Jan des Bouvrie als aanjager van de Schiedamse binnenstad Een smaakvolle wandeling langs de opvallendste plekjes van binnenstad M aasstaD jtjj Verenigingen met elkaar in gesprek Gemeenten moeten snel regiobestuur benoemen Korenbeurs wordt 'De Nieuwe Korenbeurs' Wat is het geheim van Schiedam? Rijnmond moet multimodale mainport worden WIEKBLADEM SCHIEDAM CONTACTLENZEN per maand v.a. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 4 april verzorgd door het christelijk mannenkoor De IJsselzangers onder leiding van Everhard Zwart. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Vrijdag 3 april geeft het hervormde kerkkoor een concert vanaf 20.00 uur. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar in de kerk. Reanimatie Expositie Concert Swingen Tai Chi Chuan Windows 95 SCHIEDAM - Jan des Bou vrie gaat een einde maken aan de 'dullheid', zeg maar de saaiheid, die het gebied rondom de Lange en Korte Haven -volgens Des Bouvrie althans- kenmerkt. „Er ge- beurt hier gewoon niets. Ik denk dat dit mijn uitdaging is: om hier iets aan de te ver- anderen." Des Bouvrie wil dit voor elkaar krijgen met een vooruitstrevend design- centrum, gevestigd in de Ko renbeurs en de voormalige bibliotheek. Donderdag 26 maart ondertekende Des Bouvrie met de gemeente Schiedam daartoe een inten- tie-overeenkomst. In april vant volgend j aar hoopt Des Bouvrie te kunnen openen. Het designcentrum krijgt de naam 'De Nieuwe Koren beurs'. Profiteren Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk ,N jf Woensdag 1 april 1998 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds. J. den Hoed. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. T. Zeven- bergen. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. J. Sosef. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Bethelkapel. Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. T. Zeven- bergen. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek, 10.30 uur, drs. A.G.M. van den Ende. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan, 10.00 uur, ds. L.W. Ruijgrok. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, 17.00 uur ds. J. den Hoed. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, 09.30 uur, ds. J. Schouls. 16.30 uur, ds. J. Schouls. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistieviering. Vrij- dag 19.00 uur, communiteitsmis. Zondag 09.30 uur, eucharistievie ring, voorganger D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, markt- mis. Donderdag, 09.15 uur, eucha ristieviering. Zaterdag 18.30 uur eucharistieviering, voorganger K. Veltman. Zondag 11.00 uur, eu charistieviering. voorganger K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, ge- zongen eucharistieviering. Dins dag 20.30 uur Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eucharistieviering. Zondag hoog- mis (m.m.v. Herenkoor I.H.D.), aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans.Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur. eucharistievie ring. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering met koor- en sa menzang. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. L.H.C. Friederich. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, maj. en mevrouw T. Veenen- daal. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Openbare le- zingen. Gemeente Oud Mathenes- se, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland. zondag 10.00 uur. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning CHEF VERKOOP REGIO: W. Monster Telefoon 010-4738322 VERTEGENWOORDIGERS: M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Che'-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor foto(na)bestellingen R. van der Kraan van Eyckstraat 37 3141 XB Maassluis 06 - 52833559 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 met wUtKcicli}6,e yio-ctei, /4i<Oie cte (l&Ky, apticiem. SCHIEDAM - De Nederlandse Hartstichting organiseert een cur- sus hartreanimatie waarbij deelne- mers een hartstilstand leren her- kennen en beademing en hartmas- sage leren geven. Ook wordt men wijs gemaakt in de theorie. De cur- sus wordt gegeven in het Schie- landziekenhuis op woensdag 13 en 20 mei. De kosten zijn fl. 25,-. Voor meer info: 471 10 80. SCHIEDAM - Een aantal leerlin- gen van scholengemeenschap Schravenlant verzorgt zondag 5 april een expositie van het eind- examenwerk tekenen bij Galerie Distanza aan de Dam 1Het werk is te bezichtigen op zondagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur en ook op woensdagmiddag 8 april van 13.00 tot 17.00 uur. De galerie is te vin- den achter de Korenbeurs. SCHIEDAM - Toonkunstkoor Schiedam voert woensdag 8 april in samenwerking met het Westne- derlands Bachorkest de Mattheus Passion uit in de Grote of St. Jans kerk. Aanvang is 19.30 uur. Kaar ten zijn verkrijgbaar in de kerk of bij de VVV. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt zaterdag 6 april een swingavond gehouden. Er worden allerlei soorten muziek gedraaid. De avond is bedoeld voor bezoe- kers vanaf 35 jaar. Aanvang is 20.30 uur en de entree is gratis. SCHIEDAM - Wie het weekend ontspannen in wil gaan. kan in De Erker deelnemen aan de cursus Tai Chi Chuan. Deze cursus bevat eeu- wenoude Chinese bewegingsoefe- ningen, die rust en energie geven. De kosten bedragen fl. 50,- per tien lessen. Er is nog plaats op donder- dagmorgen van 10.45 tot 11.45 uur en op vrijdagavond van 20.45 tot 21.45 uur. Inschrijven via 426 77 67. SCHIEDAM - Een beginnerscur- sus Inleiding Windows 95 gaat woensdag 6 mei van start bij Klub- huis Zuid. De cursus bestaat uit vier lessen van 2,5 uur en kan ge- zien worden als een opstap naar Word for Windows. De kosten be dragen fl. 140,- en fl. 20,- voor het lesboek. Aanmelden kan tot 1 mei bij Klubhuis Zuid. Dwarsstraat 42, tel. 426 72 97. Het niveau van een aantal Waterwegbands is zeker niet onaardig, maar het ontbreekt hen aan een goede accommodatie. Door de handen ineen te slaan is er wellicht meer mogelijk. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - De muziek- en to- neelverenigingen van Schiedam en Vlaardingen verzamelen op 6 april in Drank en Spijssalon 't Paard. Het is de derde avond in een reeks van zes, waarin samenwerking tus- sen de twee steden telkens het cen- trale thema vormt. De avonden zijn georganiseerd door Stichting Musis, dat ook het gelijknamige tijdschrift uitgeeft. De journalist Kor Kegel pleitte in het verleden al voor een samen komst van deze verenigingen in Vijfsluizen. met de bedoeling sa- men de plannen voor de toekomst te bespreken. Kegel kan tevreden zijn, want op 6 april gaan de ver enigingen daadwerkelijk met el kaar in gesprek. De verenigingen weten van elkaar lang niet altijd wat ze aan kennis en talent in huis hebben. Dat is jammer, want daar- door worden niet alle mogelijkhe- den volledig benut. De verenigin gen kunnen eenvoudige afspraken maken over de data en inhoud (re pertoire) van concerten, maar mis- schien ligt verdergaande samen werking ook in het verschiet. Als voorbeeld kan de popmuziek dienen. Het niveau van een aantal bands is zeker niet onaardig. maar het ontbreekt hen aan een goede accommodatie. Door de handen in een te slaan is er wellicht meer mo gelijk. De formule van deze derde Musisavond in 't Paard is ongeveer hetzelfde als de voorgaande keren. Het publiek krijgt voldoende gele- genheid zich uit te spreken over wat de genodigde gasten te vertel- len hebben. De presentatie is deze avond is handen van Frank Tome! (initia- tiefnemer van Villa Musica en voorzitter van het Popoverleg) of Hans Mulder (directeur van de Streekmuziekschool Opmaat). Vooral de verenigingen die zich richten op de podiumkunsten, dus muziek, zang en dans, zullen hun zegje doen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Des Bouvrie krijgt het allemaal niet voor niets, ook niet voor fl. 1 ,- per gebouw zoals het Rotterdams Dagblad eerder suggereerde, maar heeft zich verplicht beide panden met eigen geld een drastische op- knapbeurt te geven. „Ik doe het zonderenige vorm van subsidie." Daarnaast betaalt Des Bouvrie voor de erfpacht een bedrag dat in de buurt ligt van een half miljoen gulden. Hoeveel Des Bouvrie in beide panden totaal zal investeren wilde de binnenhuisarchitect niet kwijt. ..Miljoenen...", en daar liet hij het bij na de ondertekening van de intentie-overeenkomst. Mocht Des Bouvrie van de Nieuwe Ko renbeurs en de voormalige biblio theek afwillen, („dat gebeurt niet, ik ben een vechter, ik zal het laten slagen.") dan moet hij de twee panden eerst aan de gemeente te koop aanbieden. De monumentale uitstraling van de Korenbeurs, opgeleverd in 1792 en gebouwd door de Rotter- damse architect Giudici, zal daar- bij niet worden ontsierd door schreeuwerigeneonreclames.ver- SCHIEDAM - Distilleren is een specialiteit van Schiedam. Maar ook de organisatoren van 'Proef Schiedam op zondag; een smaakvolle wandeling door Schiedam' zijn er goed in. Het VVV Schiedam en Het Geheim van Holland brengen op zo'n dag de mooie plekken van de brandersstad onder de aan- dacht. Daarvan zijn er in de bin nenstad nog steeds voldoende aanwezig. De organisatoren van buiten de stad bejubelen de over- blijfselen uit vroeger tijden en verbazen zich over het gebrek aan trots op de historische kern onder de inwoners van Schie dam. Het kostte hen zelfs enige moeite de bestuurders van de stad te overtuigen van het bij- zondere karakter van Schiedam. Met de zondagse wandeling heeft Schiedam er een nieuwe troef in het toeristisch aanbod bij. De kwaliteit van het gebodene is uitstekend. De wandeling begint met een ■•lunch in restaurant De Noordmolen. „De deelnemers zit- ten eerst nog enigszins onwennig tegenover elkaar, maar na een ge- zamenlijke maaltijd komen de ge- sprekken vanzelf op gang", weet Yvonne Nieuwenhuijs van Het Geheim van Holland te vertellen. In Haarlem bestaat al langer een culinaire wandeling waar dit ui- terst menselijke fenomeen zich ook telkens voordoet. Het Geheim van Holland is een samenwer- kingsverband tussen zes oudhol landse steden, te weten Leiden, Delft, Dordrecht, Gouda en na- tuurlijk Haarlem en Schiedam. Het is de bedoeling in iedere stad een wandeling te organiseren waarin de specifieke keuken en geschie- denis van de stad samenkomen. In Leiden valt er bijvoorbeeld veel te vertellen over de lakenindustrie en het Leids ontzet. Hutspot en witte- brood met haring zijn de gerechten die hier bij horen. In Schiedam ho- ren jenever en een oudhollandse rijsttafel bij een historisch onthaal. Het Geheim van Holland wil de geschiedenis van de oudhollandse steden uit de doeken doen aan de hand van een aantal thema's. De Hollandse koopmansgeest is een van de onderwerpen en beroemde schilders als Jan Steep en Aelbert Cuyp vormen een andere leidraad. Langzaam maar zeker kan de toe- rist het geheim van Holland ontra- felen en de boeiende geschiedenis RIJNMOND - De gemeenteraden van de gemeenten in de stadsregio Rotterdam moeten haast maken met het aanwijzen van vertegen- woordigers in de regioraad. Dat moet gebeuren in de installatiever- gaderingen van 14 april. De haast is geboden om te voorkomen dat de stadsregio per januari 1999 op- houdt te bestaan.Daarom dringt de huidige regioraad aan op een spoe- dige benoeming van de nieuwe le- den. De huidige regeling voor de stads regio loopt in principe af op 1 ja nuari van het volgend jaar. Als de regioraad niet snel handelend op- treedt, houdt de regionale samen werking dan plots op. En dat heeft verstrekkende gevolgen voor de woningbouw, de economische ont- wikkeling en diverse sociale pro- gramma's in het Rijnmondgebied. Reeds gemaakte afspraken over de periode na 1998 kunnen dan niet worden nagekomen. In de verga- dering van de regioraad op 20 mei moet de raad de verschillende sce nario's bespreken over de te vol- gen strategie. De uiteindelijke be- sluiten moeten vervolgens in de di verse gemeenten worden bespro- ken. Een van de zaken die geregeld moet worden, is de verlenging van de kaderwet. Als die niet verlengd wordt, is regionale samenwerking vrijwel uitgesloten. In deze kader wet staan de bevoegdheden van rijksoverheid, provincie en ge meenten en welke bevoegdheden de stadsregio heeft. Deze wet loopt eind dit jaar af, maar kan worden verlengd als de regio daarom vraagt. Maar het verlengen van het kaderwet-regime is niet voldoende. Vervolgens moet worden vastge- steld of na de verlenging de sa menwerking moet worden afge- bouwd, of dat het een overbrug- ging wordt naar een stadsprovin- cie. Dit is een taak van de rijks overheid. maar het kabinet weet nog niet welke kant het opgaat met de stadsprovincie. Ook binnen de huidige stadsregio bestaat onenig- heid dver de toekomst van de stadsprovincie. Samenwerking tussen de regioge- meenten kan ook op grond van een andere wet, de wet gemeenschap- pelijke regelingen - die eveneens per januari 1999 afloopt. Die is echter veel beperkter dan de ge- noemde kaderwet en de gemeenten verliezen veel zeggenschap aan rijksoverheid en provincie. Burgemeester R. Scheeres en Jan des Bouvrie verwachten veel van De Nieuwe Korenbeurs. Het moet lukken, zei Des Bouvrie. Want: „lk ben een vechter.Foto Roger van der Kraan zekert Des Bouvrie. De buitenkant van beide panden blijft onveran- derd, Monumentenzorg zal hierop toezien; als monument blijft de Korenbeurs volledig intact. Bin- nenin zal wel het nodige verande- ren. Allewanden die na 1792 inde Korenbeurs zijn aangebracht. worden verwijderd. Hiermee krij gen, naast Des Bouvrie, de dertig bedrijven die interesse hebben zich in Schiedam te vestigen, alle ruimte. In het designcentrum moet alles te zien zijn op het gebied van wonen en keuken- en badkamerinrich- ting, legde Des Bouvrie uit. Ruim te volop: in de Nieuwe Korenbeurs staat 1500 vierkante meter vrij. Des Bouvrie weet nog niet precies wat hij met de voormalige biblio theek zal doen, waar hij 500 vier kante meter kan gebruiken. Hij denkt aan een adviescentrum van VT-Wonen. Andere mogelijkhe- den blijven evenwel openstaan. Burgemeester R. Scheeres en Des Bouvrie gaven na de onderteke ning aan dat het designcentrum Schiedam een andere uitstraling zal geven, maar ook Rotterdam zal profiteren van de komst van Des Bouvrie. Des Bouvrie kan zich be- roepen op de ervaringen die hij heeft opgedaan in Naarden, waar hij in het Arsenaal een vergelijk- baar designcentrum heeft opgezet. De vele bezoekers -Des Bouvrie verwacht elke week tussen de dui- zend en vijftienhonderd man- moeten zorgen voor meer leven- digheid in de binnenstad. Binnen- kort zal hij de ondernemers van de Lange en Korte Haven uitnodigen om te praten over het ontplooien van gemeenschappelijke activitei- ten. De deuren van de Lange Ha ven moeten weer open. En dat is nog niet alles, meent Des Bouvrie. Des Bouvrie verwacht dat in de slipstream van zijn succes meer ondernemers zich in het gebied gaan vestigen. Meergaleries, anti- quairs, boeken- en modezaken en andere binnenhuisarchitecten. De twee tafeltennisverenigingen die de afgelopenjaren in de Koren beurs terechtkonden zullen moe ten uitkijken naar een nieuwe loca- tie. Maar, zei wethouder A.G. Wiegman: ,,Daar komen we wel uit." Jan des Bouvrie kwam toevallig in aanraking met de Korenbeurs, ver- telde hij na de ondertekening van het document. Hij zat op een avond bij Hosman Freres te eten en keek uit naar de overkant. „Wat een schitterend gebouw, dacht ik meteen. Na het eten ben ik er een kijkje gaan nemen en toen zagen we de plaatselijke pingpongveren- inging aan het trainen. Ik kreeg hetzelfde gevoel als bij het Arse naal in Naarden, een zeldzame er- varing. Het prachtige gebouw, de omgeving, het water, zal mij bij het ontwerpen zeker tot inspiratie brengen." JALMAR TEUNISSEN De wandeling voert uiteraard langs de molens van Schiedam Foto Roger van der Kraan tot leven laten komen. Die toerist komt in eerste instantie uit Neder- land, maar ook buitenlandse groe- pen kunnen een rondleiding door de stad krijgen. In Leiden start bin- nenkort een nieuw experiment ge- naamd 'sprekende gevels'. Door middel van een zender in de voor- gevel van een pand en een koptele- foon (ear gear) met antenne krijgt de wandelaar bij het passeren van een historisch pand informatie hierover. De sprekende gevels kunnen in vier talen uitleg geven. In Schiedam is het nog niet zover. Maar er zijn voldoende deskundi- gen betrokken bij de wandeling door de binnenstad. De eigenaar van restaurant De Noordmolen laat vol trots het typische jeneverglaas- je zonder voet zien. Deze curiosi- teit heeft hij naar eigen inzicht aan- gepast aan de wensen van zijn gas- ten: een houten blok geeft het glas de ontbrekende voet. De Noord molen heeft ook een variant voor een kopstoot (jenever met een glas bier). De wandeling in Schiedam vervolgt met een bezoek aan het molenmuseum De Nieuwe Palm- boom. De medewerker van het museum geeft uitleg over de func- tie van deze molen en molenaar Leendert Sprong demonstreert zijn dagelijkse ambachtelijke werk in de top van de molen. Het uitzicht over de stad is hier fantastisch. Na deze klim krijgen de wandelaars koffie met een molenwiek. De groep vertrekt via de voormalige brandersbuurt en de Oude Sluis naar de Korenbeurs en de Lange Haven. De wandelaars krijgen tij- RIJNMOND - De Rotterdamse re gio moet een multimodale main- port ontwikkelen, met vervoer door de lucht, over het spoor en de weg, door het water en met telema- tica. Het is dan ook zeer juist dat Rotterdam zich sterk maakt voor een luchthaven op de Tweede Maasvlakte, schrijft de Werkgele- genhgidsadviesraad (WAR) in een advies. De WAR verwacht dat de komst van zo'n derde-generatie- mainport niet veel werkgelegen- heid zal opleveren, omdat de werk- zaamheden veelal geautomatiseerd zullen zijn. Naar verwachting is er wel sprake van afgeleide werkge- dens de stadswandeling uitleg van een stadsgids van het VVV. Corrie van Dijck vertelt in een aantal woorden waarom de bloeitijd in Schiedam zo groot was en de val in de slechtere tijden zo diep. Ze ver telt ook over de gevels van enkele monumentale herenhuizen aan de Lange Haven en vervolgt de wan deling naar het Nederlands Gedis- legenheid. De adviesraad baseert zijn mening op het pre-advies 'Wat kunnen we leren van de Noord- vleugel?' van prof, dr Hans van der Cammen. De WAR vroeg hem naar oorzaken voor het verschil tussen de Noordvleugel van de randstad en de Zuidvleugel. waar- toe Rotterdam behoort. In het alge- meen doet de Zuidvleugel het eco- nomisch veel minder dan het ge bied rondom Schiphol. Van der Cammen constateert dat in de jaren zestig de Zuidvleugel economisch sterker was dan de Noordvleugel. De daarna ontstane achterstand heeft voor een deel te maken met tilleerd Museum. Hier neemt Inge Timmermans het stokje van de stadsgids over. Er is zoveel te ver tellen over de produktie van de moutwijnjenever en alle andere fa- cetten van de jevenerindustrie daar om heen. Maar de tijd dringt en daarom gaat de groep in vogel- vlucht langs de verzameling minia- tuurflesjes, etiketten en de bran- dersketels. Daarna is het goed proeven in het proeflokaal van het museum. De keuze is groot. Na de uitleg over de verschillende pro- duktiewijzen tussen jonge en oude jenever en de ambachtelijk ge- stookte moutwijnjenever van het museum, is het natuurlijk aardig deze theorie aan een proeverij te onderwerpen. De groep gaat ver volgens naar restaurant De Moute- rij. Hier krijgen de deelnemers de beloofde oudhollandse rijsttafel. De benaming stamt uit de tijd van de verre reizen naar de Oost. De Hollandse rijsttafel is niet exotisch te noemen. Voedzaam wel. Al met al geeft een zondagse wandeling door de stad een zeer compleet en compact beeld van de stad. De ar- moede van de arbeiders en de rijk- dom van de hoge heren, de drank en de drankbestrijding, de molens en de moderne distilleerderijen: al les komt aan bod. Rapportcijfer voor deze informatieve smuimid- dag: een dikke negen. Dit jaar vin- den vier zondagse wandelingen plaats. De eerste op 26 april, daar na nog op 3 mei, 4 en 11 oktober. De prijs: fl. 75,- per persoon. MARGREET FEENSTRA de eenzijdige economische struc- tuur van het gebied. Daarnaast speelt een rol dat de Rotterdamse haven een veel groter uitstralings- gebied heeft dan Schiphol, waar- door de voordelen daarvan dus ook -verdund- over een groter gebied neerslaan. Ten slotte wordt de ach terstand voor een deel verklaard door de afbakening van beide ge- bieden. De groei van Schiphol heeft een belangrijke bijdrage ge- leverd aan de economische kracht van de Noordvleugel. Volgens de WAR zal er over enige tijd behoef- te ontstaan aan een multimodale mainport, waar alle soorten van

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3