-.vjj jtlm i In, schoo I va katftie J - leuks vt^rkiit De fandub van Blijdorp \33Qj i ZOOFOON: de persoonlijke gids Voordelig vaker naar Blijdorp ..4 Jr .Jhrjr" I Groen "~~p JI HjHtM i Natuurbehoud Maleise Bosrand: authentiek Aziatische sfeer proeven in Diergaarde Blijdorp DIERGAARDE BLIJDORP - Binnen- stappen in een Maleis Batakhuis, ont- spannen over de veranda hangen en kij- ken hoe gibbonapen, hertezwijnen en lierherten zich vermaken: dat is de Malei se Bosrand. De Maleise Bosrand is al weer een nieuw groot project in de Rot- terdamse Diergaarde Blijdorp. De eerste fase is in de zomer van '97 opgeleverd, de tweede fase van de bouw eindigt nog voor de zomer van '98. Het ontstaan van zo'n nieuw project heeft letterlijk en fi- guurlijk heel wat voeten in de aarde. Een nader kijkje meer dan waard. Diergaarde Blijdorp geeft bij nieuwe pro- jecten zoals de Maleise Bosrand de die- ren een landschap dat lijkt op het gebied waar ze oorspronkelijk in thuis horen. V6or een project van start gaat, gaan ver- schillende afdelingen van de Diergaarde om de tafel zitten. De dierenverzorgers vertellen welke eisen zij hebben en over- leggen daarover met de botanische afde- ling, de technische dienst en de publieks- afdeling. Samen komen ze tot het uitein- delijke plan. De verschillende afdelingen gaan daarna, onder leiding van een pro- jectleider, gezamenlijk aan de slag met de uitvoering. De Maleise Bosrand ligt in Blijdorp in het werelddeel Azie. Vanuit het Amoer- gebied komt de dierentuinbezoeker op een vlonder, dat over de Amoerrivier leidt. Op de rivier drijven schitterende grote pelikanen. Aan het einde van het pad doemt een Maleis Longhouse, een paalwoning, op. Aan de linkerkant ligt een Batakhuis. Aan weerszijden van de entree daarvan liggen de verblijven van de Bengaalse tijgerkatten en de Palawan- pauwfazanten. In het Batakhuis, achter een veranda, zijn de binnenverblijven van de Bosrandbewoners zichtbaar. Een- maal weer buiten volgt een ontmoeting met zeldzame hertezwijnen en een grote groep lierherten. De speelse gibbons zijn ook meestal buiten te vinden, vaak al slingerend in de bomen. Het bospad sluit weer aan bij de door- gaande route die verder door Azie gaat. In het achterste gedeelte lopen bantengs en Indische antilopen. Het Maleise Long- house is de grootste attractie van de twee de fase van de Bosrand. De paalwoning lijkt zowel van binnen als buiten be- woond. Het huis geeft een beeld van hoe de bewoners in deze streek wonen. Een van de leukste plekjes in de Maleise Bosrand is het gibbonverblijf. Dat ver- blijf is eigendom van gibbonmoeder Saar, vader Nico, dochter Kaya, zoon Ta- bin en baby Matang. Mary Vriens is een van de verzorgers die erg betrokken is geweest bij de overplaatsing van de gib bons van hun oude naar hun nieuwe stek, Gibbon Nico. Met zijn gezin is hij naar de Maleise Bosrand verhuisd. In het begin was dat wel even wennen: zo dacht zoon Tabin eerst dat de lianen op de muur echt waren. een prachtig binnen- en buitenverblijf op de Maleise Bosrand. Vriens verzorgde de gibbons altijd in hun oude verblijfplaats, het nachtdieren- en apenhuis. De gibbons zijn in'juni 1997 naar de bos rand verhuisd. Ze werden allemaal apart in een kist vervoerd. Saartje mocht als eerste in het nieuwe binnenverblijf, spoe- dig gevolgd door de rest van de familie. „Na een half uurtje vielen ze naar onze verbazing rustig in slaap"vertelt Vriens. „Ze hebben daarna veertien dagen de tijd gekregen om rustig aan het binnenver blijf te wennen. Toen hebben we het rooster naar het buitenverblijf geopend. Ze kwamen niet naar buiten, want ze had- den van binnenuit al kunnen zien wat er buiten was. We hebben het daarna met een luik geprobeerd en toen we dat later De prachtige pelikanen zijn te bewonderen op de Amoerrivier in de Maleise Bosrand. weghaalden. waagde Nico na een tijdje de eerste stappen naar buiten. Na drie da gen volgde Saar." Vanuit het binnenverblijf moeten de die- ren eerst over een smal bruggetje, voor- dat ze op het eiland, buiten, komen. ,,We maakten ons wel zorgen om Saartje", vertelt Vriens. „Saartje is aan een oog blind en het andere heeft staar. Sinds een oogarts uit het Oogziekenhuis haar heeft geopereerd, ziet ze gelukkig weer wat contouren. Saar zat, toen ze naar buiten ging, eerst twintig minuten op het brug getje. Daarna ging ze hoog in een boom zitten en kwam er niet meer uit. Later is ze van vier meter hoog naar beneden ge- vallen,.met haar kind Matang op de buik. Gelukkig kwam ze op haar rug terecht en is er niets gebeurd. Later hebben we voor haar, ter herkenning, een tak op het brug getje gelegd. Iedere gibbon is bang voor water, maar zij niet. Na enkele dagen liep ze al aardig naar binnen en naar buiten", vertelt Vriens. Ook in het binnenverblijf moest het gib- bongezin even wennen. Het verblijf is zo aantrekkelijk mogelijk gemaakt met al- lerlei takken en lianen. Op de muren zijn tekeningen van bomen en lianen aange- bracht. „Gibbon Tabin sprong driftig van tak tot tak. Tot hij zich vergiste en tegen een muur aan sprong. Plof, daar lag hij op de grond." Twee weken lang hebben vele vrijwilli- gers de gibbons in de gaten gehouden. „Om de vijf minuten hebben we gerap- porteerd welke gibbon zich waar bevond. De dieren reageren ook op je als je ze lan- gere tijd kent." Vriens ziet het gibbonge- zin bijna als familie. Tijdens de verhui- zing was ze vaak voor dag en dauw aan- wezig om te helpen of te observeren. Ze vindt het dan ook erg jammer dat de Ma leise Bosrand ver van het nachtdierenver- blijf af ligt, zodat de gibbons na de ver- huizing nieuwe verzorgers hebben gekre gen. Een van de onmisbare schakels bij de aanleg van de Maleise Bosrand was de botanische afdeling van Blijdorp. Deze afdeling is verantwoordelijk voor al het levende groen in de diergaarde, zowel binnen als buiten. Ook beheert de botani sche afdeling diverse plantencollecties, verzamelt ze zaden en zorgt ze voor het meubilair, de verharding en de afvalstro- men. Louis Jacobs werkt als opzichter bij de botanische afdeling. „De dierenverzor- DIERGAARDE BLIJDORP - Een dierentuin is geen dierentuin zonder een echte fanclub. De 'Vrienden van Blijdorp' bestaan al dertig jaar. Ti- neke Groenhorst is de vrolijke voor- zitster, en waarschijnlijk de grootste Blijdorp-fan, van de Vrienden. De Vrienden waren de hoofdsponsor van de eerste fase van de Maleise Bosrand. Een lidmaatschap van de Vrienden van Blijdorp kost vijfenveertig gul den. Een bedrag dat de echte fan er zo uit heeft, volgens Groenhorst. „Als je lid wordt, krijg je twee vrij- kaartjes voor de Diergaarde en vier keer per jaar valt het bladVrienden- nieuws' in de bus. In het voorjaar en in het najaar zijn er voordelige een- daagse excursies naar een andere dierentuin. In mei is er een meer- daagse reis naar een andere tuin, vaak in het buitenland." 's Winters zijn er voor de Vrienden vijf lezin- gen in Blijdorp. De leden hebben dan ook gratis toegang tot de tuin. „Alle geld dat we aan contributies en in de Vriendenwinkel in de Dier gaarde vergaren, is voor Blijdorp. We bepalen zelf waaraan het geld wordt besteed. Natuurlijk gebeurt dat wel in overleg met de Diergaar de", vertelt Groenhorst. ,,Vroeger schonken we dieren, maar tegen- woordig gaat de uitwisseling van dieren vaak met gesloten beurzen. De dierentuin is ook geen postzegel- verzameling meer met zoveel moge lijk verschillende dieren. De kwali- teit van de onderkomens wordt steeds belangrijker." De bijdragen van de Vrienden moe ten niet worden onderschat. Naast de sponsoring van de Maleise Bosrand heeft de vereniging bijvoorbeeld in 1994 drie miljoen gulden aan Taman Indah (grotendeels overdekt tropisch bos, met olifanten als hoofdbewo- ners) geschonken. Ook hebben de Vrienden het tijdelijke verblijf van de zeeotters betaald en neemt de ver eniging de kosten van een nieuw verblijf voor Manoelkatten voor haar rekening. „Dat is een tussen- doortje", lacht Groenhorst. „Met het Manoelverblijf is ongeveer een ton gemoeid. Onze bijdrage aan de Ma leise Bosrand bedroeg een half mil joen." De Manoelkatten, die zo groot en zwaar als huiskatten zijn, arriveren halverwege 1998 in Blij dorp. Het is vrij zeldzaam dat de die ren naar Rotterdam komen. „Het leukste is om een afgerond pro ject te financieren", vervolgt de voorzitster. „Als een project is afge rond, worden de Vrienden altijd uit- genodigd bij de opening." Zo waren meer dan vijfhonderd belangstellen- den aanwezig bij de oplevering van de eerste fase van de Maleise Bos rand op 28 juni 1997. De 'Vrienden van Blijdorp' hebben ruim vijfduizend leden, van wie de meesten in de buurt van Rotterdam wonen. De vereniging is geheel on- afhankelijk. Maandelijks vergadert het bestuur van de Vrienden met Blijdorp-directeur Ton Dorresteyn. „Onlangs werd onze vereniging op een workshop van dierentuin-onder- steunende verenigingen in Hannover uitgeroepen tot de 'grootste en meest succesvolle dierentuin-fanclub van Europa", vertelt een trotse voorzit ster. „Voor mensen die interesse in dieren hebben. bieden wij heel veel voor een luttel bedrag." Meer informatie over de Vrienden van Blijdorp: telefoon en fax 010- 467.66.37. mwarnxxmrnam I gers stellen verschillende eisen aan de be- planting in de diergaarde. Neem bijvoor beeld het gibboneiland. De begroeiing mag niet giftig zijn, de planten mogen al dan niet stekelig zijn, enzovoort. Aan de hand van die aanwijzingen maken wij een plan. Onze medewerkster Melitta van Bracht is daar vier maanden mee bezig geweest. Het doel is om zoveel mogelijk planten uit het land van oorsprong neer te zetten, maar dat is wel eens moeilijk." In de Maleise Bosrand was het goed mo gelijk de oorspronkelijke sfeer te schep- pen. Gekeken wordt onder meer naar blad- en bloeivormen in het gebied van herkomst. ,,Het groen kopen we naast in Nederland ook veel in Italie. We hebben vrachtwagens vol met bomen, planten en heesters verwerkt. Het is hier dan net een groot tuincentrum.' In de Maleise Bosrand staan onder meer bananenbomen. In het gebied komen, naast alle groen, in totaal zo'n vijftig tap- punten voor water om het de hoveniers makkelijker te maken. „Bij het aanplan- ten is een grote creativiteit van de hove niers belangrijk. Alles staat door elkaar, dat is in de natuur ook zo. Zelfs als een boom omwaait, laten we die meestal lig gen", vertelt Jacobs. „Bij ieder nieuw project steunt Diergaar de Blijdorp een natuurbehoudproject in het wild." Aan het woord is Angela Glat- ston, biologe in Blijdorp. „Bij de bouw van Taman Indah hebben we een olifan- tenproject in Birma gehad. We zijn voor de Maleise Bosrand bezig met projecten op de Filippijnen. Daar zijn veel zeldza me dieren te vinden en de ontbossing is groot. Goede redenen om projecten in het landte steunen." Het geld dat Blijdorp verzamelt voor de projecten in het wild, gaat via Flora en Fauna International naar agenten ter plekke. Die zorgen ervoor dat het goed wordt besteed. Meestal worden bestaan- de projecten uitgekozen. Blijdorp steunt een clowdrat-project (eekhoornachtige rattensoort) en een hertenproject op de Aziatische eilanden. „Op de herten wordt veel gejaagd. Ook komen de dieren om door de ontbossing en bij verkeersonge- lukken. We hopen in 1998 enkele van de ze herten, via dierentuinen in Frankrijk, naar Blijdorp te halen. De dieren blijven eigendom van de Filippijnse regering, en de meeste gaan ook weer terug naar de natuur", vertelt Glatston. In het Batakhuis hangt informatie over de projecten die in het kader van de Maleise Bosrand worden gesteund. „Bezoekers die vaker komen worden er daardoor be- ter bij betrokken", legt de biologe uit. „Bovendien is het leuk voor de verzor gers van de dieren om iets tastbaars te la- ten zien." Ook al zijn het geen gigantische bedra- gen, alle beetjes helpen, vindt Glatston. „En we hebben geen overheadkosten, al le geld dat we hebben gaat daadwerkelijk naar de projecten in het wild." De Maleise Bosrand is een mooi voor- beeld van hoe Diergaarde Blijdorp nieu we projecten aanpakt. De dieren krijgfcn een plek in speciaal voor hen ontworpen verblijven en het afwisselende groen zorgt ervoor dat het zoveel mogelijk lijkt op, in dit geval, Maleisie zelf. Zo wordt Blijdorp voor zowel de dieren als de be- zoekers steeds leuker. RIA STOUT Louis Jacobs, Angela Glatston en Mary Vriens (vlnr) waren nauw betrokken bij de aanleg van de Maleise Bosrand. DIERGAARDE BLIJDORP - De heldere gids die de bezoekers van de dierentuin altijd snel van allerlei informatie voor- ziet, heeft er een collega bij. De ZOOFOON, een persoonlijke 'audio- gids', is een lange groene telefoon. Voor vijf gulden vergezelt de ZOOFOON de bezoeker door de hele Diergaarde. Als de gebruiker onderweg een van de in de tuin aangegeven nummers intoetst, krijgt hij of zij informatie over de betreffende die ren. Soms is zelfs het dierengeluid te ho ren. Via aparte nummers is informatie be- schikbaar over grote verblijven als Ta man Indah en de Rivierahal. De luiste- raars worden ook van het laatste nieuws voorzien. De audiofoon is verkrijgbaar in het Nederlands, Engels en Duits. Diergaarde Blijdorp is de eerste dieren tuin in de wereld die ZOOFOON aan de bezoekers aanbiedt. DIERGAARDE BLIJDORP - Een abonnement op Diergaarde Blij dorp tnaakt het bezoeken van de dierentuin het hele jaar door mak- kelijk en voordelig. Een abonne ment loopt van 1 mei tot en met 30 april, maar kan al vanaf 1 maart worden aangeschaft. De Diergaarde geeft korting op bet abonnement als het later in het seizoen wordt ge- kocht. „Het is heel leuk om de Diergaarde vaak te bezoeken en zo dieren op te zien groeien", vertelt Maijon Pee- ters van de afdeling marketing van Blijdorp. „Ook de uitbreidingen in de dierentuin zijn goed te volgen. Het is bovendien leuk om een abon nement cadeau te geven." De abonnementhouder kan gratis de Diergaarde bezoeken. Daarnaast zijn er vele extra's aan het abonne ment verbonden: het tweemaal gra tis bezoeken van dierentuinen in Amsterdam en Antwerpen, het gra tis full colour tijdschrift Blijdorp Blad, kortingsbonnen voor andere attracties en enkele gratis introduc- tiekaarten. Er zijn verschillende soorten abon- nementen: voor de jeugd van vier tot en met elf jaar (65 gulden per jaar), voor volwassenen (105 gul den), voor senioren (70 gulden) en voor gezinnen (225 gulden). Nieuw in '98 is een abonnement voor een- oudergezinnen (160 gulden). Voor meer informatie over de abonnementenbel 010-443.14.94.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 23