'Opkomen voor jezelf gaat makkelijker in een groep met leeftijdgenoten' MaasposT 21?° MaasposT Poppen maken MAASSTAP Onderzoek naar personeelsbeleid t r 1 Nooit te oud om te leren Eevraabo! Kunstweeken kunstmarkt in wijkcentrum De Erker BOUMAIM SCHIEDAM COMRVTERVERKORERS WATERWEG - Een onaf- hankelijkbureau gaat een on derzoek instellen naar het personeelsbeleid van de GGD-Nieuwe Waterweg Noord. Dat onderzoek moet een einde maken aan de ge- ruchtenstroom die de afgelo- pen weken rond de GGD is ontstaan. Een ex-werkneem- ster zocht een maand geleden de publiciteit. Zij sprak van 'psychoterreur' van leiding- gevenden. iiM OPROEPKRACHT M/VWm FOTO VIDEO AUDIO TELECOM Programma kinderen Programma volwassenen Over DeVesten 3 3116 AD Schiedam CONTACTLENZEN Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woensdag 18februari 1998 xq52 Hervormde gemeente Schiedam Grote Kerk, Lange Kerkstraat. 10.00 uur: ds. F. Oberman. 17.00 uur: ds. J.A. Brussaard. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: ds. G. de Lang. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: ds. N.K. Mos. 19.00 uur Avondmuziek. De Ark, Hargplein. 10.00 uur: ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Schiedam De Ark, Hargplein. 10.00 uur: ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. 10.00 uur: ds. A.N. Verheul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. 10.00 uur: ds. G. de Lang. Dorpskerk, Noordeinde. 10.00 uur: ds. N.K. Mos. 19.00 uur Avondmuziek. Gereformeerde Bond Gilde College, Nieuwe Damlaan. 10.00 uur: ds. P.C. van Keulen. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. 17.00 uur: ds. J.A. Brussaard. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. 10.00 uur: ds. J.D. Houtman. 16.30 uur: ds. J.D. Houtman. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 216. Aanvang 10.00 uur. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.30 uur eucharistie- viering. Vrijdag 19.00 uur, com- muniteitsmis. Zondag 09.30 uur eucharistieviering, K. Veltman L. Remmerswaal. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur. Donderdag 09.15 uur. Zaterdag 18.30 uur eu charistieviering, K. Veltman L. Remmerswaal. Zondag 11.00 uur eucharistieviering, D. Kool/ L. Remmerswaal. Oud-Katholieke Kerk Dam 30. Zondag 10.15 uur: eucharistievie ring. Dinsdag 20.30 uur: Comple- ten. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur eucharistievie ring, zondag 10.15 uur hoogmis (m.m.v. herenkoor I.H.D.). Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur eucharistieviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. 10.30 uur: ds. D. Koster. Leger des Heils Lange Haven 27. 10.00 uur: maj. en mevr. Th.H. Wolterink. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur: samenkomst, woensdag 20.00 uur: bijbelstudie. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur: jeugdavond. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Zaterdag 17.30 uur, gemeente Oud-Mathe- nesse. Zondag 10.00 uur, gemeen te Nieuwland. SCHIEDAM - In Klubhuis Zuid gaat een cursus poppen maken van start. Op donderdagochtend 5 maart van 09.30 tot 11.30 uur is er gelegenheid een bijzonder soort poppen te maken. Foto's hiervan zijn te bekijken in de hal van Klub huis Zuid. Kosten zijn fl. 60.- voor zes lessen incl. materiaal. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur MANAGER: G. van Horssen Telefoon 010-4004291 CHEF VERKOOP REGIO: W. Monst! fER isTqr Telefoon 010 - 4738322 VERTEGENWOORDIGERS: M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor foto(na)bestellingen Fotoburo Willem de Bie Pelgrimsstraat 5b 3029 BH Rotterdam 010-4774010 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. De Leede: Niet meer dan een geVsoleerd geval' Vooral directeur E.S.A. van der Meer moest het in haar verhaal ontgelden. Diezelfde Van der Meer toont zich nu een groot voor- standervan het onderzoek. Hij ziet de uitkomsten daarvan met ver- trouwen tegemoet. A.F. de Leede, voorzitter van het Dagelijks Be- stuur van de GGD (en tevens wet- houder in Schiedam), laat er geen misverstand over bestaan. „Niet het personeelsbeleid van de GGD is de aanleiding geweest voor het onderzoek maar de negatieve pu bliciteit daarover in de pers. Als je kijkt naar het aantal mensen dat de afgelopen zes jaar de dienst heeft verlaten of binnen de dienst van functie zijn veranderd, zie je niets vreemds." Geruchten dat het om meer dan een gei'soleerd geval gaat verwijst hij dan ook naar het rijk der fabelen. „De Vlaardingse af- deling van GroenLinks beweert dat het om veertien gevallen gaat. Mij is op geen enkele manier dui- delijk gemaakt om wie het dan gaat en wat er precies aan de hand zou zijn." Een onderzoek dus om de lucht te zuiveren. Een onderzoek ook waarinnietalleen Van der Meer en het Dagelijks Bestuur (Naast De Leede ook de wethouders A. Kool uit Vlaardingen en L. Timmer- mans uit Maassluis) zich kunnen vinden. Ook de Ondernemings Raad en het Algemeen Bestuur (raadsleden uit Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis) schaarden zich achter het voorstel. Helemaal zonder slag of stoot ging dit toch niet. In het voorstel van De Leede werd het Dagelijks Bestuur als op- drachtgever voor het onderzoek S 10k V *m Van links af: wethouder A. Kool (Vlaardingen), wethouder A.F. de Leede (Schiedam) en GGD-directeur E.S.A. van der Meer. Foto Roger van der Kraan genoemd. Daar was A.Th. G.M. de Lange niet gelukkig mee. „Het moet een goed en zuiver onder zoek zijn. De schijn van partijdig- heid moet worden vermeden. Er is toch een verwevenheid van het Dagelijks Bestuur met de directie, het zou dan ook beter zijn om als opdrachtgever het Algemeen Be- stur aan te wijzen." Hij kreeg bij- val van veel A.B.-leden. De Leede wilde er geen 'halszaak' van ma ken maar proefde in de woorden van De Lange toch enig wantrou- wen ten opzichte van het Dagelijks Bestuur. ,,Het feit dat u dit voorstel gepresenteerd krijgt van het Dage lijks Bestuur zou meer vertrouwen moeten wekken. Als het A.B. er- aan hecht het opdrachtgeverschap op zich te nemen..., het zij zo. Maar dat vereist wel een inspan- ning van A.B.-leden." Ook over de 'Begeleidingscom- missie' die het onderzoek moet gaan ondersteunen werd gerede- twist. Het Dagelijks Bestuur had bedacht dat die commissie zou kunnen bestaan uit een lid van het Dagelijks Bestuur, een lid van het Management-team en een lid van de Ondernemingsraad. Het Alge meen Bestuur was van mening dat ook zij een vertegenwoordiger in die commissie moeten hebben. Dat gebeurt dan ook. De begelei- dingscommissie werd na een korte schorsing van de vergadering di rect gevormd. Namens het Dage lijks bestuur neemt daarin De Leede zitting, namens het Alge meen Bestuur is dat J.M. de Bruijn, namens de Ondernemings Raad G. Noorderwier en namens het Ma nagement-Team A. Kortleven. De begeleidingscommissie wordt vanaf het begin bij het te doorlo- pen traject betrokken. Dat bete- kent dat deze commissie zal beslis- sen welk onderzoeksbureau het onderzoek zal gaan uitvoeren. Al- leen een unanieme keuze zal tot een opdracht leidenOp die manier moet worden voorkomen dat ach- teraf opmerkingen over het onder zoek kunnen worden gemaakt in de trant van 'we hadden een ander moeten nemen'. Het onderzoek zal met de grootste spoed moeten worden uitgevoerd. De Lange: „Het is van groot belang dat het onderzoek is afgerond voor de nieuwe gemeenteraden worden gei'nstalleerd. Dit onderzoek moet door het nu zittende bestuur wor den afgerond. Concreet betekent dit dat de uitkomsten van het on- derzoekvoor 14aprilbekendmoe- ten zijn." Van der Meer maakt zich over die uitkomsten geen zorgen. „Ik zie het onderzoek met vertrouwen te gemoet. Ik durf zelfs wel een uit- spraak te doen overde uitkomsten. De beheerscapaciteit is nogal ma- ger en misschien wel aan herzie- ning toe." Van der Meer doelde daarbij op het geringe aandeel bij de GGD-Nieuwe Waterweg Noord van de zogenaamde onder- steunende functies. Dit zou te ma ken heben met de enorme groei die de GGD de afgelopen jaren heeft doorgemaakt. Depersoneelssterk- te in de ondersteunende functies (waaronder Personeelszaken) is daarbij sterk achtergebleven. Van der Meer deed dan ook een oproep aan het Algemeen Bestuur. „Als uit het onderzoek komt wat ik ver- wacht hoop ik dat u die adviezen ter harte neemt." Indirect vroeg Van der Meer daarmee om meer fi - nanciele armslagom dat tekort aan te vullen. „Laat het onderzoek maarkomen...,endeuitslag ook!" ERIKMEUER SCHIEDAM - „We hebben zo'n twaalf jaar ervaring in het geven van assertiviteitstrainingen", vertelt Abdelmoula Battai. „Uit de praktijk is gebleken dat zich met name mensen onder de veer- tig jaar aandienen. Ouderen ko- men eerder voor een individueel gesprek dan voor een groepstrai- ning waarin ze kunnen leren voor zichzelf op te komen. Zo zijn mijn collega Wilna Ter- windt en ik op het idee gekomen van een cursus speciaal voor 55+ers." De eerste groep heeft de cursus bij Maatschappelijke Dienstverlening Schiedam doorlopen. En met suc- ces. Want de deelnemers willen graag vertellen wat zij zoal hebben geleerd in de tien bijeenkomsten aan de Van Swindensingel. Niet omdat het moet of omdat ze graag in de belangstelling staan. Maar hun ervaring is dat leeftijdgenoten met dezelfde moeilijkheden wor- stelen. De stap naar een assertivi- teitstraining is voor velen echter te groot. De cursisten zijn in positie- ve zin veranderd en dat willen ze aan derden kenbaar maken. Om re- den van privacy zijn slechts de voornamen van de deelnemers af- gedrukt. Wilna Terwindt is een van de be- geleiders van de groep: „We wil len met deze cursus de drempel voor ouderen verlagen. Deze men- sen hebben een schat aan levenser- varing. Maar de omgang met jon- gere generaties is niet altijd even gemakkelijk. Het generatieverschil is voelbaar." Cursiste Anneke haakt hier op in. „Ik voel me beter thuis bij generatiegenoten. Oude ren begrijpen elkaar beter. Het is niet zo dat ik met iedere jongere in de clinch lig, maar ik heb wel eens de idee dat ouderen geen vinger in de pap hebben." Sya voegt er aan toe: „Als je ouder wordt, dan lijkt het alsof de druk hoger wordt. Je kunt niet meer overal even snel in mee doen. Daarnaast vragen be- jaarde ouders veel zorg, maar ook de kinderen willen aandacht." Be- geleidster Wilna: „Het is de kunst om tijd voor jezelf te maken." Dat is makkelijker gezegd dan gedaan: lijk vocabulaire te schrappen. „Ja, dat zit me echt hoog. Ik 'moet' dit en ik 'moet' dat. Daar wil ik vanaf. Of beter, ik wil af van het dwin- gende dat van het woord uitgaat", aldus Anneke. ,,Een van de dingen die we op de cursus geleerd heb ben, is het ontwikkelen van een ge- zonde dosis egoi'sme. Dat wil ik le ren", vertelt Sya. Haar medecur- siste Wil heeft moeite met de term 'gezond egoi'sme': „Ik heb altijd geleerd dat egoi'sme iets negatiefs is. Dus daar ben ik nog niet hele maal uit. Ja, en nu ben ik laatst boos geworden, maar toen had ik alleen maar mezelf te pakken. Een hele pot bietensap, zo over mijn kleding! Andere dingen uit de cur sus spreken mij meer aan, zoals 'lief zijn voor jezelfIk probeer nu niet meer te denken dat ik alles verkeerd doe. En ik ben best wel trots dat ik nu op eei) club gegaan ben." De 'proefkonijnen' van de eerste cursus assertiviteit voor 55+ers hebben de test goed doorstaan. De cursusleiding eveneens, aan de re adies van de deelnemers te horen. Daarom start binnenkort een nieu we cursus voor deze doelgroep. Deze cursus start eind maart, op woensdagmiddag. Aanmelding is mogelijk tot begin maart. Voor meer informatie, tel. 4731033. MARGREET FEENSTRA „Dat is misschien wel zo, maar het lijkt wel of alles sneller gaat. Je krijgt als oudere nauwelijks gele genheid in het arbeidsproces mee te draaien. Je moet mee in de snelle stroom. Anders ga je psychisch ka- pot", aldus Sya. Anneke kan hier in mee gaan: „Je hebt als oudere snel het gevoel dat je niet meer mee kan. Aan de andere kant heb je wel een hoop levenservaring. Het lijkt wel alsof dit volkomen onbelangrijk is. Levenservaring wordt genegeerd door jongere ge neraties." In een cursus assertiviteit leren de deelnemers beter om te gaan met hun gevoelens. Ze leren kritiek en boosheid beter te uiten, maar ook meer zelfrespect te krijgen of ge voelens van eenzaamheid te lijf gaan. Anneke was vooraf wat on- gerust over de invloed die de cur sus op haar leven zou hebben. Ze belde voor informatie naar Maat schappelijke Dienstverlening en vroeg: „Als ik nou die cursus bij jullie volg, word ik dan niet te as- sertief?" Achteraf is ze uiterst te- vreden over hetgeen ze geleerd heeft. ,.Ik heb geleerd meer van me af te praten. Daardoor heb ik meer lef gekregen. Ik weet nu een betere verpakking te kiezen voor wat ik wil zeggen. De begeleiders Wilna en Abdelmoula hebben me regel- matig terug gefloten. Dat heb ik zeer gewaardeerd." De deelnemers zijn niet radicaal veranderd. Anneke: „Door de bij eenkomsten word je op een ander spoor gezet." Dat herkent Andrea: „De begeleiders geven suggesties in de trant van 'Waarom doe je het niet zo?'. Daar ben ik heel blij mee. Ik heb bij mezelf een duide- lijke ontwikkeling gezien in die tien bijeenkomsten. Nu weet ik dat anderen met dezelfde moeilijkhe den zitten en ik zie veel duidelijker wat er aan de hand is. Je kunt beter reageren op je eigen gedrag. Sinds de cursus houd ik mezelf een aan tal geleerde thema's voor. Want je moet echt vechten om oude ge- woontes te veranderen.' Een cursus assertiviteit is geen wondermiddel. De deelnemers krijgen suggesties aangereikt, maar uiteindelijk moeten ze zelf het geleerde in de praktijk bren- gen. ,,Ik ben door een maatschap- pelijk werkster getipt deze cursus te volgen. Ik dacht direct 'Dat zou wel eens wat voor mij kunnen zijn', al had ik geen hoge verwach- tingen. Maar ik merk dat ik me nu wat vrijer voel in de omgang met anderen. Al worden mijn opmer kingen ook nog wel eens gene geerd. Het is wisselend." Sya en Anneke zijn van plan het werk- woord 'moeten' uit hun persoon- Heb je naast je studie nog tijd voor een leuke baan waarin je al je computerkennis kwijt kunt? Solliciteer dan vandaag nog bij Kinorama als KINORAMA B.V. is een foto-, video-, telecomspeciaalzaak met 13 vestigingen in de Randstad. Wlj genieten bekendheid vanwege onze lage prijzen en onze uitstekende service. Als oproepkracht werk je in teamverband; kom je terecht in een uitstekende werksfeer: ben je geinteresseerd in de verkoop van computers en randapparatuur; werkje gegarandeerd op de koopavonden en op de zaterdagen; kun je in overleg ook in de vakanties werken; word je uitstekend betaald en heb je recht op ons uitstekende pakket secundaire arbeidsvoorwaarden; ben je tijdens werktijden verzekerd: profiteer je van onze speciale personeelsprijzen voor al onze apparatuur. Geinteresseerd? Schrijf binnen 7 dagen na plaatsing van deze advertentie een korte brief met c.v. en stuur die samen met een recente pasfoto naar: Kinorama B.V. t.a.v. A. van de Weteringh Postbus 4122, 3006 AC Rotterdam In wijkcentrum De Erker is tijdens de voorjaarsvakantie weer van alles te doen. En dan met name op het gebied van kunst. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt van 23 februari tot en met 1 maart een kunstweek georganiseerd, die wordt afgesloten met een kunst- en knutselmarkt. Er is zowel een programma voor kinderen als voor vol- wassenen samengesteld. De workshops voor kinderen bestaan uit twee de- len en kosten fl. 2,50 per workshop. De workshops en open lessen voor volwassenen zijn gratis. Maandagmorgen 23 februari -Crazy patchwork deel 1 (5-12jaar) - Radioprogramma maken deel 1 (5-12 jaar) Maandagmiddag 23 februari - Ontwerpen van schildering deel 1 (5-12 jaar) -Fotografiedeel 1 (5-12 jaar) Dinsdagmorgen 24 februari -Ontwerpeen nieuwe staddeel 1 (5-12jaar) -Schilderij maken deel 1 (5—12 jaar) Dinsdagmiddag 24 februari - Crazy patchwork deel 2 (5-12 j aar) - Sport en dans deel 1 (5—12 jaar) - Ontwerpen van een schildering deel 2 (5-12 jaar) - Kaarten maken deel 1 (3-4 jaar) Woensdagmorgen 26 februari - Sport en dans seel 2 (5-12 jaar) Woensdagmiddag 26 februari - Ontwerp een nieuwe stad deel 2 (5-12 jaar) - Kaarten maken deel 2 (3-4 jaar) Donderdag 27 februari - Kunstroute door Schiedam van 09.30 tot 12.00 uur. Grote kunstwerken maken van 13.00 tot 16.00 uur bij de Alexander Numanstraat. Vrijdagmorgen 28 februari - Fotografie deel 2 (5-12 jaar) -Expositie maken deel 1 (5-12jaar) Vrijdagmiddag 28 februari -Radioprogramma maken deel 2 (5-12 jaar) -Schilderij makendeel2(5-12jaar) -Expositie maken deel 2 (5-12 jaar) - Ontwerpen van een schildering deel 2 (5-12 jaar) Maandag -09.30-11.30uur:aquarelleren -13.30-1530uur: patchwork -19.30-22.00 uur: tekenen/ schilderen al leen kijken) Dinsdag -09.30-11.30uur: diverse technieken - lOJJO-1 L 30 uur: volksdansen w-v Mfj A;.,T A ..AT/- 4, -M|M - fl Donderdag -09.30-11.30 uur: patchwork en creativiteit -13.30-15.30uur: pergamano enortella Vrijdag -09.30-11.30uur:olieverven Zondag 1 maart Kunst- en knutselmarkt waar amateurkunstenaars hun creaties exposeren en er een markt is met kunstnijverheidsproducten. Er worden ook work shops gehouden. Onder andere van Internet, kunst en pergamano. De kin deren kunnen jongleren, tekenen en schilderen. De middag wordt opge- luisterd met optredens van leerlingen van muziekschool Annelies. De en tree is gratis. Ruilen? z-y* Wmmrn W& itpl Plannen om uw interieur te veranderen? Bij al uw meubelaankopen krijgt u een leuke INRUILPREMIE voor uw bestaande meubelen. Hoe hoger uw aankoop- bedrag, hoe hoger de INRUILPREMIE! Kom snel eens langs, want we hebben veel nieuws in huis. Doe in de maand februari uw voordeel met deze INRUILACTIE. in waardecheques, vraag naar de actievoorwaarden. 300 gratis parkeerplaatsen! IJSSELMONDSELAAN 175 3064 AS ROTTERDAM TELEFOON: 010-28421 II VRIIDAG KOOPAVOND per maand v.a. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 m-U pr&etCK. r4tu0il de eflticicK. TEMPEL

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3