■- ledereen zijn eigen keukenblad Dekbed met warme en koele kant Koelkast een plaatje Stoom zonder stroom Vereniging van Eigenaren kan bouwtechnische steun aanvragen Schildpadje ruimt snoer op Wie een appartement koopt, wordt meteen lid van een Vereni ging van Eigenaren. Elk complex, met meerdere particuliere eigena ren, heeft zo'n vereniging. Deze zorgt voor het onderhoud aan het gezamenlijk eigendom. Sinds kort kunnen verenigingen van eigena ren daarbij steun vragen aan het Technisch Onderzoek Centrum in Rotterdam. Begroting Inspectie De keuze aan werkbladen voor de keuken is op het moment royaal. Nieuwe materialen geven nieuwe mogelijkheden. Daarbij kan ieder- een ook nog zijn eigen favoriete kleur kiezen. Of het nu zwart moet zijn of wit of gekleurd, kunststof, graniet of hout: het is er. Een donzen dekbed gaat makke- lijk tien jaar mee, maar er komt een dag dat je toe bent aan een nieuw. En dan blijkt dat er ineens veel meer soorten dekbedden op de markt zijn dan vroeger. Fa- brikanten blijven immers door- gaan met verbetering van hun pro duct. Volgens de nieuwste keuken- trends is de koelkast niet lan- ger netjes opgeborgen achter keukenfrontjes. Integendeel, de koelkast mag een blikvan ger zijn en dat gaat soms heel ver. Zo komt de Italiaanse Merloni-groep met opvallend gedecoreerde koelkasten. Voor wie echt iets bijzonders wil. MaasstaI Goed onderhoud wooncomplex van groot belang Een actieve Vereniging van Eigenaren is belangrijk. Zonder continu onderhoud zou het complex snel in waarde dalen. Het gaat daarbij niet alleen om schil- derwerk op zijn tijd, hoewel de vereni ging dat ook moet regelen. Het is niet al leen fraai als alle woningen tegelijk het- zelfde verfje krijgen; het voorkomt ook houtrot. Maar het gaat ook om de aan- pak van grotere problemen. De bewoners van een wooncomplex kunnen onverhoopt te maken krijgen met zaken als betonrot in de galerijen, een lekkend dak of scheurvorming in de gevels. Een goede Vereniging van Eige naren is daar op tijd bij en pakt de pro blemen grondig aan, voordat al te veel schade is aangericht. Daar heeft iedere bewoner belang bij. Want als het gehele complex in een slechte staat van onder houd verkeert, neemt de waarde van de individuele woning evenredig af. Het blijkt nogal vaak dat eigenaar-be- woners van een appartement niet precies weten wat hun rechten en vooral ook hun plichten zijn. Om een voorbeeld te noemen: alle eigenaren zijn verplicht in dezelfde mate mee te betalen aan de re- paratie van daklekkages. Dat komt niet alleen op het bordje van de bewoners van de bovenste verdieping. Onwilli- ge eigenaren kunnen zelfs gedwongen worden hun aandeel te lveren in het on derhoud van het complex. Beter is het als het zover niet komt. Daarom is het van belang dat een Ver eniging van Eigenaren de stand van za ken scherp in de gaten houdt. Een meer- jaren-onderhoudsbegroting kan daarbij een goed instrument zijn. Het opmaken daarvan is echter een hele klus. Veel be- stuursleden van VVE's hebben uiteinde- lijk weinig ervaring met bouwkundig onderhoud. Het Technisch Onderzoek Centrum, dat vorig jaar is opgericht, kan \%V V daar voortaan bij helpen. Het jonge Rotterdamse bureau voor bouwtechnisch onderzoek en advies heeft zijn bestaansrecht inmiddels al be- wezen. In de Vogelbuurt in Charlois bij- Voorbeeld, waar heel wat particuliere portiekwoningen toe zijn aan verbete- ring. Het TOC, tot nog toe het enige bu reau in Nederland dat in deze sector ac- tief is, krijgt aanvragen uit het hele land. "Het lijkt erop dat we een gat in de markt hebben gevonden", zegt directeur Henk van Gent. "We hebben al zo- veel enthousiaste readies gehad. Ver enigingen van Eigenaren hebben zelf niet alle deskundigheid in huis en zetten ons graag in. Het geld dat ze daaraan kwijt zijn, winnen ze vaak in de jaren daarna terug door minder onkosten aan het gebouw". Wie het TOC inschakelt, kan rekenen op een grondige inspectie van het gehele complex, een rapport hierover en een opzet voor een meerjaren-onderhouds- begroting. De kosten hiervan zijn een- malig 300 gulden per appartement; som- mige gemeenten (onder meer Rotter dam) geven hier subsidie op. Daarna ko- men elk jaar medwerkers van het TOC langs om de begroting te actualiseren. Ook bij nieuwbouw kan zo'n onder- houdsbegroting al van belang zijn, om het nieuwe complex meteen in goede staat te houden. Als een directe aanpak van gebreken no- dig is, kan het TOC een werkbestek ma ken. Hierin staat precies vermeld welke werkzaamheden moeten worden uitge- voerd, welke materialen nodig zijn, en welke kwaliteitseisen gesteld worden. Met zo'n werkbestek in de hand kan de Vereniging bij aannemers offertes aanvragen en een scherpe prijs bedin- gen. Tijdens de werkzaamheden kan TOC zorgen voor inspectie van het werk. Voor meer informatie: Technisch On derzoek Centrum, telefoon 010- 4566670. ■MMHMMHMI ■MMNUMNWIM Een betrekkelijk nieuw materiaal voor keukenbladen is Cesarstone. In korte tijd heeft het een grote populariteit verwor- ven. Het materiaal bestaat voor 95 pro- cent uit fijne, in de natuur gewonnen kwartskorrels. Deze worden met een po lyester bindmiddel door elkaar ge- mengd, waarna plaatwerk ontstaat dat bij uitstek geschikt is als keukenwerk- blad. Cesarstone is harder dan graniet, krasvast, hittebestendig, niet poreus en dus hygienisch in gebruik en pro- bleemloos te onderhouden. De bladen worden in Alphen aan den Rijn gemaakt in elke gewenste kleur. Maar er kan veel meer. Zo zijn er ook ook keukenbladen van LavaStone, MDF/HPL meubelplaat, massief hout, graniet of Corian (kunststof). Elk mate riaal heeft zo zijn eigen voordelen. La vaStone wordt gemaakt uit het eeuwen- oude lavagesteente, dat gewonnen wordt in het ruige berglandschap in het Massif Central, middenin Frankrijk. Het wordt verwerkt tot plaatmateriaal, voorzien van twee lagen glazuur en daarna onder extreem hoge temperaturen gebakken. Het aparte van dit materiaal is dat het een craquele-effect geeft. Massief hout is heel decoratief in de keuken. Er is keus uit verschillende ge- selecteerde houtsoorten (blank beuken, kersen, teak, essen, eiken en esdoorn) die worden behandeld met transparante twee-componentenlak of geimprege- neerd met duurzame olie. Wie hout kiest, kiest in de eerste plaats voor tijdlo- ze sfeer. Ook meubelplaat blijkt geschikt als keukenblad. Dat komt omdat de HPL- toplaag bestaat uit een laminaat. Daarom is zo'n keukenblad stootvast, verkrijg- baar in moderne dessins en gemakkelijk te onderhouden. Graniet wordt al van oudsher toegepast in keukens, maar het heeft de laatste ja ren een nieuwe impuls gekregen. Een granieten keukenblad is van steen, dat is Het is nu al mogelijk dat twee partners, die samen onder een tweepersoons dek bed slapen, toch ieder hun eigen warm- teklasse kiezen. Dat gaat zo: ieder kiest zijn eigen dekbed, en die twee 120 cm. brede dekbedden worden met knopen aan elkaar gezet. Zo ontstaat de lits-ju- meaux-maat met een warme en een koe- lere helft. De dekbedden kunnen zelfs op elkaar worden geknoopt. Een kouwe- lijke partner kan dus lekker onder de warme helft gaan liggen. En dat in een dekbedhoes! Met dit nieuwe systeem van Irisette (de Personal-serie) wordt een veel voorkomend probleem bij ech- telieden uit de wereld geholpen. Maar er zijn meer nieuwigheden te vin- den bij de donzen dekbedden. Bijvoor- beeld een verbeterde tijk, die een wapen is in de strijd tegen allergie. Donzen dekbedden hebben in het algemeen een zeer fijngeweven tijk, die de tere donsjes binnen en de huisstofmijt buiten houdt. Tot nu toe konden stikgaatjes wel eens ongewenstejekken zijn en daarvoor is een nieuweoplossing gevonden: thermo- fixatie. Dit is het dichtlassen van de na- den in plaats van doorstikken. Zo'n dek bed is dons- en stofdicht. Sommige mensen hebben de neiging zich behaaglijk in het dekbed te wikke- len. En dat is eigenlijk fout, want de vul- ling raakt dan geplet, waardoor de isole- rende kracht van het dons terugloopt. Auping heeft daar wat opgevonden met zijn Noctuell-dekbed: dit innovatieve ty pe heeft in het midden een ovaal, anato- misch patroon waardoor het dekbed als vanzelfsprekend om het lichaam heen valt. Inwikkelen hoeft dan niet meer. Tenslotte zijn er ontwikkelingen te mel- den op het gebied van kussens. De nek- steunkussens zijn er al een tijdje, maar ze worden steeds verder verbeterd. Zo is er nu ook het Vijfkamerkussen van de merken Donsana en Droomdons, een anatomisch verantwoord model met di verse hoogtes en hardheden. Een andere oplossing vinden we bij Jade met zijn la tex neksteunkussen, voorzien van een comfortdek van 90 procent eendendons Een houten aanrechtblad brengt veel sfeer in de keuken. (Foto: Erbi). geslepen en gepolijst tot het een prachtig glanzend oppervlak heeft gekregen. Te- genwoordig is graniet in veel kleuren verkrijgbaar en het blijft een leven lang Meer informatie over keukenbladen er verkoopadressen: Erbi, Alphen aan den Rijn. telefoon 0172-460160. Het is even durven, maar zo'n gedecoreerde koelkast is wel een echte blikvanger in de keuken. worden, dan kan hij altijd de deu- Amerikaanse wolkenkrabbers, een reuzenwekker, een opspattende golf of een aanstormende locomo- tief staan prominent afgebeeld op deze dubbeldeurs koelkasten. Er zijn zes verschillende decors, die met een nieuwe verftechniek duur- zaam op de koelkastdeuren is aan- gebracht. Mocht de eigenaar toch na verloop van tijd het decor beu ren nog verwisselen. Het gaat om koelkasten van het merk Ariston. Dit is betrekkelijk nieuw in Nederland, hoewel het in andere landen van Europa al grote bekendheid geniet als onderdeel van de groep Merloni Elettrodo- mestici. In Nederland wordt Aris ton nu geintroduceerd door Merlo ni Huishoudapparaten in De Meern De dubbeldeurs koelkasten zijn voorzien van de modernste tech- niek en efficient ingedeeld. Van binnen hebben ze hardglazen leg- plateaus en een unieke hangende bewaardoos voor vleeswaren, die gemakkelijk te verschuiven is. Qua energieverbruik valt de Ariston in klasse B, hetgeen behoorlijk zuinig is. Meer informatie over verkoop- adressen: telefoon 030-6692922. Het komt overal wel eens voor dat een snoer te lang is. Om zo'n rommelig overtollig snoer netjes weg te werken is er nu een klein, handig apparaatje op de markt: de Cable Turtle, een snoerwinder. Dit 'schildpadje' bestaat uit twee schelpen van thermoplastisch rubber en een verbindingsstuk. Er kan wel een meter snoer in worden opgewonden. Dichtgeklapt ziet de snoerwinder er grappig uit. Hij is in alle mogelijke kleuren verkrijgbaar en hij is Kema gekeurd. Verkoopadressen via Mobach groothandel, Kocke ngen, telefoon 03462-42285. Er zijn nieuwe dekbedsystemen en nieuwe kussens, zoals dit neksteunkussen van Jade. Stoom zonder stroom: dat is het laatste nieuws van sanitairprodu- cent Ucosan. Deze komt met een douche-stoompaneel, dat geen stroomvoorziening nodig heeft. Dat betekent dat het heel eenvou- dig kan worden ingebouwd in een bestaande douchecabine. De naam van de nieuwe uitvinding is Spirl-Shower. Deze werkt met zogenaamde venturi-techniek, die water, warmte en lucht omzet in een stoombad. Een erbij ontwik- keld speciaal dakje houdt de stoom binnen de cabine. Dat dak past op alle gangbare douchecabines. Het paneel kan overigens ook ge- woon als een luxe-douche worden gebruikt, waarbij zelfs zij-jets in werking kunnen worden gesteld voor een stimulerende lichaams- massage. De Spirl-Shower is voorzien van een comfortabele eengreepsmeng- kraan en de handdouche heeft twee standen: zachte regenstraal of prik- kelende massagestraal. Ook heeft het paneel een glijstang met ver- stelbare ophanging, zodat groot en klein er gebruik van kunnen ma ken. De Spirl-Shower is te zien bij de sanitairspecialist.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 13