Het kaleidoscopisch panorama van KwaZulu-Natal Toestand en toekomst Zuid-Afrika nu ook met charter te bereiken voor complete rondreizen 1 TEKST EN FOTO' S. MAURICE HEIJNEN DURBAN/ROTERDAM -Donkere wolken han- gen boven Durban. Het is een van die dagen dat de zon niet schijnt in de negende havenstad van de wereld, gelegen aan de immer in beweging zijnde Indische Oceaan. De donkere wolken staan echter niet symbool voor de toestand in Zuid-Afrika, die er na een verblijf van een week toch vooral rooskleurig en heel groen uitziet. Het land is de Apartheid voorbij en staat op de drem- pel van een nieuwe toekomst, zonder overigens daarbij heden en verleden uit het oog te verlie- zen. Verslag van een tocht langs Zulu's en ze bra's, San, sun en vooral veel fun. Tegenstellingen Wildparken Duizend heuvels Ker r De moderne binnenstad van Durban, met tal van verwijzingen naarhet verleden Karakteristieke Zulu-hut langs de weg vanuit Ulundi bij het Hluhluwe reservaat naar Durban. ge land wilde, was aangewezen op lijndiensten en heel gespecialiseer- de reisorganisaties. Daar komt op 31 maar 1998 verandering in. Dan gaat De Jong Intra Vakanties na- melijk als eerste een charterverbin- ding onderhouden met de haven stad Durban in de prachtige pro- vincie KwaZulu Natal. Het Rid- derkerkse bedrijf steekt daarbij naar eigen zeggen in een verwij- zing naar de vele giraffen die Zuid- Afrika rijk is 'de nek uit', want hoewel het land met de charter een stuk bereikbaarder wordt is het na- tuurlijk nog wel de vraag of vakan- tiegangers ongeveer dertien uur in een vliegtuig 'naar de zon' willen zitten. In de reiswereld bestond dan ook vooraf behoorlijk wat scepsis over de hele operatie, maar die is na een uitgebreide studiereis voor een groot gedeelte weggeno- men. De bestemming Durban zou weleens een schot in de roos kun- nen worden, zelfs voor mensen die eigenlijk alleen een strandvakantie willen. De kuststrook langs de stad staat bekend als de Golden Mile en kan moeiteloos wedijveren met willekeurig welke mondaine bad- plaats. Bijna op het strand staan daar hotels in elke prijsklasse. De boulevard wordt gekenmerkt door een gezellige straatmarkt, waar in- heemse produkten worden ver- kocht. Tussen boulevard en strand zijn bovendien talloze openbare en gratis toegankelijk zwembaden te vinden voor iedereen die de super- hoge golven van de Indische Oce aan niet in durft. Veel kan er echter niet gebeuren, want op de stranden zitten diverse strandwachten op te letten en haaien worden buiten ge- houden door de enorme netten voor de kust die als het goed is ie- dere dag gecontroleerd worden.... In dit artikel worden uitsluitend de vakantiemogelijkheden in de pro- vincie KwaZulu-Natal besproken, maar er zijn uiteraard ook rond reizen te boeken die een veel grote) gedeelte van Zuid-Afrika aandoen. Veel meer informatie over de Zuid- Afrika reizen is te vinden in de spe- ciale brochure van De Jong Intra Vakanties die bij de meeste reisbu- ro's verkrijgbaar is. te arend voor de lens kunnen ver- wachten.Ook herbergt het gebied in de beroemde Drakensbergen de grotten waar de San (bosjesman- nen) al in het stenen tijdperk figu- ratieve schilderingen aanbrachten en waar nu een openlucht museum is gevestigd. Wie er eenmaal van geproefd heeft zet daarna onge- twijfeld koers richting Hluhluwe (spreek uit sjloesjloewie) Game Reserve dat in open verbinding staat met het Umfolozi reservaat. In het park met een oppervlakte van 96.000 hectare zijn vrijwel alle dieren te vinden waar Afrika om bekend staat: olifanten, neus- hooms, leeuwen, zebra's, giraffen en krokodillen. Garanties dat alle dieren zich ook daadwerkelijk la- ten zien, worden niet gegeven, maar met een goede gids is de kans erg groot om ineens oog in oog te staan met zeldzame witte neus- hoorns of giraffen, hetgeen leidt tot bijna surrealistische ervaringen. Wie tot voor kort naar het prachti- bungalows en een immense golf- baan. En daar tussendoor is het ie- dere keer naar adem snakken als weer zo'n kaleidoscopisch panora ma is waar te nemen. Deze zijn van een bijna onaardse schoonheid, hebben zoveel breedte en diepte dat het vrijwel niet is na te vertel- len en al helemaal niet in alle grootsheid is vast te leggen op tweedimensionale foto's. Uitslui tend zien is in dit geval geloven. teen aan herinnert wel degelijk in de tropen te zijn. Naar Zuid-Afrika gaan is niet nieuw voor Nederlanders. In het begin van de vorige eeuw gingen grote groepen Hollandse boeren hun heil al zoeken in de zuidelijk- ste punt van Afrika. Zij troffen daar een prachtig ongerept land aan, met een enorm gevarieerd landschap en - heel belangrijk - zeer vruchtbare grond. Een mooie toekomst lag in het verschiet, ware het niet dat er al snel allerlei pro- blemen de kop opstaken. De En- gelsen vonden het namelijk ook een mooi land en de Zulu's, de oorspronkelijke bewoners van het gebied dat nu de provincie Kwa Zulu-Natal is, wilden al helemaal niet weg. Vandaar dat de geschie- denis van Zuid-Afrika in de vorige eeuw vooral bloedrood van kleur is. Op de prachtige hoogvlakten werd in de negentiende eeuw dan ook bijna continu strijd geleverd door de verschillende partijen. Te- genwoordig zijn deze battlefields te bezoeken en zijn stille getuigen van het leven in de vorige eeuw te- rug te vinden in onder meer het Voortrekkersmuseum in Pieterma- ritzburg. In dit Victoriaanse stadje zijn nog vele sporen van de Neder- landse trekkers achter gebleven, zoals onder meer een Nederlands gereformeerde kerk. Het is vooral die enorme verschei- denheid aan landschappen en ge- bieden die Zuid-Afrika interessant maakt. Niet voor niets profderen het land en de provincie KwaZulu Natal zich met de slogan Een we reld in een land. Het zijn de tegen stellingen die boeien. Aan de ene kant bruisende steden, aan de an- dere kant Zuludorpjes die nog niet veel van de modeme tijd hebben meegekregen en massaal uitlopen als een touringcar halt houdt. Even verderop is er dan weer een kleine markt langs de kant van de weg, waar vooral veel fruit, houtsnij- werk en kralenkettingen worden verkocht, tien kilometer later rijst dan ineens vanuit de bushbush bij- voorbeeld het vakantieresort van tennisser Wayne Ferrreira op, compleet met goed geoutilleeerde Het mag duidelijk zijn: Zuid-Afri ka is gezegend met enorm veel na- tuurschoon en een ongekende flora en fauna. Hoewel een groot deel daarvan gewoon overal in het land is waar te nemen, bieden de vele wildparken en natuurreservaten het summum voor de liefhebbers. Zo is het Giant's Castle Nature Re serve een walhalla voor vogelspot- ters, die onder meer de gebaarde gier, de jakhalsbuizerd en de zwar- Zuid-Afrika is dus hard op weg een modeme natie te worden, al wordt de dag dat Mandela zijn functies neerlegt wel met grote onzekerheid afgewacht, beaamt Venter. „Ik weet ook niet wat er dan gaat gebeuren. Nu is hij na- tuurlijk de man die de bevol- king samensmeedt tot een natie, de bindende factor zeg maar. De man heeft zo'n uitstraling,. het is dan ook maar te hopen dat iedereen zich kan vinden in zijn opvolger en dat deze ook sterk genoeg is om Zuid-Afrika aan zich te binden. Maar dat blijft wel de vraag. Ik zeg het eerlijk: we weten niet wat er gaat ge beuren. Maar we gaan er wel vanuit dat het ANC gewoon aan de macht blijft en dat we verder kunnen op de ingeslagen weg, dan heeft Zuid-Afrika een mooie toekomst, ook als vakan- tieland." aan de 'moraal' van de moder ne wereld. Bovendien is de be- reidheid om aangifte te doen bij de bevolking enorm gestegen, hetgeen in de statistieken na- tuurlijk een enorme stijging laat zien van de geregistreerde cri- minaliteit zo legt directeur Neil Venter van het Zuid-Afrikaanse verkeersburo de toestand uit. „Daarmee bagatelliseer ik de criminaliteit overigens niet, ik zeg alleen maar dat het niet zo erg is als het lijkt. Je moet in- derdaad niet's nachts met drie camera's op je borst door don kere stegen gaan lopen, want dan heb je inderdaad een grote kans overvallen te worden. Maar dat zou ook gebeuren in New York, London of Amster dam. in dat opzicht hebben we ons dus gewoon aangepast aan de modeme wereld om ons heen..." DURBAN - Op reis naar Zuid- Afrika was lange tijd not done, en terecht vanwege het apart- heidssyteem. Maar de Apart heid is verdwenen en aan het roer van de natie staat het ANC met als roerganger held Nelson Mandela. Toch lijkt dat nog niet helemaal een garantie voor een vredige en vreedzame toe komst, zeker niet nu bekend is dat Mandela aan zijn laatste ter- mijn als president bezig is. In de intemationale media ko- men regelmatig berichten voor over de enorm toegenomen cri minaliteit, en moord en dood- slag zou aan de orde van de dag zijn. Dat klopt gedeeltelijk. De misdaadcijfers liggen inmiddels behoorlijk hoog, al kan een ge deelte van de stijging toege- schreven worden aan het proces van gewenning en aanpassing Het Hluhluwe park huisvest enorm veel zebra's die werkelijk overal opduiken. Het 'Nederlandse' Pietermaritz- burg is de officiele hoofdstad van KwaZulu Natal en ligt in de prach tige Mzunduze vallei. Met de auto vanuit Durban vergt de reis een paar uur, al naar gelang de route. Wie weinig tijd heeft neemt de snelweg, maar het is een stuk inte- ressanter het traject door de Dui zend Heuvels te nemen: Tijdens de tocht verandert het landschap bijna per kilometer en achter iedere bocht ontvouwt zich een nieuwe adembenemende 'ansichtkaart', Het ene moment doet het gebied denken aan de Schotse Hooglan- den, dan weer aan de Zwitserse Al- pen, maar uiteindelijk is het toch vooral heel erg Zuid-Afrika, zeker als even uitgestapt wordt en de broeierige warmte iedereen er me- Inheemse markt in de provincie, waar vooral fruit en houtsnijwerk verkocht wordt. Uitzicht over het 96.000 hectare grote HluHluwe Umfolozi Park. De kuststrook van Durban staat bekend als de Golden Mile.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 13