1 Soepele garagedeuren met handige foefjes Hardheid vijverwater eenvoudig te testen V Breed gasfornuis met veel extra's Huishoudhulpjes in nieuwjasje Bijzondere alledaagse voorwerpen Huis kopen niet aan leeftijdgebonden Klusjes voor de l Een klein huisje aan de dijk met een grote schuur erbij: dat was al jaren een droomwens voor Hans en Lia. Tijdens een fietstochtje za- gen ze ineens zo'n dijkhuisje te koop staan. De kinderen waren het huis al uit, ze konden best wat kleiner gaan wonen. Maar Hans en Lia hadden nog nooit een huis gekocht. Zou het nog wel kun- nen? Toch gingen ze eens langs bij de makelaar. Wat bleek: je bent nooit te oud om een huis te kopen. De tijd is voorbij dat de buren wakker werden van het geraas van een openende garagedeur. Dat gaat tegenwoordig allemaal wat soepeler dan vroeger. Garagedeu ren rollen geruisloos omhoog en zijn vanuit de auto te bedienen. Nu het voorjaar is aangebroken, is de vijver toe aan een opknapbeurt. Schoonmaken is meestal wel even nodig. Als het fonteintje voor de winter was verwijderd, kan het nu worden teruggeplaatst. Wie vis- sen in zijn vijver wil, kan het beste nu even de waterkwaliteit contro- leren. Een klusje dat eenvoudiger is dan het lijkt. De meeste gasfornuizen hebben vier pitten, maar een echte keukenprins(es) heeft daar niet altijd genoeg aan. Wie er een investering voor over heeft, kan voor eens en voor al van het getob af zijn door de aanschaf van een extra breed gasfornuis met vijf pitten. Het merk Oranier levert er zo eentje: 90 centi meter breed, vrijstaand of als inbouwversie, voorzien van vijf pitten, grote oven en warmhoudgedeelte. j Vershouddozen zijn hulpjes in de huishouding, die iedereen wei eens nodig heeft. Ze worden steeds verder geperfectio- neerd, zo bleek onlangs op de huishoudbeurs in de RAI, waar verschillende merken nieuwe dozen presenteerden. Zo kwam Curver met de serie 'Grand Chef, 21 dozen die zowel in de vriezer, als in de koelkast en de magnetron kunnen. Bovendien zijn de dozen goed afsluitbaar en stapelbaar. De kleinste is een kwart liter, de grootste heeft een inhoud van ruim acht liter. Ze zijn vierkant, rond, ovaal of rechthoekig, naar kcuze. -/S: Het Italiaanse merk Alessi staat bekend om de fantasti- sche vormgeving van alle daagse gebruiksvoorwerpen. Een tandenborstel en een ra dio krijgen bij Alessi een heel nieuw uiterlijk, evenals kur- kentrekkers, pepermolens en zelfs vliegenmeppers. Zo komt Alessi met een vliegen- mepper, die vanaf een af- standje gezien, een gezicht tussen de gaatjes verbergt. MaasstaD wooiw Oude droomwens een klein uisje dijk uit Hoewel het meestal jonge stellen of jon- ge gezinnen zijn die beginnen aan een koopwoning, betekent dat niet dat een eigen huis niet meer haalbaar is voor ou- dere mensen. Ook mensen van 50 jaar en ouder kunnen nog probleemloos aan een hypotheek beginnen. Wel zijn voor hen bepaalde hypotheekvormen minder aantrekkelijk, maar er blijven genoeg mogelijkheden over. Daar kwamen Hans en Lia ook achter. Ook al was Hans al 56 en zou hij binnen tien jaar met pensioen gaan, het was wel degelijk nog mogelijk een hypotheek af te slui- ten. Voor de bank, die een hypotheeklening verstrekt, gaat het er vooral om dat het onderpand (het te kopen huis) voldoen- de waarde heeft. Het moet voldoende kunnen opbrengen om de lening af te lossen als er problemen ontstaan. Soms wordt daarom wel wat eigen geld ge- vraagd om wat overwaarde op het on derpand te creeren. De leeftijd van de koper doet er verder minder toe. Er wor- den soms nog hypotheken verkocht aan mensen van tachtig jaar of ouder! De constructie van de hypotheek vraagt wel wat speciale aandacht naarmate de huizenkoper ouder is. Een hypotheek- vorm waar een levensverzekering aan is verbonden, is bijvoorbeeld wat minder aantrekkelijk, omdat de premies hoger zijn naarmate de leeftijd is gevorderd. Bovendien is er een einddatum aan ver- Het huis van je dromen kan je ook op latere leeftijd nog kopen. bonden: zo'n hypotheek met levensver zekering kan vaak wel worden aange- gaan tot het 57e jaar, maar de einddatum ligt op zijn laatst in het jaar dat de koper tachtig wordt. Die krijgt dan dus te ma- ken met een kortere looptijd, waarbin- nen de hypotheek moet zijn afgelost. Vandaar dat aan oudere mensen meestal andere hypotheekvormen worden gead- viseerd. De annuiteitenhypotheek en de aflos- singsvrije hypotheek zijn wel geschikt voor mensen op ietwat gevorderde leef tijd. Een levensverzekering is dan niet verplicht. Bij de aflossingsvrije hypo theek wordt alleen rente betaald, de le ning wordt pas aan het eind van de loop tijd ineens afgelost. Dat kapitaal is dan niet opgespaard, maar het kan bijvoor beeld komen uit de verkoopopbrengst van de woning. Ook kan op dat moment een nieuwe lening worden afgesloten. Deze constructie levert lage woonlasten op en dat is ook weer belangrijk als de kosten uiteindelijk betaald moeten wor den van het pensioen. Een voordeel voor oudere kopers, die beiden werken, is weer dat beide inko- mens helemaal mee kunnen tellen. Er hoeft immers geen rekening meer ge- houden te worden met de komst van een baby. Daarbij komt dat voor tweeverdie- ners een eigen woning vaak gauw bin nen bereik is. En zo kan dan soms een oude droom toch nog verwezenlijkt worden, net als bij Hans en Lia. Een hy- potheekadviseur kan de mogelijkheden uitzoeken en voorrekenen. Informeert u er eens naar. Vooral de moderne 'sectional'-garage- deur is makkelijk: dat is een uit elemen- ten opgebouwde roldeur, die verticaal naar boven wordt gerold. Zo'n deur komt niet naar buiten, zodat hij ook open kan als de auto vlak voor de garage staat. Zowel de sectional garagedeur als de be- kende kanteldeur is tegenwoordig ver- krijgbaar in verschillende uitvoeringen, van staal of van hout. Daardoor passen ze in nieuwbouwprojecten, maar ook bij renovatiepanden. Bovenin de sectional- deur kunnen enkele elementen worden vervangen door beglazing, zodat er dag- licht in de garage valt. De nieuwe deuren zijn ook doeltreffend voorzien van inbraakbeveiliging, bij voorbeeld met een automatisch ingrij- pend vergrendelingssysteem. Deuren van de Nederlandse fabrikant Hormann in Barneveld zijn ook nog voorzien van een gepatenteerde vingerklembeveili- ging. Bij deze deuren is het uitgesloten dat vingers beklemd raken tussen de pa- nelen van een sectional deur, ongeacht de positie van de deur, en zowel binnen als buiten. Een ander voordeel van de sectional- deur is dat de vorm van de gevelopening geen rol speelt. De deur past altijd, want hij wordt achter de opening gemonteerd en komt tijdens het 'oprollen' niet naar buiten. Dus of de garage-ingang nu een boogvorm heeft, afgeschuind of recht- hoekig is: geen probleem. Zo'n sectio- nal-deur neemt daarbij weinig plaats in: de doorrijruimte blijft volledig vrij en dat is weer belangrijk voor wie een hoge terreinwagen of kleine bestelwagen heeft. Wie een deur met afstandsbediening wil, heeft speciale garagedeur-aandrijving nodig. Dan kande deur worden geopend vanuit de auto, met een speciale af standsbediening. Die zorgt er ook voor dat de garage automatisch drie minuten verlicht wordt. Vervolgens sluit de deur weer met een nieuwe druk op de knop. Met dezelfde afstandsbediening is even- tueel ook een inrithek, de tuinverlichting of de alarminstallatie te bedienen. Garagedeuren van Hormann zijn uit voorraad leverbaar bij dealers in heel Nederland. Een dealerlijst is aan te vra- gen via telefoonnummer 0342-429400. Dit is een sectional-garagedeur, uitgevoerd in een vormgsving die past bij de woning. Het wordt weer tijd om weer aandacht te besteden aan de vijver. De waterkwaliteit is belangrijk. (Foto: Ubbink). Dankzij nieuwe producten, die speciaal voor de vijver op de markt worden ge- bracht, is het niet meer zo moeilijk om na te gaan of de vissen in uw vijver het naar hun zin hebben. Zo is er een test waarmee heel gemakkelijk de hardheid van het water gecontroleerd kan wor den. Die waterhardheid is bepalend voor de kwaliteit van het vijverwater. Als het water 'te zacht' is stagneren de biologi- sche processen en neemt de kans op ver- zuring van het milieu toe. Bij de juiste hardheid groeien de waterplanten goed en gedijen ook de vissen bster. Ook als de vissen de winter in ae tuinvijver heb ben doorgebracht en goed doorstaan, is het van belang om na te gaan of hun wa ter nog van voldoende kwaliteit is. Sommige tests geven binnen enkele se- conden informatie over de hardheid van het water (varierend van zeer zacht en zacht tot middelhard, hard en zeer hard vijverwater). De test bestaat meest al uit een teststrip en een kleurenkaart waarop de kwaliteit van het vijverwater staat aangegeven. Door de kleur op de in het vijverwater gedompelde teststrip te vergelijken met de kleur op de kaart is snel af te lezen hoe het met de kwaliteit gesteld is. Is het water te zacht? Dan moeten mine- ralen worden toegevoegd om het water te verbeteren. Bij de tuincentra weet men precies welke producten daarvoor geschikt zijn. Duur zijn ze in het alge- meen niet. Om de vissen vervolgens in goede conditie te houden is het wel no dig om ze te voeren. Speciaal voer is ook in de tuincentra verkrijgbaar, evenals een speciale visvoederring, die het voer een beetje bij elkaar houdt. Waterplan ten kunnen in mei de vijver in. Tegen die tijd hebben de tuincentra weer volop keus uit verschillende waterplanten en speciale vijvermandjes om ze makkelijk te kunnen plaatsen. Het extra brede gasfornuis met vijfpitten en onder de oven een warmhoudvak. De vijf gaspitten hebben verschillende vermogens en een ervan is een spe ciale wokbrander. De gasoven heeft een breedvlak gas grill, een elektrisch draaispit en onder de oven een speciaal vak waarin borden en schalen voorverwarmd kunnen worden. Ook kunnen hierin natuurlijk bereide ge- rechten warm worden gehouden. Meer informatie over het Duitse merk Oranier bij importeur Hiddokk, te- lefoon 0413-351006. De Clipobox van Tefal met het framedeksel, dat folie strak over de inhoud trekt. Ook Tefal kwam met een nieuwe vershouddoos: de Clipobox. Dit is overigens wel een heel ander sys- teem. De Clipobox heeft namelijk een framedeksel, wat wordt ge- bruikt in combinatie met vershoud- folie. Etenswaren in de doos wor den afgedekt met plastic folie en het framedeksel duwt dit mooi op zijn plaats. De doos kan zo in de vriezer of de koelkast en wie mag- netronfolie gebruikt, kan de doos ook in de magnetron zetten. Tefal toonde ook een nieuwe kunststof kaasstolp, voorzien van een vernuftig ventilatiesysteem. Het probleem van kaasdozen in de koelkast is immers dat er vaak con- densvorming en vocht in ontstaat. De nieuwe kaasstolp heeft een schuif met een uniek microfilter, waarmee het vochtgehalte in de doos te regelen is. Hoe vochtiger de kaas, hoe verder de schuif open moet staan. Blokker presenteerde op de beurs een speciale huishouddoos, waarin etenswaren vacuum kunnen wor den bewaard, zowel in de koelkast als in de diepvries. Deze Vacuum Multi Dish komt van Vacu Vin Eu rope, die eerder al met vacuiim- pompen voor wijnflessen kwam. In de vacuum-doos kunnen ge- De pepermolen Anna Pepper, ont- worpen door Alessandro Mendini, ziet eruit als een juffrouw in een kleurige jurk met een hoofdje van metaal. Even draaien aan haar hoofdje en de peper wordt gema- len. In diezelfde serie vinden we ook Anna G., een kurkentrekker met hetzelfde hoofdje, en Anna Light, een sigarettenaansteker voor op tafel. Heel opvallend is ook de thermometer, die in drie uitvoerin gen verkrijgbaar is: Hot Sweet Hot (een oventhermometer), Chily Penguin (koelkastthermometer) en Blue Sky (buitenthermometer). Ze zijn alle drie van metaal in ver schillende vormen. De Chily Pen guin ziet er dus uit als een pinguin en de Blue Sky is een wolkje met een bliksemschicht eronder. Alessi-producten komen regei- recht uit Italie en zijn in Nederland bij dealers verkrijgbaar. Voor ver- koopadressen: Interhal, Zwijn- drecht, telefoon 078-6102830.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 19