Gezonde dosis fanatisme bij het ophalen van oud papier Van Hulst wil meer eendracht tussen winkeliers WSN wil 168 woningen aan Thurlede verkopen Mitzi Mode helemaal gereed voor de lente Burgerlijke stand Dagopvang zamelt honderden tonnen in Programma Filmhuis Excursie naar Lilie Paaseieren zoeken AOV/ Unie 55+ verwerpt anoniem racistisch pamflet MaasposT Nieuwe centrummanager: in Schiedam gebeurt het Weer twee hartenwensen in vervulling gegaan Milieu Woerisdag 8 april 1998 SCHIEDAM - De film Seven Years in Tibet van Jean- Jacques Arnaud draait don- derdag 9 april in het Film huis aan de Nieuwstraat. In 1939 laat de Oostenrijkse avonturier Heinrich Harrer zijn zwangere vrouw in de steek om met een groep bergbeklimmers een Hima- laya-piek te gaan bedwin- gen, De expeditie wordt ech- ter door een la wine getrof- fen en eenmaal weer bene- den worden de ieden gear- resteerd door de Engeisen, als inmiddels de Tweede Wereidoorlog is uitgebro- ken. Na enkele jaren en di verse pogingen weet Harrer te ontsnappen en bereikt hij na lange omzwervingen met zijn compagnon Peter de Ti- betaanse stad Lhasa. Daar zal hij viak voor de Chinese invai, de Dalai Lama ont- moeten. Vrijdag 10 en zater- dag 11 april draait de film Y aura-t-il de la Neige a Noel? van Sandrine Veysset. Aan de hand van een wisseling van de seizoenen wordt het harde leven van een boeren- familte op het Franse platte- land getoond. De moeder staat alleen voor de opvoe- ding van haar zeven kinde- ren maar houdt de moed er- in. De grote domper is steeds de komst van de vader, een tirannieke boer die elders al een gezin heeft met volwas- sen zonen. Hij is enkei aan- wezig om orders uit te delen, zijn minnares siecht te be- handelen en zijn kinderen als goedkope arbeidskrach- ten te gebruiken. Totdat hij eenmaal te veel misbruik maakt van zijn macht en de moeder -op kerstavond- een drastische beslissing neemt... Beide films begin- nen om 21.00 our, de toe- gang bedraagt fi. 10,-/fi. j 7,50. SCHIEDAM - Artotheek Schiedam organiseert in sa- menwerking met de Vereni- ging Vrienden van het Ste- delijk Museum een excursie naar Lille in Noord Frank- rijk. Deze excursie staat ge- pland voor 18 april en er zijn nog enkele plaatsen vrij. Het hoofddoel van de reis is het vernieuwde Palais des Beaus Arts. Dit museum wordt wel het belangrijkste museum van Frankrijk ge- noemd na het Louvre in Pa- rijs. De nadruk ligt op de Franse schilderkunst maar er zyn ook Hollandse mees- ters te bewonderen. Een be- zoek aan het Matisse muse um in Le Cateau-C am bresis staat ook op het program ma. Naast museumbezoek krijgt de bijzondere archi- tectuur van de stad aan- dacht. De kunstcriticus Cees van der Geer begeleidt de excursie, Het reisschema is als volgt: vertrek rond 8.00 uur vanaf station Schiedam Rotterdam West, 11.00 uur aankomst in Lille, bezoek aan het Palais des Beaux Arts en Matisse museum, rond 16.30 uur vertrek naar Schiedam, aankomst Schie dam ongeveer 20.30 uur.. Voor meer informatie of te- lefonische aanmelding, tel. 4731539. SCHIEDAM - Eieren zoe ken en schilderijen. Dat is ai heerlijk voor kinderen. Het kan op zaterdag 11 april op Kinderboerderij 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark En de dag erna is er ook nog een paaseierentocht in Heemtuin 't Hoefblad. Op zaterdag kunnen de kinde ren op de kinderboerderij tussen het groen en bij die- ren zoeken naar verstopte eieren. Wanneer de zoek- tocht gesiaagd is, kunnen de deelnemers hun eigen ei be- schilderen in tentoonstel- lingsruimte van de kinder boerderij. Naast het zoeken en schilderijen van eieren krijgen de kinderen de kans een kijkje te nemen in een broedmachine. Hierin zijn kuikens uitgebroed die de kinderen even vast mogen houden. Verder kunnen de kinderen een tentoonstelling over eieren bekijken. Hierin zal de ontwikkeling van een ei tot kuiken duidelijk wor den. Deze activiteit begint om 12.00 uur bij het onder- komen van de Kinderboer derij en duurt tot 14.00 uur. Op zondag 12 april vindt de paaseierentocht piaats. Dit is een speurtocht naar 12 grote, zelfgemaakte paasei eren. Ze zijn verstopt in de Heemtuin. Deze activiteit op zondag duurt van 13.30 tot 15.00 uur. De prijsuitreiking is om 15.30 uur. SCHIEDAM - Of het nu re gent, stormt of hagelt. De dappere gasten van de Wou- tershof, het dagopvangcen- trum voor verstandelijk ge- handicapten, trekken er trouw iedere week op uit om oud papier op te halen. Heel dankbaar werk, vinden ze. Op straat komen ze immers vaak in contact met 'gewo- ne' mensen die hen dan ook aansporen en motiveren om verder op zoek te gaan. Maar liefst 183 ton oud papier werd er vorig jaar door de Wou- tershof ingezameld. Onnodig te zeggen dat de dagopvang bere- trots is op haar gasten. Fred van der Drift, die hen altijd vergezelt op de strooptochten naar oud pa pier op de woensdagen, meent dat het mes aan twee kanten snijdt. „Het is belangrijk dat mensen be- seffen dat het gescheiden aanbie- den van oud papier, de gemeente veel geld en moeite scheelt in de verwerking. Iedere keer als je ou- de kranten bij het huisvuil gooit, kost de verwerking van dit huis vuil weer extra. Daarbij is het te hopen dat iedereen nu weet dat oud papier prima opnieuw te ge bruiken is." Dit besef leeft natuurlijk als geen ander in de harten van de gebrni- kers van de Woutershof. Behalve dat de gasten een fanatisme heb- ben ontwikkeld om oud papier in de wijken op te halen, ook binnen de dagopvang wordt geen papier- tje in de afvalbak gegooid. Overal in het gebouw staan papierbak- ken en iedereen doet mee aan de gescheidenafval-inzameling. Voor de gasten van de Wouters hof is het milieu weliswaar een ietwat ongrijpbaar begrip, zeker is dat zij weten dat van oud papier nieuw gemaakt kan worden, zoals het toilet-papier dat gebruikt wordt. SCHIEDAM - Woningstichting Noordvest (WSN) wil een gedeelte van haar woningen aan de Burgemeester Stulemeijerlaan en de Burgemeester Gijsenlaan verkopen aan Woonzorgcentrum Thurlede. Reden voor de voorgenomen verkoop is de moeizame verhuur van de betrekkelijk kleine woningen. Bovendien hoopt WSN de eigen financiele positie door ver koop van woningen wat op te kunnen vijzelen. Het gaat om twee blokken van elk 84 woningen die begin jaren vijftig zijn gebouwd. De tweekamerwoningen worden vooral gebruikt voor ouderen- huisvesting. De verhuur van de woningen, waarvoor een gemiddelde huur van rond de fl. 650,- inclusief wordt gevraagd, loopt echter moeizaam. Volgens de WSN is er zelfs sprake van structurele leegstand. Verkoop aan Woonzorgcentrum Thurlede zou hier verandering in kunnen brengen. De opzet is dat Thurlede in samenwerking met een externe financier de gemeenschappelijke ruimtes en de woningen zelf beter en verder kan aan- passen aan de doelgroep. Daarnaast kan Thurlede, zo denkt WSN, een pakket aan zorgvoorzieningen voor ouderen aanbieden. lets wat WSN zelf niet kan. Eventuele afname van een dergelijk zorgpakket is overigens facultatief en moet door de bewoners zelf betaald worden. Bij een eventuele verkoop gaat de gemeente Schiedam er vanuit dat de huur van de woningen zo laag mogelijk blijft of in ieder geval niet extra vagant omhoog gaat. Dit met het oog op de doelgroep: ouderen met lage inkomens. Volgens WSN zal er voor de huidige bewoners ook na verkoop voorlopig niet veel veranderen. De uitvoering en het beheer van de betrokken woon- complexen zullen ook na verkoop voorlopig in handen blijven van Wo ningstichting Noordvest. Concrete afspraken hierover zullen in een be- heerovereenkomst nader moet worden vastgelegd. SCHIEDAM - Het AVO/Unie 55+ distantieert zich van een anoniem pamflet waarin bewoners van Nieuwland worden opgeroepen bij de komende Tweede Kamerver- kiezingen op de ouderenpartij te stemmen. In het pamflet wordt ge- steld dat het AOV/Unie 55+. sa- men met de RPF/GPV/SGP en de CD, een partij is die 'de opmars van de Islam' tot staan wil bren gen. Aanstaand gemeenteraadslid C. Raaphorst-de Groot heeft aangifte gedaan van discriminatie en smaad, zowel bij de politie als het anti-discriminatiebureau RADAR, en is niet geporteerd van het ano- nieme stemadvies. Het AOV/Unie 55+ heeft immers als grondbegin- selen artikel 1 van de Grondwet, het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens, en de Uni- versele Verklaring van de Rechten van de Mens. Het pamflet is eind maart verspreid in Nieuwland, getiteld 'Moskeeen bij U in de buurt'. „Hoewel men u dit wel wil laten geloven is Allah niet uw of onze God. De God waar u wellicht door uw opvoeding weet van hebt. Men zal zeggen of het nu Allah, God of Boeddah heet, het komt toch op hetzelfde neer. Alleen de naam is anders. Als men zo spreekt is een moskee niet gevaarlijk. Echter niets is minder waar." In het pamflet wordt beweerd dat de Islam erop uit is de wereld te veroveren: „Een moslim doet dus eigenlijk zijn plicht om iedereen aan de islam te onderwerpen. Een ieder die Allah niet belijdt is een heiden en moet letterlijk volgens de Koran vernietigd worden." Raaphorst en RADAR spreken dit tegen. Door delen van de tekst weg te halen wordt door de anonieme opsteller van het pamflet een ver- keerd beeld van de islam opge- wekt, stelt RADAR in een persbe- richt. In de folder wordt geciteerd uit Soera 47, vers 4 en 5, maar de zinssnede dat de tekst alleen geldt voor oorlogssituaties is weggela- ten. RADAR: „De Soera handelt niet over een religieuze verplich- ting om ongelovigen te doden, maar over oorlogssituaties, waarbij het duidelijk is dat clementie daar een belangrijke piaats in heef- t." Raaphorst steekt het vooral dat de ouderenpartij in een adem wordt genoemd met de CD, en dat de folder niet ondertekend is. Ui- terst laf, vindt ze. De ploeg aan het werk in de wijk: op jacht naar oud papier, roto Roger van der Kraan Voor de verstandelijk gehandi- capten is de woensdag bepaald geen marteldag. Uiteraard wisselt de groep enthousiastelingen wel eens van samenstelling. maar over het algemeen zijn de 'Wou- tershoffers' zeer standvastig. „Ze vinden het sowieso leuk om werk te verrichten dat buiten de deur moet gebeuren. Het papier ophalen wordt dan ook gezien als een leuke klus. Natuurlijk moet je het ook wel interessant houden voor ze. Dus we gaan tussendoor wel eens een snackie halen of we eten gezamenlijk wat." En zo tuft de traditie voort. Sinds 1993 is de Woutershof een be langrijke papier ophaler, toen nog met 50 ton per jaar. Ook nu nog kijken de gasten uit naar de woensdag als de grote papier-op- haalwagen van deONS ver- schijnt. Uiteraard mogen zij om beurten meerijden en wisselen zij elkaar af met het daadwerklelijke deponeren van oud papier in de wagen. Als het aan Van der Drift ligt heeft hij nog wel meer milieu- vriendelijke plannetjes voor zijn gasten. „Het probleem is natuur lijk dat het ook voor de gemeente rendabel moet zijn. Zo had ik eens het idee opgevat om oude kartonnen dozen op te halen die wekelijks langs de Hoogstraat en de rest van het centrum te vinden zijn. Blijkt dat dat helemaal niet rendabel is omdat karton wel veel volume heeft, maar weinig ge- wicht. Het zou helemaal niet inte ressant zijn om al die dozen te verzamelen die bij elkaar niets wegen. Het rendement is dan te laag." Maar zo snel laat hij zich niet uit het veld slaan. „Het zijn allemaal nog maar ideeen, maar momen- teel zijn we met gemeente en ONS aan het overleggen of een retourette iets is voor ons. Of wat te denken van lompen ophalen?" Ook heeft de begeleider er al aan gedacht om op de markt een handje uit de mouwen te steken. Het plan was om daar op de vrij- dagmarkt, al het afval gescheiden in te zamelen. Er ligt immers ge- noeg GFT-afval en oud papier. Of dit plan ook echt succesvol zou zijn in de praktijk valt vooralsnog te bezien. De kans bestaat natuurlijk dat de gasten van de Woutershof het on- derscheid tussen rotte en goede groenten en fruit niet kunnen on- derscheiden en het goede weg- gooien bij het GFT-afval. „Maar ach", voegt Van der Drift hieraan toe, „dat kan een 'gewone' vuil- nisman ook gebeuren." MONIQUE SIEMSEN Mitzi Mode is vernieuwd. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - ,Ikheb liever een cli ent die heerlijk een uur bij mij heeft rondgesnuffeld en niets koopt, dan iemand die na een kwartier weer weggaat met een jurk waarover ze thuis voor de spiegel eigenlijk niet tevreden is." Mitzi Otte vanger van Mitzi Mode is duidelijk. Zij wil een band met de klant opbouwen, een relatie die ver der gaat dan even snel iets bij Mitzi kopen. Die relatie gaat zover dat Mitzi vaaks ochtend om zeven uur al achter de naaimachine zit om jur- ken en pantalons voor de client op maat te maken. Hoort gewoon bij de geboden service. Sinds zaterdag 28 maart is Mitzi Mode weer terug op het oude vertrouwde pand in de Bo- terstraat 89. Bijna een jaar heeft Mitzi haar clientele noodgedwon- gen moeten ontvangen in een tijde- lijk onderkomen naast het Hema- plein. Niet echt een ideale situatie, stelt Mitzi, maar nu is Mitzi Mode er weer helemaal klaar voor. In een prachtig pand hangen topmerken als Oui Set, Mezzo en Rosner, ge- heel in het teken van de lente. De kleuren: van aqua tot grijs. Het to- verwoord van Mitzi's inkoop is veelzijdigheid. Jasjes van het ene merk kunnen heel goed worden ge- combineerd met andere merken. „Je krijgt hierdoor verrassende looks'aldus Mitzi, „een totaal an dere uitstraling." SCHIEDAM - Twee hartenwensen gingen zaterdag 4 april weer in vervul ling. Hartenwensen die de klant mag aangeven op de actieformulieren die men ontvangt bij iedere besteding in alle winkels van de Nieuwe Passage. Zo kan mevrouw Vrijland uit Schiedam tien weken lang gaan genieten van het verspakket van Fromagerie Chez Pierre, met een totale waarde van fl. 750,-. En mevrouw de Kraaij uit Vlaardingen kan naar hartelust fo- tograferen met de camera die zij gewonnen heeft, ter waarde van fl. 500,-. De prijzen werden uitgereikt door Johan Verploegen, de voorzitter van de Nieuwe Passage. Er volgen nog twee zaterdagen waarop een prijsuitrei king plaatsvindt, en telkens twee hartenwensen in vervulling zullen gaan. En er is nog die topper, zaterdag 18 april, want dan wordt er onder alle in- zenders een weekend New York verloot, met fl. 1000,- aan zakgeld. „Dit jaar nog gaat de spade in de grond van de Hoogstraat en de Broersveld, heeft wethouder Hafkamp toegezegd. En daar gaan we hem aan houden", aldus centrummanager Van Hulst. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Hij is inmiddels redeiijk ingeburgerd en loopt al weer een paar maanden mee. Lex van Hulst is de nieuwe cen trummanager die Henk Kee- ming sinds december 1997 ver- vangt. Van Hulst heeft een eigen adviesbureau en is dus meer dan geschikt om de winkeliers in Schiedam bij te staan in hun strijd om de consument. Hoog op het verlanglijstje van de nieuwbakken centrummanager staat, hoe kan het ook anders, een opgeknapte Hoogstraat en Broers veld. „We hebben nu eenmaal te maken met een afvloeiende koop- kracht naar bijvoorbeeld Rotter dam toe. Dat hou je nu eenmaal niet helemaal tegen. In de aantrek- kelijkheid van ons centrum is de ruimtelijke ordening wel heel be langrijk. We gaan er dan ook ui- terst scherp op toezien dat er ge beurt wat ons is beloofd. Dit jaar nog gaat de spade in de grond van de Hoogstraat en de Broersveld, heeft wethouder Hafkamp toege zegd. En daar gaan we hem aan houden", aldus een vastberaden Van Hulst. Het is volgens Van Hulst echter niet alleen belangrijk dat de ge meente over de brug komt, ook de winkeliers zullen met alle neuzen dezelfde kant op moeten wijzen. „We hebben er bij de winkeliers van de Hoogstraat al op aan ge- drongen om zich aan de voor- schriften te houden als de ver nieuwde Hoogstraat er eenmaal ligt. Dat wil zeggen dat reclame- borden en uitstallingen tot een me ter van de pui van de winkel ge- plaatst mogen worden en niet tot halverwege zoals nu het geval is." Eendracht is het sleutelwoord, vindt de nieuwe centrummanager. „De winkeliers moeten het met el kaar eens zijn. Het zou dan ook niet gek zijn als meer winkeliers zich aansloten bij de winkeliers- verenigingen. Samen sta je immers sterk." Dit komt vooral tot uiting als het gaat om de opening van de winkels op koopzondagen. De een blijft dicht, de ander gaat wel open. Het resultaat is dat de Schiedamse con sument niet meer weet of hij nu wel of niet terecht kan in zijn cen trum en voor de veiligheid voor het Rotterdamse centrum kiest, waar hij zeker weet dat alle inkopen kan doen. Van Hulst erkent dat dat een pro bleem is. „Het is dan inderdaad een ratjetoe voor de Schiedammer. Aan de andere kant kan ik me wel voorstellen dat je dicht blijft op zondag als je de zaak met zijn tweeen moet runnen en je hebt ook eens vrij nodig. We kunnen die winkeliers niet dwingen. Bij de laatste koopzondag waren er trou- wens wel meer winkeliers dan an ders open, hoor, dus we zijn daar wel mee bezig. We proberen die koopzondag op de eerste van de maand nog meer leven in tebla- zen." Een van de eerste stappen in de goede richting om de Schiedam- mers te laten zien wat er in de ei gen stad allemaal kan, was de or- ganisatie van de Lente-feesten, jongstleden zaterdag 4 en zondag 5 april. Een drumband, een processie van de Lente-koningin en haar ge- volg door de Hoogstraat en een braderie luidden het voorjaar in. Voor de kleintjes waren er talloze attracties, voor de muziekliefheb- bers looporkesten en straatmuzi- kanten. De mogelijkheid tot het maken van een rondvaart langs de Schiedamse havens deed boven dien heel wat mensen aan boord stappen. Van Hulst is er dan ook van over- tuigd dat hij te maken heeft met een gezellig centrum dat de Schie dammer heel wat kan bieden. „We hebben een gevarieerd aanbod van vele goede winkels in een histori- sche binnenstad. Schiedammers zijn nogal eens negatief. Zo van: 'in Schiedam gebeurt er nooit eens wat en er kan niets'. Het kan wel! Ik heb gemerkt dat er met Schie dammers heel goed valt samen te werken en dat er leuke dingen te organiseren zijn." Deze trend wordt gedurende de zo- mer van 1998 dan ook doorgezet. Er komen meer activiteiten, met terrasjes en orkestjes. Volgende gelegenheid om het centrum weer tot leven te brengen zijn de Molen- feesten. Al te veel wil Van Hulst er nog niet over kwijt, maar zeker is dat een speciale in omloop ge- brachte munt de spil wordt waar het om gaat draaien. MONIQUE SIEMSEN Opgaven over de periode 19 tot en met 26 maart van de gemeente Schiedam Geboren: Danion z.v. Griep - van Dijk, Ro bin z.v. van Oort - Kyvon. Robyn d.v. den Boer - van Haaften, Fat- manur d.v. Sarikaya - Qobanoglu, Serdar z.v. Kondu - Kondu, Aartje d.v. van Heiden - Baaij, Nicky d.v. van Loon - van der Zeeuw, Djordi z.v. Lubach - Elward, Bharthy d.v. Bhageloe - Autar, Dico z.v. Wag ner - van Troost, Bernadette d.v. van de Peppel - de Lavoir, Amber d.v. Holleman - Herfst, Diana d.v. Zaim - Rata, Remeysa d.v. Kiigii- kyazi - Celik, Surenth z.v. Selvara- jah - Sivaloganathan, Faissal z.v. El Abouchi - Mazyan Aangetekend: H. Cimtay (22 jr) en O. Dogru (20 jr), A. Spuijbroek (26 jr) en A. Van der Kooij (26 jr), D.Ch. Ellerkamp (26 jr) en L.C.J, ten Brummelaar (22 jr), R. Rodenburg (28 jr) en M. Wahl (29 jr), M. Van Collenburg (26 jr) en I.Ch. de Zwart (22 jr), S. Kocapete (37 jr) en J. van Hagen (29 jr), R. van Oyen (26 jr) en M. Heutink (26 jr), F. van de Weg (27 jr) en P.D. Ramautar (28 jr), R. van Giesen (30 jr) en N. De Leeuw (23 jr)- Gehuwd: S.A. Williams (29 jr) en L.A. Post (30 jr), A.F.C. Middendorp (33 jr) en A. Van Rijswijk (31 jr), L. De Bles (25 jr) en A.H.M. Ham (24 jr) C.A. van Sluijs (24 jr) en D. Sjou- ken (22 jr), R.G.M. Ham (39 jr) en H.A. de Vries (39 jr), J.I. Wegman (30 jr) en P.E.E. Smeets (28 jr); D.L.R. Portier (33 jr) en L. Brans (27 jr). Overleden: P.C. Spruit, man, 51 jr: P. Liefheb- ben, vrouw, 83 jr; B.W. van Es, vrouw, 73 jr, g.g.m. J.M. Bosman, H. Van den Broek, vrouw, 83 jr, g.g.m. D. Hendricus; H. Van den Veer, man, 74 jr; A. Mes, man, 79 jr; J. Scholten, man, 89 jr; J. Jong- ste, vrouw, 76 jr; H.J. Bentum, vrouw, 77 jr, g.g.m. A. Van der Gaag; C. Schreuders, vrouw, 36 jr; C.A. Heggers, vrouw, 87 jr, g.g.m. J.J. Gouka; A.L. Vendelbosch, vrouw, 89 jr, g.g.m. C. Schouten; H.C. de Ronde, vrouw, 84 jr, g.g.m. C.J. de Koning; E.C.M. Pe- rik. vrouw, 74 jr, g.g.m. B.J. Tam- mens; S. Boer, man, 83 jr; M. Smitshoek, vrouw, 88 jr; A.W. Frauendorf, vrouw, 91 jr. g.g.m. D. Meerkerk; P. Visser, vrouw, 89 jr; M. Meijwaard, man, 75 jr; A.E. de Kruijff, vrouw, 84 jr, g.g.m. L. De Vries; M.H.A. Sprenger, vrouw, 98 jr, g.g.m. J.H.van der Zanden; J.J. Bout, man, 74 jr; H. Heurter, man, 50 jr; T. Rogaar, vrouw, 89 jr, g.g.m. L.J. van Ha gen; J.J. de Zoete, man, 85 jr.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 11