Staatssecretaris Schmitz zit in zelfde schuitje als de Vreemdelingenzorg 'Hi] was gewoon een rustige jongen, altijd vrolijk, veroorzaakte nooit last' Wijziging tarieven CAI abonnement Uit? Zet'm aan! 215° MaasstaP MaasstaP Schneider Interieur in nieuw jasje gestoken MaasposT Hoog bezoek bij opening nieuw kantoor Oldham slachtoffer van zinloos geweld Kerstviering Onze kantoren zijn 18 december a.s. vanaf 1 5.30 uur gesloten EXTRA VLAARDINGEN L1ESVELD 147 VoiceMail 0842-333 Boete voor te vroeg afsteken vuurwerk WEEKBiADEN SCHIEDAM SCHIEDAM - Staatssecre taris mevrouw E.M.A. Schmitz was maandagmid- dag 15 december overgeko- men naar Schiedam om het nieuwe ^ebouw van de Schiedamse Vreemdelin genzorg te openen. Ge- steund door een jaarlijks te- rugkerende vreemdeling, die zijn verblijfsvergunning wilde verlengen, de kerst- man, knipte zij het lintje door. Naast de opening van het nieuwe kantoor aan het Bijdorpplein, was er maan dag ook aandacht voor de nieuwe werkwijze van de Schiedamse Vreemdelin genzorg. 1 Klantvriendelijk Toezicht llSSlSll iiiiililiiiii WEEKBLADEN CAI v DE GOEDKOOPSTE FOTO- ONTWIKKELAAR VAN NEDERIAND LAAT V DUBBEL GENIETEN: UW FOTO'S DUBBEL AFGEDRUKT. FOTO VIDEO AUDIO TELECOM VoiceMail. De gratis berichtenbox in uw eigen telefoon. CONTACTLENZEN Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Woensdag 17 december 1997 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds. P. Kolijn. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A. van der Klaauw. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. St. Martinuskerk, Albert van Raal- teplein. Aanvang: 09.30 uur, ds. J. Sosef. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A. van der Klaauw. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. J.C. Schuurman. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, ds. P. Kolijn. NL. Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, leesdienst. Aanvang: 16.00 uur, ds. E. Mouissie. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, ds. J.F. Klijnsma. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.30 uur, eucharistieviering. Vrijdag 19.30 uur, communiteits- mis. Zondag 09.30 uur, eucharis tieviering, K. Veltman. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur. Donderdag, 09.15 uur. Zaterdag 18.30 uur eu charistieviering, K. Veltman. Zon dag 10.15 uur, eucharistieviering, K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, ge- zongen eucharistieviering. Dins dag 23 december 20.30 uur Com- pleten. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eucharistieviering. Zondag hoog- mis, aanvang: 10.15 uur pastoor Vismans. Kapel Huize Frankeland.. Zondag 09.15 uur, eucharistievie ring. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. J.F. Klijnsma. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur samenkomst. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/bidstond. 't Pax- huis, Schie 11. Za terdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, maj. en mevr. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 CHEF VERKOOP REGIO: W. Monster Telefoon 010 - 4738322 VERTEGENWOORDIGERS: M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor foto(na)bestellingen Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4774010 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Mevrouw Schmitz uitte haar ver- bondenheid met de medewerkers van de Vreemdelingenzorg Schiedam. „Het is niet altijd aan- genaam de vreemdelingenwet uit te voeren. Wat dat betreft zitten we in hetzelfde schuitje. Dit be- roep kies je niet om de populari- teitsprijs in de wacht te slepen. Het belang van de samenleving als geheel staat in dit werk voor- op." De medewerkers van de Schiedamse Vreemdelingenzorg kunnen zich gesteund voelen. Mi- rjam van der Sluis is hoofd mede- werkster toelating. Zij had maan- dagmorgen al uitgesproken het belangrijk te vinden dat de staats secretaris een blijk van medele- ven geeft door naar Schiedam af te reizen. „Schmitz heeft het zelf ook zwaar te verduren. Ze is be- kend met de problematiek. Ik zou graag met haar van gedachte wis- selen over de achterliggende ge dachte bij de huidige wetgeving. Maar ik vrees dat daartoe nauwe- lijks gelegenheid zal zijn," aldus Van der Sluis. Het werk van de Vreemdelingen zorg - voorheen Vreemdelingen- dienst - is tweeledig. Er is de ad- ministratieve en juridische romp- slomp bij de aanvraag van een verblijfsvergunning of een verle- ning, en er is het takenpakket van toezicht op straat. Vreemdelin genzorg is bedoeld voor die bui- Staatssecretaris Schmitz nam Foto Roger van der Kraan tenlanders die vanwege gezins- hereniging, tijdelijk werk, een studie of als au pair in Nederland willen verblijven. Asielaanvragen komen hier in principe niet bin- nen, tenzij deze mensen verkeerd zijn ingelicht. „In dat geval sturen wij ze door naar Rijsbergen. Daar worden asielaanvragen in behan- deling genomen." De nieuwe werkwijze op het Schiedamse kantoor is gericht op een grotere doelmatigheid. De kreet 'klantvriendelijkheid' is ook hier niet voorbij gegaan. ,,In het verleden dienden de aanvra- gers verschillende keren langs te komen voor een vergunning, meestal drie tot vier keer. Dat een schaar ter hand om het nieuwe gebouw van de Vreemdelingenzorg te openen. kost zowel de aanvrager als de medewerkers enorm veel tijd. Sinds een half jaar experimente- ren we met een meer efficiente manier van aanvragen. De aan vraag voor een vergunning of verlenging gebeurt nu groten- deels schriftelijk." Tegenwoor- dig krijgen aanvragers de formu- lieren gewoon thuis opgestuurd. Zij dienen de ingevulde papieren ook weer per post te retourneren. De verzoeken worden dus groten- deels schriftelijk afgehandeld. Dat scheelt een boel tijd voor de twee administratieve krachten die in Schiedam samen achtduizend aanvragen moeten behandelen. Waarom deze verandering? En had deze efficiency niet eerder in- gevoerd kunnen worden? „Het Ministerie van Justitie eist een snellere afhandeling van de aan vragen. Tot voor kort heerste de opvatting dat het goed was om zo vaak mogelijk contact te hebben met de buitenlander die de aan vraag doet. Men was van mening dat met veelvuldig contact beter ingeschat kon worden of er spra- ke was van oprechtheid. De con- tacten met bijvoorbeeld de Soma- lische of Turkse groeperingen in de samenleving zullen nu natuur- lijk wel afnemen," vindt Van der Sluis. De idee van een vinger aan de pols houden, heeft men verlaten. Of beter, hier is min of meer het toezicht voor in de plaats geko- men. De controle op straat wordt meestal uitgevoerd naar aanlei- ding van een tip. Deze komen weleens van rancuneuze familie- leden van de aanvrager of van werkzoekenden die vermoeden dat illegalen werkplekken inne- men. De Vreemdelingenzorg gaat bij bedrijven altijd in samenwer- king met de Arbeidsinspectie op pad. Ook bij schijnhuwelijken gaat Vreemdelingenzorg wel eens op pad op basis van vermoe- dens. Het is gelukkig niet zo dat de Vreemdelingenzorg zomaar mensen op straat kan aanhouden. „Daar is een concrete aanwijzing voor nodig," vertelt Van der Sluis. „Ik denk dat anders wille- keur zou ontstaan op basis van huidskleur." MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM - Een vaantje van Liverpool, een kaars tegen zin loos geweld. Het regent boven het Broersvest, maar niet zo hard dat de kaarsen uitdoven. Het geluid dat de neervallende druppels op de doorzichtige bloemenverpakkingen maakt, klinkt vrolijk en sinister tegelijk. Links in de bloemenzee: een foto van John Oldham. Lachend. Een kaartje: „We zullen je nooit ver- geten, vriend." De gewelddadige dood van John Oldham heeft heel Schiedam ge- schokt. De wake die donderavond 11 december door vrienden van John is georganiseerd, trok hon- derden Schiedammers. Er is ken- nelijk niets geleerd na de dood van Meindert Tjoelker. Zinloos geweld lijkt niet uit te bannen. Maandag is onder grote belangstelling John gecremeerd. De as wordt door zijn ouders naar Engeland overge- bracht. „Ik woon hier boven", zegt een wat oudere vrouw die een bosje bloemen neerlegt. „Vreselijk dat je zoiets moet horen. En zo vlak bij je deur." De vrouw loopt hoofd- schuddend weg. ,,Ik steek er ook een voor jou aan, Mark", zegt een jong meisje terwijl ze op haar knie- en hurkt en twee waxinelichtjes aansteekt. „Het is verschrikkelijk. Kijk dan, die bloemen. Het is bi- zar. Waar is dat T-shirt van hem" gebleven?" „Dat zal zijn familie wel hebben meegenomen", zegt Mark. Saskia hoopt het. „Ik heb orchideeen gekocht, en een 3dkaartje. Maar dat kaartje is ver- dwenen. Ik denk dat het is wegge- waaid. Als iemand het heeft mee genomen, dan vind ik dat heilig- schennis. Ikhebgeschreven: 'Dear John, ik vind het heel erg wat er met je gebeurd is. Je bent hier ge- komen om een goed leven op te bouwen en nu overkomt je zoiets. Je bent veilig in Jezus' armen en voor altijd in onze gedachten'. Mijn hart werd uit elkaar gerukt toen ik een vriend van hem zeg huilen. Ik heb echt geen brede schouder, maar ze waren er wel voor hem. Dat vind ik echt zo erg, als een man gaat huilen." „Hij was bij mij een klant in het ca fe. Gewoon een goeie jongen, al tijd rustig, vrolijk. Blowde nooit, nou ja bijna nooit. Echt een toffe gast. Ik maak heel wat mee met lastige klanten, maar hij was altijd rustig. Hij had echt een goed ka- rakter. Ik had die avond al een raar :safei:S if*.x- 4i l> 'L~mi 1,'i Jong en oud legden bloemen neer ter nagedachtenis van John Oldham. voorgevoel. Ik zat zaterdagnacht in het Podium en opeens krijg ik zon raar gevoel. Ik keek op de klok en toen was het tien over half twaalf, dezelfde tijd als toen het gebeurde. Ik voelde me eng worden. Om een uur of twee hoorde ik dat er ie mand was doodgestoken op de Koemarkt, maar toen wist ik nog •niet dat hij het was." Ze kijkt weer naar de bloemenzee. ,,Ik knip alle krantenstukken uit en plak ze in mijn dagboek." Mark: „Er gebeurt een hoop in Schiedam. In een cafe een pistool getrokken. Het is niet normaal meer, het klopt voor geen meter." Vrienden willen nu op de plaats een permanent monument voor John oprichten. Mark: „Zo'n mooi tegel met gouden letters, dat is wel het minste wat ze kunnen doen. Maar dan wel waar het ge beurd is, voor de McDonald's. Saskia: Nee, hier liggen nu de bloemen. Dit is zijn plek. En die steen die gaat er komen." Mark: „Ik denk dat die ene jongen over vier jaar weer gewoon op straat loopt. Hij is achttien, en als hij geen strafblad heeft..." Saskia: „De politie doet niets. Vier jon- gens hebben geprobeerd mij te ver- krachten, maar later op het bureau kon de politie niets voor me doen. SCHIEDAM - Stilstaan bij het Kerstevangelie, samenzang, kerst- kaarten maken, snoepen. Dat zijn enkele ingredienten voor de kerst viering van de NCVB afdeling Woudhoek op 18 december. De viering wordt gehouden in verzor- gingstehuis Spaland tussen 19.45 uur en 22.00 uur. Het is mogelijk na afloop thuis gebracht te worden. Ik heb toch niet zelf mijn T-shirt kapotgetrokken? Ik heb toch niet zelf die blauwe plekken veroor- zaakt? Een jongen hebben ze drie maanden gegeven en niet eens we- gens poging tot verkrachting, maar wegens mishandeling en verboden wapenbezit. Hij komt in januari vrij. Hij heeft mijn ouders al ge- beld: als ik vrijkom is het me jullie dochter gedaan. Ik durf niet eens meer alleen de straat op, durf niet meer te slapen. Fuck. Het is niet normaal meer. Straks ben ik er niet meer. Weer een slachtoffer van zinloos geweld." De mensen komen en gaan, leggen bloemen neer. De regen houdt aan. De fotografen, de cameraploegen van SBS 6 zijn vertrokken. „Ik schrok me rot toen fotografen fo- to's van me maakten. Ik huilde. Ik denk aan de ene kant dat het wel goed is dat die beelden gemaakt zijn, misschien helpt het wel." Mark: ,-,Dit is nu al de zesde keer. Niemands ogen gaan open. We helpen elkaar naar de klote." Sas kia: „Toen met die jongen in Fries- land, dat was toch nog ver van mijn bed. Maar het gebeurt nu in Schiedam, om de hoek." Bewonersvereniging Schiedam heeft een verontruste brief ge- stuurd naar burgemeester R. Scheeres. Er moeten op korte ter- mijn maatregelen worden getrof- fen, schrijft D. Zonneveld. Meer blauw op straat in het weekend. Samen met de politie, de gemeente wil de bewonersvereniging een plan de campagne opstellen. Zon neveld: „Er moet echt wat gebeu- ren. Er zijn al leden van de bewo nersvereniging bedreigd. Vuur- werk wordt bij hen in de brieven- bus gestopt, met een pakje lucifers erbij. En als er wat gebeurt op straat, kijken ze in de loop van pis- tool, en moeten ze de deur dicht doen." In januari start de politie met een spreekuur in het pand van de be wonersvereniging, Broersveld 144. Dinsdag van 18.30 tot 19.30 kunnen bewoners met hun verha- len bij de politie terecht. Mark en Saskia zijn gefingeerde namen. JALMAR TEUNISSEN Met ingang van 1 juni 1997 is de Wet Energiedistributie van kracht geworden. In dat kader zijn door de NV ONS Energie de rechten en plichten ten aanzien van de activiteiten CAI en Personen Alarmering Systeem ingebracht in de nieuwe vennootschap ONS CAI BV. Wijziging tarief abonnement Hoog tarief was 17,38, wordt 17,97 Laag tarief was f 10,13, wordt 10,29 Wilt u een volledig overzicht van de prijzen? Bel dan met het energiebedrijf: Van Heekstraat 15, Schiedam, telefoon (010) 446 52 50 SCHIEDAM - Prettig overzichte- lijk, dat is de omschrijving van het compleet vernieuwde Schneider Interieur aan de Groenelaan. We- ken is er in het pand gebroken, ver- bouwd en verkast; met een ver- bluffend resultaat. Reden van de metamorfose was een wisseling van eigenaar. Na zeventig jaar in de woonwereld te hebben ver- toefd, hield de familie Schneider het voor gezien en stond H. Groe- nendaal klaar om de winkel, onder zijn hoede te nemen. Groenendaal is zeker geen onbekende op woon- gebied. In Overschie drijft hij al vele jarcn met succes Style Mas ters, een toonaangevende winkel in interieur en projecten met referen- ties van ministeries, PTT en Dou- we Egberts. In Schiedam zet hij de zeventig-jarige traditie van Schnei der Interieur voort in een nieuw, sterk gemoderniseerd, jasje. De winkel werd de afgelopen weken flink onder handen genomen, iets wat de klant meteen merkt bij bin- nenkomst. Door verschillende zit- hoeken te creeren, is er niet alleen meer ruimte en gezelligheid ont staan, maar heeft de klant ook een beter zicht op de klassieke tijdloze meubelen die Schneider rijk is. Wie de winkel nu binnenstapt zal verrast worden door de prettige sfeer die er van uitgaat, en daar is het Groenendaal ook om te doen. ..Schneider is een winkel in 'totaal wonen', dat betekent dat alles voor de aankleding van het huis verte- genwoordigd is; van tapijt tot gor- dijnen en van meubelen tot bedtex- tiel. Belangrijk is om dat op een overzichtelijke manier in je winkel onder te brengen en ik denk dat we daar prima in geslaagd zijn Ons credo is dan ook: verrassend in stijl en prijs." Om de heropening van Schneider Interieur te vieren is het donderdag 18, vrijdag 19 en zaterdag 20 de cember open huis aan de Groene laan 45^19. Natuurlijk worden de gasten verwelkomd met een hapje en drankje, maar er is meer... Iede- re klant kan met het gooien van drie mega-dobbelstenen zijn eigen korting bij elkaar spelen. Voor het gegooide kortingsbedrag ontvangt men een cheque, die ingewisseld kan worden voor een dinercheque of een tegoedbon voor elektrische apparatuur. Schneider is tijdens het open huis open van 09.30 - 21.00 uur (do), 09.30- 17.30 (vr) en 09.30- 16.30 uur (za). ACTIE IS CILDI* T/M 13-1-1998 K! NO RAMA INFONUMMER: 010 - 4359061 Als u VoiceMail aan hebt staan, is er altijd iemand thuis. VoiceMail is gratis, dus u hoeft vanaf nu geen bericht meer te missen. Meer informatie? Bel 0800-0402 of ga naar Primafoon. altijd dichtbij. SCHIEDAM - Een 21-jarige Schiedammer heeft maandag- avond 15 december een boete van fl. 100,- gekregen. Hij werd betrapt bij het afsteken van een strijker. Vuurwerk mag worden afgestoken van woensdag 31 december 10.00 uur tot donderdag 1 januari 02.00 uur. per maand v.a. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 met wUfKtclijti*. <yi<xete*t, afitltUcK.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1997 | | pagina 3