Project werk in verpleeghuizen wegens succes geprolongeerd Drie op de vier huurders zijn tevreden over dienstverlening Nieuw fotosysteem bij gemeentearchief i Jrj J a u Jubileumboek over eeuw stadsreiniging MaasposT Ftoerkoop m - iasstaD 10JAAR VAKANTIE MaasposT weekuladen 'Servicemedewerkers geven net dat beetje extra aandacht' Wooncorporaties willen kwaliteitscertificaat De Vrijheid weer in gebruik Oud materiaal in Schieland Ziekenhuis 3ifllS3 SCHIEDAM WATER WEG - Het werkge- legenheidsproject dat in maart 1995 doorde Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg Noord (SVNWN) samen met de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis werd opgezet is een groot succes. Van de eer ste zestien werkzoekenden die in de verpleeghuizen aan de slag gingen als serviceme- dewerker hebben er inmid- dels tien een vaste aanstelling bij de Stichting. A- - I r- SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 24 januari verzorgd door gemengd koor Sanctus, onder leiding van Everhard Zwart. Het concert begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. Toneel Klaverjas Harmonia Ruilbeurs Country en Western Schilderen Theecultuur Reisburo Mareno Er gaat een wereld voor u open. Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk i t Woensdag 21 januari 1998 xxq52 Jilt Hervormde gemeente Schiedam Grote Kerk. Lange Kerkstraat. 10.00 uur: ds. A. van der Klaauw. 17.00 uur: ds. L.J. Geluk. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: mw. R. de Graaff. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk Noordeinde. 10.00 uur: ds. N.K. Mos. De Ark. Hargplein. 10.00 uur: ds. J. Sosef. Gereformeerde Kerk Schiedam De Ark, Hargplein. 10.00 uur: ds. J. Sosef. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. R.A. Bosch. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: mw. R. de Graaff. Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: ds. N.K. Mos. 19.00 uur: Avondmuziek. St. Martinuskerk, W. Andriessen- laan. 09.30 uur: gesloten, zie Ark. Schieland Ziekenhuis Hal polikliniek. 10.30 uur: ds. C.A. Philipse. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. 10.00 uur: ds. P.H. van Harten. Grote Kerk. Lange Kerkstraat. 17.00 uur: ds. L.J. Geluk. Nl. Gereformeerde Kerk Westvest 30. 09.30 uur: dr. C.P. Kleingeld. 16.30 uur: dr. C.P. Kleingeld. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219. 10.00 uur: ds. A. I. Hyvarinen H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Wo 09.00 uur: eucharistieviering. Vr. 19.00 uur: communiteitsmis. Zo. 09.30: eucharistieviering met ds. K. Veltman. Martinuskerk, W. Andriessenlaan. Di 09.15 uur: marktmis. Do 09.15 uur. Za 18.30 uur: eucharistievie ring met ds. D. Kool. Zondag 10.15 uur: eucharistieviering met ds. D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper/ O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Vieringen: zaterdag 17.00 uur, zondag 10.30 uur en woensdag 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. Zondag 10.15 uur: eucharistievie ring. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur eucharistievie ring, zondag 10.15 uur hoogmis (m.m.v. herenkoor I.H.D.). Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur eucharistieviering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Wo 19.00 uur: week- viering. Eerste vrijdag van de maand: 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur: zondagsvie- ring. V rijzinnigeGeloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. J.F. Goud. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: kapt. en mevr. A.J. Plaisier. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur: samenkomst. woensdag 20.00 uur: bijbelstudie. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur: jeugdavond. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Zaterdag 17.30 uur, gemeente Oud-Mathenesse. Zondag 10.00 uur, gemeente Nieuwland. KANTOOR: Over de Vesten 3a Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 CHEF VERKOOP REGIO: W. Monster Telefoon 010 - 4738322 VERTEGENWOORDIGERS: M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor foto(na)bestellingen Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4774010 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Het project, dat tweeeneenhalf jaar zou lopen, wordt om die reden met nog eens tweeeneenhalf jaar verlengd. In die periode zal de SVNWN tenminste vijftig werk- plekken creeren bij de verpleeg huizen DrieMaasStede en Drie- MaasHave en de zorgcentra Soen- daen Francois HaverSchmidt. Het convenant dat deze regeling moet bekrachtigen werd woensdag 21 januari in verpleeghuis DrieMaas Stede ondertekend. „In 1994 werden wij geconfron- teerd met dreigende bezuinigin- gen", vertelt J.W.M. Das, direc- teur van de Stichting Verpleeghui zen Nieuwe Waterweg Noord. „Die bezuinigingen gingen echter op het laatste moment niet door. Wij vonden dat een mooie gele- genheid om te bezien of we een werkgelegenheidsproject op kon- den zetten." De Stichting zocht contact met de drie betrokken ge meenten (verenigd in de Stichting Maatwerk) en Arbeidsvoorzie- ning Rijnmond. Das: „Arbeidsvoorziening werd destijds ook geconfronteerd met hevige bezuinigingen dus de haak- ten in eerste instantie af, de ge meenten waren direct voor het plan te vinden." Besprekingen leidden in maart 1995 tot de onder- tekening van een intentieverkla- ring. Aan tenminste zestien, zowel oudere als jongere, werkzoeken den werd werkervaring voor de duur van tweeeneenhalf jaar toe- gezegd. Zij konden als serviceme- dewerker aan de slag. De inzet was om de helft van hen een vast dienstverband aan te bieden. Das: Een jonge medewerker schenkt koffie in voor een oudere dame. Vaak de gelegenheid om te komen tot sociaal contact. Foto Roger van der Kraan „Die doelstelling is gehaald. Meer dan dat zelfs, tien mensen hebben inmiddels een vaste aanstelling." Een zeer positief resultaat. Alle betrokkenen (ook Arbeidsvoor- ziening Rijnmond speelt nu een rol) waren het dan ook snel eens over voortzetting van het project. Das: „Het smaakte gewoon naar meer, je creeert een win/win situa- tie. Er worden mensen aan werk geholpen, en wij hebben voldoen de instroom aan nieuw perso- neel." Een nieuwe groep is eind vorig jaar al aan de slag gegaan. Er wordt nog gezocht naar mensen die binnenkort willen beginnen. Das: ,,Het is niet eens zo eenvou- dig om voldoende mensen te krij- gen. De gemeenten doen hun best, maar er staat nog een aantal vaca- tures open." Er is een aantal crite ria waaraan kandidaten voor een plaats in het werkgelegenheids project moeten voldoen. Zo moe- ten ze minimaal een jaar als werk- zoekende staan ingeschreven bij het arbeidsbureau en moeten ze minimaal een jaar een bijstands- uitkering hebben. Das: „Daar komt nog bij dat je natuurlijk wel affiniteit met zorg of met service- verlening moet hebben. Als je niet met mensen kunt omgaan is het niet eenvoudig om in een ver pleeghuis te werken." De functie van servicemedewer- ker, waarvoor de deelnemers aan het project ook een korte opleiding doorlopen, begint steeds meer vorm te krijgen. Das: „De eerste groep kreeg een beperkte oplei ding, een tweedaagse training ser vice-verlening. Daarnaast werden ze natuurlijk ook in de praktijk op- geleid. De nieuwe lichting wordt, nu de functie meer is ingericht, ook echt structured opgeleid. Ze door lopen een tiental modules, de na- druk blijft echter liggen op het le- ren in de praktijk, ze kunnen het geleerde direct in het verpleeghuis toepassen." Regelmatig zijn klachten te horen over het gebrek aan werkelijke aandacht voor de patienten van verpleegtehuizen. Het personeel, uitgedund door bezuinigingsron- den, heeft slechts tijd voor de noodzakelijke zorg. De 'gewone' dagelijkse aandacht voor de pati enten wordt minder. Das: „Via de servicemedewerkers halen we die aandacht weer terug in de ver pleeghuizen.' Naast taken als het uitdelen van drinken, het serveren van maaltijden, koffiezetten en de keukentjes opruimen hebben de servicemedewerkers ook de taak de patienten meer persoonlijke aandacht te geven. Zij hebben de tijd om met een patient wat muziek te maken, te handwerken of een kaartspelletje te spelen. Das: „De functie van serviceme- dewerker bewijst zich vooralsnog als een heel nuttige functie. Ik hoor van de verpleging dat de patienten er positief op reageren. Ook de verschillende afdelingen zelf zijn overwegend positief over de nieu we collega's. Er wordt regelmatig gevraagd of er niet nog meer kun nen komen. Daar ben ik gelukkig mee want het had ook anders kun nen lopen." Das is ook buitenge- woon te spreken over de samen- werking met de gemeenten. „We krijgen veel medewerking. Zo zie je dat je, als je allemaal wilt, ook heel wat kan bereiken. Dat het wel degelijk zin heeft om te proberen mensen aan de slag te krijgen. Dit werkgelegenheidsproject is daar- toe een kleine bijdrage. En de re- sultaten tonen aan dat de investe- ringen niet voor niets waren." ERIKMEUER WATERWEG - Meer overleg met bewoners, een betere telefo- nische bereikbaarheid en een snellere en betere afhandeling van onderhoudsklachten. Zie hier in een notendop de belang- rijkste aanbevelingen naar aan- leiding van een enquete die vijf woningstichtingen onlangs geza- melijk hielden. Doel van het on- derzoek was om vast te stellen waar de schoen wringt als het gaat om dienstverlening en hoe dit kan worden verbeterd. De resultaten werden maandag 19 januari tijdens een persbijeen- komst in het Vlaardingse Ibis-hotel bekend gemaakt. De enquete was uitgeschreven door Woningbedrijf Noordvest, Woningbedrijf Schie dam, Patrimonium's Woningbe drijf Vlaardingen en de Woning- stichting Schiedam. Hoewel ge- middeld 70 procent van de onder- vraagde huurders aangaf de dienst verlening voldoende tot goed te vinden, is nog altijd 8 procent niet te spreken over de service van de verhuurders. Uit de enquete blijkt dat vooral de telefonische bereikbaarheid niet zo goed scoort. Ook willen huurders meer mogelijkheden als het gaat om veranderingen die zij in het huis aanbrengen en in hoeverre zij het dan weer in de oude staat moe ten brengen.Verder willen bewo ners meer betrokken worden. De SCHIEDAM - De restauratie aan molen De Vrijheid is zo goed als voltooid. Woensdag 21 januari is de dag waarop de in gebruik stelling van de mo len een aanvang neemt. Na een periode van proefdraaien met af- en bijstellen constate- ren de molenaars dat het nieu we kruiwerk van De Vrijheid als een zonnetje draait. Mo- lenmaker Rob Batenburg was betrokken bij de restauratie. De vernieuwing van het rol- leniager waarop de kap draait, de basisconstructie van de kap, de staart en het galghout zijn naar wens verlopen. Het belangrijkste deel van de res tauratie is daarmee afgerond, Voor het resterende schilder- werk moet beter weer worden afgewacht. Uit de enquete blijkt dat de telefonische bereikbaarheid van de woningcorporaties te wensen overlaat. Foto Roger van der Kraan corporaties willen dit bewerkstelli- gen door bewoners meer aan het woord te laten in bewonerskranten en door middel van meer overleg SCHIEDAM - Het gemeentearchief heeft vrijdag 16 januari, samen met het Nederlands Historisch Archief en de Vereniging voor Geschiedenis en Informatica, het symposium 'Beheers de beelden. Behoud, beheer en ont- sluiting van historische fotocollecties' georganiseerd. Het symposium werd gehouden ter gelegenheid van het nieuwe fotosysteem in het Schie- damse gemeentearchief. De meeste foto's kunnen nu in de studiezaal via de computer geraadpleegd worden. Iedere bezoeker kan met behulp van het fotosysteem 'Skopeo' zoeken tussen de beschikbare foto's. Hiermee loopt het gemeentearchief Schiedam voorop in de ontwikkeling van digi- tale ontsluiting van beeldarchieven. Fotografie bestaat nu ruim 150 jaar. Sinds die tijd zijn grote fotocollecties opgebouwd. Veel foto's zijn van historisch belang. Het Schiedamse gemeentearchief beheert ongeveer 40.000 foto's van en over de stad Schiedam. De medewerkers van het ar chief vroegen zich twee jaar geleden hoe deze collectie op een een voudige manier geraadpleegd kon worden, zonder de kwetsbare originelen te be- schadigen. Dit resulteerde in het fotosysteem Skopeo. met bewonersverenigingen. Veel huurders blijken ook onbekend te zijn met het bestaan van de klach- tencommissie. Ten slotte zijn er redelijk veel be woners die oren hebben naar nieu we diensten. Bijvoorbeeld een luxere keuken voor een meerprijs. Maar ook een installatie voor een ouderenalarmering behoort tot de mogelijkheden. De corporaties denken erover om dergelijk werk uit te besteden aan derden. Ongeveer 8000 huurders in Vlaar dingen, Schiedam en Maassluis kregen de vragenlijsten toege- stuurd. Daarvan werden er ruim 3000 teruggestuurd. Een respons die de woningbedrijven niet tegen- viel. ,,Het was een vrij uitgebreide vragenlijst. We zijn daarom toch wel blij dat mensen de tijd en de moeite hebben genomen om de lijst in te vullen", aldus woord- voerster Tinka Hurkmans van Wo ningbedrijf Noordvest. De wo ningbedrijven willen concreet aan de slag met deze overvloed aan in- formatie. Hoogste doel daarbij is het behalen van een zogenaamd kwalificaat van de KWH (Kwali- teitszorg Woondienst Huurdersec- tor), dat sinds kort bestaat. Dit certificaat voor Woningbedrij ven is te vergelijken met de ISO- normering voor bedrijven. Het desbetreffende woningbedrijf moet aan een heel pakket van eisen en normen voldoen, willen zij in aanmerking komen voor dit certifi caat. Daarbij moet gedacht worden aan de duidelijkheid van de infor- matie die de verhuurder de huur ders verschaft, de openingstijden van het woningbedrijf, de telefoni sche bereikbaarheid, het aanbieden van diensten en service, hulp bij huursubsidie en een flink aantal zaken meer. Toch willen vier van de vijf wo ningbedrijven onmiddellijk starten met de voorbereidingen om het certificaat binnen te halen. Met uit- zondering van het Woningbedrijf Vlaardingen dat nog een jaar met het certificaat wil wachten. MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Een toneelstuk van het Rotterdams Wijktheater is za terdag 31 januari te zien in Wijk- centrum Nieuwland aan het Dr. Willem Dreesplein. Het stuk gaat de onrust die de komst van een asielzoekerscentrum in een wijk met zich meebrengt. Kaartjes (fl. 2,50) zijn vanaf 22 januari te krij gen bij het wijkcentrum. Aanvang is 20.30 uur. SCHIEDAM - Iedere woensdag- avond van 19.30 tot 22.30 uur kan er worden geklaverjast in het wijk centrum aan het Dr. Willem Drees plein. Kosten zijn fl. 3,- per keer. SCHIEDAM - Fred Schoorel ver- zorgt donderdag 22 januari de Har- monia-avond met helderziende waarnemingen via kaarsroetteke- ningen die ter plaatse worden ge maakt. De avond wordt gehouden in Wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165, en begint om 20.00 uur. Toegang is fl. 8,50. SCHIEDAM - In Dienstencentrum De 4 Molens wordt zondag 25 ja nuari een ruilbeurs gehouden van af 13.30 uur. Toegang is gratis. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker organiseert zaterdag 24 ja nuari een Country en Western- avond vanaf 20.00 uur. Kaartjes kunnen aan de balie worden ge- kocht. SCHIEDAM - Het schittereride in- terieur van de Nederlands-Her- vormde Kerk in Maasland staat model voor de schildercursus kerkinterieuren die zaterdag 24 ja nuari van start gaat bij Nel de Haan. De cursus duurt vijf ochten- den van 09.30 tot 12.00 uur en kost fl. 100,-. De cursus wordt afgeslo- ten met een expositie. Voor aan- melden en informatie kan er con tact worden opgenomen met Nel de Haan, tel. 474 43 70. SCHIEDAM - In de Rank zal me- vrouw D. Dasius woensdag 21 ja nuari vertellen over thee, kleding en sieraden in verschillende lan- den. Iedereen is van harte welkom op deze avond, die begint om 19.30 uur. De Rank is gelegen aan de Schiedamseweg 122. Burgemeester R. Scheeres nam het eerste exemplaar van de jubileumuitgave in ontvangst. Foto Roger van der Kraan Over DeVesten 3a 3116 AD Schiedam SCHIEDAM - In de centrale hal van het Schieland Ziekenhuis is een vitrine ingericht met voorwer- pen die vroeger gebruikt werden bij de verpleging van patienten. De spullen zijn afkomstig van de Stichting Medisch Farmaceutisch Museum De Griffioen uit Delft en voor een bepaalde periode aan het Schiedamse ziekenhuis uitgeleend. Iedere drie maanden zal de vitrine worden voorzien van andere mate- rialen, zodat een globaal beeld wordt geschetst van de medisch- technische ontwikkeling in de ge- zondheidszorg. Wat vooral opvalt is dat de schoonheid van oude ge- bruiksvoorwerpen tegenwoordig plaats heeft gemaakt voor doeltref- fendheid. Veel instrumenten zal de bezoeker echter herkennen, daar tijdens een mensenleven al talloze instrumenten door de techniek worden achterhaald. SCHIEDAM - De Stadsreiniging van Schiedam bestaat honderd jaar. Ter gelegenheid hiervan werd woensdag 14 januari in de Grote Kerk het eerste exemplaar van een jubileumboek overhandigd aan burgemeester Scheeres. Het boek met de lange titel 'De geschiedenis van de mensheid is in vuilnis ge- schreven' is in opdracht van ONS Milieu vervaardigd door FreeLans Tekstschrijvers. Het boek is in eerste instantie ge maakt voor de (oud-)medewerkers en relaties. Daarnaast biedt ONS Milieu het boek te koop aan. Voor wie zich interesseert in de geschie denis van de vuilnisophaal, is het 130 pagina's tellende boek ver- krijgbaar voor fl. 29,50. Wat staat er zoal in beschreven? Het eerste hoofdstuk geeft in vo- gelvlucht een samenvatting van de ontwikkelingen in de laatste hon derd jaar van de Stadsreiniging. Het schoonhouden van de straten wordt sinds 1898 gezien als taak van de locale overheid. Na deze schets volgt een hoofdstuk over tot de verbeelding sprekende ziekten als cholera en schurft, alsmede de bestrijding van ongedierte. De sa- menhang van volksgezondheid en het schoonhouden van het open- baar gebied wordt hierin aan de or- de gesteld. Foto's van vuilnisman- nen, materieel en een rioolmachine illustreren de onkuise thema's. De geschiedenis van honderd jaar Stadsreiniging zit vol viezigheid. Dat is onvermijdelijk. Met de komst van moderne apparatuur kan echter steeds schoner gewerkt worden. En dat heeft weer een gunstige uitwerking op de arbeids- omstandigheden van het perso neel. De volgende hoofdstukken beschrijven de gevolgen van toe- nemende welvaart en de ontwikke ling van het materieel. Ook voor- lichting, controle en de combinatie kunst en afval worden besproken. Het boek bevat een lange lap tekst met recente foto's en afbeeldingen uit de oude doos. Er zijn histori sche brieffragmenten in de tekst opgenomen, alsmede gesprekken met medewerkers van nu. Iedereen kan meepraten over afval. Mede werkers van ONS Milieu vanuit professioneel oogpunt, maar ook als medevervuiler uit de dagelijkse praktijk. Vuilnis is een komisch onderwerp, ware het niet dat het ook veel problemen met zich mee brengt. Het jubileumboek eindigt met een blik op de toekomst. Strenge milieu-eisen zullen deze in hoge mate bepalen. De nieuwste vakantiebrochures zijn er weer. Als u uw vakantie door ons laat verzorgen, maakt u kans op onze hoofdprijs: TIEN JAAR GARATIS VAKANTIE. Dus haal nu alvast de nieuwe reisprogramma's, boek voor 31 maart 1998 en maak kans op deze unieke hoofdprijs of een van de vele andere droomprijzen! Meer actie-informatie op onze reisburo's: Mgr. Nolenslaan 520, Schiedam, 010-2460020 Winkelcentrum De Koperwiek68, Capellea/d Ussel, 010-4582355 Binnenwatersloot 17, Delft, 015-2142800 (Reisburo Delft)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3