Voorjaar: tijd voor verhuizen verbouwen en de tuin opknappen Meubels en gordijnen met bloemetjes en ruiten Veel te beleven op Huis Interieur RAI Kranen als kunststukjes Plattegeluidsinstallatie 7, m Makkelijke tuinmeubelen Het voorjaar is traditioneel een tijd waarin veel verhuisd en ver- bouwd wordt. Ieder jaar blijkt dat juist in de lente veel wonin- gen te koop worden aangeboden, terwijl ook in deze tijd weer meer mensen op zoek gaan naar een nieuw huis. Diegenen die be- sluiten niet te verhuizen, krijgen vaak zin om de bestaande wo- ning of tuin eens goed op te knappen. De grootste Nederlandse woon- beurs, de Huis Interieur RAI, gaat deze week weer van start in combinatie met de Huishoudbeurs in Amsterdam. Het evenement vindt plaats van 25 maart tot en met 5 april in de vele hallen van het RAI-complex in Amsterdam. De eerste zondag (29 maart) is uit- geroepen tot Woonadviesdag. Design Happy kids Het zijn allang niet meer alleen bloemetjesgordijnen en bloemetjesjur- ken, waarmee het merk Laura Ashley de boer op gaat. Tegenwoordig is er een complete Engelse inrichting te verkrijgen, want het merk kent ook een royale meubelcollectie en een serie accessoires. Sommige kranen zijn ware kunststukjes. Niet alleen van buiten, maar ook van binnen. Er zijn kranen die werkelijk kunstzinnig zijn vormgege ven, terwijl ze bovendien heel wat technische snufjes bevatten. Om het gemak van de mens te dienen. De techniek schrijdt voort. Op het gebied van beeld en geluid worden elk jaar nieuwe uitvindingen gedaan, zo lijkt het wel. Een daarvan is nu weer het verticale cd-laadmechanisme voor de geluidssystemen. Daardoor kan de hele installatie on- gelooflijk plat blijven: slechts 14 centimeter. Zo past hij mak- kelijk op een boekenplank of in een kast. MaasstaD Wie plannen gaat maken voor verhuizen of verbouwen, doet er goed aan zich eerst in de financiele mogelijkheden te verdiepen. In het algemeen kunnen eige- naren van koopwoningen zich op het moment wel wat veroorloven, omdat de huizen zoveel meer waard zijn gewor- den. Hoeveel het precies waard is, hangt trouwens af van de plek waar het staat. De Nederlandse Vereniging van Make- laars heeft Nederland ingedeeld in niet minder dan tachtig regio's. Binnen die regio's verschillen de prijzen. Soms zijn die verschillen zelfs behoorlijk. Dure re gio's blijken bijvoorbeeld Amsterdam, Rotterdam, Gouda, Westland en Utrecht, met gemiddelde prijzen (voor tussenwoningen) van respectievelijk 340.000 gulden (Amsterdam), 270.000 (Rotterdam en Gouda), 285.000 (West- land) en 267.000 gulden (Utrecht). In de regio Dordrecht liggen de prijzen van tussenwoningen gemiddeld op 236.000 gulden, zodat het daar toch aanzienlijk goedkoper wonen is dan in Amsterdam. Ter vergelijking: in de meeste andere re gio's van het land schommelen de hui- zenprijzen gemiddeld rond de 220.000 gulden. In de regio Groningen is het echter heel goedkoop wonen. Daar kost een tussenwoning gemiddeld nog maar 110.000 gulden. Daar is zo'n huis zelfs goedkoper geworden in 1997, want in 1996 lag het gemiddelde nog op 115.000 gulden. Wel zijn de vrijstaande woningen in Groningen wat in prijs ge- stegen. Die kosten nu gemiddeld 185.000 gulden. Wie dus verhuist vanuit Rotterdam naar Groningen, houdt geld over. Maar: de praktijk leert dat 80 pro- cent van de verhuisbewegingen plaats- vindt binnen de eigen regio. Hoe de prijsontwikkeling in uw regio precies is, kunt u altijd navragen bij een makelaar. Die is op de hoogte van het to- De waarde van een huis verschilt per regio. In de regio Amsterdam is kopen het duurst, in Groningen het goedkoopst. (Foto: HSP). tale aanbod aan woningen en kent de zen van uw keuze worden aangeboden. behulpzaam bij de financiering van een ste jaar zoveel mensen zijn overgegaan marktwaarde van uw huis. Met hem Mocht u besluiten niet te verhuizen, dan eventuele verbouwing. De hypotheek- tot uitbouw van het huis, aanbouw van kunt u dus nagaan hoeveel uw huis op kan een makelaar of hypotheekadviseur rente is nog steeds laag, waardoor geld een serre, inbouw van een nieuwe keu- dit moment zal opbrengen en of er hui- met zijn kennis van financiele zaken ook lenen goedkoop is. Vandaar dat het laat- ken of iets dergelijks. Op de Woonadviesdag zijn niet alleen bekende ontwerpers aanwezig, maar ook zorgen de exposanten zelf dat er die dag interieuradviseurs aanwezig zijn. Wie dus op zoek is naar een persoonlijk advies of een oplossing van een inrich- tingsprobleem, doet er goed aan op zon dag 29 maart naar de RAI te gaan. Het handigst is het om dan meteen wat fo to's of schetsen van het eigen interieur mee te nemen. Er zijn die dag trouwens ook tien workshops, waarin de deelne- mers zich kunnen bekwamen in decora- tie ve verftechnieken of andere hobby's. Op de Huis Interieur Rai zijn diverse grote design-merken aanwezig met hun nieuwste ontwerpen. Zo zijn er collec- ties van Hiilsta, Rolf Benz, Leolux, Arx en De Ploeg te bewonderen. Het jubile- rende Villeroy en Boch (250 jaar oud!) toont natuurlijk de nieuwste serviezen, evenals Wedgwood, Robbe Berking en Rosenthal. In de Zuidhal is een grote badkamer- show, waar alle grote merken zijn verte- genwoordigd (Ucosan, Grohe, Geberit, Sanijura), en in de Westhal vindt de be- zoeker vervolgens de keukenshow. In de Europahal zijn hele 'stijlstraten' ge- wijd aan slaapkamers, meubels en vloe- ren. Er worden vier stromingen in wo- ninginrichting getoond: classic style, ro mantic world, country living en modern design. Ook is er een afdeling gewijd aan tuinen, met voorbeelden van be- planting en bestrating, tuinmeubelen en gereedschap. De laatste vijf dagen van de Huis In terieur RAI/Huishoudbeurs vindt ook nog eens in de Amstelhal de Negen Maanden Beurs Happy Kids plaats. Hier wordt een royaal overzicht gege- ven van alle spulletjes die nodig zijn bij zwangerschap en geboorte van een ba by. Van positiekleding tot ledikantjes, van zuigflessen tot kinderwagens. Ook worden in de Amstelhal producten getoond voor grotere kinderen: van kin- derkleding tot inrichting van een kin- derkamer. En om de kids zelf bezig te houden, terwijl hun ouders op de beurs rondneuzen, zijn er een grote speeltuin en een kinderprogramma. Die kinderac- tiviteiten zijn er overigens alleen in het weekeinde van 4 en 5 april. De grote beurs in de RAI is dagelijks open van tien tot vijf uur, en van 30 maart tot en met 3 april ook van 19 tot 22 uur. Toegangsprijs 20 gulden, kinderen van 4 tot 12 jaar 17,50 gulden. Tijdens de Negen Maanden Beurs/Happy Kids is de toegang voor kinderen (alleen aan de Amstelhal) een tientje goedkoper. In de Amstelhal is ook een creche voor kinde ren van 2 tot en met 8 jaar Bloemetjes doen het nog altijd goed in de Engelse inrichting. (Foto: Laura Ashley). Met bloemetjes wordt nog altijd veel ge- werkt, want dat is nu eenmaal typisch Engels. Wie ooit heeft binnengekeken in een Engels huis (bijvoorbeeld tijdens een bed breakfast-reisje) weet dat bloemetjesgordijnen daar nog altijd 'top of the bill' zijn. Maar Laura Ashley le- vert de laatste tijd ook ruiten- en effen stoffen. De meubelcollectie omvat onder meer negen (slaap)banken, twaalf fauteuils en acht voetenbanken. Bovendien is er on- langs een collectie grenen meubelen ont- worpen voor het succesvolle Engelse merk. De meubelen worden op bestel- ling gemaakt en bekleed met stof naar keuze. Bij de gordijnstoffen is er keuze uit maar liefst 230 dessins. Voor de kinderkamer heeft het Engelse merk ook een uitgebreide collectie, die niet alleen beddengoed en gordijnstof omvat, maar ook bijpassend behang en behangranden. Voor een stoere jongens- kamer met auto's, boten of jungledieren, of een romantische meisjeskamer met ballerina's, eendjes of teddyberen. Wei- nio in o^val Een kunstzinnig vormgegeven kranen en accessoires (chroom met glas) maken van deze badkamer een pronkjuweel. (Foto: Grohe). Kranenproducent Grohe heeft zijn designserie 'GroheArt' genoemd. Het gaat om een serie badkamer- producten, waarbij de vormgever zich laten inspireren door het the- ma 'Water en kunst door de eeu- wen heen'. Bijzonder is de nieuwe combinatie van chroom en glas of van matte en glanzende oppervlakken. In sommige series zijn opmerkelijke kleuraccenten verwerkt. Het gaat dan niet alleen om kranen; er zijn ook bijpassende accessoires. Toch is het uiterlijk bij deze kunst- zinnige badkamerproducten niet het belangrijkste. De toegepaste techniek trekt ook de aandacht. Het zijn vaak modeme thermosta- tische mengkranen met veel door- dachte details. Een voorbeeld is de Taron douche - thermostaat. Deze is van buiten van messing, terwijl het 'chassis' van hoogwaarde kunststof is. Voordeel: de buitenzijde van de kraan wordt niet meer heet, zodat een kind zich niet kan branden. Ook niet aan het water zelf, want dat blijft op een bepaalde tempera- tuur dankzij de ingebouwde ther- mostaat. Bovendien is deze ther- mostaat voorzien van het pull-and- tum-principe. Dat betekent dat de blokkering bij een bepaalde water- hoeveelheid en/of temperatuur heel eenvoudig kan worden opge- heven door de grepen uit te trekken en te draaien tot de gewenste wa- tertemperatuur en/of hoeveelheid. Bij het openen treden dan de nieu we instellingen in werking. Prak- tisch is bovendien de geintegreerde zeepschaal bovenop de kraan. Voor de liefhebbers is er ook een inbouwmengkraan. In dezelfde serie zijn niet alleen wastafel- en douchemengkranen leverbaar, maar ook accessoires als spiegels met halogeenverlichting, wc-rol-houder, handdoekringen, planchetten en glashouders. De GroheArt-collectie omvat meer se ries kunstzinnige badkamerpro ducten. De sanitairspecialist weet er alles van. Deze 'ghetto-blaster' is smaller dan het gemiddelde boek, door het verticale cd-laadmechanisme. (Foto: Sony) Het merk Sony lanceert zo'n ge- luidssysteem met verticale 'laad- bak' voor de cd. Het is de Sound System ZS-D7, die bovendien op- valt door zijn bijzondere vormge- ving. Hij lijkt niet meer op de bekende zwarte 'ghetto blaster' door zijn ci- lindervormige luidsprekers aan beide zijden en de platte uitvoe- ring. CD's worden aan de voorkant verticaal ingevoerd. Daar zit ook een groot, groen verlicht display. Het nieuwe, platte apparaat is nog aan de dure kant: rond 900 gulden. De voordeliger uitvoeringen heb- ben het modeme verticale laadsys- teem nog niet. Wel is het geluid van de verschillende compacte ra- dio-cassette-cd-spelers enorm ver- beterd door de megabass, toonre- geling en bass reflex body (die de lage tonen versterkt). Op de Negen Maanden Beurs is alles te vinden wat baby nodig heeft. (Foto: RAI). Teakhouten zitting, rugleuning en armleuning, frames van verzinkt staal: mooi en makkelijk. (Foto: Hartman) Kunststof tuinmeubelen zijn makkelijk, maar teakhouten meubelen ook. Want teak heeft net als kunststof nauwelijks onderhoud nodig. Het is hard- hout, dat van nature zoveel olien en harsen bevat dat het bestand is tegen vocht en andere weersinvloeden. Laat het dus maar rustig buiten staan. Wel verkleurt het hout dan na verloop van tijd tot zilvergrijs. Wie dat niet wil moet het af en toe inwrijven met teakolie. Wie zonder zorgen zijn tuinmeubelen buiten wil laten staan, kan dus kie- zen uit volkunststof of teakhout. Een derde mogelijkheid is een tuinmeubel met een aluminium frame en een zitting van kunststof vlechtwerk. Lijkt een beetje op romantisch riet, maar is makkelijker: weerbestendig, kleur- vast en splintervrij. Specialist in onderhoudsvrije tuinmeubelen is Hartman. Deze levert naast de kunststof meubelen dan ook teak (de serie Mesch Selection) en alumini um met kunststof vlechtwerk (de serie Hermitage Selection). Het teak wordt soms gecombineerd met verzinkt staal en duurzaam messing. Bij de 'rotan-look' is het vooral het traditionele vlechtwerk, dat het sfeerbeeld bepaald. Het aluminium krijgt soms een 'gietijzer-look'. Natuurlijk en ro mantisch uiterlijk dus terwijl modeme materialen zijn gebruikt. Daarbij zijn tafels met bijpassende kunststof bladen verkrijgbaar. De poten van de tafels zijn vaak opvouwbaar, zodat ze's winters gemakkelijk kunnen wor den opgeborgen. Overigens zijn er ook tafels met glazen blad leverbaar.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 13