Ingezonden: Vrijwilliger van de maand Tips van de L I T I E Reisbureau EDT Weet u nog... Januari Hier zijn Ab en Joke weer! b.Ts. A Vaartland Liver i VERINGMEIER ZlEKENOMROEP SCHIEDAM IN HET NIEUWE JAAR KUNST GEBITTEN I m Jjj?l EDT EEN MAANDELIJKSE UITGAVE VAN DEMAASPOST Redaktie: Catelijne Raaphorst-de Groot Harry Dekker Theo Roeling en Wil Haverkamp Joke en Ab Kolijn Mr. Somebody Redaktieadres Ouderenpa- gina: Singel 45 c, 3112 GJ SCHIEDAM tel/fax: 010-4262533 .eeftijdsgenoten, >it is geen prettig onderwerp laar realiteit. Heeft U net als ik r wel eens over nagedacht, wat U unt regelen voordat U er niet leer bent? U kunt zorgen dat o.a. lie gegevens en polissen op een aste plaats liggen zodat de kin- eren niet het hele huis overhoop oeven te halen. U kunt b.v. een jst opstellen van namen en dressen ed. die ingelicht moe- m worden (ook van instanties). >f U ge.cremeerd of be graven wilt 'orden, met een lijst van namen oor eventueel te versturen kaar- m. 1 kunt de achterblijvers, vaak lw kinderen, veel moeite bespa- m. Een zgn. testament maken 'aarin U voorstelt hoe U denkt at alles verdeeld dient te worden m onenigheid te voorkomen. Is U alleenstaand bent, moet Uw uis nu eenmaal helemaal leeg! let komt voor dat men hier niet ver wil praten en dat daardoor iets geregeld is, dat is niet pret- ,g. Ik denk dat ik U vertel wat U 1 weet, maar toch is het goed om ;r eens aan herinnerd te worden. De vrijwilliger van de maand is Dick Elderkamp Hij is een van de 40 vrijwilligers van Thurlede, Woon- en Zorg- center. Ik ben benaderd door de bewonersraad om hun vrijwilli gers in het zonnetje te zetten. Wij zitten achter in de recreatie zaal waar op dit moment liedjes uit de oude doos worden gezon- gen en begeleid door een ham- mondorgel. Wij zingen even mee en gaan dan met 8 bewoners even babbelen. Zij willen namens de bewoners, dagverzorgden, abon- nementhouders, hun dank uit- brengen aan de directie, perso- neel en de vrijwilligers, voor de voortreffelijke feestdag van het 30 jaar bestaan met optreden van Barbara en Bas, Greenfield, Brammetje Horlepiep, de Neut- jes. Een gezellig Sint-Nicolaas- feest. Uitstapjes met de bus. Het uitste- kend verzorgd kerstdiner, waar iedereen aan mee werkte om de bewoners en hun gasten te ver- wennen. De feestelijke kerstda- gen en dan het oudejaarsavond- feest tot in de kleine uurtjes. Nu komt Dick binnen en neemt plaats in de kring. Dick is al vele jaren in de recreatiezaal aktief, achter de bar, bingo draaien, on- dersteuning bij aktiviteiten, rij- den met de rolstoelbus. De vrij willigers doen ook andere taken en begeleiden ook de bewoners naar buiten en met uitstapjes. Dick heeft ook nog tijd voor de reddingsbrigade als deze beroep op hem doet. Nel, zijn vrouw doet ook mee met de andere vrijwilli gers, zegt een bewoonster tegen mij. Ja, zegt een ander, wens haar maar sterkte van ons allemaal want zij ligt in het ziekenhuis. He- laas is mevrouw EC. Elderkamp- de Boer zondag 11 januari jl. over- leden. Voor de bewoners was zij Nel. De bewoners wensen Dick veel sterkte toe! Zonder de vrij willigers zouden wij nooit zoveel plezier hebben en het goed heb- ben, dat wordt in de kring beves- tigd. Dick, als een nieuwe vrijwil liger zich meldt, hoe gaat dat dan? Zij/hij wordt begeleidt, na een poos meelopen is er de moge- lijkheid om een cursus te volgen. Het werk wordt in overleg inge- deeld, aan de wens van hoeveel tijd men beschikbaar heeft. De vrijwilligers worden binnen de or- ganisatie van Thurlede gelijk be- handeld als andere werkenden. Dus als U nog tijd over heeft en U wilt op een gezellige, prettige wij- ze ouderen helpen dan bent U van harte welkom in Thurlede. Harry Dekker. De Redaktie wenst Dick veel kracht en sterkte toe voor de ko- mendetijd. Op het moment dat U dit leest, liggen de feestdagen al weer ver achter ons en is voor iedereen het gewone leven weer begonnen. Misschien bent U al Uw goede voorne- mens al weer vergeten of heeft U ze al weer opgescho- ven naar het volgend jaar. Ook bij de Ziekenomroep is alles weer normaal, na alle extra programma's rond de feestdagen. De penning- meester heeft zelfs de eerste rekeningen al weer ontvan- Inbreken is te voorkomen, in- braakpreventie is een zaak van dingen aan- en afleren. Er is een politiekeurmerk: Veilig wonen. Electronische maatre- gelen, alarm e.d. hebben al- leen zin als je organisatorisch jen bouwtechnisch (hang- en ^luitwerk) alles goed hebt ge regeld. Met extra slot op ramen en deuren is het noodzakelijk om vroegtijdig gealarmeerd te worden bij BRAND. -Plaats daarom een of meer ROOKMELDERS. -Maak afspraken met mede- bewoners over wat te doen bij brand (bij de brandweer ligt een vluchtplan voor U klaar!) - Bij brand geldt iedere seconde! - Mede daarom is een goed sleutelbeheer een vereiste! - Zorg ervoor dat de vluchtwe- gen vrij blijven - Koop een goede brandblus- ser/branddeken. - Zorg ervoor dat het alge- meen alarmnummer 1-1-2 op Uwtelefoon staat. Reisbureau EDT biedt comforta- bele reizen voor senioren VLAARDINGEN - De tiendaagse rei zen naar Schotland, Wales en Slove nia van het Vlaardingse reisbureau EDT zijn compleet en comfortabel. Tij- dens de reis per luxe touringcar wordt regelmatig gepauzeerd. Eenmaal op de plaats van bestemming aangeko- men, verblijven de gasten in een drie sterren hotel met ontbijtbuffet en keu- zediner. In Slovenia bezoeken de rei- zigers per bus verschillende beziens- waardigheden in de omaeving. De plaats Lipiza bijvoorbeela, waar de paarden voor de beroemde Weense rijschool worden gefokt. Een andere bijzonderheid is het parti- zanen hospitaal dat verscholen ligt in een berg. Een dagtrip naar een kas- teel behoort eveneens tot de mogelijk- heden, alsmede een tocht door het prachtige natuurgebied in de omge- ving. De prijs voor een tiendaagse reis naar Slovenia is fl. 650,- inclusief reis, verblijf en enkele dagtrips. Alleen voor een dagje Venetil wordt bijbe- taling gevraagd. De reizen naar Schotland en Wales zijn net zo uitge- breid. In Schotland staat een rondrit door Edinburgh op het programma. Er is voldoende gelegenheid om rustig rond te lopen door de gezellige win- kelstraten. Een andere aagtocnt voert door het schitterende natuurgebied Trossachs. De prijs voor de reizen naar Schotland en Wales bedraagt fl. 1350,-. Ook hier is de reis, het verblijf en enkele dagtochten inbegrepen. De overtocht per boot is comfortabel, om- dat de reiziger een hut met douche en toilet ter beschikking staat. Tijdens de boottocht krijgt men een goed ontbijt en een heerlijk vijf gangen diner. De reizen van reisbureau EDT zijn ge- schikt voor senioren die slecht ter been zijn. Het is van belong dit bij reserve- ring aan te geven, zodat het reisbu reau hier rekening mee kan houden. Voor meer informatie over een van de ze reizen, kunnen gei'nteresseerden al- tijd terecht bij reisbureau EDT aan de Van der Duyn van Maasdamlaan 99a, dichtbij Station Vlaardingen- Oost. Het telefoonnummer is 010 - 2470166. gen en is ook nog bezig met het financieel overzicht sa- men te stellen. Het blijft voor een vrijwilligersorganisatie een kwestie van de eindjes aan elkaar knopen, waardoor het aan het eind van een jaar altijd weer spannend is om te zien of het saldo positief of negatief is uitgevallen. Een groot deel van de inkomsten komt van donateurs en er kunnen er altijd nog meer bij: zend maar een briefje naar postbus 239, 3100 AE te Schiedam! Al is het pas eind 's Maandags werd er gewassen. Vroeg op, naar de waterstoker om een kuip te halen, daarna vier emmers heet water van 1 cent per stuk. Daar werd de kuip en een teil mee gevuld. Dan schaafde men van een dub- bel stuk sunlightzeep schilfers om een lekker sopje te maken. Voor wit goed nam men een zeefje met wat bleek-poeder en "een zakje blauw". Erg vuile plekken werden ingesmeerd met groene zeep, en met een stamper werd stevig in het sop gestampt, om het goed schoon te krijgen. Extra vuil goed werd geboend op een houten plank met een harde borstel. Daarna werd alles gespoeld en door de wringer gehaald. In overhem- den werd tijdens het spoelen januari: er wordt nu al weer nagedacht over programma's later dit jaar: deze week rolde er een brief in de brievenbus van de Oranjevereniging Wil- helmina te Kethel. Elk jaar staat de Ziekenomroep met een mobiele studio in Kethel om van daaruit de gehele dajg de Koninginnedag festivitei- ten te verslaan, en dat zullen we dit jaar weer doen. Voor deze drukke uitzenddag moeten we gaan bedenken wat gaan we doen, wie doen er mee, en wat is er nodig? nog stijfsel gedaan, dan werd al les opgehangen. Droog goed werd later gestreken en over- hemden werden nat gespren- keld en opgerold. De strijkij- zers, U weet wel ijzeren in drie maten en gewichten, gingen op de oven of de kachel en dan werd alles netjes gemaakt en in de kast gelegd. Bij veel mensen was er toen nog geen electrici- teit, alleen gas. Door de weeks brandde bij ons de gaslamp half en op zon- en feestdagen vol. Dat koste geld want gaspennin- gen kostten drie cent, evenveel als een pakje thee. Er waren mensen die dubbeltjes in de gasmeter gooiden, want wat ze gespaard hadden, werd bij het legen door de gasmeteropne- mer teruggegeven, je kon er Maar neemt U van ons aan dat we het leuk vinden om te doen: je weet waar je het voor doet: mensen die niet in staat zijn om op zo'n feestdag in de stad te zijn, breng je toch een beetje de sfeer aan huis of in bed. Voor het echter Ko ninginnedag is, moeten nog heel wat andere programma's gevuld worden en dat doen we met evenveel plezier! Theo Roeling en Wil Haverkamp zclf toch niet bij. Voor verlich- ting hadden we ook petroleum- lampen, voor reserve en voor in de gang. Moeder deed alles op het petroleumstel, vooral sud- dervlees en stoofpeertjes smaakten dan best! Af en toe ging het petroleumstel stinken, dan was het katoen niet goed af- gebrand of hij stoomde, en dat gaf roet. Dan zijn we nu toch vooruit gegaan, met electrici- teit, wasmachines, centrifuge, droger en zo meer. Schoonma- ken moeten we allemaal, en morgen ga ik weer wassen. Daarom dacht ik aan vroeger, wat gaat het nu toch een stuk lichter. Ik denk nog wel eens aan mijn schrale nek van dat gesteven boord. Mr. Somebody Januari is bijna al weer voorbij, zonder sneeuw, en zonder "ijsvrij". Gelukkig is de winter nog niet voorbij, en ijspret, dat mag nog komen van mij. Geen gladde straten, maar bevroren water zoals vroeger op de schilderijen werd gezet. Mooie kiekjes van vroeger en nu voor later, en mooie herinneringen van de ijspret. Januari is soms ook veel hagel en veel regen, zo kom je dagelijks veel regenmantels tegen. Verwaaide paraplu's, kaplaarzen aan, Mensen moeten toch verder, en gaan er tegenaan. Januari is soms ook al heel zacht en vol leven, bloemen steken hun kopjes al uit, om liefde te geven. Knoppen verschijnen al aan de bomen, zou de lente dan toch dit jaar al in februari komen? Januari kan koud, nat en zacht zijn, snel voorbij, de eerste maand van het jaar. Vol verrassingen, regen en zonneschijn en dan staat februari al weer klaar. Ab: Nu is het alweer 1998, Sin- terklaas is naar huis, de kerst- boom is opgeruimd en de olie- bollen zijn weer op en de portemonnaie weer leeg. Joke: Ja, gezellig was het wel, maar nu weer serieus de draad oppakken. Ab: Ja, want wat is het hier toch weer een puinhoop in de stad; alles ligt open. Joke: Ja, op de Parkweg dan: le- vensgevaarlijk is het daar, alles gaat daar door elkaar, vooral kinderen en ouderen. Het is een ramp voor hen. Ab: Ook bij sommige verzor- gingshuizen in het Westen en bij Wijkgebouwen, waar toch voor de meeste "oudjes" nog even een gezellig samen zijn is, alles is moeilijk bereikbaar. Joke: Ja, en de R.E.T. laat het daar ook al af weten, hoor ik. Ab: Maar ook onze jongeren, zouden we eens wat meer voor moeten doen, zodat zij zich minder zouden vervelen en minder kattekwaad uit halen. Joke: Daar zal dan toch ook een stukje opvoeding bij komen, denk ik. Ab: En daar zal voorlopig nog wel lang over worden gepraat. Joke: Waar is ons Schiedam van vroeger toch gebleven, dat men zaterdags de stoepjes boenden en koper poetsten. Ab: Ja, al die glimmende bellen en brievenbussen, en schone straatjes, dat gaf iets van een bepaalde sfeer. Joke: Nu is Schiedam vies, overal ligt vuil, iedereen gooit maar neer, dat kan toch eigen- lijk niet? Dat is toch ook opvoe ding? Nu de groetjes van Ab en Joke, tot de volgende keer! Veringmeier Tandprotheticus M DE SCHIEDAMSE APOTHEKEN info dienst apotheken: 4264018 ALLES VOOR SEKIOREN VINO O BIJ: WONINGINRICHTING SI IIDDINASIRAAT 52,3111 CI SCHIEDAM 0104260193 VOLDOENDE EN GRATIS PARKEERGELEGENHEID Donderdag Koopavond RIJNMOND TOURS van der Duyn van Maasdamlaan 99a 3135 LB Vlaardingen Standplaats busreizen op half pension basis. 10 dagen Schotland Aberfoyle /1355,- 10 dagen Wales Llanduddno /1355,- 10 dagen Slovenija Postonjav.a. 675,- VoorSlovenija: Vliegreizen retourvlucht v.a. f 670,- Campingreizen v.a. 295,- Tevens verhuur luxe Touringcars. Eigen waarborg stichting Voor informatie: telefoon 010 - 247 01 66 *'33! -s 79-51 Groenelaan 95 3114 CC Schiedam Tel. 010-473 87 55 Fax 010-426 07 78 Gespecialiseerd in verkoop van nieuw en gebruikt wit- en bruingoed (met garantie). Nieuwe meubelen, slaapkamers, matrassen, vloerbedekking enz. Kortom alles voor in huis. Tevens reparatie van witgoed, t.v., stereoapparatuur en verkoop van onderdelen. SERVICE- EN ZORGCENTRUM Service- en zorgcentrum "Vaartland" Verder in verzorging Ook voor u die nog graag thuis blijft wonen. Weekend maaltijdservice Tijdelijke verzorging/verpleging na ziekenhuisopname Vraag aan! Het boekje "Zelfstandig Plus" ofbel voor meer informatie 010-475 91 11 Dillenburgsingel 9,3136 EA Vlaardingen Ziekenfonds Reparaties klaar Vernieuwen: in over Particulier terwijl u wacht leg met uw wensen Dagelijks 08.30 -17.00 uur 's Avonds en zaterdags volgens afspraak. Schiedam Nieuwe Haven 131. Tel. 010-426 14 17 Hof van Spaland 45. Tel. 010-471 13 20 i "T~ illlU dnl Hatha Yoga 16 lessen van l uurvoor/l 15,- Plaats: Het Ooievaarsnest, Westmolenstraat, hoek Westvest. Dag/tijd: maandagmiddag om 12.30 uur en om 13.45 uur. Beweqen o.l.v. een fysiotherapeut 16 lessen van 1 uur voor f 105,- Plaats: Het Ooievaarsnest Dag/tijd: donderdagmorgen om 09.15 uur en om 10.30 uur. Kunstqeschiedenis 10 lessen van 2 uur voor 115,- (excl. museumbezoek) Plaats: Nieuwe Haven 147 Dag/tijd: donderdagavond van 19.30 uur tot21.30 uur Start: 5 februari. Filosofie 10 lessen van 2 uur voor 115,- Plaats: Nieuwe Haven 147 Dag/tijd: dinsdagmorgen van 09.30 uur tot 11.30 uur. Start: 10 februari Kunstbeschoywing 8 lessen van 2 uur voor 95,- Plaats: Nieuwe Haven 147 Dag/tijd: woensdagmorgen van 09.30 uur tot 11.30 uur. Start: 4 februari. Spoor- en beleaainasyormen 4 lessen van 2 1/2 uur voor/50,- Plaats: Gerrit Verboonstraat 1 Dag/tijd: woensdagavond van 19.30 uur tot 22.00 uur. Start: 1 april. STICHTING HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Nieuwe Haven 147 Tel. 010-4264781 - iiu i TRAVEL SERVICE

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 20