Aanpassingen rond de feestdagen De wijzigingen: lijnen 13,31 en 67 Twee goedkope ritjes in het weekend Er op uit? RET TOURS voor touring- carverhuur, dag- en minitrips I Geslaagde spitsproef Vraag Antwoord Nieuwe tarieven per 1 januari m Gratis strippenkaart voor houders Rotterdampas 1998 Pinnen en chippen bij de RET RET Servicenummers en -adressen Uitg.ive winter 1997 fif t Nitttm h h?t itifaffhoiiehleifj voar van ti* (if f met wij/igmcjen m tie clferistregtling Bus, tram en metro Tramlijn 13 niet meer op zondag Buslijn 31 rijdt weer op zaterdag Nieuw eindpunt voor buslijn 67 Nachtbus Kaartautomaten Gin reductietarief abonnementen 0# Priji ■fti De RET werist u prettige kerstdagen en een gelukkig 1998 In dit nummer: ft Nieuwe winterdienstregeling De wijzigingen: lijnen 13, 31 en 67 Nieuwe tarieven per 1 januari Twee goedkope enkeltjes Geslaagde spitsproef Pinnen en chippen Er op uit met RET TOURS Gedicht aan de reiziger Rotterdampas Vraag Antwoord RET Servicenummers en -adressen Hybride bus rijdt in voorjaar 1998 De nieuwe kleuren van de metro Bouw Beneluxlijn gestart RET Verkoop- Informatiepunten Bij de metrostations Centraal Station, Churchillplein, Zuidplein, Spijkenisse Centrum, Marconiplein en Capelsebrug vindt u onze RET Verkoop- Informatie punten. Hier kunt u terecht voor alle soorten plaatsbewijzen en voor informatie. RET Servicepunt Gevonden voorwerpen OV-reisinformatie Voor reisadviezen van adres naar adres door heel Nederland: 0900-9292 (75 ct. p/min). Openingstijden Rf I Servicepunt en Verkoop- Informatiepunten ma. - vr, Jaarabormement betalen in termijnen Buslijn 56 Voor een gesloten deur? Let op: andere openingstijden rond de feestdagen! NIEUWS en #rtueel &$T~t}foyw$ VQQf tie ftqio ftfjnrnafiet, Uiteraard brengt de RET u ook tijdens de feestdagen uit en thuis. In de kerstvakantie, als minder reizigers gebruik maken van bus, tram en metro is de dienstregeling aangepast. Van maandag 22 decembert/m vrijdag 2 januari wordt overdag en in de spits minder vaak gereden. Met Kerstmis, op donderdag 25 en vrijdag 26 december, rijden alle bussen, trams en metro's volgens de zondagsdienst. Op oudejaarsdag beginnen alle laatste ritten om ca. 20.00 uur. Ook op nieuwjaars- dag rijdt alles volgens de zondagsdienst, alleen vertrekt de eerste rit een uur later dan normaal: om 9.00 uur in plaats van 8.00 uur. Voor de exacte tijden kunt u bellen met 0900 - 9292 (75 ct p/min). Hoewel de RET de hele winter volgens de winterdienstregeling blijft rijden, gelden vanaf begin januari toch een paar wijzigingen. De belangrijkste vindt u hieronder. Tramlijn 13 reed op zondag al een beperkte dienstregeling tussen Blijdorp en Centraal Station. Door het geringe aantal reizigers dat de lijn trok heeft de RET besloten om vanaf 11 januari lijn 13 op zondag niet meer in te zetten. Buslijn 31 (NS Station Alexander-Capelle Centrum) rijdt vanaf 10 januari weer op zaterdag. Sinds de nieuwe winterdienst in September reed lijn 31 niet meer's avonds en in het weekend. De bus rijdt voortaan op zaterdag overdag een keer per uur en niet, zoals voorheen, eens in het half uur. De route van buslijn 67 (Sluisjesdijk - Zuidplein - remise Waalhaven) wordt met ingang van 5 januari verplaatst van remise Waalhaven naar het Distripark Charloisse Poort, de bestemming van de meeste reizigers van deze lijn. Halte remise Waalhaven komt daarmee te vervallen. Ook de vertrektijden wijzigen. Vrijdag tweede kerstnacht en de zaterdagnacht daarna rijdt de nachtbus volgens de normale dienstregeling. Eerste kerstnacht rijdt de nachtbus niet. Tijdens de oudejaarsnacht, wanneer veel reizigers naar het centrum willen, stoppen de nachtbussen op weg naar het centrum op meer plaatsen in de wijken. Ook worden extra bussen ingezet. De vertrektijden blijven gelijk. Op 31 december worden vanaf 17.00 uur alle kaartautomaten op de bovengrondse haltes en stations afgesloten. Op 1 januari kunt u vanaf 9.00 uur weer bij de kaartautomaten terecht. Op 1 januari 1998 gaan de nieuwe, landelijk geldende tarieven voor het stads- en streekvervoer in. Deze tarieven zijn vastgesteld door het ministerie van Verkeer <S Waterstaat. De belangrijkste wijziging is dat er bij abonnementen nog maar een reductie- tarief is: voor jongeren van 4 t/m 18 jaar en voor Pas-65 houders. Tot nu toe was er een apart reductietarief voor jongeren van 12 t/m 18 jaar en voor kinderen van 4 t/m 11 jaar. In de folder De Prijs staan alle nieuwe tarieven overzichtelijk bij elkaar. Deze folder is gratis verkrijgbaar bij alle RETVerkoop- Informatiepunten en bij het RET Servicepunt. Strippen- kaarten die u nog voor 1 januari aanschaft tegen de oude prijs, blijven ook in 1998 geldig. De prijs van de roze strippenkaarten. (15-strippen reductie) en van de 2-, 3- en 8-strippenkaarten die u in de voertuigen koopt, blijft ongewijzigd. Geen parkeerproblemen, niet nadenken over zones en voordelig. Want voor slechts 4,50 kunt u voortaan in het weekend twee keer een uur reizen. Het nieuwe kaartje van de RET verschijnt in het eerste kwartaal van 1998 en zal een half jaar lang als proef verkrijgbaar zijn. We houden u op de hoogte. De nieuwe kaart is geldig op alle RET-lijnen en kan twee keer worden afgestempeld. Voor iedere keer stempelen kunt u 1 uur reizen. Per kaart mag er bovendien een kind tot en met 11 jaar gratis mee. Uw voordeel is dan al gauw zo'n 40%. De kaart is geldig in bus, tram en metro (met uitzondering van de nachtbus) van vrijdag 17.00 uur tot en met de laatste rit op zondag. Overstappen mag uiteraard. De kaart is verkrijgbaar bij de RET Verkoop- Informatiepunten, het RET Servicepunt, buschauffeurs en trambestuurders en waarschijnlijk ook bij de kaartautomaat van lijn 20. Vier maanden na de introductie van de kaart houdt de RET een enquete onder reizigers, om te bepalen of de kaart een 'blijvertje' wordt. Een greep uit het aanbod: Winkelen in koopcentrum CENTRO in Oberhausen Oefenen voor de wintersport in Snowworld Duivestein in Zoetermeer. Kom vast in de vakantiestemming op de Vakantiebeurs in de Utrechtse Jaarbeurs. Ook kunt u weer mee met de 3-daagse minitrip naar Parijs/Disneyland die RET TOURS in 1998 wegens groot succes herhaalt. Wacht niet te lang met boeken, want vol is vol. Zoekt u vervoer voor een excursie, congres, evenement, uitstapje of feest? RET TOURS biedt een bus op maat voor particulieren, bedrijven en verenigingen. Ook in 1998 organiseert RET TOURS weer een aantal dag- en minitrips. Voor inlichtingen, boekingen of het aanvragen van een folder kunt u bellen naar RET TOURS: (010) 4475107. Houders van de nieuwe Rotterdampas 1998 kunnen heel voordelig gebruik maken van de bussen, trams en metro's. Bij de pas ontvangt u namelijk het Kompas met allerlei aanbiedingen, waaronder twee coupons voor een gratis strippenkaart (coupon 37 en 38). De coupons kunnen worden ingewisseld tegen strippenkaarten op de volgende adressen: RET Verkoop- Informatie punten, RET Servicepunt, de Tabac Gift- shops die in Kompas staan vermeld en bij alle vestigingen van Albert Heijn in de gemeenten waar de Rotterdampas wordt verkocht. De pas is vanaf 11 december verkrijgbaar. Bij de RET kan voortaan ook worden gepind en gechipt. Bij de Verkoop- Informatie punten Zuidplein, Centraal Station en Spijkenisse is de apparatuur inmiddels gereed. Bij Marconiplein, Capelsebrug en Beurs/Churchillplein zal de apparatuur binnenkort worden gei'nstalleerd. Betalingen via de Pincard/pincode worden geaccepteerd. Datzelfde geldt voor de Chipknip. Betalen met de Chipper kan nog niet, maar zodra ook dat mogelijk is laten we het u weten. Voor betalingen beneden de 25,- wordt f 0,50 administratiekosten in rekening gebracht. Ineke Valk, onderwijzeres aan een basis- school in Rotterdam Beverwaard, reisde normaal nooit met het openbaar vervoer. De promotiecampagne voor de nieuwe spitslijn 60 maakte de inwoonster van Vlaardingen echter nieuwsgierig. Ze maakte een gratis ritje met de speciale probeerkaart en viel gelijk midden in het Spitsspel. Het interview met Harrie-Jan Bus, de bekende presentator van Radio Rijnmond, bleek goed voor een weekendje Disneyland/Parijs. De spitsbus naar het werk is overigens - ook om andere redenen - goed bevallen. 'Een nadeel is dat je er langer over doet, zo'n 55 minuten van huis naar school, terwijl het met de auto een half uur rijden is. Maar het voordeel is dat je niet in de file staat en dat je lekker 'relaxed' zit. Bovendien sluit de spitslijn goed aan bij m'n schooltijden. Ik heb ook uitgerekend dat de bus per maand iets goedkoper is dan de auto.' Ineke heeft inmiddels besloten haar auto thuis te laten en een maand- abonnement te nemen. De RET heeft er een tevreden passagier bij. 'Als het nou ook nog lukt om vrije busbanen te realiseren, dan is het helemaal goed.' Wilt u meer weten over routes en tijden van spitsbussen 60 en 61? Bel dan: 0900-9292 (75 ct. p/min). In het voorjaar van 1998 kunt u plaats- nemen in een bijzonder milieuvriendelijke bus: de hybride bus. Hybride betekent tweeslachtig en dat geldt ook voor deze bus: hij rijdt zowel op diesel als op elektrici- teit. Minder milieuvervuiling en minder lawaai zijn het resultaat. De bus - die ook lichter en minder lang is dan een gewone bus - wordt ingezet op de lijnen 32 en 52. Op kleine afstanden in de stad is er zeer weinig uitstoot van schadelijke gassen. De lage vloer van de bus vergemakkelijkt het in- en uitstappen. De bus rijdt drie jaar op proef, maar het ziet er naar uit dat de hybride bus het vervoer- middel van de toekomst wordt. een witte bovenkant, groene onderkant en daartussen een rode bies. Maar omdat de metrorijtuigen in de tunnels snel vuil worden, is in dit geval het wit vervangen door het minder besmettelijke zilvergrijs. Ook de binnenzijde van de metro's wordt onder handen genomen. Dezelfde vloerbedekking als in de trams en bussen, nieuwe RET-groene bankjes en veel aluminium. Alle donkerbruine onderdelen worden licht beige. Het resultaat: een heldere, lichte uitstraling. Op de metrolijn Marconiplein-De Tochten/Binnenhof- Capelle zijn de eerste vernieuwde rijtuigen al te bewonderen. De nieuwe metrorijtuigen die volgend jaar in gebruik worden genomen, krijgen dezelfde kleurstelling. De 71 metro- en sneltramrijtuigen worden de komende maanden grondig opgeknapt. De rijtuigen zijn na 15 jaar toe aan een revisie. Niet alleen technisch, maar ook uiterlijk. De rijtuigen krijgen dezelfde kleuren als de bussen en trams: Eind oktober werd in Schiedam het startsein gegeven voor de bouw van de Beneluxlijn. Deze nieuwe metrolijn loopt van Marconi plein via Schiedam, de 2e Beneluxtunnel en Pernis naar Hoogvliet. In Schiedam wordt onder meer gewerkt aan het eerste tunneldeel onder Plein 1940-'45. Schiedam krijgt vier metrostations. De bouw hiervan start in 1998. In Hoogvliet is inmiddels gestart met de bouw van station Tussenwater, waar de bestaande metrolijn naar Spijkenisse en de nieuwe Beneluxlijn op elkaar aansluiten. Voor meer informatie: Informatiecentrum Beneluxlijn, Stationsplein 2 in Schiedam, telefoon (010) 208 86 66. De expositie is vernieuwd, er is een nieuwe videopresentatie te zien en u kunt er via interactieve computer- programma's informatie opvragen. Voor algemene informatie over de RET bent u welkom bij het RET Servicepunt aan de Coolsingel 141 in Rotterdam, vlakbij metrostation Churchillplein, hoek Cool singel en Westblaak. Het RET Servicepunt is er ook voor kaartverkoop, informatie over tijden en prijzen en voor het boeken van minitrips. Bent u iets verloren in bus, tram of metro, dan kan Gevonden Voorwerpen u wellicht van dienst zijn, telefoonnummer (010) 447 61 11. Gevonden Voorwerpen is gevestigd in het RET Servicepunt en is geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. ry zaterdag zondag RET Servicepunt* 09.00- 18.30 09.00- 17.00 12.00- 17.00 Stationsplein (Centraal Station) 06.00 - 23.00 07.00 - 23.00 08.00 - 23.00 Metrostation Churchillplein 07.00 - 22.00 09.00- 18.30 09.30- 17.30 Metrostation Zuidplein 06.00 - 23.00 07.00 - 23.00 08.00 - 23.00 Metrostation Spijkenisse Centrum 07.00- 18.30 09.00- 17.30 Metrostation Marconiplein 07.00- 18.30 09.00- 17.30 Metrostation Capelsebrug 07.00 - 18.30 09.00- 17.30 In deze rubriek beantwoordt de RET opvallende of veelgestelde vragen van reizigers Mijn RET'Jaarabonnemeni betaal Ik altljd In een keer. Km Ik dit grate bedrag ook in temijmn betalen? Ja, u kunt ook kiezen voor tien gelijke termijnbetalingen. Dit brengt voor u geen extra kosten aan administratie of rente mee. De tien termijnen zijn gelijk aan die van een maandabonnement. U reist dus twaalf maanden voor de prijs van tien maanden. De eerste termijn betaalt u contant bij het afhalen van uw jaarabon- nement. U moet zich dan kunnen legiti- meren en een bank- of giropas tonen. Voor de resterende negen termijnen machtigt u de RET om elke maand het bedrag automatisch te laten afschrijven van uw bank- of girorekening. De ingangsdatum van uw abonnement kan u overigens een tariefvoordeel opleveren. Voor een jaarabonnement dat vbor 1 januari 1998 ingaat betaalt u het oude tarief, dus zonder de prijsstijging bij het nieuwe jaar. Waarom stopt bus 56 niet mm bij het Zonnehuis? Het nieuwe buslijnennet in Vlaardingen, waarover we u in de vorige RET Nieuws berichtten, heeft voor een aantal wijzigingen gezorgd. Die hebben samen tot doel: snellere verbindingen en het centraal stellen van belangrijke knooppunten. De routewijziging van lijn 56 via de Lepelaarsingel brengt reizigers sneller naar NS-station Oost. Dit zorgt voor een betere aansluiting op de treinen. Hiervoor is de halte op de Dillenburgsingel bij verzorgings- tehuis Zonnehuis opgeheven. Het aantal reizigers dat profiteert van de nieuwe route is aanzienlijk groter dan het aantal dat hier helaas nadeel van ondervindt. Reizigers met bestemming Zonnehuis kunnen gebruik maken van de haltes op de Holysingel en de Lepelaarsingel. U moet dan wel iets verder lopen. Het komt vtf/eens voor dat de imtuurder de deuren van de tram at dkhtdoet, terwijl Ik nog aan het mtappen ben. Kan hij niet beter ultkijkm Als de bestuurder wil vertrekken geeft hij opdracht om de deuren te sluiten. Het openen en sluiten van de tramdeuren gaat automatisch, vergelijkbaar met het sluiten van liftdeuren. Na de opdracht van de bestuurder blijven de deuren nog circa vier seconden open en sluiten dan vanzelf. Wil iemand nog instappen, dan kan de bestuurder de deuren niet meer tegenhouden. Het automatische systeem zorgt er wel voor dat als er nog iemand instapt, de deuren vanzelf weer open gaan. De tram kan overigens nooit wegrijden als de deuren niet goed gesloten zijn. GEDICHT AAN DE REIZIGER Een sneeuw ligt in den morgen onder de muur aan, moe en goed beschut en een arm kind komt toe en staat en ziet en met zijn voet gaat het dan schrijven over dit prachtige vlak en schuifelt licht bezonnen en ioopt door, zijn mond trilt in het donker klein gezicht J.H. Leopok! (lS(iS-l925) I lit: Ver/.tmckk vcrztTi.dcvl l. Athenaeum - Polak Van Gennep, Amsterdam I 9H2 Elke drie maanden kunt u nieuwe Gediditen aan de Reiziger aantreffen in de metrostations en de metro's. De gedichten zijn ook als sticker of poster te koop in het RET Servicepunt. De sticker zoals die in de metro hangt - kost f 7,50 per stuk. Voor bet gedicht op poster betaalt u f 15,00. Klachten en suggesties Voor klachten en suggesties kunt u terecht bij Klantenreacties, gevestigd in het RET Servicepunt en geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Telefonisch is Klantenreacties tot 16.00 uur bereikbaar. Het telefoon nummer is (010) 447 53 93. Op de extra koopavonden in december gelden de normale tijden. Tijdens de kerstdagen zijn de openings tijden als op zondag. Op oudejaarsavond sluiten de Verkoop- Informatiepunten op Zuidplein en Centraal Station al om 20.00 uur, De andere punten sluiten op de gewone tijd. Op nieuwjaarsdag geldt de zondagsdienst. Alleen Zuidplein en Centraal Station openen een uur later, om 9.00 uur om precies te zijn. Colofon Uitgave: Tekst Eindredactie: Vormgeving: Fotografie: December 1997 RET - afdeling Communicatie Kleiweg 244, 3051 SN Rotterdam Telefoon: (010) 447 67 34 Fax: (010) 447 55 80 Isabel Timmers Afdeling Communicatie Snoeck Middendorp Roel Dijkstra, Rick Keus, Dick Sluijter

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 28