MaasposT Concierge zoekt sponsors voor bouwen van een collegezaal JIIJI Je mag niet uitgaan van de onwil van de hondenbezitter GEZONDERWIJS MaasposT Leesfeest Blokfluit Excursie Filosofie Concert Extra etage op de 'pukkel' van Schravenlant Ton voor bestrijding poepoverlast Zuid Open dag Reuma Badminton CARA: geef er lucht aan Musis start serie discussie- avonden in't Paard SCHIEDAM - De concierge van scholengemeenschap Schravenlant heeft een idee. Maar hij weet nog niet pre- cies hoe hij zijn plannetje kan realiseren. Concierge Ron Janson zoekt sponsors. Er bestaan op 'zijn' school plannen voor het bouwen van een collegezaal, waar wel tachtig leerlingen tege- lijk les in zullen krijgen. De moeilijkheid is dat de geld- pot bij Dienst Educatie bijna leeg is. De concierge heeft nu het idee opgevat om be- drijven in de regio te vragen mee te betalen aan het reali seren van de collegezaal door middel van sponsoring. Tegenprestaties zijn be- spreekbaar, aldus de conci erge. Wordt het binnenkort VSB Schravenlant? Onderhoud Aggregaat gestolen tijdens werkzaamheden Met slok op achter stuur Winkeldief betrapt door beveiligingsbeambte Woensdag 28januari 1998 xq56 SCHIEDAM - Bij Libris boekhandel Van Leeowen op de Broersvest staat tot 1 maart de Leestent met daar- op 26 boeken die nodig zijn ora de Libris-Leespuzzel op te kunnen lossen. leder kind tussen 8 en 12 jaar maakt kans op een boekenpakket terwaarde van fl. 100,-ende Supergrote Libris Leestro- fee. Onder de inzenders met de meeste goede antwoorden worden 300 tientjes verloot Wie alie vragen goed heeft, maakt ook nog kans om de landeiijke Leeskampioen te worden, met als hoofdprijs een viucht in een luchtbai- lon. De finale is op zondag 29 maart in Madurodam. Bovendien iigt voor iedereen die het wedstrijdformulier inlevert een kleurig present- jeklaar. SCHIEDAM - Muziekver- eniging Harpe Davids gaat van start met een naschooise corsus blokfluit voor jon- gens en meisjes van 8 tot 12 jaar. De cursus wordt gege- ven in verenigingsgebouw De Tamboerijn aan het Nij- hoffplein 22 op de dinsdag- middag vanaf 16.00 uur. De lessen zullen in groepsver- band (maximaal 12 leerlin gen) plaatsvinden. De kos- ten bedragen fl. 5.- per les van 45 minuten. Op dins- dagmiddag 3 maart zai om 16.30 uur een informatie- middag in het verenigings- "(ouw georganiseerd wor- ;n voor belangstellende jongens, meisjes en ouders. Voor aanmelding of meer informatie over deze cursus van Harpe Davids: tel. 4715959/27030721. SCHIEDAM - Manden vtechten en knotten, dat staat op het programme op zondag 1 februari. Deze doe- excursie vindt plaats in de Heemtuin in het Prinses Beatrixpark. Onder leiding van Riens Booy krijgen deelnemers allereerst een rondleiding door het griend van de heemtuin. Hij vertelt onder andere waar een griend voor dient, hoe een griend wordt aangelegd, welke soorten grienden er zijn en welke planten en die- ren er in leven. Na de rond leiding gaan de deelnemers naar de tentoonstellings- ruimte van kinderboerderij 't Hoefblad. Hier krijgt men uitleg over manden vlechten van takken uit het griend. Na de activiteit mogen de deelnemers in de heemtuin een knotwilg knotten. E6n sliert mag mee naar huis ge- nomen worden om thuis in de eigen tuin te planten. Wanneer men de smaak te pakken heeft, kunnen de deelnemers zich inschrijven voor een cursus manden vlechten. De excursie begint om 14.00 uur by de ingang van de Heemtuin. SCHIEDAM - Bij de Stich- ting Huishoudeiijke Voor- lichting start binnenkort een cursus filosofie. Deelnemers gaan aan de slag met het be- grip filosofie. Er komen vra gen aan de orde als: hoe werkt filosofie, wat is een fi- losoof, welke raakvlakken zijn er met levensvragen en met technieken als yoga, psychotherapie dans, mu- ziek en wetenschap? Vervol- gens zal worden ingegaan op verschillende filosofische 'vakken'. Het is de bedoe- ling gaandeweg meer ver- trouwd te raken met ver schillende manieren van denken. De invioed van den- kers als Plato, Aristoteles, Thomas van Aquino, Kant, Sartre en anderen zijn bepa- lend geweest voor de samen- leving. De cursus filosofie wordt afgesloten met het schrijven van een eigen filo sofie. De cursus bestaat uit tien lessen van twee uur op dinsdagmorgen van 09.30 tot 11-30 uur op de Nieuwe Haven 147. De kosten be dragen fl. 115,-. De eerste bijeenkomst is op 10 februa ri. Voor inlichtingen of aan- meldingen, tel. 4264781. SCHIEDAM - Het lunch- concert van de Vrienden van het Stedeljjk Museum op woensdag 4 februari wordt verzorgd door pianist Wim Voogd. Het concert be gint om 12.30 uur. De toe- gang voor museum en con cert is gratis. Over DeVesten 3 3116 AD Schiedam Binnen afzienbare tijd wordt de tweede fase onderwijs landelijk ingevoerd. Dat is er op gericht scholieren meer zelfstandigheid in het leren bij te brengen. De leerlingen krijgen de mogelijk- heid meer individueel aan de ta ken te werken. Daartoe worden in een scholengemeenschap als Schravenlant overal nissen ge- bouwd, waar de scholieren onge- stoord hun lessen kunnen maken. Deze nieuwe leerplekken kosten veel ruimte. De overgang naar het tweede fase onderwijs heeft op Schravenlant tevens het idee voor een collegezaal opgeleverd. In deze grote zaal zullen wel tachtig leerlingen tegelijk les krijgen. Dat is handig voor vakken als Neder- lands of Engels, die iedere leer- ling van de eerste tot de laatste klas moet volgen. Zogenaamde parallelklassen kunnen tegelijker- tijd les krijgen in deze gezamen- lijke vakken. Met een dergelijke klassegrootte kan worden be- spaard op het aantal lesuren van de docent, die dan weer op andere momenten ingezet kan worden. Bij de begeleiding van het zelf- Voor concierge Ron Janson is hetzo klaarals een klontje; een extra etage op de bestaande pukkel zou voor iedereen de beste opiossing zijn. Foto Roger van der Kraan standig leren bijvoorbeeld. Voor het bouwen van een colle gezaal is veel geld nodig. Dat is gebleken tijdens de bouwverga- deringen van Dienst Educatie en vertegenwoordigers van de scho lengemeenschap. De goedkoop- ste variant die uit dit overleg naar voren is gekomen, bestaat uit het samentrekken van een bestaande docentenkamer en 66n leslokaal. Volgens de concierge bedragen de kosten die hiermee gemoeid zijn zo'n fl. 250.000,-. Ron Jan son heeft een andere variant voor- gesteld. Hij ziet liever dat de 'pukkel' - een recente uitbouw van de school - een extra etage krijgt. Dit plan valt volgens bere- keningen door deskundigen veel duurder uit. De geschatte kosten bedragen een half miljoen. En geld is er nauwelijks. Of beter, de pot is bijna leeg. Sinds de overheveling van de schoolgebouwen van het rijk naar de locale overheden, zo'n vijf jaar geleden, is al veel werk ver- zet om het achterstallig onder houd van Schravenlant bij te wer ken. De vloer en het dak van de gymzaal zijn vernieuwd, de bui- tenkant van het gebouw is gron- dig onderhanden genomen, de overdekte fietsenstalling is opge- knapt en er is geld besteed aan een betere beveiliging van het ge bouw. Kortom, er is al heel veel geld uitgegeven. Voor de duide- lijkheid, de concierge is er niet op uit de bestaande plannen te dwar- bomen. Zijn idee werd door de aanwezigen op de bouwvergade- ring als positief en wenselijk er- varen. Maar de kosten vormen het enige en tot nu toe onoverko- melijke obstakel. Janson wil nu proberen de meerkosten van een extra etage op de 'pukkel' uit het bedrijfsleven te halen. Niet omdat hij zo graag zijn eigen idee gerea- liseerd ziet, maar omdat de extra ruimte die daarmee gerealiseerd wordt, straks hard nodig is. De nieuwe leermethode vergt in totaal meer ruimte dan de huidige werkwijze. De directeur van Schravenlant is als enige van de leden van de bouwvergadering op de hoogte van deze 'eenmans-ac- tie'. Hij heeft verklaard achter Jansons initiatief te staan. Im- mers, wie niet waagt...De invul- ling van sponsoring op school ligt nog volledig open. Maar jongeren zijn een relatief rijke doelgroep. Dat kan uitermate interessant zijn voor bepaalde bedrijven. MARGREET FEENSTRA Een baasje met twee potentiele vervuilers. Soms ligt het hondenpoepprobleem bij de hond. Een klein cursusje kan dan uitkomst bieden. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - De opkomst was niet zo massaal als op de 'poep- vergadering' in het voorjaar van 1997 en ook de gemoederen lie- pen niet zo hoog op als toen. Toch bleek uit de info-avond van maandag 26 januari duidelijk dat het poep-probleem nog steeds leeft in Schiedam-Zuid en dat gemeentelijke hulp onont- beerlijk is. Die hulp komt er. Wethouder A.F. de Leede en burgemeester R. Scheeres kwamen in het wijkcen- trum aan de Leliestraat de nota 'Zuid trapt er niet meer in' toelich- ten, die momenteel ter inzage ligt op het stadskantoor. Daaruit blijkt dat het probleem wel degelijk seri- eus wordt genomen door de ge meentelijke politiek. Niet minder dan een ton is er uitgetrokken om de nota te realiseren en de strijd aan te gaan met de bruine drap. Na de vergadering in mei 1997 werden de gespuide ideeen en op- merkingen in kaart gebracht en uit- gewerkt door een commissie sa- mengesteld uit bewoners, en me- dewerkers van zowel ONS als de gemeente. Deze commissie heeft ook de nota samengesteld. Cen- traal daarbij staat dat de hondenbe zitter de eigen verantwoordelijk- heid moet nemen, maar dat tegelij- kertijd niet moeten worden uitge- gaan van de onwil van de honden bezitter. Om daar een beroep op te doen is een aantal tegemoetkomen- de maatregelen genomen om het voorzieningenpeil te verhogen. Maar ook de controle wordt ver- sterkt. Er komen vier extra hondentoilet- ten en meer hondenlosloopplaat- sen. Ook de Algemene Plaatselijke Verordening is bijgesteld. Hon- denbezitters zijn niet meer ver- plicht een opruimmiddel bij zich te dragen tijdens het uitlaten van de hond. Daarentegen zijn zij wel ver- plicht de poep op te ruimen als de ze niet gedraaid is in de daarvoor bestemde toiletten of losloopgebie- den. Om de bijgeschaafde regels ook kracht bij te zetten, komt er een hondenwachter die de wijk van 07.00 tot 23.00 uur in de gaten gaat houden, waardoor de pakkans vergroot wordt. Deze honden wachter moet uiteraad niet alleen bekeuren, maar ook voorlichten en kunnen fungeren als vraagbaak. Hoewel de eerste gedachten om een dergelijke baan op te vullen uitgaan naar een Melkert-baan of banen-pooler, lijkt het de commis sie toch beter om gebruik te maken van een beedigde politie-agent die immers ook de bevoegdheid heeft om te bekeuren en op te treden te- genmilieu-delicten. Tot slot kunnen gewillige baasjes met onwillige honden ook nog fi- nancieel een beroep doen op de ge meente, die bepaalde gehoorzaam- heidscursussen aantrekkelijker wil maken voor de hondenbezitter. Al met al een aardig stel plannen, waar de meeste Zuid-Schiedamm- mers zich dan ook aardig van on der de indruk toonden. De wethouder en burgemeester ontkwamen maandagavond echter niet aan de eigen ideeen die in rap tempo op het tweetal werden afge- vuurd. Zo blijkt het principe van de hondenpenning nog flink in trek te zijn onder de bewoners. Wie geen hondenbelasting betaalt en dus ook geen hondenpenning aan zijn trouwe viervoeter heeft han- gen, moet extra gestraft worden. Ook het plan om geen honden, maar personentoiletten te plaatsen vond gretig aftrek. Menig bewoner op de vergadering vond de extra kosten van een hondentoilet maar niets en verwees naar de weinige mogelijkheden voor mensen om hun behoefte te doen in de buurt van de Maasboulevard tijdens cul- turele manifestaties. Ook kwam men met verschillende alternatieve plaatsen voor losloop- gebieden, die door de gemeente al- lemaal nog eens series bekeken zouden worden. Mocht de ge- meenteraad op 30 maart instem- men met de nota, dan zou er nog voor de zomer een hondenwachter kunnen lopen in Zuid. MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Muziekvereni- ging St. Radboud organiseert zaterdag 31 januari een open dag. Tijdens deze dag kan er kennis worden gemaakt met de vereniging en kan er een kijkje worden genomen in het verenigingsgebouw. Het leer- lingenorkest en de andere or- kesten van St. Radboud ver- zorgen presentaties en bij de stands is informatie te krijgen over de nieuwe muziekoplei- dingen. De dag duurt van 12.00 tot 16.00 uur en wordt gehouden in verenigingsge bouw Zaal De Noord aan de Kerkweg 46a. Ook het harmo- nie-orkest van de muziekver- enging wordt de komende we- ken in de schijnwerpers gezet. Om het imago te verbeteren wordt het licht klassieke eens op de voorgrond geplaatst en belicht vanuit verschillende hoeken. Dit gebeurt tijdens drie zondagmiddagconcerten in de Dorpskerk. Zondag 8 fe bruari staat de eerste op het programma, daarna wordt er nog gespeeld op zondag 29 maart en op 26 april. Alle con- certen beginnen om 14.00 uur en de toegang is Q. 8,50. SCHIEDAM - Reumapatienten- vereniging Nieuwe Waterweg Noord organiseert donderdag 5 fe bruari een bijeenkomst in diensten- centrum De Vier Molens. Een uit- eenzetting zal worden gegeven over de Integrale Indicatiestelling. Met ingang van januari is de ver- antwoordelijkheid van de indica tiestelling komen te liggen bij de gemeente. De aanvraag voor de verzorgings- en verpleeghuizen en de Thuiszorg moet dan bij de ge meente worden gedaan. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - Elke dinsdagmor gen van 09.00 tot 11.00 uur kan men in wijkcentrum De Blauwe Brag terecht voor een partijtje bad minton. De kosten bedragen fl. 10,- voor vier keer. Ook elke woensdagavond van 19.00 tot 22.30 kan er worden gespeeld. Men wordt verzocht om een eigen racket mee te nemen. Voor in schrijven of meer informatie: 470 10 49. SCHIEDAM - Medewerkers van een bouwbedrijf, die donderdagmiddag 22 januari op een bouwterrein aan de Parkweg aan het werk waren, keken raar op toen de stroom van hun aggregaat uitviel. Op het moment dat dat gebeurde waren ze met een decoupeerzaag bezig in een put. Toen ze uit de put kwamen om te onderzoeken waarom de stroom was uitgevallen, ont- dekten ze dat het aggregaat niet kapot was, maar gestolen. SCHIEDAM - Een 37-jarige Schiedammer werd zondagmorgen 25 janua ri rond 02.00 uur aangehouden op de Hargalaan, omdat hij met een slok op achter het stuur zat. Uit onderzoek bleek hij 2,20 promille alcohol in zijn bloed te hebben. Het rijbewijs van de verdachte werd ingevorderd. Tegen hem zal proces verbaal worden opgemaakt. SCHIEDAM - Een 39-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats werd zaterdagmiddag 24 januari rond 12.15 uur aangehouden, nadat hij was betrapt bij het stelen van bestek ter waarde van enkele honderden gul dens uit een warenhuis in de Nieuwe Passage. De man werd betrapt door een beveiligingsbeambte van het warenhuis, die hem vervolgens over- droeg aan de politie. Na verhoor werd de verdachte heengezonden. WATERWEG - 'Het beneemt mij de adem.' 'Wat lucht dat op.' 'Ik krijg het er benauwd van.' Uit- drakkingen die aangeven, dat we 'lucht' te kort komen. Gelukkig gaat het daarbij om de figuurlijke betekenis, we halen eens diep adem en gaan over tot de orde van de dag. Toch zijn er heel veel men- sen die letterlijk lucht te kort ko men, die langdurig last van hun luchtwegen hebben. Er kan dan sprake zijn van een Chronische Aspecifieke Respiratoire Aandoe- ning: CARA. CARA is een verzamelnaam van drie chronische aandoeningen van de luchtwegen, astma, chronische bronchitis en longemfyseem. Bij deze aandoeningen zijn de lucht wegen vernauwd met als resultaat benauwdheid, hoesten en het op- geven van slijm. Deze klachten kunnen alledrie tegelijkertijd of af- zonderlijk voorkomen. Sommige mensen hebben hun leven lang last van CARA, andere slechts gedu- rende een bepaalde periode. Het kan gaan om aangeboren klachten, maar ook om klachten die later zijn ontstaan of een combinatie daar- van. Roken heeft een zeer negatie- ve invioed op het ontstaan en het verloop van genoemde aandoenin gen. De verwachting is, dat het aantal patienten met CARA de komende jaren flink toeneemt; zorg is dus geboden. De medische wetenschap staat gelukkig niet stil, nieuwe me- dicijnen en behandelingsmethoden worden ontwikkeld. En dicht bij huis, in de regio Nieuwe Water weg Noord, wordt ook hard ge- werkt aan de verbetering van de behandeling, voorlichting en bege leiding van kinderen met CARA en hun ouders. Immers, hoe eerder een goede, op maat gesneden be handeling aanvangt, hoe beter. Tijdig met de behandeling begin nen is het halve werk, maar zekef zo belangrijk is uw eigen aandeel. Daarom is het belangrijk om tijdig uw huisarts te raadplegen en niet met vragen te blijven zitten. Voor meer vragen over dit onderwerp kan er contact worden opgenomen met de huisarts, de CARA-lijn van het Astma Fonds, tel. 0800- 2272596, de informatiecentra van de beide ziekenhuizen en de GGD. Bij de Thuiszorgcentrale kunnen de vragen gericht worden aan de gespecialiseerde wijkverpleegkun- dige CARA. Samen werken aan CARA lucht op. Kor Kegel (links) leidt de eerste discussie-avond in't Paard. Of eigenaar Pim ook mee zal discussieren is de vraag. Die heeft waarschijnlijk zijn handen vol aan het verzorgen van de de hapjes en drankjes. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - In hoeverre is sa- menwerking tussen Schiedamse en Vlaardingse organisaties wense lijk? Is het mogelijk de samenwer- king tussen het Streekmuseum Jan Anderson en bijvoorbeeld het Ge- distilleerd Museum of Muziekcen- tram Ton Stolk te vergroten? En zou het niet goedkoper en prakti- scher zijn als de zeeverkenners van Vlaardingen en Schiedam samen den boot onderhouden, in plaats van ieder een eigen schip? Derge lijke praktische suggesties komen aan bod in een zestal avonden in Spijs Dranksalon 't Paard. De avonden zijn georganiseerd door Stichting Musis en gelieerd aan het maandelijks tijdschrift met dezelf- de naam. Musis schrijft over aller- hande ontwikkelingen in Schie dam en Vlaardingen. Het tijd schrift is daardoor een ideaal podi um voor discussies over de voor- en nadelen van meer samenwer- king. De eerste bijeenkomst in 't Paard, op maandag 2 februari, staat in het teken van 'Cultuur'. Kor Kegel, publicist voor onder andere Rotter- dams Dagblad en Musis, zal als ge- spreksleider het spits afbijten. De eerste genodigden zijn de kunste- naars van de Schiedamse Stichting KunstWerkt enerzijds, en Vlaar dingse kunstenaars anderzijds. De Vlaardingers zijn drak doende zich te groeperen, misschien wel op de- zelfde leest als hun Schiedamse collega's van KunstWerkt. De lo- gische vraag bij deze discussie is: waarom niet simpelweg samen- werken? De genodigden aan tafel geven hun visie en ideeen weer, maar ook het aanwezige publiek wordt aangemoedigd hierover uit- spraken te doen. De gespreksleider zal daartoe ook mensen uit het pu bliek verzoeken plaats te nemen aan het tafeltje zodat zij hun zegje kunnen doen. Organisator Hans van der Sloot wil vermijden dat de avonden een bijeenkomst worden van en voor 'ingewijden'. Een ander punt is dat de locale overheid buiten beschouwing wordt gelaten. Het idee voor de bijeenkomsten is voortgekomen uit de Kunstestafet- te van 1997. Onder de noemer 'Het duel' gingen Vlaardingers en Schiedammers op ludieke wijze met elkaar in de clinch. Hierait kwam naar voren dat veel vereni- gingen en andere organisaties graag meer willen samenwerken met collega's buiten de stadsgrens. Maar tijdgebrek staat dit voorne- men meestal in de weg. Van der Sloot: „In Musis hebben we maan delijks te maken met al die partij- en. Daarin komt die wens tot sa- menwerking naar voren. Feit is dat Schiedammers en Vlaardingers re- gelmatig elkaars steden bezoeken. Het is de bedoeling dat de betrok- kenen tijdens de bijeenkomsten duidelijke standpunten innemen over mogelijke samenwerking. Misschien komen er directe afspra- ken uit voort. Alle gesprekken zul len in Musis worden geanalyseerd. Meningen en afspraken worden vastgelegd in deze momentopna- me. Zo ontstaat een tijdsbeeld. Hoe wordt er anno 1998 gedacht over samenwerking? Het verslag vormt een kader waarop deelnemers kun nen teragvallen. Denk aan de voor- genomen samenwerking tussen de Schiedamse en Vlaardingse thea- terdirecteuren. Zij kunpen vertel- len hoe de samenwerking verloopt en vooral, hoe zij deze tot stand brengen." Bij de opzet is er voor gekozen de gespreksleiders niet in te schakelen op de gebieden waar zij specialist in zijn. Dit om te voorkomen dat het verschil in voorkennis tussen gespreksleider en de overige deel nemers te groot is. Vooringeno- menheid speelt dan minder een rol. Na de eerste bijeenkomst op maan dag 2 februari volgen nog vijf bij eenkomsten. Telkens op de eerste maandag van de maand, in 't Paard, met als aanvangstijd 20.00 uur. De overige vijf avonden heb ben als onderwerp: politiek, onder wijs, gezondheidszorg en maat- schappelijke hulpverlening, 'vrij- heid' (ideeele hulpverlening, mi- grantenorganisaties en hulp aan ontwikkelingslanden) en het ver- enigingsleven.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 11