Veel variatie in plisse- rolgordijnen Design in de keuken CVS Amaryllisbol: klein cadeautje, groot effect Tuin en planten klaar voor de winter Handig meeneemalarm Kolenkacheltje werkt op gas PpOQ!&> ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE Wie op zoek is naar een huis, moet eerst weten wat zijn financi- ele mogelijkheden zijn. Pas dan kan er immers gericht gezocht worden. Het aardige is, dat vrij- wel iedereen op dit moment meer financiele armslag heeft dan hij denkt. Hoeveel, dat is eenvoudig na te gaan via Internet, bijvoor- beeld via de pagina's van de Na- tionale Hypotheek Garantie. Populair SlKmE Onroerend goed informatie Hypotheek informatie NVM Huizenkoper: zicht op mogelijkheden via Internet Omdat de hypotheekrente nog steeds laag staat, is lenen niet duur. Daardoor kan nu meer geleend worden dan een aantal jaren geleden en komen al gauw mooie huizen binnen bereik. Toch we ten mensen vaak niet naar welke catego- rie huizen ze kunnen gaan kijken, omdat ze niet weten hoe ver ze kunnen gaan met de financiering. Daarom is de Inter- netsite van de Nationale Hypotheek Ga rantie zo handig. Hiermee kan men snel - via een reken- module - een indicatie krijgen van het maximale bedrag dat geleend kan wor den. Dat hangt natuurlijk af van het in- komen, bestaande verplichtingen en de rente. Het bedrag rolt er vrij snel uit, maar wie ook de details wil weten (bij- voorbeeld hoe hoog de bijbehorende woonlasten uitvallen) moet nog wel een hypotheekdeskundige raadplegen. Deze kan makkelijk op dezelfde Internetsite worden gevonden: op woonplaats of postcode kan worden gezocht naar adressen van de dichtstbijzijnde hypo- theekadviseurs. Een bezoekje aan zo'n deskundige geeft helderheid over de verschillende hypotheekvormen en de precieze hoogte van de woonlasten. De Internetsite van de Nationale Hypo theek garantie is al behoorlijk populair. De afgelopen maanden hebben vooral veel mensen gebruik gemaakt van het zoeksysteem 'Zoek de hypotheekadvi- seur'. De filialen van de belangrijkste organisaties op dit gebied zijn er in op- genomen. Sinds 1 november is de site trouwens in een nieuw jasje gestoken. De buttons op de site zijn zodanig veran- derd dat het voor bezoekers gemakkelij- ker is geworden om specifieke informa- tie te vinden. De Nationale Hypotheek Garantie is een instelling, die aan banken de garantie geeft dat een hypotheek altijd zal wor den afgelost. Onder bepaalde voorwaar- den kan een huizenkoper in aanmerking komen voor deze hypotheekgarantie. De bank, die dan extra zekerheid heeft, brengt dan meestal een lagere rente in rekening. Mocht de huizenkoper later ooit in financiele moeilijkheden komen, dan lost de Stichting Waarborgfonds Ei- gen Woningen de schuld af. Met de ko- per wordt dan een betalingsregeling ge- troffen. In de praktijk komt het gelukkig heel weinig voor dat kopers in problemen ra- ken. Dat komt omdat er bij het verstrek- ken van hypotheekgarantie rekening mee wordt gehouden dat er altijd vol- doende inkomen overblijft om in de nor- male levensbehoeften te voorzien. Een bijkomend voordeel is dat de garantie niet alleen wordt gegeven over de koop- som, maar ook over de kosten koper. Een huizenkoper heeft dan geen eigen geld meer nodig om een huis te kunnen kopen: hij kan alles lenen. Een bezoekje aan de Internetsite van de Nationale Hypotheek Garantie kan een opstapje zijn naar een eigen huis. De sfeervolle plisse-rolgordijnen zijn er ook voor de moeilijke hoekjes, ZOals dakramen. (Foto: Sunway Benelux, Nieuwegein). Raambekleding wordt steeds decoratie- ver en kiezen wordt moeilijker. De col- lecties rolgordijnen van Plisse en Duette zijn nu al uitgebreid tot 172 kleuren en dessins. Niet alleen zijn er nieuwe uni- kleuren, maar ook vele bijzondere ont- werpen in frisse kleurstellingen. Plisse is de naam van rolgordijnen van geplisseerde (geplooide) stof. De Duette is een dubbele uitvoering van de Plisse en is daardoor extra isolerend en extra sterk. Rolgordijnen werden al een poosje gele- verd met een metalliclaagje aan de bui- tenkant, dat isolerend en reflecterend werkt. Hiervoor is nu een beter en mooi- er alternatief ontwikkeld: Topar. Met Topar behandelde stoffen blinken niet alleen uit in isolatie- en reflectiewaarde, maar zijn ook bestand tegen vocht, mil- de reinigingsmiddelen en insectenuit- werpselen. Bovendien zijn de met Topar behandelde stoffen voorzien van een ge- kleurde achterzijde, zodat deze raambe kleding zowel aan de binnen- als aan de buitenkant even decoratief is. Producent Sunway introduceert Topar als eerste in Nederland. De rolgordijnen uit de Plis se- en Duette-collectie zijn al leverbaar in Topar-uitvoering. Rolgordijnen passen tegenwoordig ook in moeilijke hoekjes. Sunway levert op- lossingen voor dakramen, serres, ronde ramen en complete lichtstraten in kan- toorpanden. Een speciale optie is een uitvoering die van beneden naar boven sluit: handig voor ramen aan de begane grand. Hiermee kan inkijk worden be- perkt, terwijl er toch genoeg lichtinval is. Naar keuze is het zelfs mogelijk om de plisse-gordijnen elektrisch te bedie- nen. De omvangrijke collecties zijn te vinden bij de interieurspecialist. MAS rwr.- - *'■- Een uitermate geschikt cadeautje voor de decembermaand is een amaryllisbol. Niet duur in aanschaf, een klein pakje, maar een groots effect. Want de bloem die uit deze kale droge bol groeit, is bij- na een wondertje. Wie daar niet op kan wachten, kan de amaryllis trouwens ook als snijbloem kopen. Het opkweken van een amaryllisbol is niet moeilijk. Met wat vocht en warmte groeit er al snel een stevige Stengel uit. Uit de dikke bloemknop ontwikkelt zich een grate bloem, die wit, rood of raze kan zijn. Uit de kelk steekt een zestal meeldraden en de bloem zelf voelt aan als delicate zijde. Met de amaryllis als snijbloem zijn mooie decoraties te maken, bijvoorbeeld voor de kerst. Zet bijvoorbeeld eens een aantal Stengels samengebonden in een pot en let er daarbij op dat de bloem- knoppen steeds een paar centimeter ver- springen. De stelen moeten daarom niet te kort worden afgesneden. Een tip om ze langer mooi te houden:steek een tonkinstokje, of een breinaald, in de hol- le steel. Die kan dan niet ombuigen en de bloem zal niet omvallen. De amaryllis heeft meerdere symboli- sche betekenissen, zoals: gepaste trots, schoonheid en ridderlijkheid. Het is dan ook een fiere bloem met een trotse ge- stalte. Haar schoonheid is tegelijkertijd de boodschapper van fijngevoeligheid. De ridderlijkheid komen we tegen in haar Nederlandse naam: ridderster. Zelfs de officiele naam verwijst hiernaar, want de Latijnse naam Hippeastrum is een samenvoeging van Hippeus (ridder) en Astron (ster). De bol is in 1840 vanuit Chili in Europa ingevoerd. Vandaag de dag zijn vele Hollandse kassen gevuld met amaryllis- sen die als snijbloem bij de bloemist te- recht komen. Een aantal samengebonden amaryllissen in een pot vormen samen een sfeervolle (kerst) decoratie. (Foto: Bloemenbureau Holland). De vormgeving van huishoudelijke ap paratus lijkt zo langzamerhand een uit- daging voor belangrijke ontwerpers te worden. Nadat de Italiaan Alessi voor Philips een serie fraaie keukenapparaten heeft ontworpen, is nu F.A. Porsche op dit vlak actief geweest voor Siemens. Hij ontwierp drie designmodellen: een koffiezetautomaat, een broodrooster en een waterkoker. De Porsche-serie van Siemens wordt ge maakt van 2,2 mm. dik aluminium, dat een robuust elegante uitstraling heeft. De thermisch belaste onderdelen zijn ge maakt van roestvrij staal, waardoor een lange levensduur is gewaarborgd. De se rie is voorzien van kleine extra's die de apparaten eenvoudiger en comfortabeler maken. Zo heeft het Porsche-koffiezetapparaat (Premium) een roestvrijstalen verwar- mingselement, dat ongevoelig is voor kalkaanslag. Ontkalken is dus verleden tijd. De vers gezette koffie wordt direct opgevangen in een thermoskan, die door zijn fraaie uiterlijk zonder meer op tafel kan komen te staan. De broodrooster heeft extra grate roos- teropeningen en een flexibel verwar- mingselement, waardoor brood van ver schillende dikte gelijkmatig wordt ge- roosterd. En de waterkoker tenslotte is handig omdat hij in alle posities op het onderstel kan worden neergezet: 360 graden rond. De apparaten, natuurlijk voorzien van Siemens-techniek, zijn mooi en praktisch, maar er hangt wel een echt design-prijskaartje aan: vanaf 248 gulden voor de waterkoker tot 348 gulden voor het koffiezetapparaat. De drie keukenapparaten die hun uiterlijk van Porsche hebben meegekregen. (Foto: Siemens). De eenjarige zomerbloemen heb ben nu allemaal wel definitief hun laatste adem uitgeblazen. Petunia's, zinnia's, afrikaantjes en vlijtige liesjes kunnen niet tegen nachtvorst en moeten gewoon weg. Andere planten zijn eventueel te bewaren tot volgend jaar, maar dan moeten ze wel worden binnengehaald. In- tussen kunnen voor de winter ande re planten in de leeggehaalde pot- ten. Want conifeertjes bijvoorbeeld en bepaalde besdragende planten kunnen de winter wel doorstaan. B loeiende winterheide fleurt de tuin in deze periode zelfs leuk op. Geraniums, fuchsia's en Lantana moeten nu al binnen zijn. Fuchsia's vragen voor de winter een koele plaats, maar hebben niet veel licht nodig en kunnen dus best overwin- teren in een schuur. Ook kunnen ze nu al flink worden teruggeknipt. Geraniums moeten ook koel over- winteren, maar niet te donker, want dan vormen ze lange, bleke scheu- ten die de planten erg uitputten. Het beste is het alle planten tot op 15 cm. terug te knippen, de wortelkluit goed vochtig te maken en dan die kluit in te pakken in een plastic zak. Bind de zak vlak boven de wortel kluit goed dicht. Vaste planten in de tuin moeten nog niet te kort worden afgeknipt. Laat tweederde van de planten zitten, want daar hebben ze een natuurlijke bescherming aan. Klimplanten moeten goed worden vastgebonden zodat ze niet kapotwaaien. Het aantal beveiligingsproducten wordt steeds verder uitgebreid. Zo komt Philips nu weer met een nieuw, draagbaar kameralarm. Dit is een effectief syseem dat in elke kleinere ruimte gebruikt kan wor den. Daardoor is het makkelijk mee te nemen naar bijvoorbeeld de caravan of een hotel, maar ook is het voldoende effectief voor een klein appartement. Het draagbare kameralarm neemt lichaamsbewegingen waar tot op een afstand van zes meter. Het kan alleen worden afgezet doro middel van invoering van een viercijferi- ge, persoonlijke pode die via het ingebouwde toetsenbord kan wor den ingevoerd. Daardoor is het niet mogelijk dat een ongenode gast het alarm snel uitzet. De beste plaats voor het kamer alarm is midden op tafel in de ruimte die beveiligd moet worden. Het apparaatje heeft ook een vrien- delijke belfunctie, die kan worden gebruikt om te laten weten wan- neer wel-genode gasten zijn gearri- veerd. Ook zit er een noodknop op die bij indrukking 45 seconden lang een hard alarmsignaal uit- zendt. De kolenkit is (gelukkig) verleden tijd, maar er zijn mensen die het sfeervolle kolenkacheltje toch een beetje missen. Voor hen is er goed nieuws: er is nu een kachel waarin een lekker kolenvuurtje brandt, zonder dat er ooit kolen in hoeven. Dat is de nostalgische Dakota van Dru. De Dakota is een zuinige sfeerka- chel, die op gas brandt. Het vuurtje oogt echter hetzelfde als het vlam- beeld van kolen. Wel is de ver- branding schoner en milieuvrien- delijker en hoeven er geen kolen te worden bijgevuld. Dus geen ge- sjouw en geknoei met kolen, maar toch genieten van een kolenvuur tje. Het nostalgisch vormgegeven ka- cheltje heeft een mantel van dege- lijk zwart gietijzer dat de warmte lang vasthoudt. De thermostatische warmteregeling zorgt voor een probleemloze en constante warm te. De bedieningsknoppen zijn aan dde zijkant en van onder te berei- ken en eenvoudig te bedienen. De kachel kan overal worden ge- plaatst waar een rookgasaanslui- ting aanwezig is. Meerinformatie: Dru, Ulft, telefoon 0315-689550. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- noord oost f214 f 260 f 231 f 289 midden west f 307 f 274 f 335 f 294 zuid Ned.tot. f 280 f 269,0 f 299 f 291,4 aug. '96 t/m okt. '96 aug. '97 t/m okt. '97 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal 79% 99% 115% 101% 103% 100% De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzeiL van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. 5 jaar vaste rente Spaarhyp. Annuiteit Trad. Leven nationale hypotheek effec garantie effec opge- opge- opge- tieve geven geven tieve geven Geldverstrekker rente rente rente Geldverstrekker rente rente Amersfoortse 6,03 5,8 5,7 Zurich 5,40 5,3 Delta Lloyd 6,03 5,8 5,8 Delta Lloyd 5,63 5,5 Hooge Huys 6,03 5,8 5,6 Zwolsche Alg. 5,65 5,45 Hypotrust 6,03 5,8 5,6 Amersfoortse 5,72 5,6 IDM Hypotheekbank 6,03 5,8 5,6 Hooge Huys 5,81 5,6 NOG 6,03 5,8 5,6 NOG 5,81 5,6 PVF Hypotheken 6,03 5,8 5,6 Levob 5,83 5,7 Spoorwegpensf. 6,03 5,8 5,6 ZwitserLeven 5,84 5,7 Zwolsche Alg. 6,03 5,8 5,6 Av6ro 5,85 5,7 Av6ro 6,13 5,9 5,7 AEGON 5,93 5,8 FBTO 6,15 6,0 6,0 Nationale Ned. 5,94 5,8 Stad Rotterdam 6,18 5,85 Stad Rotterdam 5,98 5,75 Ohra 6,21 6,05 5,85 Ohra 6,00 5,85 ABP-hypotheken 6,25 6,0 5,8 ROYAL 6,03 5,7 BLG Hypotheken 6,25 6,0 5,8 FBTO 6,15 6,0 Bouwfonds Hyp. 6,25 6,0 5,8 AMEV 6,25 6,1 HNG Hypotheken 6,25 6,0 5,8 Generali 6,46 6,2 Levob 6,25 6,0 5,9 Geldverstrekker Andere vormen opge- gever rente ROYAL 6,25 6,0 5,7 Woonfonds Hypoth. 6,25 6,0 5,8 Zwitserleven 6,25 6,0 5,8 AegonHypoth. Bank CVB Bank GWK-Bank 6,35 6,35 6,35 6,1_ '6,1 6,1 6,1 5,9 Nationale Ned. VSB bank Westland/Utrecht Hyp 6,35 6,1 6,35 6,35 Postbank Nederl.Hyp.Bank >,46 >,48 6,1 6.1 6.2 6,1 6,48 6,1 ABN-AMRO Friesland Bank ING Bank RABO Hypoth.Bank SNS bank AMEV D ire kt bank Generali 6,57 6,57 6,57 6,57 6,57 6,3 6,3_ 6,3" _6,3 6,68 6,68 6,79 6.3 6.4 6.4 6.5 5,9 6,0 5,9 5,9 6,0 6,0 6.0 6.1 6,1 6,1 6,1 6.1 6,3 6.2 6,2 Delta Lloyd Beleggingspl. 5,5 Hooge Huys Participatieplan 5,6 Van Nierop Perspect. Hyp. 5,8 Hypo trust Spaartoekomst 5,9 Generali Spaartoekomst 5,9 Royal Future Hypotheekplan 6,0 Bouwf. (PGGM) Loonvast—6,2 ING Beleggershypotheek 6,3 SNS Netto Lasten 6^5 varia- bele Krediethypotheken rente VSB Vermogenshypotheek 4,6 Direktbank Doorloophyp. 5,0 Roparco5,1 SNS Rekening crt. hypoth. 6,0 Zonder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor tophypotheken gelden hogere opslagen. Om een vergelijking te kunnen maken is alleen het 5-iaarstarief vermeld. Per geldgever zijn andere rentevastperioden mogelijk. De effectieve rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als afsluitprovisie, afboekingstijastip aflossing e.d. Peildatum: 21 november 1997 nvm X HYPOTHEEK shop Bron: NVM-Stappenplan Copyright NVM Nieuwegein Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 13