanhierterecht. Hetarchief is gevestigd op de derde etage en biedt plaats aan veertig bezoekers. De archiefstukken zijn onderge bracht in depots die aan strenge ei- sen voldoen. De multi-functionele zaal. De uit de dertiende eeuw daterende rui'ne, de Singelkerk en het hoog op- rijzende Stadskantoor zijn door de bouw van het Stadserf niet langer solitaire gebouwen. Ze vormen een geheel met de gemeentelijke en par- ticuliere bouwcomplexen die rond het nieuwe stadsplein zijn gelegen. Het stadsplein wordt door de archi tect van het Stadserf, Hans Ruijsse naars, gezien als een ontmoetings- plaats voor burgers en bestuur. De nieuwbouw bestaat uit woningen, bedrijfsruimten en gemeentelijke gebouwen. Met elkaar vormen ze een harmoni- eus geheel, dat een extra accent krijgt door de ruime opzet en toe- gankelijkheid van het Stadsplein. mw&m P'f.NTRF V AN SCHIEDAM VERTHOONT- D1NTRE VAN SCHIEDAM VERTHOONT.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 35