Voor de boer, de prins, de burger en de student 'Vroeger zaten ze in de olie, nu doen ze het op linnen' Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... 149 579 299 BERGWEG 110 ROTTERDAM Stadsgehoorzaal Theater de Teerstoof Theater Schuurkerk Verrassing Popprijs n iMiea^er programma Almanakken in Streekmuseum Jan Anderson a Lage prijzen bij Schiedamse Kunstveiling BON i -1 CORRECT PORTABLE AUDIO mr- mr- m.- TEL: 010-4.618.600 bb Notitieboek Voor een voordelig abonnement op het Rotterdams Dagblad. woensdag 3 december donderdag 4 december GEOPEND TOT 21.00 UUR SUPER WALKMAN PORTABLE RADIO MET KL0K J99 Woensdag 3 december 1997 MaasposT (PChs Sprookjesachtig Wintercircus Nationaal Nederlands Wintercircus Het hele theater is weer in de sfeer van het circus. Buiten staan de caravans van de artiesten. Binnen zien we zaagsel, ruiken we dieren en horen we het circusorkest. Het wordt sprookjesachtig dit keer, geheimzinnig en verras- send. Onvoorstelbaarlenige artiesten, een bijzonderejongleur, spectaculai- re luchtaccrobaten en lachwekende clowns. Dieren ontbreken natuurlijk niet. Dit jaar verschijnt er onder meer een groep grote leeuwen in de circus- piste. Topcircus voor de hele familie, een betoverende voorstelling die u niet mag missen. Woensdag 10 december, aanvang 15.00uur, 19.30 uur,toegangfl. 30,-/kor- tingspassen fl. 25,-/jeugd tot vijftien jaar fl. 20,-. Adem uit Maarten van Roozendaal Egon Kracht Een fascinerend mengsel van weemoedige bluessongs en komische liedjes, een repertoire doorspekt met liefdesverdriet, dronkenschap en eenzaam- heid. Een podium, een vleugel en een contrabas. Voldoende sober om de tekst en de muziek alle aandacht te geven die ze verdienen. Maarten van Roozendaal kan muziek, tekst, vleugel en zang achter zijn naam zetten. Egon Kracht zet er op contrabas een mooie laag weemoed en luie swing on der. Zijn tegenspel geeft de teksten een bijzondere lading. Zij zijn geen duo, maar een twee-eenheid. Subtiel zet Egon de puntjes op de i. Gevoelig en zon- der enig vals sentiment. Donderdag 11 december, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 20,-/fl. 17,50. Sfeervol Kerstconcert Wolga Kozakken Op verzoek van veel bezoekers weer terug in de Stadsgehoorzaal. Genieten vajn zang in de meest pure vorm. Het tien man sterke koor van de Russische Kozakken brengt een ge varieerd programma. Gewijde zang uit de Russisch- Orthodoxe kerk, meerstemmig en in beurtzang, naast volksliedjes en klas- sieke liederen, die direct teruggrijpen op de geschiedenis en de traditie van de Kozakken. De zangers begeleiden zichzelf op verschillende soorten bala laika's, gitaar, cello en de bajam (knopharmonica). Beleef het karakter van de Russische volksmuziek. Vrijdag 12 december, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 37,50/fl. 35,-. Kaarten zijn te koop aan de kassa van de Stadsgehoorzaal van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Niet Schieten! Taboe Na de smaakvolle programma's Natte Narren en Een Vlucht Re- gendruppels spettert Niet Schieten Verder met taboe. Taboe geeft on der meer antwoord op in de samen- leving heersende levensvragen: wit gebeurt er als een kerkhaan zijn gouden knuppel in het hoen- derhok gooit? Was 1940-1945 nu wel echt erg? Is een hond wel 's mans beste vriend? En wie is Bob? A1 de antwoorden op deze weinig voor de hand liggende vragen zul- len in een nieuwe vorm en op ei- genzinnige manier in liedjes en sketches van Niet Schieten! wor- den geopenbaard. vrijdag 12 en zaterdag 13 decem ber, aanvang 20.30 uur, toegang fl. 19,50. Kaarten kunnen worden gereser- veerd via de Schiedamse Theater- kassa van dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur, tel 267467. Toon Maas Basta Toon Maas is een clown en goo- chelaar voor het hele gezin. Niet alleen leuk voor kinderen, maar zeker net zo leuk voor volwasse- nen. Juist bij een gemengd publiek komen de grappen en grollen van Maas het best tot zijn recht. In te- genstelling tot de meeste clowns heeft Toon Maas geen rode neus, geen zonnetjes op zijn wangen en geen bolschoenen. Maas is univer- seel, muzikaal, volwassen, eigen- wijs, veelzijdig, maar vooral grap- pig. Een middag plezier met wat attributen en hier en daar een scherp randje. Kolderiek theater van internationale allure; heerlijk ongecompliceerd lachen. Lachen ojn... ja, om wat eigenlijk? Toon Maas is in 1953 geboren in Some- ren. Hij groeide op met muziek. Speelde gedurende zijn jeugd in een drumband, bij de fanfare en in een blaaskapel. Op zijn 27ste koos hij voor het theater, zonder zijn muzikale achtergrond te verwaar- lozen. In 1988 maakte hij de mo- biele voorstelling 'de reiziger', die hij door heel Europa speelde en die nog steeds op het repertoire staat. Sinds 1995 speelt hij daarnaast de theatervoorstelling 'Basta'. Zondag 7 december, aanvang 14.00 uur, toegang fl. 15,-/fl. 7.50. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de informatiebalie van het stadhuis, Koningshoek, op werkdagen tus- sen 09.00-17.00 uur en aan de kas sa van de Schuurkerk. Telefonisch reserveren op 5931931 (stadhuis) of 5913700 (theater). Een kaartje kan ook aan de zaal worden ge- kocht. Via het kabelnet kunt u het pro gramma van RDTV op uw televi- sie ontvangen. RDTV, ofwel Rot- terdams Dagblad TV, is een ka- belkrant die elke dag 24 uur lang te zien is. Ze bevat het laatste ac- tuele nieuws uituw omgeving. Op RDTV is elke dag het program ma AUTO TV te zien om 16.30 uur, 20.30 uur en 23.30 uur. Auto TV is een programma met nieuws op het gebied van auto's, verkeer en vervoer. Met daarin veel aan dacht voor vergelijkende tests, rij- impressies, nieuwe modellen, ac- cessoires en nuttige tips. Ook elke dag wordt het program ma VRU VAKANTIE TV uit- gezonden, en wel om 10.00 uur, 15.00 uur, en 21.30 uur. Dit pro gramma geeft informatie over rei- zen, vacantie en vrije tijd. Veel aandacht wordt besteed aan diver se vacantiebestemmingen. Aan het einde van het programma krijgt u enkele vacantietips. Elke maandag en dinsdag krijgt u via RDTV extra veel informatie over onroerend goed en wonen. SCHIEDAM - Dryad is de eer- ste verrassing die de Popprijs Schiedam heeft opgeleverd (vrijdag 28 november). Hun muziek ligt ergens tussen The Smashing Pumpkins (de 'So- ma'-achtige nummers), The Feelies en Radiohead in. Ze hebben een geweldige zanger, bassist en gitarist. Wat kun je er verder nog van zeggen? Een heel bijzondere band met bij zondere songs die ongetwijfeld in de halve finale zal belanden. De volgende voorronde wordt vrijdag 12 december gehouden, in het Podium Cafe aan de Lan- ge Haven 28. Aanvang 21.00 uur. VLAARDINGEN - 'De almanak en de krant, zijn de leugenzak- ken van het land'. Het fenomeen almanak heeft ons land lang ver- deeld. Sommigen zweerden bij de betrouwbaarheid van de ge- gevens zoals die in de bekende Enkhuizer Almanak werden ge- presenteerd. Aantal uren zonne- schijn, droge en natte perioden: nog in deze eeuw planden men- sen er hun vakantie naar: „We kunnen dit jaar maar beter niet in de derde week van augustus gaan, want dan regent het vol- gens de almanak." „Mensen ma- ken de almanak, God het weer", repliceerde een anonieme scepti- cus. Het zijn in elk geval leuke boekjes die ieder voor zich een tijdsbeeld geven. Deze maand is er in Streekmuseum Jan Ander son een kleine tentoonstelling te zien van de almanak als histori- sche bron. Almanak is ontleend uit het Ara- bisch, afgeleid van Al-Manakh, dat vermoedelijk kalender of maand betekent. Het woord duikt in Euro- pa voor het eerst op in 1267, in een boek van Roger Bacon over de be- wegingen van de hemellichamen. Later, vanaf het midden van de vijftiende eeuw, wordt het woord gebruikt voor de verzameling ta- bellen en data die voor de Late Middeleeuwer handig was om in huis te hebben. Maanstanden, hoog- en laagwater, markten, weersvoorspellingen: je kon het al- lemaal vinden in de almanak. In la tere tijden kon je er de dienstrege- ling vinden van de postkoets en de diligence, de eerste voorzichtige spoorregelingen of wanneer de stadspoorten werden geopend en gesloten. De oudst bekende Nederlandse al manak dateert van 1601: de Utrechtse 'Nieuwen eride ouden Almanach'. Uit dezelfde tijd stamt de Enkhuizer Almanak die nog steeds wordt uitgegeven. De boek jes werden verspreid door mars- kramers en omdat veel mensen het lezen en schrijven niet machtig waren werd er veelvuldig gebruik gemaakt van symbolen. Streekmuseum Jan Anderson heeft Almanakken in alle soorten, maten en tijden. Deze maand in Streekmuseum Jan Anderson. Foto Roger van der Kraan tientallen almanakken in huis, in allerlei formaten, uit verschillende tijden, bestemd voor de boer, de prins, de burger en de student. Het was een boek dat je niet zo gauw weggooide. „Het was op de Bijbel na vaak het enige boek dat de men- sen lazen", zegt Anderson. En om dat papier kostbaar was, kreeg de almanak na een jaar een tweede le- ven als notitieboek. Het was niet voor niets dat er veel bianco pagi- nas inzaten. Zo kan het gebeuren dat je in een almanak van 1815 no tifies van een aannemer kan vinden die in 1822 een huis bouwt. De prijzen van het hout, plavuizen, het metselwerk: de krabbels lijken gis- teren geschreven te zijn. Wat dat betreft zouden almanakken vaker gebruikt moeten worden als histo- rische bron. Nog een voorbeeld, uit dezelfde almanak. De prijzen die luitenant Vriesman als lid van een Nederlands schuttersregiment in 1833 moest betalen voor het da- gelijkse brood en vlees, met de vermelding dat het regiment 15 ja- nuari is vertrokken naar Zundert. Dat op diezelfde dag de 'koe is ge- leid', gedekt dus door de stier, lijkt zo op het eerste gezicht een minder belangrijk historisch feit. De alma nak kan ook dienen als genealogi- sche bron. Zo noteerde de Vlaar- dingse reder C. van Buuren van Herpt in 1841 alle verjaardagen van zijn familie, bekenden en vrienden. Ook de verjaardag van Bernhard ter Haar, een destijds be kende letterkundige, dichter en schrijver die als predikant in Vlaardingen op de kansel stond, behoorde tot zijn kennissenkring. Verder lezen we dat hij in datzelf- de j aar heeft geloot voor de militai- re dienst. Aangezien het betreffen- de legeronderdeel maar 23 man nodig had, en Van Buuren van Herpt nummer 92 trok, kunnen we opmaken dat de dienstplicht aan deze jongeman voorbij is gegaan. Bovendien blijkt hij gevaccineerd te zijn tegen de pokken, 43 jaar na- dat de Engelsman Jenner zijn vac- cin wereldkundig had gemaakt. Een bijzondere almanak is die van de Maatschappij van weldadighe- den uit 1879 waarin een verhaal (geen gedicht dus) is opgenomen van Francois Haverschmidt ofte- wel Piet Paaltjens. Het is niet al leen vanwege de inhoud een intes- sant boekje, ook de typografie en uitvoering (goud op snee) is bij- zonder. Studenten maakten in de negentiende eeuw ook gebruik van de almanak, net zoals nu. De Deut sche Studenten Almanak ui 1872 levert wat betreft een mooi tijds beeld die toch niet zo gek veel ver- schilt van corpsverenigingen als Minerva. Uiteraard werd er ont- groent. Een jongen die zich hier- aan had onttrokken werd voor de Senaat gedaagd en werd voor zes weken geschorst. Almanakken zijn er in alle soorten en maten. In de tentoonstelling is een zeer klein exemplaar opgeno men, bestemd voor een dame en verluchtigd met grappige afbeel- dingen. Streekmuseum Jan Anderson ligt aan de Kethelweg 50 in Vlaardin gen. Geopend elke zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Verder ge opend elke eerste zondag van de maand, eveneens van 14.00 tot 16.00 uur. Entree gratis. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - Misschien lag het wel aan de zondagmiddaglande- righeid, maar er werd bij de Kunstveiling (zon beetje het laat ste onderdeel van Kunstlint) uit- zonderiijk laag geboden. Een dubbele litho van Beaty Czeto, uitgevoerd in prachtige blauwe kleuren? Ging weg voor fl. 120,- („past fantastisch bij de kleur van uw overhemd, meneer). Een ingekleurde polaroid van Jenna Tas, voigens een techniek die me neer Polaroid nooit zou hebben goedgekeurd? Kostte slechts fl. 90,-. Verzamelaars deden er hun voordeel mee. „Een werk van Willem van Hest, vooral beroemd vanwege zijn stadsgezichten en naakten." Vei- lingmeester Ruud Ramsaier toont het verzameld publiek in Het Paard een schilderij van een naakte vrouw. „En u.begrijpt dat we hier te maken hebben met een stadsge- zicht, ditmaal geschilderd vanaf de noordkant." Het werk gaat uitein- delijk de deur uit voor fl. 75,-.„En hier, een Antoinette Kok. Wie biedt op Antoinette Kok?" Moei- zaam kruipt de prijs omhoog naar fl. 60,-. „Je gaat me toch niet ver- tellen dat ie voor zestig gulden weggaat? Een schitterend werk waarvan alleen de lijst al het dub bele kost.Er wordt fl110,- gebo den. „Nu komen we in de buurt. Wie biedt er meer dan honderden- tiengulden? Eenmaal honderdtien, tweemaal honderdtien... Honderd- twintig!" De veilingmeester klopt uiteindelijk af op fl. 210,- „Eigen- lijk nog geen geld."„En nu dames en heren, een Jeroen Staal. Naar ik mij heb laten vertellen is hij een van de vele impressionistische schilders die Schiedam rijk is." De veilingmeester wijst op een ab stract werk met felle kleuren. „Ge- inspireerd op zijn vrouw. Vandaar dat ze nu trammelant met elkaar hebben. We weten niet of het ge maakt is nadat hij een avondje heeft gestapt of zijn vrouw. Kom i»u ■nil Hi !H t "■smmiuHTwimiV— jr Veilingmeester Ruud Ramsaier brengt met zijn zaklamp licht in de duisternis van het Paard: Dames en heren: kom op! Alleen de lijst is al twee keer zoveel waard.Foto Roger van der Kraan Na twee weken Kunstlint kan de balans worden opgemaakt van de Kunstbeurs nieuwe stijl. Na de ver- banning uit het Stedelijk Museum hebben de deelnemende kunste- naars nu een vorm gevonden die lang mee kan gaan. Doordat Kunstlint is uitgesmeerd over twee weken (in plaats van een weekend) hebben meer mensen de kans om kennis te maken met Waterweg- kunst. Verder hebben de kunste- naars nu de mogelijkheid om ook de lokatie zeif te benutten, en dat was in het Stedelijk Museum ei genlijk niet mogelijk. Directrice Diana Wind zou zich eigenlijk achter het hoofd moeten krabben en zich afvragen of het wel zo slim was om de Kunstbeurs af te stoten. Het was vaak de enige keer in het jaar waarop sommige Schiedam- mers het museum bezochten en zo iiberhaupt met het museum in con tact kwamen. Nu lijkt het erop als- of het Stedelijk alle banden met de kunstenaars in de Waterweg heeft afgesneden. Maar misschien is dat ook wel de bedoeling geweest van Wind. JALMAR TEUNISSEN op: wie biedt er op Jeroen Bosch, ik bedoel Jeroen Staal." De prijs kruipt omhoog naarfl. 100,-. „Wie biedt er meer voor deze Jeroen Staal? Vroeger waren de Schie- dammers in de olie, nu staat het op linnen." 110, 120, 130, 140, 150 160, 170, 180: „Dames en heren toch. Je kunt niet gauw zeggen dat je voor honderdtachtig gulden me- vrouw Staal boven je bed hebt han- gen." Het bieden blijft steken op fl.210,-. Een van de klappers van de vei- lingmiddag in Het Paard is een werk van Theo Gootjes. Al snel is het bod bij fl. 200,- beland. Vervol- gens gaat de prijs bij elk bod met fl. 25,- omhoog om te staken bij fl. 575,-. Voor het eerst wordt er in Het Paard geklapt. Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken vrijblij- vend op proef voor maar /13.75. 1 Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 30,40 automa- tisch per maand. Naam: Adres: Postcode:Plaats: TelefOOncontra!© bezorging) Bank/gironummer: Handtekening: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam T0Z9 SONY GRATIS RUSSEL ATHLETIC RETRO WATCH KAD0 SONY WM-EX 550 SUPER WALKMAN Solide uitgevoerde autoreverse Walkman in een metalen behuizing metvederlichte bediening. Voorzien van 2 standen Mega Bass, Dolby B ruisonderdrukking en bandsoort schakelaar. Incl. fontopia hoofd- telefoon. In zwart uitgevoerd. Art.nr. 30697 STEIGERPRUS TELEFUNKEN RP-550 PORTABLE RADIO Handzame radio voor thuis of op de wintervakantie met ontvangst van FM, MG, LG en KG. Voorzien van digitale frequente uitlezing, 20 voorkeuze instelling voor het opslaan van uw TELEFUNKEN favoriete zenders en klok. Zoeken van zenderskan handmatig of automatisch. Gekhikt voor net- en batterij voeding. In zwart uitgevoerd. Afm. 21x13x45 cm. Art.nr. 23667 SONY PORTABLE MINIDISC MET 0PNAME INCLUSIEF 3 GRATIS MDW-60 MINIDISCS SONY MZ-R30 PORTABLE MINIDISC WALKMAN MET 0PNAME Digitaal op stap met uw favoriete artiesten kan met deze schitterende portable recording MiniDisc Walkman met volledige digitale opname mogelijkheid maximaal 74 minuten digitaal opnemen en weegeven Shock Resistant memory (10 sec.) Volledige editing functie Bass boost Incl. hoofdtelefoon, afstands- bediening, AC adapter en draagtas HET ZATERDAG •Afm. (bxhxd): 11.6x3x8 cm Art.nr. 633 STEIGERPRUS AKAI Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. m Op de Bergweg 110 kunt u van 17.00 tot 18.00 uuriedere zaterdag profiteren van een super-aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad I i j strekt en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. AKAI PJW 516 C0MP0 SYSTEEMMET LUIDSPREKERS IDraagbaar minisysteem met versterker, FM, MG en LG tuner, Idubbel cassettedeck, CD-speler en afneembareluidsprekers. Het Iuitgangsvermogen is totaal 45 Watt. Zelfs een microfoon aansluiting met volumeregeling voor karaoke is Iaanwezig. Voorzien van balans, gescheiden hoge en lage tonen regeling. In zwart uitgevoerd. Art.nr. 17658 STEIGERPRUS VAN 17.00 TOT 18.00 UUR BEREIKBAARHEID: Met de tram: lijn 4,6 en 9. Met de bus: 170,171 en 173 stoppen praktisch voor de deur en bus 35,39 en 40 stoppen bij Station Noord. Met de auto: volg de diverse aanwijsborden. OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 5 december 9.00-17.00 uur, zaterdag 9.00- 18.00 uur. Zondag 21 december geopend van 12.00-17.00 uur.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 19