'Nieuwe' directeur verzamelt ideeen voortoekomst Gedistilleerd Museum D66 hoopt ondanks slechte peiling op behoud zes raadszetels Meer dan 66 ideeen voor Schiedam NIEUWE MaasstaD MaasposT Denken over doelgroepen Programma 'tussen droom en werkelijkheid' Bij AANKOOP IN EEN VAN DE WINKELS IN DE NIEUWE PASSAGE ONTVANGT U EEN GRATIS UITRIJKAARTJE, TEGEN INLEVERING VAN UW INRIJKAARTjE. NSTEN WEEKBLADEN SCHIEDAM SCHIEDAM - Het Neder lands Gedistilleerd Museum krijgt per 1 februari 1998 een nieuwe directeur. Nou ja, echt nieuw is directeur Marianne de Bruyn niet. Sinds mei 1997 is ze al ver- bonden aan het museum, als directeur ad interim. De Bruyn is destijds binnenge- haald als tijdelijke vervan- ger van Jos Gunneweg, die wegens ziekte zijn functie moest neerleggen. Tot voor kort was de verwachting dat Gunneweg na enige tijd te- rug zou keren op zijn post. Maar onlangs besloot hij om per 1 februari ontslag te ne- men. Marianne de Bruyn kon hierdoor zijn opvolger worden; een wending die haar de mogelijkheid geeft plannen te maken voor de toekomst van het museum. Haar streven is in de zomer van 1998 een compleet be- leidsplan te presenteren. Verwachtingen SCHIEDAM - Het wekelijkse inioopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 31 januari verzorgd door het Bethel- koor uit Vlaardingen. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Workshop Darten Popworkshop Big Fun Band Kunst Taallessen Kunstmarkt Bloemschikken Gospel Harmonia Klaverjassen Programma DEMOCRATEN Vraag het verkiezingsprogramma op: Peter Winkelman tel.: 471 93 08 PASSAGE Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Woensdag 28januari 1998 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G de Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds. A. Muilwijk. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G.J. Vis- beek. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. R.A. Bosch. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G.J. Vis- beek. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, drs. A. van den Ende. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. G.H. van Kooten. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, ds. A. Muilwijk. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur. Aanvang: 16.30 uur. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, raw. R. Rodenburg-Jur- gens. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistieviering. Vrij- dag 19.00 uur, communiteitsmis. Zondag 09.30 uur, eucharistievie ring, voorganger J. Van Vliet. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, markt- mis. Donderdag, 09.15 uur, eucha ristieviering. Zaterdag 18.30 uur eucharistieviering, voorgangers K. Veltman L. Remmerswaal. Zon dag 11.00 uur, eucharistieviering, voorgangers K. Veltman/ L. Rem merswaal. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, ge- zongen eucharistieviering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eucharistieviering. Zondag hoog- mis (m.m.v. Herenkoor I.H.D.), aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, eucharistieviering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering met koor- en sa menzang. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. J. Polling. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plai- sier. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 CHEF VERKOOP REGIO: W. Monster Telefoon 010 - 4738322 VERTEGENWOORDIGERS: M.'van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor foto(na)bestellingen Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4774010 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Het roer hoeft niet radicaal om, benadrukt De Bruyn. Haar voor ganger heeft al aan veel aspecten aandacht geschonken. Het proef- lokaal, de collectie en de spiritue- le zondagmiddagen zijn een mooie basis voor verdere ontwik- keling. De belangrijkste taak van de nieuwe directeur is het binnen- halen van meer bezoekers. Geen eenvoudige klus. Het bezoekers- aantal over 1997 is uitgekomen op zo'n 16.500 personen. Vier- duizend meer dan De Bruyn op basis van eerdere cijfers had ver- wacht, maar nog lang niet ge- noeg. De nieuwe directeur verza melt momenteel ideetjes voor het verbeteren van het museum. Al die ideeen tezamen zullen in het beleidsplan terug te vinden zijn. Een van de plannen is het goed bedienen van de verschillende Het roer van de Gekroonde Brandersketel hoeft niet radicaal om, benadrukt De Bruyn. Foto Roger van der Kraan doelgroepen. Een groep volwas- senen die een dag Schiedam aan- doet heeft andere verlangens dan een schoolklas kinderen. Bij de eerste doelgroep draait het voor- namelijk om recreatie. De men- sen zijn een dagje uit, willen ple- zier en pikken daarbij de informa- tie op die een stadsgids van het VVV hen daarbij geeft. In het proeflokaal proberen ze een drie- tal drankjes uit en naar aanleiding daarvan kopen ze misschien wel een fles jenever. Bij het recreatie- ve gebeuren hoort een aanspre- kende tentoonstelling, zoals bij- voorbeeld de flessescheepjes die op dit moment te zien zijn. Kin deren zullen deze miniatuurtjes ook spannend vinden. Maar voor deze groep wil De Bruyn ook een lesprogramma ontwikkelen, zo- dat de Schiedamse kinderen leren hoe de samenhang tussen stad en jenever tot stand is gekomen. Het wordt schipperen met de be- schikbare ruimte in het museum. Want iedere doelgroep heeft an dere verwachtingen. Een leek wil andere informatie dan een des- kundige, en een kind wil speelse voorwerpen zien. De Bruyn ver- wacht dit enigszins te kunnen on- dervangen met de wisselende ten- toonstellingen: afwisselend een voor de leek en een voor de meer ingewijde. Maar bij al deze ten- toonstellingen zal de sociale en culturele betekenis van voorwer pen een belangrijke rol spelen. „Voorwerpen kunnen iets vertel- len over hoe mensen met elkaar omgaan. Denk maar aan het ver- schil in auto's. Mensen zijn ge- neigd de bestuurder van een Mer cedes anders te benaderen dan ie- mand die in een goedkope auto rijdt. Zoiets vind je. ook terug bij voorwerpen in het museum. Een glas kan vertellen welke rol alco hol speelt in de maatschappij. Een stenen kruik geeft een ander ver- haal dan een elegant glaasje op een feest. Alle materie, ook bij- voorbeeld een tafel of kleding. zegt iets over de omgang tussen mensen." Marianne de Bruyn wil dat in tentoonstellingen tot uit- drukking brengen. Ze zal dan ook niet zo snel een verzameling fles- sen bij elkaar zetten, maar eerder de functie van een fles in relatie tot andere voorwerpen laten zien. Een ander idee van De Bruyn is samenwerking. Daarbij denkt de directeur in het bijzonder aan twee stedelijke voorzieningen. „Momenteel heeft het Stedelijk Museum de tentoonstelling over de Gouden Eeuw. Het Gedistil leerd Museum en ook het Ge- meentearchief zou op dergelijke historische tentoonstellingen in kunnen haken door een onderdeel extra uit te lichten. De verschil lende tentoonstellingen vullen el kaar dan prima aan." Zo ver is het helaas nog niet. Sterker nog, verschillende instanties beschik- ken over een gedeelte van een collectie die uit praktische over- wegingen beter samengevoegd kunnen worden. De Bruyn voert hierover overleg met Diana Wind van het Stedelijk Museum: „Het Gedistilleerd Museum beschikt niet over een depot, noch over voldoende personeel voor het da- gelijks onderhoud en de admini- stratie van al die voorwerpen. Maar het moet mogelijk zijn de drie bestaande collecties bij el kaar te brengen." Het betreft hier een collectie van de Stichting Het Nederlands Ge distilleerd Museum, een collectie van de Stichting Nationaal Muse um en een van het Stedelijk Mu seum. Heel ingewikkeld allemaal, maar zo is de stand van zaken. En wat niet is, kan nog komen. Mari anne de Bruyn heeft voorlopig meer dan genoeg werk voor de drie dagen in de week dat zij voor het Gedistilleerd Museum werkt. MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM - Henry Mc Ilveen (bassist van de onlangs ontbonden band Threnody) geeft maandag- avond 2 februari in wijkcentrum de Erker een tweemalige workshop. Deze workshop, van 19.30 tot 21.30 uur, gaat over het plannen en boeken van optredens. De kosten bedragen fl. 2, 50; leden van de popworkshop van de Erker betalen fl. 1, -■ Voor meer info 4267767. SCHIEDAM - Darten in een dart- groep kan in kluphuis Oost. De kosten bedragen fl. 10, - voor zes donderdagmiddagen, van 14.00 tot 16.00 uur. Opgeven via 2451818. SCHIEDAM - Er vindt een Pop- workshop plaats op vrijdag 30 en zaterdag 31 januari in wijkcentrum De Erker. De zaal is open van 19.00 tot 00.00 uur. In dit weekend zullen allerlei bands die les hebben bij De Erker zich presenteren. Toe- gangskaarten zijn gratis af te halen bij de balie van Wijkcentrum De Erker, tot en met vrijdag 15.00 uur. SCHIEDAM - Orkest Big Fun uit Overschie voegt donderdag 29 ja nuari een zanger en vier zangeres- sen toe aan hun reguliere bezetting van trompetten, trombones, sax en ritme-groep. Een greep uit het re pertoire: Think en Bad, bad Leroy Brown. Plaats: cafe't Spul, Hoog- straat 92. De toegang is gratis. SCHIEDAM - Filosofie en beel- dende kunst. In de cursus Kunstbe- schouwing wordt een link gelegd tussen deze twee zaken. Woensdag 4 februari start de cursus Kunstbe- schouwing. Deze bestaat uit acht lessen op woensdagmorgen tussen 09.30 en 11.30 uur aan de Nieuwe haven 147. Voor inlichtingen, tel. 4264781. SCHIEDAM - Wijkcentrum de Blauwe Brug start 9 februari met de cursussen Spaans en Italiaans. De cursus Spaans voor beginners is op maandag tussen 10.00 en 11.30 uur; voor gevorderde begin ners op maandagavond. Italiaans voor beginners is op maandag van 15.30 tot 17.00 uur; "voor gevor derde beginners op maandag van 20.45 tot 22.15 uur. Alle cursussen bestaan uit 12 lessen en kosten fl. 90,-. SCHIEDAM - Schiedamse ama- teur kunstenaars en hobbyi'sten kunnen hun werk tonen op de kunst-en knutselmarkt in wijkcen trum De Erker. Belangstellenden kunnen zich tot uiterlijk 16 februa ri aanmelden via 4267767. SCHIEDAM - De voorjaarscursus bloemschikken start op woensdag 4 februari, onder begeleiding van Rend Leeuwangh. De kosten voor de cursus bedragen fl. 27,50 voor leden en fl. 32,50 voor niet-leden. De avonden beginnen om 20.00 uur in natuurcentrum De Boshoek aan het Bospad 3. Voor informatie of aanmeldingen, tel. 4714391. SCHIEDAM - Het koor Expres sion treedt zondag 1 februari op in de Dorpskerk aan het Noordeinde. Het optreden van dit gospelkoor begint om 19.00 uur en zal onge- veer een uur duren. De toegang is gratis. Wel is er bij de uitgang een collecte. SCHIEDAM - De psychometrist Simon Bakker verzorgt op donder- dagavond 29 januari de Harmonia- avond met helderziende waarne- mingen middels voorwerpen als een horloges en kettingen. De avond wordt gehouden in wijkcen trum Nieuwland aan het Dr. Wi- bautplein en begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt fl. 8,50. SCHIEDAM - Op zaterdag 31 ja nuari wordt in de grote zaal van het wijkcentrum aan het Wibautplein de eerste marathon van 1998 ge houden. De kosten bedragen fl. 30,- per koppel. Het winnende koppel wint fl. 100,- per persoon. Voor meer informatie of aanmel- ding, tel. 4734347. SCHIEDAM - Een veilige stad, een goede besteding van het geld dat Schiedam krijgt in het kader van de Stadsvernieuwing, en het creeren van een bruisend cen trum. Dat zijn de drie speerpun- ten waarmee D66 de komende gemeenteraadsverkiezingen van 4 maart ingaat. Maandag 26 ja nuari presenteerde D66 het eer ste exemplaar van het verkie- zingsprogramma. Aan een gewo- ne Schiedammer. „Wat? Heeft het te maken met po- litiek? Weg! Weg!" Met een woe- dend wegwerpgebaar wordt de voltallige D66-fractie uit de por- tiekwoning van een oude man ge- weerd. En toch was het idee van D66 zo slecht nog niet. Het prece de. Plaats middenin een druk win- kelcentrum een dartboard met daarop geprikt de kaart van Schie dam. Schiet een voorbijganger aan (willekeurig, dat spreekt voor zich) en vraag hem of haar een dartpijl in de richting van de plattegrond te gooien. Daar waar het pijltje be- landt, daar wordt ook het verkie- zingsprogramma van D66 gepre- senteerd. Simpel. Aan een gewone Schiedammer: het gaat straks op 4 maart immers om de burger, en niet om notabelen als burgemees- ter R. Scheeres of C. Coppens van het Centrummanagement. Maar dat uiteindelijk in de uitverkoren straat drie pogingen nodig zouden zijn om het D66-programma te slij- ten... D66-raadslid V. Broeke is echter niet verbaasd. „We hebben het er van tevoren over gehad, en we wisten dat dat risico er in zat. D66 gaat wel vaker de wijken in, niet alleen voor de verkiezingen, en dan kom je wel vaker mensen tegen die gedesillusioneerd zijn in de politiek. Vier jaar geleden kon- den ze hun proteststem nog kwijt op de CD. Maar ze zijn er nu ook wel achter gekomen dat ze door de CD zijn bedrogen. De CD zit in geen enkele commissie en incas- seert alleen hun gemeenteraadsga- ge." Dan komt een vrouw aange- lopen, de fiets aan de hand. Lijst- trekker A. Reijnhout ziet zijn kans schoon, vliegt erop af en overhan- digt het programma. „Tis toch wel Twee eerdere pogingen om de dart in een straat te krijgen,strandden op de A20. Bij de derde poging belandde de dart in de Burgemeester van Haarenlaan. Foto Roger van der Kraan zonder verplichtingen, he? Nou, ik zal het eens doorlezen. Ik beloof niks", waarop de 'gewone burger' de deur dichttrekt en de trap op- loopt. Het gepresenteerde programma zit volgens D66 tussen droom en wer kelijkheid in. Een realistisch pro gramma, zonder daarbij het idea- lisme uit het oog te verliezen. Naast bekende D66-items als de gekozen burgemeester en bestuur- lijke vernieuwing, komt D66 ook met tastbare voorstellen. Zoals het autovrij maken van de Lange Ha ven, Korte Haven, Oude Sluis en omgeving. De vervangende par- keerruimte ziet D66 op de hoek van de Vlaardingerdijk. Ook onder het water van de Noordvest moe- ten auto's kunnen worden gepar- keerd. Broeke: „Iedereen wil zijn auto meteen voor de deur hebben. Maar, het vereist moed dat te zeg- gen, we moeten beseffen dat dat niet meer van deze tijd is." D66 besteedt in het programma ook aandacht aan het thema veiligheid. Een oplossing ziet D66 niet alleen in meer blauw op straat. Ook rela- tief simpele aanpassingen als lam- pen die 'wit' licht geven waardoor de omgeving vriendelijker aan- doet, kunnen gevoelens van onvei- ligheid wegnemen. Schiedam moet verder een bruisende binnenstad krijgen, valt in het programma te lezen: ,,Niet meer winkels, maar wel een betere kwaliteit winkels bewerkstelligen door in vrijko- mende panden middenstand te ves- tigen die voor Schiedam nieuw is. Wanneer een winkel van eigenaar verandert beoordeelt de gemeente de buitenkant van het pand (rollui- ken, pui, reclame) opnieuw. Zij geeft daarbij aan wat niet langer in het gewenste straatbeeld past en daarom moet veranderen. Dit wordt, conform de situatie in Maastricht, in een verordening ge- regeld." D66 moet volgens een recente ge- meentelijke enquete bij de verkie zingen van 4 maart rekening hou- den met een verlies van zo'n zetel of twee. Broeke blijft evenwel op- timistisch gestemd. „De echte en quete komt op de dag van de ver kiezingen zelf. Ik ga er vanuit dat D66 plaatselijk goed scoort. We hebben in Schiedam herkenbaar goede dingen gedaan." Fractie- voorzitter A. Reijnhout verwacht vooral veel stemmen in Nieuw land: ,,D66 mag toch wel worden gezien als een van de motoren van de vernieuwing van Nieuwland." JALMAR TEUNISSEN DE HELE MAAND FEBRUARI UWE mm IN PARKEERGARAGE NIEUWE PASSAGE SCHIEDAM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3