'Delfts blauw schilderen is net een virus, zo leuk' Misdaadauteur Rene Appel te gast bij schrijversavond Rotterdams Dagblad 2 weken gratis...? Vul deze bon in... 18? mmmm ssssssas.,.™ BERGWEG 110 ROTTERDAM Theater Schuurkerk Stadsgehoorzaal Vlaszaty in het Podium Passieconcert door COV Gloria Toonkunst m.- Xiiea^er progranmia Cursisten komenjaar na jaar naar Schiedam 'Boeken moeten niet in hokjes worden onderverdeeld' H Rotterdams Dagblad H BERGWEG110 ROTTERDAM Canon m- Art.nr. 29861 ALLEEN ZATERDAG VAN 17.00-18.00 UUR TEL: 010-4.618.600 I APS Z00MCAMERA SPIEGELREFLEX MET 28-80MM ZOOM 2-PAK APS FILM per,ol° DipscussicroTo 'CENT STERRENKIJKER I III, Op de 1 e verdieping aan de Bergweg 110 te Rotterdam vindt u de foto en video afdeling van Correct met een groot assortiment aan foto en video camera's in alle soorten. Meer dan 30 video camera's, tientallen spiegelreflex camera's en ruim 100 geselecteerde foto compact camera's staan overzichtelijk opgesteld. Ook op het gebied van alle foto-toebehoren heeft Correct een groot assortiment. C0RRECTPRIJS C0RRECTPRIJS 2435 C0RRECTPRIJS PAK C0RRECTPRIJS Donderdag 26 maart 1998 wx54sa MaasfosT CP [us Planken Wambuis Frank van Pamelen Cabaretier Frank van Pamelen, een ware taalvirtuoos, loodst op 28 maart het publiek naar Planken Wambuis. Waartoe diende de vrede van Munster? Stootte Jan Steen zich tweemaal aan dezelfde ezel? Wat heeft Oude Tonge met nieuwe haring? En hoe groen is het hart? Het ongerijmde wordt gerijmd, het ongeremde geremd. En beetje bij beetje verdwijnt ons voorkomende voorkomen, het oerhollandse masker, dat geloogd eiken- houten harnas. Kortom: Planken Wambuis. Frank van Pamelen gidst het publiek naar de nationale ziel, Neerlands landmeetkundige middelpunt: Planken Wambuis. Met een graai in het verleden. een greep uit het heden en een grijns naar de toekomst. Zaterdag 28 maart. Aanvang 20.30 uur. Toegang fl. 20, Kaarten zijn verkrijgbaar aan de informatiebalie van het stadhuis, Ko- ningshoek, op werkdagen tussen 09.00-17.00 uur en aan de kassa van de Schuurkerk. Telefonisch reserveren op 5931931 (stadhuis) of 5913700 (theater). Een kaartje kan ook aan de zaal worden gekocht. Boemerang Het Vlaardings Musicalgezelschap Vlaardingen heeft een rijk historisch verleden. Opgravingen en recentelijk de vondst van... ja, die boemerang. Deze revue zal van duizenden jaren voor Christus tot heden met zevenmijlslaarzen door Vlaardings historie flitsen, stilstaand bij kleurrijke, aandoenlijke. spannende en merkwaardige gebeur- tenissen. Want behalve vissen konden die Vlaardingers ook jagen en vech- ten. Tekst en muziek: Chris bezooijen en Dick Borst. Dinsdag 31 maart tot en met zondag 5 april, aanvang 20.00 uur (zondag 5 april 14.00 uur), toegang fl. 30.-/fl. 25,-. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Viaszaty. Foto Joachim Quinn v.d. Kwast SCHIEDAM - Vlaszaty speelt zaterdag 28 maart in het Podium Cafe. Vanaf 22.00 uur laten ze hun 'Moonfunk' los op het publiek. Vlaszaty werd in 1988 opgericht, in 1994 kreeg de band een nieuwe bezetting. ei- gen nummers en een nieuw geluid. Hun muziek laat volgens het persbe- richt invloeden horen uit de hoek van rock, funk, jazz, rap, fusion, afro en latin. De songs worden gezongen door Thys Vlaszaty. De rest van de for- matie bestaat uit Johan Witt (gitaar)(, Rene ten Cate (vibrafoon), Niko Christiansen (saxofoon). Eduard Nijenhuis (drums) en Anu van Leeuwen (digeridoo en percussie). Maar eerst speelt B-J Baartmans, donderdag 26 maart. in het kader van Oorsmeer. Zijn speelstijl is terug te voeren op de Amerikaanse jive, blues en rock a billy uit de jaren vijftig. De gitaar staat voor hem op de eerste plaats in dienst van het liedje en pas daarna is het een solo-instrument. Gitaristen die hem daarbij hebben bei'nvloed zijn Chet Atkins, Chuck Berry en Scotty Moore. Aanvang 21.30 uur. Het Po dium Cafe ligt aan de Lange Haven 28. entree gratis. VLAARDINGEN - Zaterdag 4 april hoopt COV Gloria Toonkunst haar tweejaarlijkse passieconcert te geven in de Grote Kerk (Markt) van Vlaardingen. Uitgevoerd zal worden de in 1723 gecomponeerde Johannes Passion van Johann Se- bastiaan Bach. Dit werk van J.S. Bach mag zich. naast de Matthaus Passion, in een nog steeds groeien- de belapgstelling verheugen. In Via het kabelnet kunt u het pro- gramma van RDTV op uw televi- sie ontvangen. RDTV, ofwel Rot- terdams Dagblad TV, is een ka- belkrant die elke dag 24 uur lang te zien is. Ze bevat het laatste ac- tuele nieuws uit uw omgeving. Elke maandag en dinsdag krijgt u via RDTV extra veel informatie over onroerend goed en wonen. Vlaardingen wordt deze wat korte- re passion om de twee jaar uitge voerd door de COV Gloria Toon kunst. Zoals gebruikelijk zullen zij bege- leid worden door het Randstedelij- ke Begeleidings Orkest met als concertmeester Pleun van der Lin den. Aan dit concert werken verder mee de sopraan Heleen Koele, alt; Margareth Beunders. tenor aria's; Alex Vermeulen. tenor evangelist; Robert Buts, bas Christuspartij; Joep Brocheler. basaria's; Julian Hartman, Freek Borstlap, viola da gamba en Margriet den Hartog, or- gel continuo. De COV Gloria Toonkunst voert deze Joh. Passion al uit sinds 1954 en het is dit jaar de dertiende keer dat de algehele leiding in handen zal zijn van diri- gent Aad van der Hoeven. Het concert begint om 20.00 uur. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de VVV te Vlaardingen, boekhuis Den Draak, Veerplein, expert radio Schipper, de Loper 19. bij leden en voor aan vang van het concert aan de kerk. Deuren gaan open om 19.30 uur. 3 S 0 i I II SCHIEDAM - Fans van het Delfts blauwe aardewerk in Schiedam? Nogal wiedes, vindt Riet Verhulst, die samen met haar man Cor de Stichting Vrienden van Delfts Aardewerk heeft opgezet. „Delftsblauw is slechts de soortnaam. Die fabrie- ken hadden net zo goed in Utrecht of in Groningen kunnen staan. Sterker nog: de meesten staan toevallig in Gouda!" De passie voor het eeuwenoude ambacht begon in de jaren zeven- tig. Cor gaf les in tekenen en schil deren aan de Vrije Universiteit en Riet had een winkeltje waar ze on- der meer Delfsblauw aardewerk verkocht. ,,Om de inkopen voor de winkel te doen kwamen we nogal eens in zo'n fabriek. Dan bekeek ik die vaasjes en borden en dacht ik bij mezelf dat Cor dat veel mooier zou kunnen. Een aardige fabrikant gaf ons vervolgens het een en an- der aan materialen mee om het uit te proberen en Cor ging aan de slag", vertelt Riet Verhulst. En dat Cor aan de slag bleef, had alles te maken met het feit dat het resultaat niet alleen mooi was, het was vooral ook leuk om te doen. Zo leuk zelfs dat toen de Vrije Uni versiteit failliet ging, het stel zelf besloot een vereniging op te zetten en curssussen te organiseren in het schilderen van Delfsblauw aarde werk. De cursussen vinden nu al weer zo'n veertien jaar plaats in Theater de Teerstoof en bestaan per cursus uit 20 tot 25 lessen. Per cursus ge ven ongeveer twintig deelnemers zich op en dat zijn meestal weer oud-cursisten. Cursisten die nu al tien of vijftien jaar bij Cor Verhulst in de leer zijn, zijn geen uitzonde- ring. „Het is een virus'peinst hij „Het is zo leuk om te doen, dat je er al snel besmet mee raakt." En Riet onderschrijft dat. „Dit aarde werk blijft. Altijd. Kijk maar hoe gaaf het servies was dat ze uit een gezonken VOC schip hebben ge- borgen. Het gaat nooit uit de mode en kan bij iedere stijl door simpel- weg de motieven aan te passen. Pa pier vergaat makkelijker en als je daar op tekent of schildert, zit je net zo goed etter en bloed te zwe- Het echtpaar Verhulst weet het zeker: Delfs blauw aardewerk gaat langer mee dan de Nachtwacht, in materieel opzicht dan. Foto Roger van der Kraan ten. Dan kun je het beter op het aardewerk doen." Het beschilderen van het aardwerk is iets waar de een weliswaar beter in is dan de ander, toch is deze vaardigheid (volgens Cor een kun- stig ambacht) wel aan te leren, ge- tuigen de vele, vele werken die de cursisten mee naar huis nemen en cadeau doen. Van naambordjes tot geboorte-tegeltjes, van grote vazen tot indrukwekkende schilderijen. Het is allemaal te leren. Maar de beginner start op de eerste bijeen- komst van de cursus met de be- schildering van een tegeltje. Om- dat dat namelijk vlak is en daarom het gemakkelijkst te beschilderen is. Door middel van een patroon en een met houtskool gevuld stoffen zakje wordt de tekening op het voorwerp gezet. Daarna wordt de ze met potlood nog nagetekend. Houtskool vervaagt immers en potlood niet. Tot op het moment dat het de oven ingaat, want dan verdwijnen de potloodstrepen. Als de tekening erop zit, komt het moeilijkste: de invulling. De cur sisten beginnen meetal met poly- chroon. Dat houdt in dat er meer- dere kleuren gebruikt worden dan alleen maar blauw. En dat is mak kelijker want dan hoeft de cursist niet met een kleur alle schakerin- gen weer te geven door met water steeds een andere kleur blauw te maken. Als het eerste bordje klaar is wor den de cursisten vaak een beetje hebberig. ,,Ze gaan in het begin voor de kwantiteit werken en daar na voor de kwaliteit. Eerst willen ze zoveel mogelijk af hebben, re sultaat zien. En daarna vinden ze het belangrijks dat ze iets zo mooi mogelijk doen", constateert Riet jaar na jaar. Het eerste bordje wordt daarom meestal gevolgd door een schilderij dat bijvoor- beeld gevormd wordt door zes te- geltjes. Als de cursist het beschil deren van het vlakke aardewerk beheerst wordt het steeds moeilij- ker: via borden en schotels naar vazen. Voor de materialen wordt gezorgd door de Verhulsten, alsmede het bakken in de oven, wat de cursis ten uiteraard niet zelf doen. Resul taat is een mooi stukje vakwerk en een tevreden cursist. Cor meent dan ook dat ieder mens het in de vinger heeft. „Ook als je onrustig of druk bent is het schilderen van aardewerk juist heel geschikt. Ik pas de patronen dan natuurlijk wel aan. Ik geef zo'n cursist geen pa troon met fijne, drukke motieven, maar een iets grover dessin. Verder doet de bezigheid de rest. Het schilderen geeft de rust." Zijn eega voegt nog toe; „Het re sultaat is altijd anders. Ook al zou- den ze allemaal hetzelfde patroon gebruiken. De kleuren worden an ders, doordat iedereen anders mengt en de tekening wordt anders doordat iedereen andere lijnen zet. Als je het zelf schildert is het ook echt van jezelf." MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Negen misdaad- romans heeft de taalwetenschap- per Rene Appel inmiddels op zijn naam staan en hij is een van de beste Nederlandse misdaad- auteurs. Zijn werk wordt gepre- zen door de simpele, maar ver- rassende intriges die op heldere wijze beschreven worden. Her- kenbare gebeurtenissen verweeft hij tot een verrassend tijdsbeeld. Vrijdagavond 27 maart is Rene Appel, die een aantal jaren gele- den de Gouden Strop won, de gast van de schrijversavond. Tien jaar lang was Appel recensent van thrillers voor de 'NRC Han- delsblad' voordat hij zelf misdaad- literatuur ging publiceren. Zijn eerste literaire publicatie was 'Voetbaltaal' die in 1990 ver- scheen. Uit dit boek waarin hij het voetballersjargon op speelse wijze op de hak neemt, spreekt zijn pas sie voor deze sport. Tegelijkertijd was hij zich gaan toeleggen op het schrijven van misdaadromans. In 1987 verscheen 'Handicap' en in 1989 'Spijt'. Beide boeken werden genomineerd voor de Gouden Strop, de prijs voor de beste Ne derlandstalige misdaadroman. Ap- pels derde thriller, 'De derde per- soon', werd daadwerkelijk be- kroond met deze prijs. Dit bete- kende een definitieve doorbraak voor de schrijver in het misdaag- genre. Deze prijs voor het beste Nederlandstalige misdaadboek werd in 1986 ingesteld en ge- noemd naar de thriller 'De Gouden Strop' van de onlangs overleden Nederlandstalige misdaadauteur Joop van den Broek. De prijs heeft als doel de publieksbelangstelling voor het spannende boek te ver- groten en het aanbod van Neder landstalige boeken op dit gebied te stimuleren. Er zijn nog altijd veel meer uitgaven vertaald uit het En- gels dat Nederlandstalig. Neder landstalige auteurs die wel in dit genre schrijven en ook ooit de Gouden Strop wonnen zijn onder andere Jef Geeraerts, Tomas Ross, Gerben Hellinga en Bob Mendes. Een verrassende winnaar was in 1994 Maarten 't Hart, wiens roman 'Het woelen der gehele wereld' niet uitdrukkelijk als thriller of 1 k. De Rene Appel. misdaadroman gepresenteerd was. Niettemin vond de jury deze ro man goed en spannend genoeg om het te bekronen. In 1995 deed zich een vergelijkbare situatie voor toen de roman 'Vertraging' van Tim Krabbe werd bekroond. De bekro- ning van deze twee boeken deed de eeuwige discussie over het verschil in niveau tussen misdaadliteratuur en andere literatuur oplaaien. Deze discussie is aan Appel niet besteed: hij vindt het niet interessant boe ken in hokjes in te delen, wel zette hij zich in voor de belangenbehar- tiging van de Nederlandstalige misdaadroman door middel van zijn functie als secretaris van het Genootschap van Nederlandstalige Misdaadauteurs (GNM). Het GNM telt ongeveer 50 leden en be staat uit schrijvers, recensenten en uitgevers van misdaadliteratuur, en mede onder invloed van dit ge nootschap ontstaat ook in Neder- land langzaam aan een echte tradi- tie in de misdaadliteratuur. Sinds Appel de Gouden Strop won, publiceerde hij nog zes mis daadromans: 'Oppassen' (1991), 'Persoonlijke omstandigheden' (1992), 'Tegenliggers' (1994). 'Van kwaad tot erger' (1996), 'Ge- weten' (1996), en de onlangs ver- schenen page-turner 'Tweestrijd'. In een interview in Vrij Nederland zei Appel een tijdje geleden: „De kunst is om te schrijven over wat er hier om de hoek gebeurt. op een niet spruitjesachtige manier." Vol gens Appel is in principe iedereen tot moord in staat: „Als je mensen maar lang genoeg treitert, als je ze maar ver genoeg in het nauw drijft, wordt de vriendelijkste mens een killer." De moordenaar in de boe ken van Appel is dan ook iemand uit de nabije omgeving, bijvoor- beeld een buurman of een collega. Een leraar geschiedenis (in Handi cap), een apothekersassistente (in De derde persoon), de bazin van een stomerij (in Vlekkeloos): het zijn voorbeelden van de gewone mensen die in Appels boeken be- trokken raken bij moord en dood- slag. Ook in 'Tweestrijd', de mis daadroman die vorige maand ver scheen, is de moordenaar geen on- bekende van de hoofdpersoon hoofdpersoon, Manon, is een meisje van achttien jaar die in de slagerij van haar vader werkt. Ma non wordt hopeloos verliefd op Roy en ze trekt bij hem in. Ze laat het grauwe dagelijkse leven achter zich en maakt van het leven een groot feest. Totdat ze ontdekt dat Roy kwade kanten heeft en dingen doet die het daglicht niet kunnen verdragen. Ze raakt ongewild in een hevige strijd verwikkeld als ze te veel weet van de criminele prak- tijken van haar vriend. In dit boek duiken scenes op uit de huidige rechtstaat. Een advocaat a la mr Doedens klaagt het falen van de opsporing aan, waardoor de hoofd persoon vrijgesproken wordt. Van af dat moment leeft hij verder als stalker die het zijn ex-vriendin on- mogelijk maakt om een normaal leven te lijden. Appel heeft de jus- titiele actualiteit van technische be- wijzen en vormfouten op een be- klemmende wijze vorm gegeven. De Schrijversavond wordt vrijdag avond 27 maart gehouden in de bi- bliotheek aan het Bachplein in Schiedam-Noord. De lezing vangt om 20.15 uur aan. De toegang is fl. 7,50. Lulu Wang zal de serie schrijversavonden van het seizoen 97/98 afsluiten op 24 april. ANITA BEIJER Bezorg mij het Rotterdams Dagblad 4 weken op proef voor I maar 14,- |_i Ik neem een kwartaalabonnement. De eerste twee weken zijn gratis, daama betaal ik 31,10 automatisch per maand. Naam: Voorletter: Adres;Nr: Postcode: Plaats: Telefoon: .m/v Bank/gironr. DDDDDDDDD (i.v.m. controle bezorging) I Handtekening: Stuur deze bon in een envelop - zonder postzegel - naar Rotterdams Dagblad. Abonnee Service, Antwoordnr 1579,3000 VB Rotterdam Hj rging) FUJIF0T0NEX 3500IX MRC APS Z00MCAMERA Van landschapsfotografie tot nachtportretten, u heeft alles onder controle. Met de multifunctionele kaart als bedieningspaneel kunt u alle gewenste functies instellen. En los- gekoppeld van de camera is het een veelzijdige afstandsbediening. Opname keuze mogelijkheid uit klassiek, breedbeeld en panorama formaat. Verder voorzien van o.a.: een 21-58mmzoombereik, ingebouwde multifunctionele filters, actief autofocus-systeem, 8 datum/ tijdinstellingen en programma gestuurde sluiter. Afm. 10x6x3 cm. Incl. gratis film, tas en draagriem. Art.nr. 54090 CANON EOS-500 MET 28-80MM 0BJECTIEF Met een draai aan het instelwiel kiest u de juiste instelling voor uw opname; portret, close-up, sport en land- schappen. Wilt u zelf de instelling van diafragma, sluitertijd en scherpstelling bepalen, dan kan dat natuurlijk ook met deze spiegelreflex. Voorzien van een ingebouwde hulpflits. Compleet met Canon 28-80 mm zoomobjectief. In zwart of zilverkleur leverbaar. Art.nr. 605 FUJI NEXIA 200 APS F0T0FILM APS fotofilm geschikt voor het opnemen van maximaal 40 foto's per film. Lichtgevoeligheid 200 ISO Art.nr. 54072 nncvirni¥w APSONTWIKKELEN AFDRUKKKEN Als u bij Correct uw APS fotorolletje laat ontwikkelen en afdrukken op Classic formaat, dan betaalt u (Ontwikkelkostenindexprint 5.95 per rolletje) r Het laatste uurtjevande week is bij (0( is.00 uur iedere zaterdag profiteren van een super-aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. vergrotingstactorvan 402x. Het stabiele regelbare 135 cm houten statief heeft een centrale houder voor de oculairen en de Barlow lens. TRESC0 60/700 MM ASTRONOMISCHE STERRENKIJKER Sterrenkijken, een tantastische hobby met deze stabiele retractor ^elescoop met een maximale AANOAo MAAPT .'.EG6NS \.t\TA3i.SAri? CESlC':'. BEREIKBAARHEID: Met de tram: lijn 4,6 en 9. Met debus: 170,171 en 173 stoppen praktisch voor de deur en bus 35,39 en 40 stoppen bij Station Noord. Met de auto: volg de diverse aanwijsborden. OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. Iedere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15