Op de Zugspitze ligt heel Duitsland aan je voeten Ehrwald: 'Heer wie u lief heeft, laat vallen in dit land' Met een half miljoen bezoekers per jaar behoort het Oostenrijkse dorpje Ehrwald tot (vu van de popu- lairste toeristisehe oorden in I trol. Zowel in de zo- mer als in de winter is het bei gdorp zeer in trek bij toeristcn. Die populariteit van Ehrwald is nict zo verwonderlijk, want het lif t tip een schitterende lo- catie; aan de voet van hpi Wettersteingebergte, in een uitgestrekt, zonnig dal in het noorden van Tirol. De bergen rond Ehrwald, in cornbinatie met het bre- de dal, bieden taljoze inogelijkhcdcn voor een spor- tieve vakantie. m i^teingebetgte ffft achter mensen naar de tweeduizend iw- tlflrp ligi. Het hoogste meter hoger gelegen top. De punt van het Wetlersteingg- gondelrit is met het schitte- bergte heet de Zugspitze cn rende uitzicht een attractie ligt op een hoogte van ouge op zich in Ehrwald. Eenmaal veer drieduizend meter. De boven op de Zugspitze aan- Zugspitze is ooit door een gekomen, is de volgende at- Oostenrijkse keizer aan tractie te aanschouwen: Een Duitsland gesehonken, om- schitterend Alpenpanorama. dat Duitsland geen hoge ber- Het is alsof je over alle Al- gen had. Sindsdien is dit het pen heenkijkt. Vooral met hoogste punt van Duitsland. helder weer is het uitzicht spectaculair; aan de ene kant kan je tot de Zwitserse Al- pen kijken, terwijl je aan de andere kant over een groot deel van Bayeren uitkijkt. Boven op de Zugspitze heb je niet alleen een adembene- mend uitzicht, je staat ook nog eens op het hoogste punt van Duitsland. Je hebt, bij wijze van spreken. heel Duitsland aan je voeten lig hten. Een Duitse adelaar gee ft symbolisch het hoogste punt aan. Een paar meter la in de winterperiode kan er ooder meer naar hartelust a den geskied, gesnow- rd. gelanglauft en gl- Ehrwald heeft maar lierst vijfentwintig ver- schillende ski-afdalingen, die een gezamenlijke lengte hebben van meer dan twee- honderd kilometer. Daar- naast kunnen langlaufers te- recht op verschillende ba- nen, die bij elkaar meer dan honderdvijftig kilometer be- slaan. Ook aan de fervente snowboardliefhebbers is in Ehrwald gedacht. Speciaal voor hen zijn er twee halfpi- pes, een piste en een Fun- park aangelegd. Wie wande- lend de omgeving van Ehr wald wil verkennen kan dat |p gezelschap van een Lama then. Deze dieren, oor- ||||gnkelijk afkomstig uit Pe- HP|olgen braaf en sjouwen M^ndien de bagage mee. HMkezicht van Ehrwald wordt in belangrijke mate eindigen in het dorp. Naar alle skigebieden rijden ski- bussen vanuit het dorp. De ritten duren niet langer dan tien minuten, dus het is mak- kelijk te doen. Naast de gebruikelijke win- tersporten biedt Ehrwald haar bezoekers nog talloze andere faciliteiten aan. In de omgeving van Ehrwald lig- gen veel meren waar gevist kan worden. er worden ex- cursies georganiseerd, er is een casino, een fitnesscen- trum. een openlucht- en overdekt zwembad, een bio- scoop, je kan parachutevlie- gen, paardrijden, tennissen. squashen, bergbeklimmen. ijsstokschieten, schaatsen. rodelen en nog veel meer. Wie tijdens de vakantie 's nachts door wil gaan met feesten heeft pech, want de enkele uitgaansgelegenhe- den in Ehrwald sluiten al om een uur de deuren. Wil je toch langer stappen, dan Ehrwald ligt in het noorden moet je naar het Duitse Gar- misch Partenkirchen gaan. Met de auto is deze stad in twintig minuten bereikbaar. Hier zijn vele cafes en dico- theken die tot in de vroege uurtjes doorgaan. In Ehrwald is het gedurende elk jaargetijde heerlijk toe- ven. De toeristen hebben dit al lang ontdekt, want de bed- den in het dorp zijn bijna ge durende het hele jaar bezet. Ook beroemde persoonlijk- heden als schrijvers en kun- stenaars hebben Ehrwald al lang ontdekt, sommigen gin- gen er zelfs wonen. Veel ro- mans spelen zich af in de omgeving van Ehrwald. Een van die beroemdheden is Ludwig Ganghofer, een be- kende schrijver die in 1906 in Ehwald ging wonen. Hij schreef over Ehrwald: „Heer, wie u lief heeft, laat vallen in dit land!" van Tirol, tien minuten van de Duitse grens. Met de auto is het makkelijk bereikbaar, maar ook met de trein kun je er komen. Wie geen tin heeft om over de weg te gaan, kan ook door de lucht gaan. Vanaf Rotterdam Airport gaan er rechtsffeekse vluch- ten naar Miinchen. maar voor de rest van de rit moet dan wel een bus, trein of au to genomen worden. Voor meer informatie over Ehrwald: Internet (http:// www.tiscover.com/ehrwald), e-mail ehrwald@zugspitze.tiro- l.at), of bij het Oostenrijks Toeristenburo in Amster dam, telefoon 020- 612.96.82. Speciale Ehr- wald-arrangementen zijn te boeken via VIP Reizen, dat in deze samenwerkt met Lufthansa en VLM, tel. 0347-342087, fax 0347- 341688. JEROEN PAAK Kabelbaan Sinds 1926 is de Zugspitze vanuit Ehrwald te bereiken met een kabelbaan, die lange tijd de langste kabelbaan van Europa was. Een belangrijke stap in de richting van het moderne toerisme was de opening van de nieuwe ka belbaan naar de Zugspitze. De nieuwe baan verving in de herfst van 1991 de vijfen- zestig jaar oude baan. Bin- ger ligt de hoogste "biergar- ten' van Duitsland, het is dus handig om naast Oostenrijks geld ook Duitse Marken mee naar boven te nemen. Vanaf de Zugspitze gaat een andere kabelbaan weer een stukje naar beneden, waar- door je boven op het Wet tersteingebergte komt. Hier ligt de noordelijkste glet- scher van de Alpen, waarop een schitterend skigebied is aangelegd. Het hele jaar door ligt hier sneeuw. De gletscher, het grootste skige bied bij Ehrwald, is in onge- veer twintig minuten vanuit Ehrwald te bereiken. Cen- traal op de gletscher staat een grote blokhut, waar de traditionele apres ski gehou- den kan worden. Vanaf dit punt vertrekken ook de meeste liften naar de ver schillende pistes op de glet scher. Voor snowboarders is er een snowboardpiste, een halfpipe en een funpark aan- wezig. Naast het gletschergebied heeft Ehrwald nog twee klei- nere skigebieden; de Sonne- lift en de Almbahn. Deze lig- gen dichter bij het dorp, on- der de boomgrens. Je kunt hier dus tussen de bomen door skien. Enkele pistes witless MaasstaD Oostenrijks Toeristenbim Foto: Oostenrijks Toeristenburo Wet hoogste punt van Duitsland wordt aangegeven middels dit typisch Duitse kruis. Op grote hi •ijn immer skihutten te vinden om te onsti irpje Ehrwald is een sieraad in de Alpen en is een bezoek waard in alle jaargetijden. Skien op de gletscher op de top van de Zugspitze kan ook als er nog niet veel sneeuw gevallen is. De hoogste biergarten van Duitsland, te vinden op de top van de Zugspitze. Ehrwald heeft een uitgestrekt achterland dat buiten het skiseizoen uitermate geschikt is om bijvoorbeeld te wandelen ofte fietsen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 17