Kleurrijk Malta draagt de sporen van het verleden Meer informatie ■-it. VALLETTA/ROTTERDAM - Ergens tussen Italie en Libie ligt een klein eiland dat makkelijk over het hoofd gezien zou kunnen worden. Dat dat nooit gebeurt, is te danken/wijten aan de strategische ligging van de archipel midden in de Mediter- ranee. Door de eeuwen heen heeft Malta zich dan ook altijd in de bijzondere belangstelling mogen verheugen van heersende naties en volken die de dominantie over de Middellandse Zee zochten. Daarnaast bleek het eiland een perfecte tussenstop te zijn op weg naar het Heilige Land waar de beroemde Europese Kruisridders hun godsdienstoorlogen uitvochten met de 'hei- denen'. En als er eens een heiden sneller was met het krom- zwaard was de hospitaaltocht terug naar Europa vaak te lang en fungeerde Malta als pleisterplaats voor de martelaren. Die rijke geschiedenis heeft het eiland voorgoed getekend tot een kleurrijk spektakel met invloeden uit alle windstreken. De bonte vissersboten in de haven van Marsaxklokk zijn een overblijfsel van de Feniciers, de enorme hoeveelheid kerken en hospitalen zijn voorzien van de handtekening van de Malte- zer ridders en de rode telefooncellen zijn onmiskenbaar Brits, evenals het verkeer dat links langs raast. A VAKAIUTIE Pleisterplaats tussen Europa en het Heilige Land TEKST EN FOTO'S:MAURICE HEIJNEN De straten van Mdina ademen de sfeer van het verleden. Als het vliegtuig even vooibij Sici- lie voelbaar de landing inzet wor den langzaam de contouren duide- lijk van de kleine eilandengroep. Als verdwaalde stenen in de mid dellandse zee liggen de eilanden in het voorjaar mooi te worden in de zon. Het eerste eiland dat duidelijk zichtbaar wordt is het groene Go- zo, dat populair is dankzij de actie- ve vakantiemogelijkheden en be- kend staat om het Blauwe Raam, een reusachtige door de zee uitge- slepen poort in de rotswand. Met het blote oog zijn de veerboten (ooit nog in de vaart tussen Den Helder en Texel) te volgen die de smalle zeestraat oversteken om het meest westelijke eiland te verbin- den met het veel grotere Malta zelf, en daarbij soms ook kleine Comino aandoen. Boven Malta zelf krijgt het eiland een kenmer- kende okerachtige kleur en wordt duidelijk dat dit landje behoorlijk volgebouwd is. Eenmaal aan de grond blijkt het beeld vertekend: dankzij de vele vruchtbare regens staat het eiland in de lente volop in bloei en wordt het landschap ge- sierd door een bloemenpracht die zo van het schilderspallet lijkt te komen. Alles aan Malta is schil- derachtig zo maakt een bustocht al snel duidelijk. De huizen worden nog in praktisch dezelfde stijl ge- bouwd als eeuwen geleden, de koepels van de kerken steken nog immer markant boven de laag- bouw uit, forten met wachttorens kijken uit over verscholen baaien en het straatbeeld lijkt in stand ge- houden te worden voor amateurfo- tografen die eigen werk als an- sichtkaart naar huis willen sturen. Malta is kortom een plaatje. trouwens net zo min aan de pries- ter die aan zijn zoveelste mis van die dag begint: zij zijn gewoon op een van de rommelig door de kerk verspreid staande stoelen bezig met hun eigen gebed en godsvere- ring en laten de priester praten te- gen wie het horen wil. Dergelijke individuele geloofsuitingen staan in schril contrast met de redelijk strak geregisseerde diensten in de Nederlandse katholieke kerken. Op Malta wordt ook heilig geloofd in de goddelijke voorzienigheid. Het eiland werd in de Tweede We- reldoorlog regelmatig onder de vuur genomen door de Duitsers. Zo zat op een dag de Grote Kerk in Mosta bijna letterlijk bomvol gelo- vigen toen een Duits gevechts- vliegtuig zijn projectielen richtte op het Godshuis, en raak schoot. De bom sloeg door de koepel, raakte nog een beeltenis van Jezus en boorde zich toen meters diep in het gangpad, zonder te exploderen. Wonder boven wonder raakte nie- mand gewond en kwamen honder- den kerkgangers met de schrik vrij. Als dat geen teken van god is Uiteraard is de kerk inmiddels her- steld, maar zijn de plekken die de bom raakte nog duidelijk zicht baar. Achterin de kerk is zelfs een soort van museum ingericht, inclu- sief replica van het projectiel, als permanente nagedachtenis aan het feit dat God de Maltezers die dag goed gezind was. Afgezien van de vele bezienswaar- digheden op het eiland, dat makke lijk een groot openluchtmuseum genoemd kan worden, is Malta ook een paradijs voor gewoon vakantie vierende toeristen. Aan de noord- kant van het eiland zijn vele goed geoutilleerde hotels in iedere prijs- klasse te vinden en bevinden zich wat zandstranden, al zijn dat er niet zo veel. Toch is er ondanks de rot- sige kustlijn voldoende ruimte voor zonaanbidding en zijn de wa- tersportmogelijkheden schier on- eindig. Is de zon eenmaal achter de horizon verdwenen dan ontpopt met name de wijk Paceville in St. Julians zich tot een uitgaanscen- trum van internationale allure waar toeristen zich moeiteloos mengen met feestvierende Maltezers. Als na zo'n nacht de wekker gaat en het vliegtuig wacht, blijkt het maar moeilijk afscheid nemen van het idyllische eiland. Hoog in de lucht als het Blauwe Raam van Gozo uit het zicht van het vliegtuigvenster verdwijnt, worden dan ook plechti- ge beloftes afgelegd hier snel terug te keren. Malta is een zelfstandige republiek en is zo'n vijfentwintig kilometer lang en vijftien kilometer breed. Op het eiland wonen ongeveer 350.000 men- sen. De voertaal is Engels, maar veel bewoners spreken ook Italiaans en Malti, de eigen taal die niet echt nader te duiden is. Het is een door de eeu wen heen ontstane mengtaal waar de invloeden van onder meer het Ara- bisch, Italiaans en Engels in zijn terug te vinden. Betaald wordt op het ei land met Maltese Ponden. 1 Pond is ongeveer fl.5,20. Als overblijfsel van de laatste overheerser Engeland, rijdt het verkeer links. Air Malta is de luchtvaartmaatschappij die de toeristen van en naar het eiland vervoert. Air Malta deed dat altijd uitsluitend vanaf Schiphol, maar de luchtvaart maatschappij begint met ingang van dinsdag 28 april met een wekelijkse lijndienst vanaf Rotterdam Airport. Voor meer informatie daarover: Air Malta, 020-6206936. Voor meer informatie over het eiland en de vele va kantiemogelijkheden: Malta Nationaal Verkeersbureau, Geelvinck Ge- bouw 4e, Singel 540, 1017 AZ Amsterdam, tel. 020-6207223. Kleurrijke vissersboten sieren de baai van vissersplaats Marsaxklokk in het zuidoosten van Malta. Malta bezichtigen betekent de tijd nemen. Hoewel het eiland klein is en een eerst indruk bij wijze van spreken in een dag te krijgen is, kan beter wat meer tijd uitgetrok- ken worden. Om bijvoorbeeld het eiland met het openbaar vervoer te doorkruisen. Het wagenpark van de busmaatschappij bestaat name- lijk voor het grootste gedeelte uit oude Amerikaanse stadsbussen die oranje geverfd zijn en zich puffend en zuchtend een weg banen over de op zijn zachtst gezegd hobbeli- ge wegen. Haast is dan een slechte leidraad, goed zitvlees aan te beve- len. Met een en hetzelfde kaartje kan de hele dag gereisd worden, waardoor heel makkelijk, en koste- loos, tussenstops zijn te maken, hetgeen aan te raden is. Achter ie dere bocht wacht een kenmerken- de nederzetting of een karakteris- tieke kapel aan de kant van de weg, die een bezoek meer dan waard is. Een ruk aan het touw (in plaats van de stopknop) is dan genoeg om de bus te laten stoppen. Een mooie plek om halt te houden is de zuidoostelijke punt van het ei land, daar waar de vissersplaatsen Marsaxklokk en Marsascala te vin den zijn. Het water in de baai is af- hankelijk van het licht afwisselend groen en blauw, maar altijd kristal- helder. Honderden kleurrijke vis sersboten bepalen het beeld en zor- gen dagelijks voor de verse ingre- dienten van de verrukkelijke vis- schotels die de plaatselijke restau rants bereidden. Na daar uitgebreid genoten te hebben kan de tocht in noordelijke richting voortgezet worden, op riaar Valletta. In het buitenland bestaat vaak de indruk dat dat de enige stad is op het eiland. Als het Nederlands Elf- tal bijvoorbeeld moet spelen tegen voetbaldwerg Malta gebeurt dat zogenaamd altijd in het stadion van Valletta. Feitelijk is dat on- juist, want het voetbalstadionnetje ligt ergens midden op het eiland. Wat wel correct is, is dat Valletta tegenwoordig officieel de hoofd- stad is. Maar meer als een vooruit- geschoven vestingdorp strategisch gelegen tussen twee baaien is de gemeente niet. In Rotterdam zou het hooguit een wijk zijn als het Scheepvaartkwartier. Valletta is onlosmakelijk verbonden met de drie 'steden' aan de andere kant van de oostelijke baai: Kalkara, Vittoriosa en Senglea. In dit gebied zijn de meeste overblijfselen uit de tijd van de Maltezer ridders te vin den, zoals forten hospitalen en de nationale auberges, de eigen on- derkomens van de verschillende ridderordes. De ridders kwamen naar deze kuststreek vanwege de weest om een schip met man en muis te laten vergaan in de haven. Het is dan ook begrijpelijk dat de Maltezer ridders uiteindelijk deze plek als thuisbasis hebben uitgeko- zen. Aanvankelijk waren zij neergestre- ken in de vroegere hoofdstad Mdi na dat nu bijna verworden is tot een stiltegebied waar nog maar zo'n vierhonderd mensen wonen in schitterende barokke bouwsels. Auto's worden daar maar mond- jesmaat toegelaten, hetgeen ervoor taamt zijn eigen feestdag, en wel op woensdag 18 maart, zo bleek tijdens het bezoek. Heel Rabat was in rep en roer en de bevolking was in zondagskleren uitgelopen om feest te vieren. De met prachtige banieren aangeklede stad baadde in het licht van duizenden gloei- lampen en een processie trok door de straten, begeleid door een lang- durig bombastisch vuurwerk. Uit eindelijk verzamelde iedereen zich op een buitenplaats waar de plaat selijke pyrotechnici zich met sier- De drie steden tegenover Valletta gezien vanaf het water: Kalkara, Vittoriosa en Senglea. gunstige overzichtelijke ligging waardoor het gebied goed te ver- dedigen is. Het best is dat waar te nemen vanaf het water. Er zijn op Malta verschillende rederijen die rondvaarten verzorgen door de baai, inclusief de haven. Dat kan op grote schepen a la de Spido, maar leuker is het in een soort van gondel waarin hooguit zes mensen mee kunnen. Met een heel klein buitenboordmotortje worden de rotsachtige klippen gerond, waar- bij de spetters van de behoorlijke golfslag in de baai de bemanning af en toe om de oren vliegen. Een belevenis, al was het maar om even te merken hoe nietig en kwetsbaar de varende mens is in de schaduw van de enorme fortificatie die bo ven het water uittorent. Een seintje van een ridder in een akoestische uitkijktoren moet genoeg zijn ge- zorgt dat daar nog echt te genieten is van de middeleeuwse sfeer, in clusief schandblok op het pleintje net achter de stadspoort. Het is een toeristische trekker zonder weerga, met kleine steegjes en donkere straatjes, een klooster en vooral veel verdedigingsmuren. Op het hoogste punt biedt Mdina, dat mid den op Malta is gelegen, een fabel- achtig uitzicht over het noorden van het eiland en de zee. Het oude Mdina grenst aan Rabat, dat voor- stad betekent in het Arabisch. Te genwoordig is Rabat al lang niet meer een voorstad van Mdina, het is eerder andersom. In Rabat wordt echt hedendaags geleefd, met ui teraard wel een link naar het verle den. Zoals elke plaats op Malta, stad of gehucht, heeft Rabat een beschermheilige: Sint Josef. Josef heeft zoals het iedere heilige be- vuurwerkhoogstandjes alvast pro- beerden te onderscheiden van de rest van het land, waar tot oktober soortgelijke feesten worden ge- vierd ter ere van de heiligen. Het mag duidelijk zijn: Malta is gelovig, heel gelovig. De bevol king is zo katholiek als het voor- oorlogse Nederland van onder de rivieren. Dat blijkt niet alleen uit de religieuze feesten, maar ook uit de enorme hoeveelheid goed ge- conserveerde katholieke kerken waar de godganse dag missen wor den opgedragen. Dat wil niet zeg- gen dat de kerken niet gewoon te bezichtigen zijn, want dat kan in sommige gevallen gewoon tijdens de dienst. Zeker in de grote kerken storen de Maltezers zich niet aan de kleine groepjes die hun Huis van God van dichterbij komen be- kijken. Sommigen storen zich De oude hoofdstad Mdina gezien vanuit het met bloemen en planten bezaaide dal. V-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 19