Niiituwstt woentrt rtd$: rust tn ruimts 1 I Huizenprijzen stijgen minder sterk Waterbedslapers zijn tevreden mensen Van bedlinnen tot servies in romantische stijl J* Originele wandtegels met relief 1*1 i J Wonen in Spaanse sfeer i Iedereen richt zijn huis op zijn ei- gen wijze in en dus is geen enkele kamer hetzelfde. Toch weten ken- ners trends te ontdekken in onze manier van inrichten. Op dit mo ment valt te constateren dat het in terieur over de gehele linie rusti- ger en ruimtelijker wordt. Na een periode van meer aandacht voor kleur wordt het beeld nu weer wat rustiger. Overdecoratie maakt weer plaats voor ruimte. MaasstaD WOON Oosterse eenvoud en westerse landelijkheid zijn gecombineerd in dit nieuwe interieur, met een eikenhout eettafel en stoelen (Piet Hein Eek, Geldrop), eiken boekenkast (Habitat, Den Haag) sisal tapijt (Cunera, Rhenen) en accessoires. (Foto: Perscentrum Wonen, telefoon 023-5341891. De nieuwste woontrends worden straks weer aanschouwelijk gemaakt op de grote Nederlandse woonbeurzen. Wie bij wil blijven, moet daar een kijkje gaan nemen. Overigens zijn binnen de grote lijnen ook weer verschillende stijlen te- rug te vinden. Zo spreekt het Perscen trum Wonen, die de nieuwe ontwikke- lingen steeds weer visueel maakt, van vier nieuwe stijlen: het Huis van Zen (in- getogen, landelijke sfeer), het Huis van Licht (helderheid, transparantie), het Huis van Weelde (warm en luxueus, het nieuwe klassiek) en het Huis van Kleur (fris, energiek, multi-color). Het meest aansprekend in deze serie is wellicht het Huis van Zen, waar men oosterse eenvoud en westerse landelijk heid combineert. Het resultaat is een in terieur waar veel mensen zich thuis zul- len voelen: met meubelen van natuurlij- ke eenvoud, robuust, maar niet grof, en een stoffering van natuurlijke materialen zoals hennep, sisal, riet en linnen. De vloeren zijn hier vaak van tegels of hou- ten planken, voorzien van karpetten. De muren zijn wit gepleisterd of volledig onbewerkt zodat het metselwerk zicht- baar is. Groen-accenten worden aange- bracht met grote planten, zoals kamer- lindes en ftcusbomen, maar ook met bonsaiboompjes en eenvoudige (veld) bloemen. Bijvoorbeeld een klaproos in een glazen fles. De eettafel is de centrale plaats waar de bewoners eten, drinken en praten zonder overbodige franje. De schoonheid van het interieur zit in de pure vormen van de voorwerpen en de natuurlijke materi alen. Daartegenover staat dan de stijl van het kleurige huis: energiek, ongecompli- ceerd en verfrissend. Hier kiest de be- woner voor handige, multifunctionele meubelen, makkelijk verplaatsbaar. De stoffering is spranicelend, met strepen, stippen, blokken en allerlei vrolijke prints. Witte en gekleurde wanden wis- selen elkaar af. In dit huis gaan kunst en kitsch prima samen. Zelfs de planten doen mee in deze gedurfde sfeer: hier staan gerbera's, bromelia's en sanseve- ria's (helemaal terug van weggeweest). Dit is het huis van iemand met lef. Ook de andere twee woonstijlen staan tegenover elkaar: het elegante, luxueuze interieur in het Huis van Weelde tegen over het eenvoudige, rustig ingerichte Huis van Licht. In de praktijk zullen weinig mensen zich helemaal tot een stijl voelen aangetrokken. Zij maken weer een nieuwe mix in hun eigen huis. Iedereen pikt eruit wat hem of haar het meeste aanstaat. En dat is nu juist het leuke van inrichten. De prijzen van koopwoningen in Nederland blijven stijgen, maar niet meer zo sterk als enkele jaren geleden. In het topjaar 1996 was de gemiddelde prijsstijging van een huis nog 9,7 procent. In 1997 zakte dit cijfer naar 8,9 procent en dit jaar verwacht men ergens tus- sen de 5 en 7 procent uit te komen. De tijd van de grote prijsstijgin- gen op de woningmarkt is dus echt wel voorbij. Dit blijkt uit de jaarcijfers van de Neder landse Vereniging van Makelaars in on- roerende goederen (NVM), die 1997 be- titelt als een voorspoedig jaar. De rente bleef laag, de economie bloeide, de werkgelegenheid steeg. Op de woning markt bleef de vraag onverminderd groot en de particulier bleek bereid zich Voor tussenwoningen en hoekwoningen was in 1997 ook in Rotterdam wel grote belangstelling. behoorlijk diep in de schulden te steken. Het bedrag aan uitstaande hypotheken was eind 1997 bijna twintig procent ho- ger dan het jaar daarvoor. In absolute cijfers: de totale hypotheekschuld in Ne derland is gestegen tot ruim 411 miljard gulden. Dat betekent dat op elke koop- woning in Nederland gemiddeld een hy potheekschuld van fl. 155.000 rust. De al eerder door de NVM geconstateer- de verschillen per regio zetten in 1997 nog verder door. In de Regio Rotterdam bijvoorbeeld bleken de prijzen nogal eens hoger uit te komen dan gemiddeld in Nederland. Ook zijn er verschillen per type woning. Tussenwoningen, hoekwoningen en vrijstaande woningen zijn in de regio Rotterdam behoorlijk aan de prijs. Een tussenwoning, die landelijk een gemid delde verkoopprijs van fl.242.000 scoort, doet in Rotterdam en omgeving fl.270.000. En een hoekwoning, die lan delijk gemiddeld nog onder de drie ton blijft (fl.293.000) brengt in de regio Rot terdam al fl.334.000 op. Ook de vrij staande woningen zijn in deze regio aan- zienlijk duurder: fl.618.000 tegen een landelijk gemiddelde van 437.000 gul den. Alleen met de appartementen in de regio Rotterdam gaat het minder goed. Deze zijn in de regio minder waard (fl. 156.000) dan landelijk gezien (fl. 183.000). Het aantal verkopen steeg in de regio be hoorlijk, maar toch over het geheel ge- nomen iets minder dan het landelijk ge middelde. Vrijstaande woningen werden hier zelfs iets minder verkocht dan in 1996 (min 1,7 procent, landelijk plus 8,3 procent). Voor tussenwoningen en hoekwoningen was ook in Rotterdam wel grote belangstelling. Het aantal ver kopen in die sectoren steeg met respec- tievelijk 10,9 en 12,4 procent (landelijk 13,6 en 11,3 procent). De tijd dat woningen te koop staan is iets langer geworden. Toch zijn de meeste woningen nog binnen twee maanden verkocht, alleen bij vrijstaande wonin gen duurt het iets langer. Doordat huizen nu iets langer te koop staan is voor de koper de keuze wel een ietsje groter ge worden. Gemiddeld kan een huizenko- per nu kiezen uit 3,4 woning, vorig jaar juli was dat nog slechts drie. Heel origineel, zo mogen de relief-wandtegels van Manor House wel ge- noemd worden. Met een echt bolle schelp, krab, garnaal of mossel op de muur krijgt een badkamer op subtiele wijze een heel aparte uitstraling. Ook voor de keuken zijn er passende reliefjes, met bijvoorbeeld fruit of kruiden. De relieftegels zijn er in meerdere kleurstellingen of in een effen kleur. Het formaat is vrij klein, tien bij tien centimeter, en daardoor zijn ze al snel toepasbaar. De speciale tegels, die worden verkocht onder de merknaam Original Sty le, zijn er in veel verschillende series: naast de bovengenoemde Fruits de Mer zijn er ook series met bloemmotieven, kruiden, fruit, herfstblaadjes, boerderij-artikelen en - leuk voor de keuken- traditionele afbeeldingen van eten uit verschillende Europese landen. Er is zelfs een programma van tegels met kunstwerken van bekende schilders. Onder dezelfde merknaam zijn overigens ook klassieke Engelse vloerte- gels verkrijgbaar. Deze tegels hebben exact dezelfde geometrische patro- nen, kleuren, materialen en uitstraling als de oude Victorian Tiles die in Engeland, maar ook ver daarbuiten, bekend en gewild waren. Ze zijn ge- baseerd op de historie van Engeland, waar ze heel vroeger al lagen in ker- ken, kloosters en huizen van de adel. Door de authentieke uitstraling zijn ze zelfs geschikt om te combineren met oude houten vloerdelen. Informatie over verkoopadressen bij Manor House in Rotterdam, te lefoon 010-2202212. Slapen op water slaat aan in Ne derland. Dat blijkt uit een enquete van de Consumentenbond. Deze vroeg de bezitters van een water- bed naar hun ervaringen. De reac hes waren overwegend positief. Veruit de meeste waterbedslapers zijn tevreden en vinden dat het waterbed een betere ondersteu- ning biedt dan een normaal bed. Bovendien bleken rugklachten meestal sterk te verminderen. De positieve uitkomsten van de enquete staan vermeld in een nieuwe brochure van de Nederlandse Vereniging van Wa terbed Specialisten. Hierin worden ook de constructie en de werking van een waterbed toegelicht. aangevuld met een aantal tips om lang plezier te hebben van het bed. In antwoord op de vragen van de Consu mentenbond sprak niet minder dan 98 procent van de eigenaren van een water- bed zich positief uit. Maar liefst 85 pro- cent bleek 'zeer tevreden' en nog eens 13 procent was 'redelijk tevreden'. Als reden voor de tevredenheid gaf 97 pro- cent op dat het waterbed hen een betere ondersteuning biedt dan een gewoon bed. Rugklachten bleken vaak aanleiding te zijn geweest voor de aanschaf van een waterbed. En terecht zo bleek: bij 41 procent van de ondervraagden waren de rugklachten helemaal verdwenen, bij 53 procent waren ze sterk verminderd. Slechts zes procent van de waterbedsla pers had geen verbetering ondervonden. Een watermatras bestaat in principe uit niet meer dan een stevige zak met water: wel 750 liter. Naar keuze is de waterma tras gevuld met stabilisatoren, waardoor het minder deint. De watermatras ligt in een stevig houten ledikant (de hardside) of in een zachte omranding van schuim (softside) die op zijn beurt weer in een ledikant gevat kan worden. De meeste slaapkamerfabrikanten houden er tegen- woordig rekening mee, dat ook een wa termatras in het bed kan worden inge- bouwd. Een softside waterbed heeft als voordeel dat op de rand zitten mogelijk is; boven dien werkt de schuimrand isolerend. Het water moet namelijk continu op een aan- gename temperatuur worden gehouden, anders zou het bed te koud zijn om op te slapen. Daarom is het matras voorzien van een verwarmingselement met ther- mostaat. Er zijn trouwens ook al enkele stroomloze waterbedden. Deze hebben een matrasdekje met een speciaal soort folie, dat de lichaamswarmte goed vast- houdt. Wie meer wil weten over waterbedden kan de nieuwe informatiebrochure gratis aanvragen door te bellen met de infor- matielijn: telefoon 0900-2025525. Dit is een softside waterbed, 'Delta'uit de colelctie van Akva. Het hoofdeinde is verstelbaar zodat zitten in bed mogelijk is. Het bed is in veel uitvoeringen leverbaar. (Foto: Akva Waterbeds, telefoon 0546-561915. m i Bedlinnen 'Poppy meadow' in hemelsblauw, uit de nieuwe zomercollectie van Laura Ashley. Het merk Laura Ashley wordt steeds actiever op het gebied van woninginrichting. Het zijn allang niet meer alleen kledingstukken, die gemaakt worden in de romantische bloemetjesstijl. De liefheb- bers ervan kunnen tegen- woordig ook kiezen uitbeden- goed, serviesgoed, meubel en gordijnstoffen, behang, lampenkappen, badkamerac- cessoires en zelfs meubelen. De Laura Ashley collectie lente/zo- mer '98 is inmiddels gepresenteerd. Dit jaar veel blauw- en wittinten, die de sfeer oproepen van zomerse da- gen aan het strand, met een frisse bries, een azuurblauwe zee en zacht zand onder de voeten. Zo zijn er meubelstoffen in informeel denim, ruiten in chambray en wit en wasba- re chenille. Het zijn dus ook niet meer alleen bloemetjes! De stoffen lenen zich uitstekend voor stoel- overtrekken, kussens en gordijnen. Naast het vele blauw en wit is er echter ook nog een collectie met een tuindessin. Een klaproosdessin en fijn groen op fraaie transparante stoffen die veel zonlicht binnenha- len. Serviesgoed is er ook, beschil- derd met klaprozen en erwtjes, met ruiten of in effen levendig geel. En daarbij is dan weer ruimschoots keus uit bijpassende tafelkleden, servetten en theedoeken, bedrukt met eenzelfde dessin. Zelfs glazen bekers zijn handbeschilderd met madeliefjes en klaprozen. Laura Ashley kent ook een kinder- collectie. Er zijn verschillende des- sins: met muizen, met zeemotieven of teddyberen. Het gaat dan om bed linnen, lampenkappen, stoffen en behang voor de kinderkamer. Meer informatie: telefoon 040-2328244. Gele bank met peervormige leuningen en rode fauteuil, karpet van zeegrasvezel (100 procent linnen). (Foto: Palau). Een uniek woonconcept, ge- inspireerd op de ingetogen woeste Spaanse natuur. Zo presenteert producent Palau in Weesp een nieuw pro gramma van banken, karpet ten en gordijnstoffen, dat on der de naam El Campo in de winkel is te vinden. De verschillende onderdelen van de collectie zijn allemaal harmoni- eus op elkaar afgestemd, zowel qua kleur als ontwerp. De hele lijn is herkenbaar aan het gebruik van eerlijke, natuurlijke materialen en doorleefde kleuren met een rustige uitstraling: steenkleuren, zand- kleuren, droge grastinten. Ze roe- pen de sfeer op van het warme Spaanse platteland. De sofa's uit de El Campo-collec- tie zijn eigentijds van vormgeving en uitgevoerd met oog vooor de tail. De vloerkleden zijn vervaar- digd uit kokos, sisal en zeegrasve zel, op ambachtelijke wijze. De stoffencollectie omvat zowel meu- bel- als gordijnstoffen, in ecru, uni, gedessineerd, chenilles en voiles. Keus genoeg dus om de Spaanse sfeer af te maken. El Campo is te vinden bij de interi- eurspeciaalzaak.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15