Allemaal vissen uit dezelfde zee lit m Kethels oude ambstketen na lange zoektocht weer terecht mm 279 79 79 Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... BERGWEG110 ROTTERDAM Theater Schuurkerk Theater de Teerstoof Stadsgehoorzaal I Tiiea^er progranmia rrr, miimmiw 1 'n Beetje Hollywood in de stad De Noordzeevisserij1870-1940, bekeken Boekje over dorp begin deze eeuw Rotterdams Dagblad I HET NIEUWE CORRECT MAGAZINE 1998 HAAL GRATIS 0P JUNIOR KERSTKADO PAKKET mr- I"DONDERDAG 18 DECEMBER KOOPAVONlP AANBIEDING VAN 19.00-21.00 UUR I PORTABLE RADIO TEL.: 010-4.618.600 Woensdag 17 december 1997 VLAARDINGEN - Zestig grote foto's over de Noord zeevisserij in de periode 1870-1940; daaruit bestaat de tentoonstelling die vanaf za terdag 20 december te zien is in het Visserijmuseum. Voor- zien van begeleidende tek- sten vertellen die foto's het verhaal van de visserij in vier aan de Noordzee gelegen lan- den: Nederland, Engeland, Denemarken en Noorwegen. Naast het Visserijmuseum se- lecteerden ook musea in Hull (Engeland), Esbjerg (Dene marken) en Stavanger (Noor wegen) foto's voor deze ex- positie. Pi - ipv m Kustlijn Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken op proef voor maar 14,- - U Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daarna betaal ik 31,10 automatisch per maand. Naam: Voorletter:m/v Adres:Nr: Postcode:Plaats: Bank/gironr: Finn I 11 [f~| I Handtekening: xq54 Een magazine van 134pagina's dikmet een overzieht van nieuwe produkten en aanbiedingen uit de 3 Correct panden. DISCMANMET10 SEC A ANTI-SCH0K A GEHEUGEN SONY D-E 303 ESP DISCMAN Door het energie zuinige systeem speelt deze Discman maar liefst 12 uur op 2 penlites. Voorzien van digitale Megabass, LCD-display, Repeat en shuffle play en stereo oortelefoon. Lichtnet adapter en oplaadbare batterij meegeleverd. -32§7- Art.nr. 46335 1NCLUSIEF GRATIS "RUSSEL ATHLETIC" SP0RTTAS STEIGERPRWS aiura Basregeling voor lage tonen- weergave. Voorzien van gescheiden hogeen lagetoonregelaars. Compleet geleverd met stereo hoofdtelefoon, 4 oplaadbare batterijen met oplader, Aiwa SC-C55 speakers met ingebouwde versterker en volumeregeling. AIWA HS-GS152 PORTABLE CASSETTESPELER MET LUISPREKERS EN LADER Walkman met regelbare Super AKAIAR-BF15 BENETTON-LOOK STEREO KL0KRADI0 Wakker worden met u favoriete radio station of met een luide zoemer, aan u de keus. Met deze fleurige inschuif- bare klokradio gaat het alle twee. Geschikt voor FM/MG ontvangst. Voorzien van kalender-, maand- en dag-aanduiding op het display. ■99T- STEIGERPRIJS CASSETTESPELE aiu/a I AIWA HS-TX 366 PORTABLE I RADIO CASSETTE SPELER Deze Aiwa radio cassettespeler is I helemaal compleet. Een ingebouwde digitale synthezizer I tuner zorgt ervoor dat u niets meer hoeft te missen, en uw favoriete zenders kunt u op een van de 18 Ivoorkeuze-plaatsen in het geheugen zetten. Geschikt voor FM en AM ^ontvangst. Het cassettegedeelte is voorzien van een autoreverse systeem. Incl. oor- dopjes en riemklip. In zwart. VAN 19.00 TOT 21.00 UUR EXTRA KOOPZONDAG 21 december van 12.00*17.00 uur, EXTRA KOOPAVONDEN donderdag 18, vrijdag 19, maandag 22 en dinsdag 23 december geopendtot21.00uur. OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. MaasposT Theaterconcert Boot 7 Met Boot 7 leggen Gerard Maas- akkers en zijn bemanning voor het eerst aan in de eerste stad aan de Waterweg. Hun lading bestaat uit grote hoeveelheden talent en een voorliefde voor chansons, tex mex, country, jazz, reggae en Latijns- Amerikaanse ritmes. In Boot 7 worden grote liefdes bezongen, verloren vriendschappen, studen- tenjaren en de candans van de sei- zoenen. Gerard Maasakkers en zijn vrienden treden vrijdag 19 decem ber op in Theater Schuurkerk van- af 20.30 uur. De toegang is fl. 20,-. Pianoconcert Oksana Ryndenko Oksana Ryndenko is een bijzonder getalenteerd pianiste uit Oekrai'ne. Op haar toernee door Nederland doet ze ook Maassluis aan. Hier speelt ze een pianolunchconcert. De pianiste speelt onder meer werk van Brahms, Beethoven, Chopin en Liszt. In 1991 studeerde Ryn denko af aan het conservatorium in Kiev. In 1985 kreeg ze in dezelfde stad al een eervolle vermelding bij een pianoconcours. In 1993 won ze een concours in Donetsk met muziek van Prokovjev. Oksana Ryndenko is zondag 21 december te beluisteren in Theater Schuurkerk vanaf 14.00 uur. De toegang is fl. 15,-. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de informatiebalie van het stadhuis, Koningshoek, op werkdagen tus- sen 09.00-17.00 uur en aan de kas- sa van de Schuurkerk. Telefonisch reserveren op 5931931 (stadhuis) of 5913700 (theater). Een kaartje kan ook aan de zaal worden ge- kocht. Bob Bullee Schubert concert Ondanks zijn korte leven, heeft Schubert talloze instrumentale en vocale werken nagelaten. Vrijdag 19 december zingt Bob Bullee in Theater de Teerstoof de beroemde 'Die Winterreise' van Schubert (1797-1828). Hij wordtdaarbij be- geleid door de pianiste Frieda Of- ferhaus. Schubert schreef meer dan honderd liederen. Die Winterreise schreef hij aan het einde van zijn leven. Het werd gecomponeerd op 24 gedichten van Wilhelm Muller. Zij draaien om een stemming van verlatenheid die zich verdiept en tenslotte tot de dood voert. Het on- bestemd rondtrekken naar een be- tere wereld is het uitgangspunt. Wanhoop en teleurstelling spreken uit de eerste liederen, waarin de zanger moet leren berusten in zijn uitzichtloze liefde. Dit gaat ge- paard met herinneringen aan de zo- mer, vermengd met een visioen van de dood. De winterse werke- lijkheid daalt neer. Vermoeid zoekt de dolende zanger rust. Het concert begint om 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar via de kassa van het Theater aan de Schie, tel. 2467467. Kerstviering Leger des Heils Op Kerstavond kan men een sfeer- volle kerstdienst meemaken in de Stadsgehoorzaal. Het orkest van het Leger des Heils zal de samen- zang begeleiden. Woensdag 24 december, aanvang 22.00 uur, toegang gratis. Theatertournee '97/'98 Golden Earring De ongeevenaarde Nederlandse Rock Roll-legende staat inmid- dels drie generaties lang aan de top en still going (super)strong. Voor theateroptredens wordt het materi- aal regelmatig bijgesteld door een verantwoorde keuze te maken uit het bijzonder brede oeuvre, het- geen de akoestische (unplugged) optredens telkens weer een verras- sende impuls geeft. Vernieuwd en herkenbaar. Maandag 5 januari, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 50,-. Alles Mag Van Houts en De Ket Een tweekamp over drie ronden. Evenals in de vorige programma's gaan Van Houts en De Ket in de clinch met 'de waanzin van de Ne- derlander'Ditmaal nemen zij drie gektes onder de loep: de keuze- manie 'kiespijn' over het teveel aan keuzes. De mobiliteits-dwang 'sta even stil' over het zich willen verplaatsen en daarbij bereikbaar moeten blijven. De actualiteits- psychose 'global news' over info- stress en nieuwsconsumptie. woensdag 7 januari, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 30,-/fl 27,50. Ocho Tango Een tangovoorstelling geworteld in de internationale modeme dans. Of een moderne dansvoorstelling geworteld in de originele Argen- tijnse Tango. Een uniek initiatief. Een bijzondere voorstelling. Een zoektocht naar ziel en zaligheid van de Tango, gekoppeld aan de modeme dans. Met een verrassend resultaat onder de titel Ocho! Donderdag 8 januari, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 30,-/fl. 27,50. David Copperfield LAMDA „Of all my books I like this the best", zei Charles Dickens zelf over zijn David Copperfield. De jonge Engelse acteurs en actrices van Lamda zullen een bonte stoet van markante, exentrieke, hypo- criete en ontroerende personages ten tonele voeren. Het muzikale element zal ook in deze productie niet ontbreken en er ligt een sterke nadruk op het visuele. Vrijdag 9 januari, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 27,50/fl. 25,-/ jeugd tot vijftien jaar fl. 22,50. Toegangskaarten zijn te koop aan de kassa van de Stadsgehoorzaal van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. SCHIEDAM - Dance Center Ru dolf Fitskie was zondag 14 decem ber gevuld met feestvierders. Dan- Via het kabelnet kunt u het pro- gramma van RDTV op uw televi- sie ontvangen. RDTV, ofwel Rot- terdams Dagblad TV, is een ka- belkrant die elke dag 24 uur lang te zien is. Ze bevat het laatste ac- tuele nieuws uit uw omgeving. Op RDTV is elke dag het program- ma AUTO TV te zien om 16.30 uur, 20.30 uur en 23.30 uur. Auto TV is een programma met nieuws op het gebied van auto's, verkeer en vervoer. Met daarin veel aan- dacht voor vergelijkende tests, rij- impressies, nieuwe modellen, ac- cessoires en nuttige tips. Ook elke dag wordt het program ma VRU VAKANTIE TV uit- gezonden, en wel om 10.00 uur, 15.00 uur, en 21.30 uur. Dit pro gramma geeft informatie over rei- zen, vacantie en vrije tijd. Veel aandacht wordt besteed aan diver se vacantiebestemmingen. Aan het einde van het programma krijgt u enkele vacantietips. Elke maandag en dinsdag krijgt u via RDTV extra veel informatie over onroerend goed en wonen. ser Rudolf Fitskie is deze maand 25 jaar professioneel actief in het jazz- en showdansvak en dat wilde een vriend en vriendin niet onge- merkt voorbij laten gaan. De loca- tie aan het Broersvest 113 was stie- kem omgetoverd. Fitskie kreeg een show aangeboden van Kees Ver- sluys en het showballet dat onder leiding van Fitskie Versluys bege- leidt. Vanuit het hele land waren ex-col- lega's, naaisters, vrienden, couturi ers en leerlingen naar Schiedam gekomen om Fitskie te feliciteren met zijn jubileum. De organisato- ren van het festijn kregen hulp uit zeer uiteenlopende hoek. De Schiedamse horeca droeg een steentje bij, de theatergroep Kak- kie Prakkie zorgde voor de verlich- ting van de verrassingsshow en vrienden hadden de catering en de decoropbouw verzorgd. Rudolf Fitskie was uiterst tevreden over deze happening: ,,Het was zondag net een beetje Hollywood in het gebouw. Dat al die mensen van ver hier naar toe komen, dan denk ik, dan beteken je toch wel wat. Toch? "Fitskie is voorlopig nog niet van plan te stoppen met zijn vak. Ster- ker nog, binnenkort zal de oplei- ding voor showballet nog verder worden uitgebreid. Maar eerst staat er een verhuizing voor de deur, al weet Fitskie nog niet pre- cies wanneer dat zal zijn. De prachtige locatie aan het Broers vest zal opgenomen worden in een stadsvernieuwingsplan. ^Pfus „Dat is nu juist zo aardig aan deze tentoonstelling", vertelt Frits Loo- meijer, directeur van het Visse rijmuseum. ,,Door de samenwer- king tussen de vier musea kan je je eigen verhaal in een breder kader plaatsen. We zitten met zijn alien rond de Noordzee. We vissen alle maal. Maar doen we dat dan ook hetzelfde of zijn er juist grote ver- schillen? De foto's uit de verschil- lende landen spreken wat dat be- treft boekdelen." Niet voor niets is gekozen voor de periode 1870-1940. In deze perio de werd namelijk de basis gelegd voor de moderne Noordzeevisse rij. Loomeijer: „Er ontstonden nieuwe vistechnieken, er was spra- ke van schaalvergroting, je kreeg in deze periode ijzeren schepen en de stoommachine deed haar intre- de. En misschien wel het allerbe- langrijkst: de infrastructuur op het land verbeterde enorm, met name door het aanleggen van spoorwe- gen. Je moet goed bedenken: Je kan nog zo veel vis vangen, als je het niet kwijt kunt heb je er niets aan. Met de trein konden grote hoeveelheden verse vis snel ver- voerd worden naar de grote indu- striesteden. Dat betekende een enorme vergroting van de afzet- markt." Dat is een verhaal dat vooral op- gaat voor Engeland. Het eerste 'Tr 'Asi land waar de industrialisatie een grote vlucht nam. Ten gevolge daarvan streefde Engeland Neder land dan ook voorbij in de visserij. Loomeijer: „De Nederlandse vis serij was koploper in de zeventien- de en achttiende eeuw. Er werd het meest grootschalig gewerkt en er werd het meest verdiend. Engeland neemt die positie, zeker vanaf 1870, over. Er ontstond daar visse rij op een schaal die nog nergens gezien was. De Vlaardingse stoomloggervloot bestond in de hoogtijdagen (tussen de twee we- reldoorlogen) uit 65 sthepen. In Hull had je op dat moment drie- honderd stoomtrawlers, die boven- dien veel groter waren. En dan had Grimsby, twintig kilometer verder- op, ook nog zo'n vloot. Nederland moderniseerde wel maar tot een dergelijke schaalvergroting is het hier nooit gekomen." De foto's uit Denemarken vertel len een heel ander verhaal. We zien kleine bootjes, die nauwelijks zeewaardig lijken. Loomeijer: „De Deense vissersbootjes waren niet veel meer dan een soort roeiboot- jes met een zeil. Denemarken had geen grootschalige visserij. Er wa ren ook helemaal geen havens langs de Deense Noordzeekust, er was een lang zandstrand. dat was uiteraard niet geschikt voor grote schepen. Denemarken was ook in de eerste plaats een land dat het moest hebben van de landbouw. Toen er in Esbjerg een haven werd aangelegd was die ook niet om de visserij te bevorderen maar om landbouwproducten naar Engeland te verschepen. De visserij profi- teerde natuurlijk wel van die ha- Voor Noorwegen geldt weer een heel ander verhaal. Loomeijer: „Noorwegen heeft een enorme kustlijn, qua afstand van hier tot Noord-Afrika. Maar de interne verbindingen waren heel slecht. Transport van vis over land was nauwelijks mogelijk, dus visten de Noren voornamelijk voor de ex port. Het belangrijkste exportpro- duct was stokvis. Een soort be- werkte kabeljauw, na bewerking vrijwel onbeperkthoudbaar." De Noren visten net als de Denen in kleine bootjes. Maar daar waren er dan ook heel veel van. Loomeij er: „In totaal zo'n 15.000. Zo'n tien procent van de Noorse man- nen was visser. De visgronden voor de kust van Noorwegen wa ren en zijn onnoemelijk rijk. Er werd dan ondanks de kleine boot jes veel gevangen." Noorwegen was ook het eerste land in Europa waar zich de industrievisserij ont- wikkelde. Het vangen van vis voor de verwerking tot vismeel (ge schikt voor veevoer). Loomeijer: „Dat vinden wij zonde van de goe- de vis. de Noren zagen vis niet lan- ger als een consumptiemiddel maar als een grondstof. Dat maakte de Noorse vissers niet erg populair bij vissers uit de andere landen." De problemen over vangstquota's en visgronden zijn begonnen in de periode die de fototentoonstelling beslaat. Ook in die periode werden schepen opgebracht en stonden vissers uit verschillende landen el- kaar soms bijkans naar het leven. Sommige dingen veranderen nooit. Nog onlangs werd een vis- sersboot uit Urk die (volkomen le- gaal) voor de Franse kust viste door woedende Franse vissers be- schoten met lichtkogels waarvan er een dwars door de kajuit vloog. Gelukkig staan de musea uit de verschillende landen op betere voet met elkaar. Mede daardoor is er tot 26 april een waardevolle fo totentoonstelling te zien in het Vis serijmuseum. ERIK MEUER SCHIEDAM - Met 'Kethel, zoals het vroeger was', heeft Louw Jongste een beeld geschetst van het dorpsleven in Kethel in de eerste helft van deze eeuw. Het is een fo- toboek met een aantal unieke fo to's die voor ouderen herinnerin gen zal oproepen en jongeren in de gelegenheid stelt zich een voorstel ling te maken van hoe 'Kethellap- pers' vroeger leefden. Jongste overhandigde vrijdag 12 december trots het eerste exemplaar aan de burgemeester van Schiedam en Kethel, R. Scheeres. Jongste zei zich vereerd te voelen met het feit dat de burgemeester voor deze gelegenheid het oude ambtsketen droeg. Deze penning is op een van de foto's te zien om de hals van de laatste burgemeester van Kethel, de heer J.J. van der Lip. Naar aanleiding hiervan ver- telde Scheeres dat hij zelf blij is dat hij voor dit soort gelegenheden dit ambtsketen weer kan dragen. Het kon lange tijd niet omdat hij spoor- loos verdwenen was. Lange zoek- acties hebben volgens de anekdote van de burgemeester er toe geleid dat uiteindelijk bij Lip aangebeld werd. Hij bleek de penning nog in zijn bezit te hebben. „Waarschijn- lijk had hij hem meegnomen om dat hij het een aardig aandenken vond en omdat hij dacht dat het toch geen functie meer had", con- cludeerde Scheeres voorzichtig. Verder zei hij dat hij heel verheugd is met de publicatie van boeken over de lokale geschiedenis. Dit boek voegt weer iets toe omdat een aantal onbekende en bijzondere fo to's van onder andere een mogelij- ke sabotageactie uit de Tweede Wereldoorlog bevat. De samensteller en schrijver van het fotoboek, Louw Jongste, zegt alle hoekjes en gaatjes van Kethel te kennen. Hij kent het zo goed omdat hij zo vaak verhuisd is. Hij is geboren in de Nieuwstraat in 1925. Zijn geboortehuis staat er nog, alleen heet de straat tegen- woordig de Dr. Sauerstraat. Daar- na heeft hij aan de Schiedamseweg gewoond, de Polderweg, en in Bij- dorp. De oorlog heeft hij nog in Kethel meegemaakt, maar in 1946 is hij als beroepsmarinier vertrok- ken naar Nederlands Oost-Indie. Hij heeft zeven jaar lang deel uit- gemaakt van het corps mariniers, maar besloot in 1953 in Nederland te blijven en trad in dienst bij de Shell. Hij trouwde en woonde met zijn vrouw een aantal jaren in Hoogvliet. Een aantal jaren later is hij naar Pernis verhuisd, waar hij nu nog steeds woont. Ondanks alle omzwervingen is Kethel nooit he lemaal uit zijn gedachten verdwe nen. Toen hij twaalf jaar geleden met pensioen ging, liet hij zijn jeugdvriend Jan Nooteboom weten interesse te hebben voor ansichten of fofo's met plaatjes van zijn ge- liefde geboortedorp. Nooteboom, de oprichter van het garagebedrijf, gaf hem een prent die mensen die bij hem aan de pomp kwamen ook kregen. Voor Jongste betekende dit moment het begin van een hob by. Hij ging naar beurzen en speur- de naar oude ansichten. Later ging hij zich meer interesseren voor fo- to's en klopte daarvoor aan bij fa- milieleden en bij mensen van wie hij vermoedde dat ze in het bezit konden zijn van oude foto's. Toen hij een aardige verzameling had, stelde hij ze een keer ten toon in de etalage van Nooteboom. De be- langstelling en reacties hierop wa ren de aanleiding voor zijn eerste fotoboek 'Weerzien met Kethel', dat in 1990 verscheen. De verza meling bleef zich verder uitbrei- den, en dit heeft nu geleid tot 'Kethel zoals het vroeger was'. Dit tweede boek bevat naast prachtige foto's ook een geschiedenis van Kethel en Spaland in vogelvlucht, korte toelichtingen op de foto's, te- keningen en een paar gedichten. Er staan zeven foto's in over een pro- vinciale weg die nooit gerealiseerd werd. In 1935 begon de gemeente met onteigeningen, zeven jaar werd er aan gewerkt, maar de pro- vinciale weg is er nooit gekomen. Jongste is er nooit achter gekomen waarom deze weg er nooit geko men is. Als je dan bedenkt dat men aan de A4 al twintig jaar bezig is, vraag je je toch af of er van uitstel niet nog eens kan leiden tot afstel. Jongste zegt er wel om te moeten lachen als er naar aanleiding van deze snelweg gepraat wordt over ondertunneling. Het lijkt hem nog- al onzinnig omdat veengrond werkt als een spons. Jongste die zich verdiept heeft in de lokale ge schiedenis, en geanimeerd kan ver tellen waarom de oude landwegge- tjes krom zijn, waarom er ge- bouwd werd op terpen, en hoe het land is ingepolderd, is allesbehalve verbaasd dat er verzakkingsproble- men zijn in Woudhoek en Spaland. Voor degenen die niet weten hoe het vroeger was, heeft Jongste van af dezelfde invalshoek een foto van de huidige situatie toege- voegd. Zo wordt heel duidelijk hoe veel aantrekkelijker de entree van af de Schiedamseweg vroeger was. Op de plek waar nu garagebedrijf Nooteboom gevestigd is, stond vroeger een mooie boerderij, die omringd werd door lindebomen en een slootje. De enige overeen- komst tussen de oude en nieuwe foto, is de toren van de Nederlands Hervormde Dorpskerk. Dan heb ben we het alleen nog maar over de entree. Het eerste boek van Jongste is net als 'Kethel, zoals het vroer- ger was' een publicatie van Boek- handel Mercurius. Dit keer heeft Ruud Aret van Boekhandel Mer curius echter ook de lay-out en de redactie op zich genomen, waar- door het er in ieder geval veel ver- zorgder en overzichtelijker uitziet. ANITA BEUER Telefoon:(i.v.m. condole bezorging) Stuurdeze bon in ©en envelop - zonder postzegel - Rotterdams Dagblad, Abonnee Service, Antwoordnr 1579, 3000 VB Rotterdam A DMMilii mi in ii r i i""rr SONY Art.nr. 31540 Art.nr. 47407 Art.nr. 28191

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 13