i?JiASPOST <PCllS MaasposT Een heerlijkdroomtheaterof een ordinaire fabriekshal Een monument vastgelegd inboekvorm voorleerlingen 799 BERGWEG 110 ROTTERDAM Theater de Teerstoof Stadsgehoorzaal Theater Schuurkerk ms 95 progranmia Gemengde readies op eerste voorstelling Schie 'De onderduik voorbij?' BERGWEG110 ROTTERDAM I ICENT TEL:01<M£1&600 APS CAMERA APS F0T0FILM SPIEGELREFLEX CAMERA AWARD WINNER Pauze Op de 1 e verdieping aan de BergwegHO in Rotterdam vindt u de nieuwe foto en video afdeling van Correct. Compact-, spiegelreflex-, zoom en APS foto camera's en videocamera's staan overzichtelijk opgesteld. Ook op het gebied van alle foto en video toebehoren heeft Correct een groot assortiment. MINOLTA CORRECTPRUS GRATIS APS F0T0R0LLETJE EN FOTO AFDRUKKEN FUJI CORRECTPRUS pe'l0,° APSCLASSfCFOTO Nikon T€9§T- CORRECTPRUS Canon CANON IXUS APS COMPACT Z00MCAMERA CORRECTPRUS MAANDAG13 APRIL 2ERAASDAG GE0PENDVAN 12.00 TOT 17.00 UUR wx54sa CORRECT FOTO Changez Plien en Bianca Wat hebben terlenka, Eddy Becker, marmite, Sil de Strandjutter, een Haramondorgel, twee mutsen, bok- kepootjes, groen, oranje, zweepjes, Boney M., vet haar, twee schuif- speldjes, een brommerhelm met kattenstaart, Baccara, Pimpampet, Ard Schenk en Kees Verkerk, smurfensnot, macrame, zoethouten Loeki Knol met elkaar te maken? AHes, volgens Plien en BiancaMet een minimum aan middelen bren- gen Plien en Bianca een maximum aan amusement en fysiek geweld. Vrijdag 17 april, aanvang 20.30 uur, toegang fl. 19,50. Ik B.V. Tim van der Sluis Het gaat goed met Nederland. De jaren '90 zijn de hoogtijdagen van het ik-tijdperk. Nederland goes commercieelDe BV. Nederland is verworden tot vijftien miljoen BV.-tjes die nog maar met een ding bezig zijn: zichzelf! Tim van der Sluis staat garant voor een ouder- wets avondje politiek, actueel, ge- engageerd cabaret van hoog niveau. Ik B.V. is alweer zijn derde avond- vullende voorstelling. Gewapend met stevige conferences en schitte- rende liedjes boeit en ontroert hij het publiek enorm. Zaterdag 18 april, aanvang 20.30 uur, toegang fl. 19,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Schiedamse Theaterkassa van dins- dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur, tel. 2467467. De Kampioenenkweek Growing Up In Public InDe- pendance wat goedkoper uit. Vrijdag 17 april, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 30,-/fl. 27,50. Oh Johnny Rob van de Meeberg, Fred Flo- russe, Marjolein Sligte Growing Up in public. Een theaterthriller over de invloed en de gevolgen van de hormo- nenmaffia, die heerst en verdeelt in de wereld van de sport. De jonge atlete Birgit staat aan het begin van een veelbelovende carriere als ze- venkampster. Na een overwinning krijgt ze een aanbod om bij een sponsor in dienst te treden, een far- maceutisch bedrijf. De situatie loopt uit de hand en Birgit ver- drinkt letterlijk in de farmaceutica. Een op feiten gebaseerde zoek- tocht naar een antwoord op de im- mer toenemende vraag naar meer en beter en de morele grenzen die daarmee in het geding zijn. Tekst en regie: Paul Feld. Met Daphne de Bruin, Paul Hoes, Martijn Fischer, Harm van Geel en Noel van San- ten. Donderdag 16 april. aanvang 20.00 uur, toegang fl. 30,-/fl. 27,50. -Fanfare Thomas van Luyn Thoman van Luyn. Thomas van Luyn heeft, als helft van Ajuinen en Look, al bewezen muzikaal, geestig en schokkend te zijn. Daarnaast is hij taalvaardig, snel en spits. Zijn hoogste doel is het publiek de avond van hun le- ven te bezorgen, zodat zij hun la- chen niet meer kunnen houden. Een lachtherapiesessie kost make- lijk fl 180,-, dan bent U hier heel H Oh Johnny. Een hommage aan een van de grootste Amsterdamse klein- kunstenaars: Johnny Jordaan. Een bijzonder mens en een groot zang- talent, maar ook een naieve man die moeilijk met roem en aandacht overweg kon. In de voorstelling leert U Johnny kennen als een ge- voelige man die alleen met zingen zijn emoties de baas kan blijven. Oh Johnny gaat over die bijzonde- re, muzikale man: een kleine man die groot werd, maar alles had wil- ien inruilen om als kind bij zijn moeder te kunnen zijn. Zaterdag 18 april, aanvang 20.00 uur, toegang fl. 40,-/fl. 37,50. Pinokkio Velvets Schwarzes Theater Traditioneel komt Velvets Schwarzes Theater met Pasen naar Nederland met hun zwart theater. Ieder jaar verbazen jong en oud zich weer over deze vernuftige mengeling van 'gewoon' spel en poppenspel, waarbij de mensen die de poppen en objecten bewegen niet te zien zijn. Ze zijn volledig in het zwart (velvet) gehuld. Studen- ten en docenten van de Amhemse toneelschool hebben de Neder- landse versie op band ingesproken. Pinokkio is met zijn schitterende beelden een gezellige familievoor- stelling. Voor iedereen vanaf acht jaar. Zondag 19 april, aanvang 15.00 uur, toegang fl. 17,50/fl. 15,-. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoor zaal, Schiedamseweg 51, van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Over DeVesten 3 3116 AD Schiedam Film 101 Dalmatiers De Dalmatiers Pongo en Perdita worden de trotse ouders van vijf tien slimme pups. Het is een groot en blij hondengezin tot de afschu- welijke Cruella de Vil haar ogen laat vallen op de pups en ze wil ontvoeren Zaterdag 11 april, 14.00 uyur, toe gang fl. 10,- Lebbis of Jansen Dolf Jansen en Hans Sibbel Vorig seizoen hebben Dolf Jansen en Hans Sibbel laten zien dat ze met z'n tweeen het Maassluise pu bliek krom kunnen laten liggen van het lachen. Nu proberen of dat met een solo-optreden ook lukt. Deze voorstelling blijft tot het laat- ste moment een verrassing. Wie zal er vanavond op de planken staan. Wordt het Lebbis of Jansen? Woensdag 15 april, aanvang 20.30 uur. toegang fl. 25,- Kaarten zijn verkrijgbaar aan de informatiebalie van het stadhuis, Koningshoek, op werkdagen tus- sen 09.00-17.00 uur en aan de kas sa van de Schuurkerk. Telefonisch reserveren op 5931931 (stadhuis) of 5913700 (theater). Een kaartje kan ook aan de zaal worden ge- kocht. SCHIEDAM - Bovenop de om- loop van het Theater a.d. Schie kijken de theaterbezoekers uit op de foyer, een glas rode wijn in de hand. De een droomt stilletjes wat voor zich uit: „Mooi he, hier... Ruik jij ook de geur van het hout? Heerlijk..." en geeft het theater een bemoedigend kusje in het luchtledige. De ander laat zich echter niet zo makkelijk door de creatie van architect H. Ruijsse- naars overweldigen, en moppert: „Nou, vin't niks. Al dat hout... Net alsof je op de zaterdag in Ikea aan het shoppen bent." Zondag 5 april beleefde het Theater a.d. Schie de vuurdoop. De eerste officiele voorstelling. Een proef- voorstelling, inderdaad, maar toch. Echte blunders kon het theater zich niet permitteren, want met de vier tientjes die de 650 nieuwsgierige theaterbezoekers ieder voor Face Lift moesten neertellen had je een hoop andere leuke dingen kunnen doen. Bij de garderobe ontstaat wat ge- duw en getrek: lange rijen wachten ongeduldig totdat de jassen worden ingenomen. De vrouwen die de jas sen aan de knaapjes hangen zij n dui- delijk zenuwachtig en een lachje kan er vanavond eigenlijk niet van af. „Mevrouw, ik krijg nog een nummertje van u. Ik heb net die bruine jas aan u gegeven. Ja, die daar." Maar, het moet gezegd, de wachtenden gedragen zich be- schaafd, al laat een man met stem- verheffing morrend weten 'nu ein- delijk eens geholpen te willen wor den'. Anderen maken van de nood een deugd en bekijken bedachtzaam al- vast het plafond. De open plafond- constructie, met duidelijk waar- neembaar de houten draagbalken en trekstangen (net zoals in het theater van Farnese, waarop Ruijssenaars zich bij het ontwerpen heeft laten inspireren) roept vooral niet-begrij- pende readies op. Is het gebouw dan soms nog niet af?, vragen som- migen zich vertwijfeld af. „Ik vind het zo kaal", zegt een vrouw roe- rend in een kopje koffie (kosten: drie gulden). „Ik had hier veel meer van verwacht. Moetje kijken: je ziet boven gewoon de buizen zitten. Het is fabriekachtig. Net als in Hotel New York, maar dat was een cen- tenkwestie. Ze hebben hier in Schiedam toch wel voldoende geld? Het is gewoon nog niet af." Het stuk Face Lift was een relatief simpele testcase voor het Theater a.d. Schie. Geen changementen, simpele belichting. Volgende week volgt de eerste echte krachtproef voor de technici: Nabucco. Dat vindt ook G. Visser, een bin- nenhuisarchitect uit Spijkenisse. „Het oogt rommelig, het is nog sfeerloos, veel te zakelijk. En deze buis (wijst op een pijp anderhalve meter boven zijn hoofd) snap ik he- lemaal niet. Het lijkt me dat deze op- lossing gekozen is uit geldgebrek, anders kan ik het niet verklaren." Hij kijkt naar achteren, naar de bar, en verzucht: „Dat systeemplafond- je kan echt niet. Fouter kan niet, dat doet gewoon pijn. Maar dat hout- werk, vooral de vloer, is weer wel heel leuk." En Dingemans, betrokken bij de or- ganisatie van de Brandersfeesten, weet nu zeker dat hij hier, in de foy er, geen afsluitend feestje voor alle vrijwilligers zou willen organise- ren. „Ik zfe me hier niet gezellig een biertje drinken." Maar er zijn ook positieve geluiden te horen, zeker in de pauze van Face Lift. Niet iedereen wil een aange- kleed theater met weelderige palm- bomen en kunst aan de muur, zo blijkt uit de reactie van mevrouw Teerling. „Het is een schitterend theater", oordeelt ze zittend op een houten klapstoeltje (komt nog an der meubilair). „De akoestiek is goed, het zicht in de zaal is uitste- kend en het interieur is schitterend. En het stuk is heel geweldig, ik ge- niet ervan.Een puntje van kritiek: het is bloed- en bloedheet in de zaal. En prompt schalt via de geluidsin- stallatie de stem van theaterdirec- teur Paul van Oort die zich voor de hitte excuseert. Een kwestie van het fijnregelen van de apparatuur. Sor ry- ,,Ik ben om", verzekert mevrouw Mandemaker, die zichzelf tot afge- lopen zondagavond vooral affi- cheerde als fan van het oude Passa- getheater. „Het is stemmingsvol, en eigenlijk heel modern. Ik vond het een ramp toen het Passagetheater werd gesloopt, maar ik moet zeg- gen, sinds vanavond ben ik defini- tief om." En nu moet het verder groeien, zegt ze, al zal het nooit zo intiem worden als in het Passage- theater. John Lanting die in hetthea- tercafe nog wat kwam drinken en een praatje met het publiek aan- knoopte. Die tijden zijn definitief veranderd. Na de redelijk goed ontvangen voorstelling banjert Paul van Oort door de foyer, en evalueert desge- vraagd de eerste proefvoorstelling. „Hectisch, en nuttig, en nodig, zeer interessant en zwaar." Hij lijkt het te menen. Twee uur eerder liep de man onwennig en zenuwachtig doelloos rondjes in de foyer, hier en daar snel wat woorden uitwisse- lend. En inderdaad, geeft Van Oort toe, het innemen van de jassen bij de garderobe diiurde veel te lang, ze ker, maar juist daarom wordt de reeks proefvoorstellingen gehou- den. Juist vanavond kunnen de pro cedures in de praktijk worden ge- toetst. Maar in September, bij de of- ficile opening van het Theater a.d. Schie zal alles perfect verlopen, daar dienen immers de proefvoor stellingen voor. En dat het theater volgens sommigen wat kaal oogt, tja, denkt Van Oort. Let maar op wat andere belichting kan uitmaken. „We gaan zeker geen planten neer- zetten of rijtjes schilderijen ophan- gen." JALMAR TEUNISSEN VLAARDINGEN - Alle leerlin- gen van groep acht krijgen bin- nenkort het boekje De onderduik voorbij, dat de lotgevallen van Harry Visser beschrijft. Visser zat tijdens de Tweede Wereld- ooorlog samen met zijn familie drie jaar ondergedoken op een zolder in Vlaardinger-Ambacht, om zo te ontsnappen aan de jo- denvervolging. Alle veertien overleefden de oorlog, een uni- cum. Twee jaar geleden stapte Harry Vis ser het museum van Jan Anderson binnen. Hij liep even rond, liep naar boven en liep Anderson tegen het lijf. Een aardig museum, vond hij, maar waarom had Anderson zo wei- nig aandacht besteed aan het thema onderduiken in de Tweede Wereld- oorlog in Vlaardingen? Op amper honderd meter van het museum zat immers een grote groep joden on dergedoken, in een woning aan het Narcisplein 12, waaronder Visser zelf die die dag voor het eerst sinds de oorlog weer Vlaardingen be- zocht. Anderson kon het verhaal amper geloven. „Ik die zoveel van de Tweede Wereldoorlog in Vlaar dingen afwist, en ik kende dat ver haal niet." Anderson vond dat er iets mee moest gebeuren. Een kunstwerk misschien? Visser is im mers beeldend kunstenaar die onder andere de muur van de Anne Frank- school in Amsterdam voor zijn re- kening had genomen. Samen beslo- ten ze echter om een monument in boekvorm op te richten. Het verhaal was echter lang niet compleet, ver- telde Visser afgelopen vrijdag bij de presentatie van het boekje. „Alles watwij als familie in die tijd hebben meegemaakt waren eigenlijk on- verteerde brokken verleden. Daar liepen we allemaal mee rond. Veel was niet duidelijk, hoe het precies was gegaan. Op dat moment, twee jaar geleden, was er nog geen spra- ke van een afgerond verhaal." Vis ser ging mensen interviewen, deed in de media een oproep aan iedereen die wat meer wist over zijn onder- duikperiode, en slaagde er uiteinde- lijk in het verhaal rond te krijgen. „A1 die brokstukken zijn nu een ge- heel geworden." Maar, zei Visser: „Ik ben vorige week nog door ie- Voor Harry Visser is het onderduikverhaal nu duidelijk. Foto Roger van der Kraan mand gebeld die zich afvroeg waar om ik niet bij hem ben langsge- weest." De familie Visser besloot in Sep tember 1942 onder te gaan duiken. Het was de periode waarin de Duit- sers meer en meer beperkende maatregelen op de joden legden. Het overdragen van de banktegoe- den, de invoering van de joodse ster, het verbod om gebruik te maken van het openbaar vervoer. En, als dieptepunt, de bordjes Verboden voor joden die overal in het straat- beeld opdoken. Visser: ,,In deze maatschappij werden we een totaal gei'soleerde groep, een realiteit die nu nauwelijks valt over te brengen. We werden als joods bestempeld, terwijl we ons in de eerste plaats Ne- derlanders voelden. Dat was dat mannetje met die snor die ons daar- toe dwong. Er werd tussen ons en de Nederlandse maatschappij een gla- zen gordijn opgetrokken. De familie Visser, Amsterdams van oorsprong, kreeg via via een adres in Vlaardingen. Wat volgde was een barre tij d op zolder die, vanzelf- sprekend, gepaard ging met onder- linge spanningen. Visser, in die tijd een jongetje, bracht die periode door met het leren van vreemde ta- len, het bouwen met mecano en het ontwikkelen van zijn tekentalent, en probeerde zo te ontsnappen aan de realiteit. Het gevaar immers was een constant gegeven op de achter- grond, zoals beschreven wordt in het boekje: „Op een dag waren er gasten in huis. Toen oom Gerrit en tante Geert even wegmoesten, wer den alle onderduikers in een kamer gezet op de eerste verdieping met de deur op slot. De gasteeen die iets vermoeden kwamen de trap op en via de badkamer bereikten ze het balkon. Vandaar gluurden ze door de balkondeuren naar binnen. Alle veertien mensen hadden zich tegen de onderkant van de balkondeuren gedrukt, zodat ze niet gezien kon- den worden." De bevrijding volgde op 8 mei 1945. De familie Visser moest op- nieuw beginnen en reed op geleen- de fietsen naar Amsterdam. Wat ze daar aantroffen was een triest aan- blik: „Hun huis was verwoest, veel familieleden, vrienden en kennis- sen hadden de oorlog niet over- leefd. Het boekje De onderduik voorbij, uitgegeven met hulp van de Rabo- bank kan verkregen worden bij Streemuseum Jan Anderson, Kethelweg 50. Via het kabelnet kunt u het pro- gramma van RDTV op uw televi- sie ontvangen. RDTV, ofwel Rot- terdams Dagblad TV, is een ka- belkrant die elke dag 24 uur lang te zien is. Ze bevat het laatste ac- tuele nieuws uit uw omgeving. Elke maandag en dinsdag krijgt u via RDTV extra veel informatie over onroerend goed en wonen. MINOLTA VECTIS10 APS ZOOM COMPACT CAMERA Compact camera met zoomobjectief van 25 tot 50mm, 2x zoom. Volledig automatisch en heeft een automatisch filmgevoelig- heid instelling. Dankzij het APS systeem kunt u kiezen uit drie beeld- formaten en is perfect voor panorama- opnamen, groepsfoto's of close-ups. Voorzien van ingebouwde flitser. Art. nr. 148 Bij Correct ontvangt u bij deze Minolta APS fotocamera een gratis APS-fotorolletje voor 25 opnamen en worden tevens uw eerste 25 APS foto's gratis afgedrukt op classic formaat. FUJI NEXIA 200 APS F0T0FILM Speciaal voor gebruik in APS fotocamera's. Geschikt voor het opnemen van maximaal 40 foto's, Lichtgevoeligheid 200 ISO Art.nr. 22959 APS ONTWIKKELEN AFDRUKKKEN Als u bij Correct uw APS fotorolletje laat ontwikkelen en afdrukken op Classic formaat, dan betaalt u Art.nr. 23916 (Ontwikkelkostenindexprint 5.95 per rolletje) NIKON F 50 S SPIEGELREFLEX CAMERA MET35-80 MM OBJECTIEF De Nikon is een volwaardige auto- focus spiegelreflex camera met de gebruiksvriendelijkheid van een compact camera dooro.a. de voorkeuze instellingen. U kunt kiezen p uit de speciale landschaps-, portret of close-up stand en W algemene instelling. Ook heeft de camera een ingebouwde flitser. Indusief Nikon 35-80 mm zoomobjectief. In zwart uitgevoerd. Art.nr. 894 De Ixus van Canon, de APS camera met 2x zoombereik en alle mogelijke eigenschappen die u maar wenst bij een compact camera. een uniek autofocus systeem diverse flits- standen en rode ogen reductie datum print op de achterkant van de foto zelfs met titels en al 3 formaten per opname mogelijk 10x15cm; 10x18cm en10x30cm« zelfontspanneren afstandsbediening mogelijk Uitgeroepen als Europese APS camera van het jaar 1996/'97 en bekroond met een EISA Award. Incl. tas en Fuji APS 40 opnamen film. Art.nr. 23287 BEREIKBAARHEID: Met de tram: lijn 4,6 en 9. Met de bus: 170,171 en 173 stoppen praktisch voor de deur en bus 35,39 en 40 stoppen bij Station Noord. Met de auto: volg de diverse aanwijsborden. OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur. zaterdag 9.00-18.00 uur. ledere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15