Speurtocht naar het publiek van het Passagetheater is ingezet Beschermd Stadsgezicht maakt zich op voor restauratie van twee panden MaasposT MaasstaD v - n t - Oude Kerkhof wordt opnieuw ingericht MaasposT Preventietip SCHAT Vrouw directeur van Brandersketel Schrijven Theaterpas vooralle theaterliefhebbers 7 :T~ T - S Nuttige bestemming gevonden voor kapel aan Vlaardingerdijk Gevonden Aanranding elfjarig meisje: politie zoekt getuigen WI1KBLAD1N SCHIEDAM SCHIEDAM - De publici- teitsmachine van Stichting Schiedamse Theaters draait volop. Het nieuwe Theater aan de Schie, dat de eerste vijf jaar het voorzetsel VSB draagt, start op 5 april 1998 een reeks inspeelvoorstellin- gen. Om het oude publiek van het Passagetheater en de trouwe bezoekers van de Teerstoof warm te maken voor deze voorstellingen, krijgen ze deze week een bestelformulier met gratis Theaterpas. Het gaat om zo'n vierduizend huisadres- sen. Deze voorkeursbehan- deling is slechts schijn. Het Theater aan de Schie is er voor iedereen. De kortings- pas dus ook. 'Much ado about nothing' zou William Shakespeare zeggen. Het draait om het gevoel een speciale behandeling te krij gen. *a»i i, Politie zet regionaal P^L I T I E onderzoek naar Rotterdam- Rijnmond criminaliteit en veiligheid voort SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 17 januari verzorgd door Colegion Musikom uit Zwijndrecht. Het concert begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. Rommelmarkt AA Vrijwilligers Popcursus NCVB Playback 55-Plus Kookcursus Blauwe Brug Schoonheid Jubileumboek Reiki Podium Over DeVesten 3a 3116 AD Schiedam Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woensdag 14januari 1998 xq52 Schiedam - Bij het opnemen van een aantal aangiften van inbraken in woningen, die het afgelopen weekend werden gepleegd, is het politiemensen opgevallen dat be- woners 's nachts hun woning niet of niet deugdelijk afsluiten mid- dels het nachtslot. Zoals bekend mag worden verondersteld is het mogelijk een deur die niet is afge- sloten door middel van het nachtslot open te maken; het zoge- naamde flipperen. Om inbrekers geen kans te geven is het belang- rijk om het hang- en sluitwerk in de hele woning kritisch te contro- leren. De politie is uiteraard bereid hierbij te adviseren. SCHIEDAM - De Stichting SCHAT ProduktieS zoekt voor de buitenproduktie 'Breken' attribu- ten uit de jaren '60. Een echte brandweerauto, oude fietsen en brommers, maar ook een snack- barinterieur, auto's uit die tijd, ta- fels, stoelen en serviesgoed wor den nog gezocht. Voor tips en aan- biedingen, tel. 2465468. Daarnaast kan SCHAT Produkties nog vele vrijwillige handen ge- bruiken voor decorbouw, kleding, begeleiders van het publiek, bevei- liging of catering. Hiervoor geldt hetzelfde telefoonnummer. SCHIEDAM - Het bestuur van het Nederlands Gedistilleerd Museum heeft Marianne de Bruyn, sinds mei 1997 als interim-directeur aan het museum verbonden, per 1 fe- bruari benoemd tot directeur. Ook museummolen De Nieuwe Palm- boom zal onder haar supervisie vallen. De Bruyn deed ervaring op in diverse musea, waaronder het Museum Scheveningen, het Zui- derzeemuseum en het Maritiem Museum Prins Hendrik. Tot op he- den was ze werkzaam als adviseur voor organisaties in de museum- wereld. Vanaf februari zal zij mini- maal drie dagen per week in het Gedistilleerd Museum te vinden zijn. SCHIEDAM - De uiterste inzend- datum van de Schiedamse schrijf- wedstrijd nadert. Na 1 februari is deelname aan de elfde versie van dit regionale festijn niet meer mo gelijk. Nog even de spelregels. De keuze voor het onderwerp is vrij. Zowel gedichten - maximaal 32 re- gels - als verhalen kunnen ingezon- den worden. Stuur vijf exemplaren naar Elfde Schiedamse Schrijf- wedstrijd, Het Filmhuis, Postbus 4117, 3102 GC Schiedam. Schrijf op de buitenkant van de enveloppe of het proza of poezie betreft. Sluit tevens een gefrankeerde en ge- adresseerde enveloppe bij voor re- tourzending. Vermeld daarbij op de eerste pagina van de inzending naam, adres, leeftijd en telefoon nummer. De prijsuitreiking is op zondag 19 april in het Filmhuis in Schiedam. KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 CHEF VERKOOP REGIO: W. Monster Telefoon 010-4738322 VERTEGENWOORDIGERS: M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor foto(na)bestellingen Eotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4774010 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. De gratis Theaterpas levert de volgende voordelen op. Ten eer ste een uitnodiging een keer ach- ter de schermen te kijken. Vervol- gens de mogelijkheid als allereer- ste kaartjes te reserveren voor de serie inspeelvoorstellingen. De Theaterpashouder kan tot februa ri 'als eerste' schriftelijk kaartjes reserveren voor deze reeks voor stellingen. Pas vanaf begin febru ari is de rest van het publiek aan de beurt telefonisch te reserveren. De pashouder zal tevens worden uitgenodigd bij de presentatie van het nieuwe theaterprogramma van het seizoen 1998-1999. En dat is nog niet alles. In het vol gende seizoen is een nog nader te bepalen voorstelling gratis voor de pashouder. Directeur Paul van Oort denkt aan een voorstelling door beginnend talent of een bui- tenlandse muziekgroep. Tot slot is de pashouder buitengewoon welkom bij speciale inleidingen bij bepaalde voorstellingen. De pas is een aardig gebaar naar het vroegere publiek dat jaren trouw MM*-* :w,„,- L* ------■«*"-" *V A "v Krap zitten, zoals in de Teerstoof, is er in het splinternieuwe theater niet bij. Peter Mulder, hoofd programmering, roemt het theater om het comfort en de uitstraling. Foto Roger van der Kraan krap heeft gezeten in de Teerstoof of afreisde naar de theaters in Rotterdam en Vlaardingen. De speurtocht naar het uitgewaai- erde publiek is ingezet. Directeur van de Stichting Schiedamse Theaters Paul van Oort en hoofd programmering en marketing Paul Mulder zijn druk doende met de hamvraag. „De vraag is hoe het publiek gaat reageren. Wat denken ze te gaan doen als het nieuwe theater is geopend? Ik verwacht dat we terugkeren naar de situatie van voor de sluiting van het Passagetheater. Om enigszins zicht te krijgen op de richting waarin het gros van het potentiele publiek denkt, hebben we een vragenlijst bij de Theater pas gevoegd. De accommodatie is hier natuurlijk uniek. Er is vol- doende parkeergelegenheid in de directe omgeving en het theater- gebouw kent geen gelijke in Ne- derland. De programmering zal zeker in het begin met behoed- zaamheid tot stand komen," al- dus Van Oort. Maar een theater moet het niet al- leen hebben van de materiele om- standigheden. Het gaat vooral om de magie van de voorstelling. „In de reeks van inspeelvoorstellin gen is gekozen voor afwisseling in genre. Er is een avond opera, maar ook musical, een blijspel en een familievoorstelling. Voor de technici zijn deze voorstellingen echt een proef, een uitdaging. Voordien kunnen ze slechts 'droog' oefenen met de appara- tuur. Dus het wordt best een span- nende periode," aldus Mulder. Het theater is al bijna klaar. De laatste hand wordt gelegd aan nieuwe 'pauze'-bordjes. „De bordjes die er nu hangen zijn de lelijkste van Nederland. Die ver- vangen we door een sympathie- ker ogende projectie," aldus Van Oort. Een andere verandering in dit laatste stadium van de inrich- ting is de plaatsing van stoelen in de loge. „Het was eerst de bedoe- ling hier staanplaatsen te houden, in verband met de brandveilig- heid. Maar op het laatste moment is het mogelijk geworden toch stoelen te plaatsen." Voor deze latere aanpassing zijn speciale stoelen en voetenbankjes ge- maakt, vanwege de hoogte van de reling in de loge. Een derde aan passing is de verlichting boven de orkestbak. De vloer van deze bak kan in hoogte versteld worden. Daardoor is het mogelijk om de toneelvloer te verlengen met de vloerlengte van de orkestbak. Er was echter geen rekening gehou- den met de belichting van dit stuk vloer. „We hebben aan weerszij- den een gat in de muur laten ma ken, zodat volgspots de vloer van de orkestbak kunnen beschijnen. De voorste toneelbrug is hiertoe ook verder naar voren gebracht." Deze 'schoonheidsfoutjes' deren Van Oort niet. Volgens hem hoort het bij een dergelijk om- vangrijk project als het Theater aan de Schie. MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM - De restauratie van een monumentaal pand hoeft op zich niet veel tijd in beslag te ne- men. Maar het verwerven van geld om de restauratie tot stand te brengen, vergt geduld. En de voorbereiding op papier vraagt tijd. De Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) stelt zich ten doel ieder jaar een Schiedams pand in ere te herstel- len. Dit jaar misschien zelfs twee. Het haalbaarheidsonderzoek over de restauratie van de hoek West- molenstraat 12 en Elzensteeg 2 ligt momenteel ter beoordeling bij de gemeente. En ondertussen voert SBSS gesprekken met de Roe- meense ambassadeur omtrent de ingebruikname van de kapel aan de Vlaardingerdijk. Een drukke tijd voor de bevlogen bestuurders van de Stichting. Het gebouw aan de Westmolen- straat is in gebruik door de Stich ting Restauratie Werkplaats Schie dam (SRWS). Deze Stichting heeft de opdracht de Schiedamse molens te herstellen. Daarnaast verricht de werkplaats werkzaamheden voor derden, zoals het fabriceren van de stadskraan, die ligt aan de Westha- venkade in Vlaardingen. De Res tauratie Werkplaats kwam met een verzoek tot restauratie bij SBSS. ,,De besprekingen leiden tot een in- tentieverklaring. Daarin staat dat Beschermd Stadsgezicht het pand zal verwerven en de restauratie op zich neemt. De partijen verklaren dat de Restauratie Werkplaats voorlopig de huurder blijft van het pand en dat zij hier huurpenningen voor verschuldigd is", vertelt prof. Ir. G.C. Meeuse van SBSS. „Daar- na kunnen de onderhandelingen met de eigenaar van het gebouw beginnen. In dit geval betreft het gemeentelijk eigendom. De bespre kingen hierover zijn nog gaande. Het is mogelijk dat de Stichting het gebouw koopt, maar het kan ook gebeuren dat de gemeente het pand in bruikleen geeft tegen een bepaal de vergoeding: „Er is nog geen ak- te gepasseerd, maar mondeling is al een zekere overeenstemming be- reikt. En we staan op goede voet met de desbetreffende vertegen- woordigers." De gemeente is fi- nancieel niet bij machte het ge bouw te restaureren. SBSS kan daar een steentje aan bijdragen. „Een stichting kan fondsen wer- Aanvankelijk was het de bedoeling om de kapel en de bijgebouwen in te richten als urnenhuis. Dit bleek niet haalbaar. Foto Roger van der Kraan ven. Een gemeente kan daarente- gen moeilijk om giften vragen", licht Meeuse toe. De Brandweer heeft haar licht laten schijnen over het haalbaarheidsonderzoek van restauratie-architect ir. P. van Velzen. Geen onaangename verras- singen. Het bodemonderzoek viel eveneens positief uit. De volgende stap is de aanvraag van een bouw- vergunning. Als deze eenmaal bin- nen is, kan begonnen worden met Van maandag 12 januari tot uiterlijk zaterdag 31 januari 1998 wordt in opdracht van de Regiopolitie Rotterdam-Rijnmond het telefonisch onderzoek naar criminaliteit en veiligheid in onze regio opnieuw uitgevoerd. Gedurende deze weken worden 4160 inwo- ners van de regio Rijnmond van 15 jaar en ouder telefonisch over deze onderwerpen gei'nterviewd. Daarnaast wordt aan hen een oordeel gevraagd over het functioneren vah de politie.Het doel van dit onderzoek - de Regionale Politiemonitor geheten - is ondermeer het in kaart brengen welk deel van de bevolking slachtoffer is geworden van criminaliteit. Deze informatie wordt gebruikt om de dienstverlening aan de burgers in de regio te verbeteren en om de ontwikkeling van de veiligheid te volgen. Het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door I Research voor Beleid BV, zal in de hele regio Rotterdam-Rijnmond plaatsvinden. de feitelijke restauratie. Voorzitter Meeuse verwacht dat het werk van de aannemer een half jaar in beslag neemt. Beschermd Stadsgezicht heeft een verlanglijstje met objecten die wel een grondige restauratie kunnen gebruiken. Als alles naar wens ver- loopt, kunnen binnen afzienbare tijd twee objecten van de lijst wor den afgevinkt. Het tweede project betreft de kapel onder' aan de Vlaardingerdijk. De idee bestond Schiedam - Een oplettende in- woonster van Schiedam zag maan dag dat twee onbekende jonge- mannen een bromfiets in de bosjes aan de Burg. Van Haarenlaan zet- ten. Ze vertrouwde dit niet en waarschuwde de politie. Het bleek dat de bromfiets afgelopen vrijdag was gestolen. Helaas konden de jongens niet meer worden achter- haald. Politiemensen namen de brommer mee naar het politiebu- reau en stelden de eigenaar in ken- nis. om de kapel en de bijgebouwen op de oude begraafplaats als columba rium (urnenhuis) in gebruik te ne- men. „Dit bleek geen haalbaar plan. We hebben geen geschikte partij kunnen vinden voor de uit- voering hiervan. Bovendien is het commercieel niet haalbaar geble- ken. En dat is essentieel voor de Stichting. Wij moeten een functio ned gebruik van de ruimte kunnen waarborgen." De voorzitter kwam ter ore dat de Roemeens-orthodoxe kerk een kerkgebouw zocht. Een unieke omstandigheid, want de groeiende geloofsgemeenschap be- schikt in Nederland niet over een eigen ruimte. De verwachting is dat binnen een paar weken een weder- zijdse intentieverklaring op papier staat, naar gelijkenis van de over- eenkomst tussen de Restauratie Werkplaats en Beschermd Stadsge zicht. Maandag 12 januari is een delegatie van SBSS op bezoek ge- weest bij de ambassadeur van Roe- menie in Nederland: „De neuzen wijzen dezelfde kant uit, dus ik ver wacht geen problemen." De res tauratie zal vanaf dat punt grote overeenkomsten vertonen met die van het eerstgenoemde project. Ook over dit gebouw zal met de ge meente onderhandeld worden over de eigendomskwestie. Krijgt SBSS de kapel met bijgebouwen in bruik leen of wordt zij rechtmatig eige naar van dit bijzondere object? Zo wel de gemeente als de Stichting moet zo veel mogelijk zelf de broek ophouden. Geld is de beslissende factor. Het is daarom denkbaar dat SBSS in bepaalde gevallen de ge- restaureerde panden na bepaalde tijd zal afstoten om de geldstroom op gang te houden. Al is de Stich ting nog te jong om dit tot gewoon- te uit te roepen. Voorlopig hebben de vrijwilligers de handen vol aan de Westmolenstraat en de Vlaar dingerdijk. 1998 wordt een mooi jaar. Als de gebouwen zich konden uiten, zouden ze gelukzalig glimla- chen. Maar het is eerst aan de be stuurders van Beschermd Stadsge zicht om emoties te tonen, zoals de heer Meeuse zegt: „Hoe meer tra- nen wij kunnen laten zien, des te groter de kans op het binnenhalen van de benodigde gelden." MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM - De Stedelijke Stich ting Welzijn Schiedam organiseert zondag 18 januari een rommel markt op het Dr. Willem Drees- plein. Er wordt verkocht van 10.30 tot 15.00 uur en de entree bedraagt een gulden. SCHIEDAM - De Anonieme Alco- holisten (AA), voor mensen die problemen hebben met alcohol, verhuizen van de maandagavond in wijkcentrum De Erker naar de dinsdagavond in het wijkcentrum aan het Dr. Willem Dreesplein. El- ke dinsdagavond komt de AA bij elkaar van 20.00 tot 22.00 uur. Voor meer info: 4342597 (Piet) of 4266725 (Dick). SCHIEDAM - Het tienerwerk van Kluphuis Oost zoekt vrijwilligers voor de kooklessen op dinsdag en woensdag en voor de meidenclub op woensdagavond. Voor de woensdag wordt gedacht aan vrou- wen die het leuk vinden om te wer- ken met meisjes van 11 tot en met 14 jaar. Op dinsdag gaat het om een gemengde groep van 11 tot en met 13 jaar. Meer info: 245 18 18. SCHIEDAM - In februari gaat in Kluphuis Oost een popcursus van start voor tieners tussen de 13 en 17 jaar. De cursus voor meiden vindt plaats op donderdag van 1830-19.30 uur en die voor tieners van 19.45-20.45 uur. De cursus kost fl. 50,- en duurt tien weken. Meer info: 245 18 18. SCHIEDAM - Theologe Wille- mien Boot spreekt 15 januari bij de NCVB Woudhoek over 'Vrouwen en het kwaad'Veel minder vrou wen dan mannen zitten in gevan- genissen. Zijn vrouwen dus minder crimineel? De avond begint om 19.45 uur in de kleine zaal van De Harg aan het Hargplein. Ook niet- leden zijn welkom. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt zaterdag 17 januari een playback/soundmixshow ge- houden. De avond begint om 19.00 uur en de entree is gratis. SCHIEDAM - In dienstencentrum Oost is vrijdag 16 januari van 10.00 tot 12.00 uur een (gratis) koffie-inloop. In De Vier Molens is zondag 18 januari van 13.30 tot 16.30 uur een the-dansant voor fl. 2,-. De maaltijd van de maand wordt 30 januari gehouden van 12.00 tot 13.00 uur in dienstencen trum Oost. Deelname kost acht gulden. Inschijven kan tot uiterlijk 23 januari. SCHIEDAM - De Stichting Huis- houdelijke Voorlichting organi seert een kookcursus voor 55-plus mannen. De eerste bijeenkomst is vrijdag 23 januari van 13.00 tot 15.00 uur in het Maascollege aan de Mgr. Nolenslaan. Kosten: fl. 80,-. SCHIEDAM - In wijkcentrum de Blauwe Brug gaan cursussen in olieverven, tekenen en aquarelle- ren van start. De eerste twee gaan op 21 januari van start van 19.30- 22.00 uur. Aquarelleren wordt op de woensdagmorgen gegeven van 09.15 tot 11.45 uur. Kosten zijn fl. 110,- voor twaalf lessen. Voor meer info: 4701049. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost kan een cursus schoonheidsverzor- ging worden gevolgd op de woens dagmorgen van 09.30 tot 11.00 uur. Kosten voor de cursus fl. 70,- en het materiaal fl. 72,50. Voor meer info: 2451818. SCHIEDAM - In de Grote of St. lanskerk wordt woensdag 14 janu ari het jubileumboek van ONS ge- presenteerd 'De geschiedenis van de mensheid is in vuilnis geschre- ven'. Het boek is geschreven in verband met het honderd jarig be- staan van de stadsreiniging. Vanaf 15 januari is het te koop voor fl. 29,50. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt woensdag 21 januari een informatiebijeenkomst gehou den over Tera Mai Reiki. Aanvang is 19.30 uur, entree is gratis. SCHIEDAM - Een voorronde van de PopPrijs Schiedam wordt vrij dag 16 januari gehouden in Podi um. Aanvang is 21.00 uur en op- tredende bands zijn Atheon, None Sane, Storm en anderen. Schiedam - Een 11 -jarig meisje uit Schiedam werd zondagmiddag 11 januari rond een uur door een nog onbekende man aangerand op de Schiedamseweg ter hoogte van de parkeerplaats van de daar gelegen sporthal. Het slachtoffertje stond daar te wachten om te worden op- gehaald door een van haar ouders toen de man haar benaderde. De politie van het district Schiedam is op zoek naar mogelijke getuigen van dit incident. Zijn signalement luidt als volgt: Blanke man, lengte tussen 1.70 en 1.80 meter. Hij was gekleed in een witte broek en een jas met blauw, zwarte mouwen en hij liep op witte sportschoenen. Getuigen wordt verzocht contact op te nemen met de afdeling Jeugd- en Zedenzaken van de Schiedamse politie via telefoon nummer 010 - 2744440. Het Oude Kerkhof. Vroeger werd het ook gebruikt als kruidentuinFoto Roger van der Kraan SCHIEDAM - In de tweede helft van januari start de afdeling Groenvoorziening en Natuur met de herinrichting van het Oude Kerkhof naast de Grote Kerk. Het Oude Kerkhof behoudt zijn rustige karakter. De bestaande muren en de oude linden blijven gehand- haafd. Wel wordt de toegangspoort bij de Lange Kerkstraat opgeknapt. Verder wordt er een hondenrooster aangebracht. Onder de bestaande bomen en langs de kerkgevel wordt in het gras een grote hoeveelheid bloem- bollen geplant. In met midden wordt een grindverharding aange- legd waarop activiteiten als kleine concerten georganiseerd kunnen worden. Rond het grindvlak wor den klassieke houten banken ge- plaatst die goed op de zon georien- teerd zijn. Als bijzondere elemen- ten worden een groene sculptuur en een moerbeiboom aangebracht. Directe aanleiding voor de ontwik keling van het plan waren de bin- nenstadsnota Een toekomst voor de oorsprong en het beschikbaar komen van geld uit het Groot Ste- den Beleid.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3