Stambomen, straten en ROTTERDAM - Belangstelling voor het verleden groeit nog al- tijd. In het Rotterdams Gemeen- tearchief, nog tot juni 1998 aan de Robert Fruinstraat gehuis- vest, komen dagelijks horde be- zoekers speuren naar hun fami- liegeschiedenis. En niet alleen naar de bekende Rotterdamse familienamen zoals Chabot, Du- tilh, De Monchy die hier hun fa- miliearchief hebben onderge- bracht. Familiegegevens vormen eigenlijk maar het topje van alles wat in het Gemeentearchief te vinden is. Zo ligt de aanblik van Rotterdam in bijvoorbeeid de ja- ren vijftig in de kelders opgesla- gen. Ook wordt hier, zolang de ruimte het toelaat, het modern- ste leven vastgelegd, zoals de laatste gabberfeesten in de stad. Een bezoeker zit achter een leesap- paraat op de studiezaal. Hij is be- zig de familie van zijn vrouw in kaart te brengen. En daar is hij al zo'n anderhalf jaar mee zoet. In- middels wordt de stamboom als- maar dikker en voller. Het uitplui- zen van de archieven is echt een hobby geworden van deze man. Hij weet dat het gemeentearchief in verschillende delen valt op te splitsen. Zo is er het notarieel ar- chief vanaf eind 16e eeuw. Dit wordt gebruikt voor bijvoorbeeid informatie over testament en in- boedel. Daarnaast staan de klap- pers van het Doop/trouw/begrafe- nis-register. De burgelijke stand is vanaf 1811 bijgehouden. Voor die tijd is men aangewezen op Her- vormde/gereformeerde-registers van 1572 tot 1811. Verder staan er de Lutherse en Roomskatholieke registers. Belangrijk zijn ook de bevolkingsregisters, die beginnen in 1850. Daarin staan de familiele- den bij elkaar. Verschillende ar chieven zijn na de oorlog overge- schreven door werklozen. Een pro ject zo groot als het aanleggen van het Kralingse bos. Het grote voor- deel van hun verrichte inspannin- gen is dat met het oog op slijtage zo minder originelen door de vin- gers van de bezoekers gaan. Sinds tien jaar is weer een project met vrijwilligers en werklozen op- gepakt. Momenteel zijn ze bij de Gemeentelijke Archiefdienst bezig het notarieel archief in computer te zetten. Krijn van Dijk van de Ge- meente Archiefdienst leidt dit: „Het gaat erom de gegevens te au- tomatiseren en in de computer te zetten. Hiervoor is nu een eigen computersysteem gemaakt met veel trefwoorden. Vooral handig bij verschillende schrijfwijzen van namen. Zo kan bijvoorbeeid Van Rossum wel op tien verschillende manieren gespeld worden, bijvoor beeid als Rossum of Rossem. Of Adriaan als Adrien, Arien, Adri- aen. Met het intypen van een naam komen voortaan ook meteen de va- rianten in aktes naar voren. Als al les ingevoerd is, kan het de bezoe ker en onderzoeker enorm veel tijd besparen. Met als het ware een druk op de knop komen alle gege vens dan naar voren. Na de verhui- zing van het gemeentearchief naar de Hofdijk zal er gewoon verder aangewerkt worden, want het duurt nog wel jaren voordat alle gegevens in de computer verwerkt zijn." Van Dijk schat dat ze met nog 1500 delen te gaan, zeker de komende vijftig jaar vooruit kun- schijnt, 'Over migratie door de eeuwen heen'. Okkema: „Het is interessant om te zien wat voor een migrantenstad Rotterdam eigenlijk al eeuwenlang is. Er is altijd een grote intocht geweest van onder andere Hugenoten, Joden, Duit- sers. Afgezet tegen de grootte van de bevolking toen, waren er al enorm veel migranten. Verschil is wel dat vroeger de integratie soe- peler verliep doordat de meeste migranten uit Europa kwamen. Maar de verhoudingen ontlopen elkaar niet veel, vergeleken met nu." Tot slot heeft Okkema ook het straatnamenboek geschreven dat vooral goed van pas komt als bezoekers willen weten in wat voor een straat vroeger hun fami- lieleden hebben gewoond. Een straat kan iets vertellen over de welstand van de familie, vooral in vroegere tijden. Veel straten zijn inmiddels verdwenen. Er is dan ook elk jaar een supplement bij het boek om het up-to-date te houden en ook de nieuwgekomen straten van het alledaagse of bijzondere sociale leven in het archief van de Topografisch-Historische atlas te- rug te vinden. Zo vinden we in het archief afbeeldingen van op- zoomerfeestjes, gabbers en de lo ve-parade. Onlangs heeft het ar chief nog een aantal foto's van Ge rard Wessels aangekocht. Hij is fo- tograaf bij onder andere Nieuwe Revu en heeft weer andere kanten van het moderne Rotterdamse le ven vastgelegd. Van een housepar- ty in Nighttown tot een nacht op de Keileweg; hiervan zijn foto's in zijn archief terug te vinden. Veel beeldmateriaal vindt ook zijn weg doordat particulieren het afge- ven bij de archiefwinkel op de Coolsingel. Duizenden belangstel- lenden bezoeken hier ook jaarlijks de ruimte met permanente exposi- ties over de stad. Een foto die net is binnengebracht is een afbeelding van de 'Rotterdamsche Schilder- school P. van Unen', uit 17 maart 1923. Ambachtslieden staan plech- tig op de foto rondom hun ambach- vecht de medewerker van dit ar chief tegen de tand des tijds: „Ma- teriaal op videobanden van voor 1970 is eigenlijk alleen nog ge- schikt voor de prullebak. Het moet op nieuwe banden worden overge- zet en het liefst op film, maar dat is een hele investering." Voor de eeuwigheid Voor de eeuwigheid alles proberen te bewaren, tracht ook de Restau- ratie-afdeling van het Gemeentear chief. Helaas slijten boeken en prenten met de dag en de bezoe kers kunnen heel slordig zijn. Een bladzijde uitscheuren om even te kopieren komt volgens de mede- werkers, hoe raar het ook klinkt, nog regelmatig voor. Verder is al leen het oppakken, vasthouden en openslaan van oudere boek soms al een ware aanslag. Vandaar dat ook zoveel mogelijk op microfiches staat. Op deze afdeling worden an- ders dan verwacht ook nieuwe boeken ingebonden. Losse prenten nen. In het nieuwe pand zullen op de nieuwe studiezaal naast de nu zoveel geraadpleegde microfiches, dus ook computers komen. lets anders waarvoor mensen da gelijks naar het gemeentearchief komen, zijn bouwtekeningen. Vooral bij plannen voor het ver- bouwen van het huis zijn deze te- keningen onontbeerlijk. Ze wor den dan ook zorgvuldig bewaard. De Gemeentelijke Archiefdienst verzorgt ook het Rotterdams Jaar- boekje. Wetenschappelijk mede werker Johan Okkema voert de re- dactie. In het Jaarboekje komen ondermeer belangrijke gebeurte- nissen van Rotterdam uit het voor- afgaande jaar aan de orde. Verder is Okkema een van de redacteuren van een boek dat volgend jaar ver- aan te geven. Het is een taak van de Gemeentelijke archiefdienst om samen met inwoners van Rotter dam nieuwe straten van een naam te voorzien. Okkema heeft nauw contact met de straatnamencom- missie: „Je kan er soms geen touw aan vast knoppen. Zo was er een tijd geleden voor een nieuwe weg in Rotterdam-Zuid vanaf de Kop van Zuid de naam Laan van Over- maas bedacht. Maar dat kwam er niet door in de commissie. Over- maas zou een te negatieve bijklank hebben, zo van: zij zijn van 'over de Maas'. Het is nu Laan op Zuid geworden." Dat vemoemen voor een straatnamencommissie ook niet altijd gemakkelijk is, blijkt uit het volgende voorbeeld. Okkema: „In deelgemeente Prins Alexander zijn in een wijk straten vernoemd naar wethouders. Ook wethouder Jan Worst heeft een straat naar zich vernoemd gekregen; de Jan Worst- straat, in de volksmond al snel de Hans Worststraat. En dat leverde weer artikelen op in het Rotter dams Dagblad met de kop: Wie wil wonen in de Jan Worststraat? Een andere taak van de Gemeente lijke Archiefdienst geschiedt op de afdeling Topografisch-Historische Atlas. Zoals de naam al doet ver- moeden wordt het uiterlijk van de stad hier bijgehouden op papier, in de vorm van prenten, tekeningen en foto's, maar ook films. Het grootste gedeelte van dit archief betreft het topografische gedeelte met afbeeldingen van de stad van hoe die eruitzag voor de oorlog. Toch worden ook alle laatste ont- wikkelingen bijgehouden in het ui terlijk van de stad. Een kleiner ge deelte behelst het maatschappelijk leven. Voorheen waren dat vooral bezoeken van de koninklijke fami lie en andere hoogwaardigheidsbe- kleders en unieke gebeurtenissen als een dichtgevroren Maas. Te- genwoordig zijn er ook veel foto's telijk werk van met letters versier- de naamborden. Van de reproduk- ties in het archief kan tegen ver- goeding een foto gemaakt worden. Een apart gedeelte van het archief wordt ingenomen door het filmar- chief. Voor een programma als 'Het was' op TV Rijnmond een uitkomst, want hier is voldoende historisch materiaal te vinden. Re gelmatig wordt hier ook iets van de NOS opgenomen om de meest re- cente beelden van Rotterdam te krijgen. Documentaires, journaals, bedrijf- of promotiefilms; zodra Rotterdam erin voor komt, krijgen ze een plaatsje in het archief. Een grote verzameling van wel 80 me ter met videobanden en films vul- len de wanden. Ook hier komt de verhuizing naar een groter pand goed van pas. Behalve professio- nele beelden is er veel amateurma- teriaal. Soms laat dat nog veel meer zien over het leven in Rotter dam. Zo is er een amateur geweest die het leven in een steeg geduren- de een aantal dagen heeft opgeno men. Hier valt zo'n vijftig jaar la ter veel van op te steken. Of wat te denken van de beleving van een fa- miliefeestje nu tegenover de jaren vijftig. Mooiste film Medewerker Kees van Buuren hoeft niet lang na te denken over de vraag wat de mooiste film in het archief is: „Een prachtige film is 'Tros' waarin van een 'Rotterdam se' liefde verhaald wordt tussen een kapitein van een sleepboot en een meisje dat naar Amerika wil, omdat het hier toch niets wordt. De kapitein sleept de Holland Ameri ka Lijn met daar aan boord zijn ge- liefde. Hij sleept de boot naar zee en kijkt om met tranen in de ogen. Uiteindelijk blijkt zij op de kade te zijn achtergebleven. Zoet, maar mooi weergegeven." Overigens komen in lijsten. En natuurlijk worden oude boeken en afbeeldin gen die zijn aangetast, hersteld. Bijvoorbeeid een notarieel boek uit de achttiende eeuw wordt eerst los- gehaald, dan op microfiches gezet en vervolgens ontzuurd en aange- vezeld zodat het boek weer enigs- zins versterkt de volgende eeuw te- gmoet kan zien. Met een band is een medewerker dus al gauw twee weken zoet. Er zijn nog zeker 3000 boeken zo te behandelen, dus dit kan met recht een langlopende zaak worden genoemd. Een bijko- mende vertragende factor is de zo- genaamde inktvraat. De tekst komt als het ware los van het papier. Daarom moet er een soort lijm worden aangebracht zodat de let ters niet van het papier vallen. Scheuren zijn meestal volgens de deskundigen van deze afdeling nog wel goed te repareren, maar het wordt veel moeilijker met de bruine vlekjes op bijvoorbeeid de scheepstekening uit 1905. Alle vlekken schijnen namelijk weer anders te zijn en vragen om een aparte behandeling. Soms komt een tekening ook pas aan het licht omdat het ergens onder heeft geze- ten. Zoals een afbeelding van kun- stenaar Groenewegen. Ze zijn er drie weken mee bezig geweest om het los te pulken. Tenslotte zijn er nog allerlei 'moderne' voorbeel- den van aantasten, zoals paperclip- roest en gaten door nietjes. Wat op de Restauratie-afdeling verder op- valt, is de hoeveelheid prenten en affiches die zijn uitgeleend voor tentoonstellingen en nu nog nage- keken worden. Allerlei afbeeldin gen van het vroegere Rotterdam komen voorbij, zoals de Rotter damse Margarine fabriek en de watertochtjes van Fop Smit Co. Tot slot heeft het Gemeentearchief aan de Robert Fruinstraat een bi- bliotheek. Hier worden natuurlijk zoveel mogelijk boeken over Rot terdam verzameld. En niet alleen boeken, ook clubblaadjes van voetbalclubs halen de planken. Ook kranten worden goed be waard. Het gaat hier om Rotterdam in de ruimste zin van het woord. Andere taak is het aanschaffen van ondersteunend materiaal om bij voorbeeid Middel-Nederlands te kunnen lezen. Wat opvalt, zijn de mooie grote boeken uit de 18de eeuw. Toen zaten er nog veel druk- kers in Rotterdam die een fraaie collectie atlassen hebben gedrukt. Van de moderne Rotterdamse au- teurs hebben ze niet alle boeken, maar een paar 'Deelders' staan wel in de kast. De boeken worden niet uitgeleend, een groot verschil met de bibliotheek in de stad. Vroeger was de gemeentebibliotheek aan de Hoogstraat en het Gemeentear chief nog een geheel. Bijna een eeuw geleden zijn ze in tweeen ge- splitst. De toenmalige archivaris voor de bibliotheek van het Ge meentearchief heeft veel weten mee te nemen, wat hem door de Stadsbibliotheek niet in dank zal zijn afgenomen. INGER HERMSEN Gemeentel ij ke Arch ief d ienst Rotterdam houdt de tijd bij A jjvv wv_i«

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 4